STRATONİKEİA ve LAGİNA

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

02 Haziran 2024, Pazar

1.600.00

  • TAKSİT OLANAKLARINI SORUNUZ

Bir sevda kenti Stratonikeia…
İlk Türk kazısı Lagina…

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında


“Stratonikeia, Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma İmparatorluk, Doğu Roma, Beylikler, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerine ait yapı ve kent dokusunun birlikte görülebileceği nadir yerlerden biridir. Kapladığı 7 kilometrekarelik alanla, dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Hellenistik Dönem’de birbirine paralel ızgara sisteminde kesişen caddelerden oluşan hippodamik planda düzenlenmiştir. Antik döneme ait gymnasium, bouleuterion, tiyatro, hamam, kent kapısı ve çeşme gibi anıtsal yapılarının yanında, köy meydanı, Beylikler Dönemi hamamı, Şaban Ağa Camii, Osmanlı Çeşmesi, ağa evleri gibi Türk mimarisi açısından önemli örneklere sahip olan kent, insan yapımı anıtsal ihtişam ile doğal çevrenin güzelliği bir arada barındırmaktadır. UNESCO Dünya Miras Merkezi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Stratonikeia Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listemize kaydedilmesi uygun görülmüştür.” 2015- http://www.kulturvarliklari.gov.tr

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.00’de Karşıyaka /Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki tramvay durağı arkasındaki Havaş durağında, 07.30’da Alsancak/ Lozan Meydanı’nda buluşuyoruz. Otobanda kısa bir mola veriyoruz. Kimimiz kahvaltı yaparak, kimimiz çay-kahve içerek bu süreyi değerlendiriyoruz.

Bugün uzunca bir yolculuğumuz var. Önce Yatağan-Milas karayolu üzerinde bulunan, Eski Hisar köyüne gidiyoruz. Stratonikeia ören yeri ile iç içe, oldukça yalnız ama güzel bir köyle karşılaşıyoruz. Helenistik Kent, Seleukoslar’ın ordugâh yapısı, Kent Meclisi, Tiyatro ve Tapınaklar gibi farklı çağları temsil eden kalıntıları inceliyoruz.
Coğrafyacı Strabon’a göre bu yerleşim, İ.Ö. 3. yüzyılda kurulmuş ve çok güzel yapılarla donatılmıştı. Antiokhos, kenti babasından ve saraydan uzak bir yerde eşi Stratonike adına kurmuştu. Stratonikeia Hellenistik ve Roma Döneminde bölgenin siyasal merkezine dönüşürken, Lagina Kutsal Alanı da dini merkez olarak düzenlenmişti..

Öğle yemeği için Yatağan’a gidiyoruz. Yemekten sonra programın ikinci bölümünde, Lagina’yı görmek üzere, Leyne-Turgut Köyüne yöneliyoruz. Lagina Kutsal Alanında yapılan arkeolojik kazılar, Türk bilim adamları tarafından yürütülen ilk kazılardır. Çalışmaları 1891 Yılında Osman Hamdi Bey başlatmış ve bulunan heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürmüştü.

Lagina, Tanrıça Hekate’ye adanmış bir kült alanıydı Stratonikeia’ya kutsal bir yol ile bağlanmıştı. Tapınak kalıntılarını göreceğimiz Anadolu kökenli Tanrıça Hekate’nin tüm kapıları koruduğuna, kötü düşleri ve hayaletleri yönettiğine veya onlara karşı insanları himaye ettiğine inanılırdı.
Dönüş yolunda Gökbel kayalıklarında kısa bir fotoğraf molası veriyoruz. Tarihin, inançların, doğanın renkleri içinde gezerek, akşamüzeri programı tamamlıyoruz. Tadı damağımızda kalan bir günü ardımızda bırakırken, İzmir’e geri dönüyoruz.

TUR FİYATI: 1.600,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, otoban ve otopark ücretleri .
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR:
 Turlarımıza katılım tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Araç düzenlemeleri nedeniyle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir
 Son kayıt tarihi 30 Mayıs 2024, Perşembe günüdür.
 Günübirlik turlarımızda yer numarası vermemekteyiz. Ancak bu programda yolculuk uzun süreceği için koltuk numarası verilecektir.
 Araçta koltuk numarası kayıt sırasına göre verilir.
 Turumuz doğada yürüyerek yapılmaktadır. Bu nedenle rahat kıyafet ve yürüyüş ayakkabısı ile gelinmesini tavsiye ederiz. Artık yaz havası söz konusu olduğu için şapka ve gözlük almayı ve kat kat giyinmeyi tavsiye ediyoruz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihine kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra iptal istenir veya tur sabahı gelinmez ise ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

PORTEKİZ KÜLTÜR TURU

18- 23 Haziran 2024, Salı - Pazar
Kurban Bayramında
İçinize işleyecek bir Portekiz turu!THY ile uçuşlar, şehir merkezinde 4* oteller, Unesco Kültür Mirası olan 6 yer+Fado!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.850 € + UÇAK BİLETİ
1.850.00

UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

09 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Her anı zengin bir görsellikle dolu, keyifli bir tur programına davetlisiniz; Dillere destan Karun Hazinesi, İonia-Lydia-Pers sanatları, bir kartal yuvasını andıran Blaundus ve Inay'ın su kaynakları...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.700.00
error: Content is protected !!