TİRE KÜLTÜR TURU

Ark. Ali Özkan Danışmanlığında

05 Mayıs 2024, Pazar

1.300.00

  • Menderes Vadisi Kultur Turları

Antik Dönem’den Günümüze Tire’de Tarih, Ticaret Kültür…

Ark. Ali Özkan Danışmanlığında…

Beylikler ve Osmanlı Dönemi’nde önemli bir yönetim merkezi olan Tire, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde şehr-i muazzam, taht-ı kadim ifadeleriyle anılır. On dört ve on altıncı yüzyıl arasında inşa edilen pek çok mimari yapı, kentin ihtişamını yansıtır. Büyük oranda varlığını günümüze kadar korumuş olan bu yapılar, yeşil Tire’nin kültürel miras alanlarıdır.

Tire, antik dönemden günümüze zengin tarım arazileri ile dikkati çeker. Ephesos’u besleyen önemli bir ekolojik sahadır. Aydın Dağlarının ve Küçük Menderes’in çok çeşitli ürünlerinin sergilendiği Salı ve Cuma günleri kurulan tarihi pazarını gezerken, yüzyıllarca devam eden ticaret geleneklerine tanık olacağız.

Ovadan ve dağdan gelen zenginlik, Tire’yi önemli bir ticaret kenti yapar. Bugün çok geniş alana yayılan ve Salı günleri kurulan tarihi Tire Pazarı, civar köylerden gelen ürünlerin sergilendiği en azından Ortaçağ’dan beri süren bir geleneğin parçası. Burada kent ekonomisinde önemli yer tutan tüm ürünleri bulabilirsiniz. En iyi incir, ceviz, zeytin, süt ürünleri ile adeta bir gastronomi şehridir.

Parlak bir ticaret kenti olan Tire; deve yüklü uzak mesafe kervanlarını ağırlayan hanları, kervansarayları, tüccarların yıkanması için inşa edilmiş pek çok hamamı, çok sayıda camisi, mescidinin yanı sıra kent kültürüne entegre olmuş Yahudiler, Müslümanlar, Ermenilerin kültürel izlerini barındırır ve hâlâ daha bunları yaşatır.

Gezi sırasında ziyaret edilecek olan yapılar; geleneksel mimarimizi hatırlamak, büyük şehirlerin telaşından biraz uzaklaşmak, tarihin gizemli ve estetik havasını solumak, huzurlu, sakin bir gün geçirmek ve Osmanlı kent dokusunun taşradaki gelişimini gözlemlemek adına ziyaretçilerini beklemektedir. Kendine has yeme-içme kültürü; unutulmaya yüz tutmuş meslekleri, yemyeşil doğası ve içinizi sımsıcak edecek samimi şivesiyle Tire’yi bir Tireli gibi gezmeye ne dersiniz?

TUR PROGRAMI

Saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı Vapur İskelesi önündeki tramvay durağının arkasından, 08.00’de Alsancak / Lozan Meydanı’nda konuklarımızla buluşarak yoa çıkıyoruz. Çırpı’da kahvaltı ve ihtiyaç molası sonrasında Tire’ye ulaştığımızda oldukça ayrıntılı bir Tire gezisine başlıyoruz.

Tire sokaklarını adımlayarak kentin geçmişini hatırlamaya ve anlamaya çalışacağız. Romantizm akımının en ünlü yazarlarından Fransız Lamartine’in bir zamanlar yaşadığı evi göreceğiz. Tıp tarihimizin önemli ismi, Şanizade Ataullah Efendi’nin sürgünde geçen Tire günlerini anıtı başında konuşacağız. Tire sokakları, mahalleleri arasında yürürken Aydınoğulları döneminden günümüze, kentin gelişimini izleyeceğiz. Yoğurtluoğlu Külliyesi’ne ziyaret edip, burada Tire’nin Erken Osmanlı Dönemi kültürel hafızasını konuşacağız. Tarihi çarşıda özgün mimari eserleri, Ulu Camii, Yeni Camii, Gazazhane Cami, Leyszade Camii, Tire’ye koruma ödülü kazandıran Bedesten’i ve Yalınayak Külliyesi’ni göreceğiz. Kanuni Dönemi’nde sancak beyliği yapan Lütfü Paşa’nın külliyesini, hâlâ han özelliğini sürdüren Ali Efe’nin Hanı’nı, Bakır Hanı, Çöplüce Hanı ziyaret edeceğiz. Sonrasında yakın zamanda restorasyonu tamamlanan, Tire’de Osmanlı döneminde ticareti geliştirmek için inşa edilmiş Kutu Han ve bağlı bulunduğu külliye, kentin tarihi çarşısı Tahtakale ile programın ilk aşamasını tamamlayacağız.

Öğlende biraz dinlenme zamanı… Bu süreyi meşhur Tire köftecilerinde şiş köftenin tadına bakarak geçireceğiz…

Programın ikinci aşamasına Tire Kent Müzesi’ni ziyaret ile başlıyoruz. Burada yok olma tehlikesi altında olan el sanatlarının üretim anını görecek ve ustalarıyla tanışacağız. Sonrasında Necip Paşa Kütüphanesi ve el yazmaları (ancak dışarıdan görebiliyoruz), İbn-i Melek Türbesi, Tire çevresinin antik dönem yapı malzemesiyle adeta müze görünümümde olan Karakadı Mecmettin Külliyesi’ne gideceğiz. Yol üstünde Yeğenağa çeşmesindeki Bizans dönemi lahde bakacağız. Tire’nin sivil mimari örneklerini gözlemlemek için

Gülcüoğlu Konakları ve Sarıca Yusuf Mahallesi’nde yürüyeceğiz. Son olarak Derekahve’de Tire’nin yeşil dokusuna bakıp, İzmir’e dönmek üzere yola çıkacağız.

TUR FİYATI: 1.300,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Sabah kahvaltısı – öğle yemeği, içecekler, müze giriş ücreti.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 02 Mayıs 2024, Perşembe günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Dikkat! Olası yeni vergiler ve mazot fiyatlarındaki değişimler maalesef tur maliyetini etkilemektedir. Öngörülemeyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatlarının zaman zaman revize edilmesi gündeme gelebilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MERYEM ANA-YEDİ UYURLAR-METROPOLİS

08 Haziran 2024, Cumartesi
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Bugün öncelikle Ana Tanrıça'ya adanmış bir kent olan Metropolis'e sonra da Efes-Selçuk gezilerimizde genellikle zaman ayıramadığımız ama çok da önemli olan iki yere gideceğiz; Meryem Ana Evi ile Yedi...
1.200.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.800.00

YEDİ KİLİSELER – 2

26 Mayıs 2024, Pazar
Doç. Dr. Aytuğ Arslan rehberliğinde
Hıristiyanlığın ilk kiliselerinin izinde Pergamon ve Thyateira...
1.700.00
error: Content is protected !!