MERYEM ANA-YEDİ UYURLAR-METROPOLİS

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

02 Mart 2024, Cumartesi

1.200.00

MERYEMANA EVİ ZİYARETİ – YEDİ UYURLAR MAĞARASI – METROPOLİS ANTİK KENTİ

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında …

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 08.30‘da Bostanlı Vapur İskelesi yönünde, tramvay durağı arkasındaki otobüs durağında, 09.00‘da Alsancak Lozan Meydanı’nda buluşarak yola çıkıyoruz. Torbalı’ya doğru ilerlerken, yolda kısa bir mola veriyoruz.

Metropolis Antik kentini gezmek için, ören yerine giriyoruz. Metropolis ismini Gallesion (Alaman) Dağı’nda bulunan Ana Tanrıça’ya (Mater Gallesia) adanmış bir kült mağarasından alır. Erken dönemde, sonradan kentin Akropolisi olacak alanda küçük bir yerleşim olduğu bilinse de, kent esas olarak olarak Hellenistik Dönemde kurulur. Roma ve Geç Antik Dönemde, Bizans Dönemi’nde kentsel gelişimini sürdürür. Yamaca yaslanan Priene ve Pergamon gibi kentlere benzeyen dokusuyla, Hellenistik-Roma modelli antik kenti anlamak adına oldukça önemlidir. Çok sayıda kamu ve sivil yapısı, gösterişli hamamları ile antik kent yaşamının izini sürüyoruz. Akropolde yer alan Bizans Kalesinde, Bizans Dönemi’nde Metropolis ve yakın çevresinin Orta Çağ tarihini konuşuyoruz.

Öğle yemeği molasını Torbalı’da yada Selçuk’ta veriyoruz. Efes turlarımızda zaman yetersizliği nedeniyle göremediğimiz, bu anlamda haksızlık yaptığımız iki önemli hedefi öğleden sonramıza dahil ediyoruz. Önce Selçuk’a 7 km mesafede Bülbüldağı’nda bulunan Meryemana Evini ziyaret ediyoruz. Burası Katolikler için kutsal olmasına rağmen her dinden ziyaretçiyi ağırlar. Lazarist rahipler tarafından 1898’li yıllarda dikilen zeytin ağaçları ortama çok yakışır. Nezih Hocamız bu evin anlamı, tarihsel analizi, keşfi hakkında bize bilgi veriyor. Söylencelere göre şifalı su aktığına inanılan çeşmelere, dilek duvarlarına bakıyor, belki bir mum yakıyor ve buradan ayrılıyoruz.

Sonra Panayır Dağı eteklerindeki Yedi Uyuyanlar / Eshab-ı Kehf Mağarasına gidiyoruz. Farklı dinlerde paylaşılan bu hikayede 7 gencin burada 200 yıl uyuduğuna inanılır. Hristiyan inanışta gençlerin adları Malta, Malchus, Martinianus, Dionysius, Yohannes, Serapion ve Konstantinus’tur. İslami anlatımda ise Debernuş, Mesliha, Kafeştateyyuş, Sazınuş, Mekselina, Mermuş, Yemliha ve köpekleri Kıtmir’in adı geçer.

Bugün farklı öyküler ile farklı zaman dilimleri arasında geçen turumuzu tamamladıktan sonra İzmir’e geri dönüyoruz. Akşam saat 19.30-20.00 civarında İzmir’de olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI: 1.200,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, otopark ücretleri
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, içecekler, Meryemana evi giriş ücreti (müzekart geçerli değildir)

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Son kayıt tarihi 29 Şubat 2023, Perşembe günüdür.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

10 - 15 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Buzul gölleri, Lav tarlaları, Gayserleri, Yanardağları, birbirinden güzel Şelaleleri ve Kuzey ışıkları ile başka bir dünya!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800 .00

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

PORTEKİZ KÜLTÜR TURU

18- 23 Haziran 2024, Salı - Pazar
Kurban Bayramında
İçinize işleyecek bir Portekiz turu!THY ile uçuşlar, şehir merkezinde 4* oteller, Unesco Kültür Mirası olan 6 yer+Fado!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.850 € + UÇAK BİLETİ
1.850.00

UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

09 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Her anı zengin bir görsellikle dolu, keyifli bir tur programına davetlisiniz; Dillere destan Karun Hazinesi, İonia-Lydia-Pers sanatları, bir kartal yuvasını andıran Blaundus ve Inay'ın su kaynakları...
1.600.00
error: Content is protected !!