YEDİ KİLİSELER -1

Doç. Dr. Aytuğ Arslan rehberliğinde

30 Mart 2024, Cumartesi

1.700.00

  • İlk gezimizde Pergamon ve Thyateira

PERGAMON – THYATEİRA
Pergamon – Akropol, Kızıl Avlu &Thyateira – Ulu Camii

“…bir ses işittim. Ses, gördüklerini kitaba yaz ve yedi kiliseye,
yani Ephesos, Smyrna, Pergamon, Thyateria, Sardes, Philadelphia ve Laodikeia’ya gönder dedi.” (Vahiy, I.IX).

Uzman Rehber Doç. Dr. Aytuğ ARSLAN ile

Evrensel bir din olan Hristiyanlık, Filistin Bölgesi’nde doğmasına rağmen büyüyerek geliştiği ve günümüzdeki inanç sistemine kavuştuğu yer Anadolu’dur. 27 kitaptan oluşan Yeni Ahit’in sonuncusu olan Vahiy Kitabı, Aziz Yuhanna sürgündeyken Batı Anadolu’da 7 Cemaate yazdığı mektuplardan bahseder. Bu mektuplarda adı geçen ve kıyamette ayakta kalacağına inanılan 7 Cemaate ithafen yapılan kiliselere ise Apokaliptik Kiliseler denilir.

Kültür tarihinde birçok dönüm noktasına sahne olan Ege Bölgesi, Hıristiyanlığın ilk kiliseleri olarak bilinen, “Asya’nın 7 Kilisesi”ne de ev sahipliği yapar. Bu ilk yedi cemaat “Mahşerin Yedi Kilisesi” olarak da adlandırılır ve bugün hâlâ Roma İmparatorluğu Dönemi’ndeki adları ile anılır: Ephesos-Efes, Smyrna-İzmir, Pergamon-Bergama, Sardes-Salihli, Philadelphia-Alaşehir, Laodikeia-Denizli, Thyateira-Akhisar…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Alsancak/ Lozan Meydanı; 08.00’de Karşıyaka/ Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağında buluşarak Bergama’ya hareket ediyoruz. Yolda vereceğimiz kahvaltı ve ihtiyaç molası sonrasında Hristiyanlık tarihi üzerine yoğunlaşan anlatımlarla Bergama’ya ulaşıyoruz.

2014 Yılında, Kültürel Peyzaj kategorisinde UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları barındıran Bergama turumuza başlıyoruz. Anlatımlarda Roma dönemi ön plana çıkarken, Zeus Sunağı’ndan geriye kalanları, dünyanın en dik tiyatrosunu, Kütüphaneyi, Athena Tapınağının kalıntılarını görüyoruz. Restorasyon çalışmaları devam eden Kızıl Avlu’da farklı detaylar üzerinde duruyoruz.

Gördüğümüz her kentte, her ören yerinde tarihi katmanlar arasında yolculuk yapan Ebruli gezginleri, bugün Hristiyanlık tarihi ve inanç ekseninde ilerliyor…

MÖ 282-133 arasında Roma İmparatorluğu’nun Asya eyaletine başkentlik yapmış olan Pergamo, İncil’deki anlatıda yerini alan yedi kiliseden birine ev sahipliği yapar. Mektupta, büyük olasılıkla kentteki pagan inancın gücüne vurgu yapacak şekilde, kiliseye “yanlış öğretmenlerden kaçınması” öğütlenir; “Şeytan’ın tahtının bulunduğu yerde” oturan Bergama cemaati Mesih’in adına bağlı kalmaya devam ediyor, ancak aralarında irtidat edenler var. Onlar tövbe etmelidir; yapmazlarsa, Mesih ağzının uzun kılıcıyla onlarla savaşacaktır (2:13, 16).

Bergama’da öğle yemeği için mola veriyoruz. Sonra güzel bir ara yoldan Bergama’dan Akhisar’a geçiyoruz. Yol boyunca Akhisar’da tarih, yerel yaşam ve Antik Thyateira ile Hristiyanlık tarihi üzerine sohbet ediyoruz.

Manisa’nın Akhisar ilçesinin antik çağdaki ismi Thyateira’dır. Kent, Lidya devletinin ve Pergamon Krallığı’nın en önemli yerleşimlerindendir. Roma İmparatorluğu boyunca, Bizans dönemine kadar bu isimle anılmıştır. İncil’de bahsi geçen Asya’nın Yedi Kilisesi’nden biri de Thyateira kentindedir.

Tiyatira’daki cemaatin “sevgisi, inancı, hizmeti ve sabrı” biliniyor, ancak “İzebel kadını”na hoşgörü gösteriliyor. Ancak sahip olduklarına sımsıkı sarılan sadık kişiler “milletler üzerinde güç” sahibi olacaklar (2:19, 20, 26).

Thyateira kentinde cemaate ithaf edilen Kilisenin net bir buluntusuna henüz ulaşılamamıştır. Ancak Ulu Camii ve çevresinde böyle bir yapının olabileceğini düşündüren ayrıntılarda ipuçları aranmaktadır. Cami’nin kalın güney duvarları ile derin nişleri, ayrıca doğusundaki apsis kalıntıları üzerinde durulmaktadır. Caminin planı göz önüne alındığında da 3 nefli bir kilisenin üzerine yapılmış olduğunu düşündürmektedir.

Thyateira Antik Kenti kalıntıların bir bölümü Akhisar kent merkezinde bulunan Tepe Mezarı mevkiinde görülebiliyor. Ancak kazılar henüz küçük bir alanda ilerliyor. Ören yerini gezdikten sonra Akhisar Ulu Camii’ne gidiyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz ayrıntılara ve devşirme düğümlü Bizans sütun başlıklarına bakıyor, bilgi alıyoruz.

Buraya kadar gelmişken size bir teklifimiz var! Akhisar Ebruli Tur gurme gezilerinin önemli bir adresi. Ayrıca Antik çağdan günümüze çok kültürlülüğün mutfağa yansıdığı bir zeytin başkenti! İsterseniz Akhisar’ın özgün lezzetlerinden oluşan erken bir akşam yemeği yiyebiliriz.

Turumuz tamamlanınca yola çıkıyor ve akşam saatlerinde İzmir’e geri dönüyoruz.

TUR FİYATI: 1.700,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik hizmeti, otopark ücretleri.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Ören yeri ile müze giriş ücretleri, Akropol’e çıkışta teleferik ücreti, öğle yemeği ve mola yerlerindeki içecekler.

MÜZE KART: Ören yeri ve Müze girişleri toplamda hayli yüksek olan Bergama Turu için önceden Müze Kart almanızı öneririz. Ören yerine girişte de kart almak mümkündür ancak zaman kaybına neden olur. Bu nedenle kartınızı önceden almanız çok iyi olur..

NOTLAR:
 Turumuz tek araç için planlanmıştır.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Tura son kayıt tarihi gezi öncesi Perşembe günüdür.
 Gezimiz ören yerlerinde yürüyerek yapılacaktır
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Son müracaat tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son müracaat tarihi sonrasında iade –iptal söz konusu değildir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz
Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

09 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Her anı zengin bir görsellikle dolu, keyifli bir tur programına davetlisiniz; Dillere destan Karun Hazinesi, İonia-Lydia-Pers sanatları, bir kartal yuvasını andıran Blaundus ve Inay'ın su kaynakları...
1.600.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.700.00

KULA BAĞLARI, EVLERİ

18 Mayıs 2024, Cumartesi
Rehber Ayşe Baykan ile
Strabon'un yanık ülkesi, bağlar, evliyalar diyarı, zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici bir gezi...
1.500.00
error: Content is protected !!