MANİSA KÜLTÜR TURU

Günübirlik Kültür Turları

11 Nisan 2021, Pazar

200.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Osmanlı Dönemi Ekseninde bir Manisa Turu.

Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa!

400 Yıldır, her Nevruz haftasında yapılmakta olan “Manisa Mesir Macunu Festivali” 06 Aralık 2012 tarihinden bu yana İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine kabul edilmiştir.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 10.30’da Karşıyaka/Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağında, saat 11.00’de Alsancak/ Lozan meydanında buluşarak, hareket ediyoruz.

Manisa dediğimiz zaman, öyle geniş bir kültürel yelpazeden bahsetmiş oluyoruz ki; Salihli Sindel Köyü’nde bulunan Paleolitik Çağ’a (Yontma Taş Devri) ait yaklaşık 26.000 yıllık fosil ayak izlerine kadar uzanan, Hermessos ve Kaikos ya da bugünkü adıyla Gediz ve Bakırçay vadilerinde kurulmuş olan Tantalis (Manisa) ve Thyateira (Akhisar), Yunanistan’ın Teselya Bölgesi’nden göç eden Magnetler’ler tarafından kurulduğu tahmin edilen Magnesia…

Bugünkü Manisa gezimizde esas olarak Beylikler Dönemi ve Osmanlı Eserlerine yoğunlaşıyoruz. Saruhan Tahtından Şehzadeler Kentine dönüşen, 1927 yılında “Manisa” adı verilinceye dek Saruhan Vilayeti olarak anılan çok eski bir kültür kentini tanımaya çalışıyoruz. Yeri geldiğinde Antik Dönemin klasik öykülerinden, bu kente ve yakın çevresine damgasını vuran; Hitit, Frig, Lidya, Makedon, Roma, Bizans’a ait anektodlara da değiniyoruz.

Önce, Ağlayan Kaya’da bir mola veriyoruz. Ardından, Spil Dağı’nın kuzey eteklerinde, Selçuklu-Beylikler döneminde yaptırılmış olan bir 14 yy yapısına, Mevlevihane’ye gidiyoruz. Adım adım ilerleyerek, Saruhanoğulları’ndan, Osmanlı Dönemine kültürel geçişin ayrıntıları üzerine sohbet ediyoruz. Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılan (1374) Ulu Cami’yi, Medresesini, tarih kokan Osmanlı mahallelerini ve Ege Bölgesindekii tek Mimar Sinan eseri olan Muradiye Camii (1562) ile külliyesini geziyoruz. Yürüyerek kent merkezine doğru inerken, Osmanlı Sarayı ve halkın yaşamı hakkında ayrıntılı bilgi alıyoruz. Öğlende, en hakikisinden bir Manisa Kebabı yiyebilmeyi umut ediyoruz.

Öğleden sonra göreceğimiz yerler esas olarak; Hafsa Sultan’ın yaptırdığı ve Manisa tarihinde önemli bir yeri olan Sultaniye Külliyesi, Alaca Hamam, Saruhanoğlu Türbesi, Karaosmanoğlu Hanı, Çarşı ve Çeşnigir Camii. Bu yapıların tümü de görkemli bir tarihin, görkemli anıtları… Zamanımız yeterse ve açık olursa Manisa Müzesini de gezmek istiyoruz. Akşamüzeri İzmir’e geri dönmek üzere doğru yola çıkıyoruz…

TUR FİYATI: 200 ,- TL

TAKSİT: T. İş Bankası kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, içecekler, müze girişleri.

DİKKAT! Aracımıza Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

HAREKET SAATİ: Pandemi yönetmeliklerine göre güncellenmektedir.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 11 Nisan 2021, Perşembe günüdür.
 Yolculuk süresi yaklaşık 1 saattir.
 Araçlarımızda oturma düzeni iki kişilik koltuklarda tek kişi olarak planlanmaktadır.
 Eş-kardeş gibi aynı evi paylaşan ve yan yana oturabilecek olan konuklarımızın kayıt sırasında bilgi vermesi rica edilir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Konuklarımızın ateşi ölçülmekte, araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmekte, restoranlar da en güvenli olanlar içinden seçilmektedir.
 Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Bu gezimizde birçok Camiye girilecektir. Bu nedenle yanınızda bir başörtüsü bulundurmanızı ve kolayca giyip çıkarabileceğiniz rahat ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 08 Nisan 2021, Perşembe öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.  

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KAPADOKYA’DA BAYRAM

14 – 16 Mayıs 2021, Cuma- Pazar
Uçakla
Unesco Dünya Kültür Mirası muhteşem Kapadokya, bayram tatilinde gezginlerimizi bekliyor...
.00

GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

23 - 25 Nisan 2021, Cuma – Pazar
Otobüsle
23 Nisan tatilinde; Salda Gölü, Burdur, Isparta, Yalvaç /Psidia Antiokheia'sı, Beyşehir, Eflatunpınar, Eğirdir, Sagalassos!
.00

KAPADOKYA’DA BAHAR

23 – 25 Nisan 2021, Cuma- Pazar
Uçakla
Baharın en güzel günlerinde, 5* otelde 2 gece konaklamalı rüya gibi bir Kapadokya turu...
.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00