TİRE KÜLTÜR TURU

Günübirlik Turlar

23 Ocak 2022, Pazar

200.00

Beylikler döneminden günümüze Tire’de tarih, ticaret, kültür…

Ark. Ali Özkan Danışmanlığında…

Beylikler ve Osmanlı Dönemi’nde önemli bir yönetim merkezi olan Tire, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde şehr-i muazzam, taht-ı kadim ifadeleriyle anılır. On dört ve on altıncı yüzyıl arasında inşa edilen pek çok mimari yapı, kentin ihtişamını yansıtır. Büyük oranda varlığını günümüze kadar korumuş olan bu yapılar, yeşil Tire’nin kültürel miras alanlarıdır.

Parlak bir ticaret kenti olan Tire; deve yüklü uzak mesafe kervanlarını ağırlayan hanları, kervansarayları, tüccarların yıkanması için inşa edilmiş pek çok hamamı, çok sayıda camisi, mescidinin yanı sıra kent kültürüne entegre olmuş Yahudiler, Müslümanlar, Ermenilerin kültürel izlerini barındırır ve hâlâ daha bunları yaşatır.

Gezi sırasında ziyaret edilecek olan yapılar; geleneksel mimarimizi hatırlamak, büyük şehirlerin telaşından biraz uzaklaşmak, tarihin gizemli ve estetik havasını solumak, huzurlu, sakin bir gün geçirmek ve Osmanlı kent dokusunun taşradaki gelişimini gözlemlemek adına ziyaretçilerini beklemektedir. Kendine has yeme-içme kültürü; unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, yemyeşil doğası ve içinizi sımsıcak edecek samimi şivesiyle Tire’yi bir Tireli gibi gezmeye ne dersiniz?

TUR PROGRAMI

Saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında (tramvay durağının arkasında), 08.00’de Alsancak / Lozan Meydanı’nda konuklarımızla buluşarak yola çıkıyoruz. Yolda kahvaltı ve ihtiyaç için vereceğimiz bir mola sonrasında oldukça ayrıntılı bir Tire gezisine başlıyoruz

Tire sokaklarını adımlayarak kentin geçmişini hatırlamaya ve anlamaya çalışacağız. Romantizm akımının en ünlü yazarlarından Fransız Lamartine’in bir zamanlar yaşadığı evi göreceğiz. Tıp tarihimizin önemli ismi, Şanizade Ataullah Efendi’nin sürgünde geçen Tire günlerini, anıtı başında konuşacağız. Tire sokakları, mahalleleri arasında yürürken Aydınoğulları döneminden günümüze, kentin gelişimini izleyeceğiz. Alaman Dede Türbesi’nde devşirme yapı malzemelerinin izini sürerken Beylikler ve Osmanlı dönemi ibadethanelerini, Ulu Camii, Yeni Camii, Gazazhane Cami, Leyszade Camii, Tire’ye koruma ödülü kazandıran Bedesten’i ve Yalınayak Külliyesi’ni göreceğiz. Kanuni Dönemi’nde sancak beyliği yapan Lütfü Paşa’nın külliyesini, hâlâ han özelliğini sürdüren Ali Efe’nin Hanı’nı, Bakır Hanı, Çöplüce Hanı ziyaret edeceğiz. Sonrasında yakın zamanda restorasyonu tamamlanan, Tire’de Osmanlı döneminde ticareti geliştirmek için inşa edilmiş Kutu Han ve bağlı bulunduğu külliye, kentin tarihi çarşısı Tahtakale ile programın ilk aşamasını tamamlayacağız.

Biraz dinlenme ve öğle yemeği zamanı. Elbette meşhur Tire köftecilerinde şiş köftenin tadına bakacağız..

Programın ikinci aşamasına Tire Kent Müzesi’ni ziyaret ile başlıyoruz. Burada yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan el sanatlarının üretim anını görecek ve ustalarıyla tanışacağız. Sonrasında Necip Paşa Kütüphanesi ve el yazmaları (ancak dışarıdan görebiliyoruz), İbn-i Melek Türbesi, Tire çevresinin antik dönem yapı malzemesiyle adeta müze görünümümde olan Karakadı Mecmettin Külliyesi’ne gideceğiz. Yol üstünde Yeğenağa çeşmesindeki Bizans dönemi lahde bakacağız.

Burada Tire folklorundan bahsedeceğiz. Aydın dağlarını ve Bozdağları mesken tutmuş efeleri anacağız. Tire’nin sivil mimari örneklerini gözlemlemek için Gülcüoğlu Konakları ve Sarıca Yusuf Mahallesi’nde yürüyeceğiz. Derekahve’de soluklanırken çay ve kahvelerimizi yudumlayacağız. . Yavukluoğlu Külliyesini de gördükten sonra ve şehr-i muazzam, taht-ı kadim Tire’den ayrılma zamanı…

Ali ÖZKAN

Arkeolog Ali ÖZKAN, İzmir-Tire doğumludur. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde başlayan üniversite eğitim süreci, şimdilerde aynı bölümde sürdürdüğü doktora tez çalışması ile devam etmektedir. Tez konusu Geç Antik Dönem kentleşme sürecine dairdir. Yayınlanan makale ve kitap bölümleri, Küçük Menderes Vadisi’nin arkeolojik mirası, Roma ve Geç Antik Dönem üzerinedir. İzmir ve ilçelerinin arkeolojik mirası dışında, Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi kent kültürü ve tarihi ile de ilgilenmektedir. Levantine Haritage Fundation’da akademik araştırma ekibindedir. Eski Smyrna, Phokia, Nevşehir, Alanya ve Akhisar-Thyateira’da arkeolojik kazılara katılmıştır. Selçuk Kent Belleği ve Efes Antik Liman Canlandırma Projeleri’nde arkeolog olarak çalışmıştır. Dicle nehrini konu alan bir belgeselin yönetmenidir.

TUR FİYATI: 200,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Öğle yemeği, içecekler, müze giriş ücreti.

DİKKAT! Pandemi yönetmelikleri gereği, kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 21 Ocak 2022, Cuma günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmesi rica edilir.,
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

 

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KOZAK YAYLASI VE KÖYLERİ

10 Nisan 2022, Pazar
Ege köyleri gezilerimiz
Bergama, Kozak Yaylası kırsalında ve köylerinde bir doğa, tarih ve yerel kültür gezisi. Antik Çağda Bergama'nın incisi olan Perperene ve günümüzde tüm renklerini koruyan Yörük ve Türkmen Kültürü......
250.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

20 Mart 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
160.00

EFES ANTİK KENTİ & AZİZ PAULUS MAĞARASI

26 Aralık 2021, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Muhteşem Ephesos'u, Yamaç Evleri, St.John Bazilikası, Efes Müzesi ve Aziz Paul Mağarasını (özel izinle ilk defa) gezeceğimiz, ayrıcalıklı bir tur programı!
285.00

PERGAMON’DAN BERGAMA’YA

19 Aralık 2021, Pazar
Günübirlik Turlar
Bergama'da Bizans ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kültürel katmanlar, rengareng, hareketli, nefes alan tarih!
250.00
error: Content is protected !!