APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

Günübirlik Kültür Turları

18 Ekim 2020, Pazar

280.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)
Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

Aphrodisias Antik Kenti yaklaşık 2-3 km. kuzeydoğusunda bulunan antik mermer ocakları ile birlikte 2017 yılında, Kültürel Kategoride, Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir.

TUR PROGRAMI

Sabah 07.00’de Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş durağında, saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanında gezginlerimizle buluşuyoruz. Aphrodisias’a kadar yaklaşık 3.5 saat sürecek (230 km) bir yolculuğumuz var. Pandemi koşulları nedeniyle araçta su dışında bir ikram yapılamamaktadır. Aydın otobanında vereceğimiz ihtiyaç molası sonrasında Aydın- Nazilli-Kuyucak yolunu izleyerek Karacasu ilçesine gidiyor, Geyre yolundan Aphrodisias’a ulaşıyoruz.

Aphrodisias, oldukça iyi korunmuş anıt yapıları ile değerli bulgular veren bir Arkeolojik alandır. 2017 Yılında Unesco Kültür Mirası olarak evrensel bir değer kazanmıştır. Ören yerine girdiğinizde, hayli büyük, zengin ve çok gelişmiş bir kentle karşılaşırsınız. Onbin kişilik tiyatro, 30 bin kişilik stadyum, beş büyük mekândan oluşan hamam, agora, kamu binaları, Aphrodisias’ın ulaştığı uygarlık düzeyini gözler önüne serer.

Aphrodisias, MÖ 1. yüzyıldan MS 6. yüzyıla kadar Anadolu ve Akdeniz’in önde gelen sanat ve kültür merkezlerinden biriydi. Kentte çok sayıda tıp araştırmacısı, mimar, düşünür ve şair yetişmiş; heykeltıraşlık, tıp, matematik ve astronomi alanlarında eserler vermişlerdi. Aphrodisias Heykel Okulu, Antik Roma ve Yunan sanatına damga vuran heykel ustaları yetiştirmişti. Öte yandan, Aphrodisias Neolitik çağdan günümüze değin neredeyse 8.000 yıldır kesintisiz olarak yerleşildiği bilinen bir kenttir. Sonradan üzerine tiyatro yapılan höyük, M.Ö. 5000’lere kadar giden Prehistorik bir yerleşim alanıdır.

Bugün biz de kentin görkemine yaraşır bir tur yapıyoruz. Ören yerini adım adım geziyoruz; TİYATRO, HADRİANUS HAMAMLARI, AGORA, APHRODİTE TAPINAĞI, STADYUMU görüyor ve ören yerindeki mezarı başında Prof. KENAN ERİM’i saygıyla anıyoruz…

Öğlende ören yerine yakın bir restoranda yemeğe gidiyor ve sonra kaldığımız yerden tura devam ediyoruz. Son olarak kazılarda çıkarılan eserlerin sergilendiği, APHRODISIAS MÜZESİNİ geziyoruz. Müzede sergilenen Sebasteion Kabartmalarına hayran oluyoruz.

Turumuz tamamlanınca yola çıkıyor, yaklaşık saat 20.30 civarında İzmir’e dönmüş oluyoruz…

TUR FİYATI: 280,- TL (İş Bankası K.kartları ile vade farksız taksit)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, otoban ve otopark ücretleri.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:
Ören yeri ve müze giriş ücretleri, öğle yemeği ve içecekler.

BİLGİ: Araçlarımıza Pandemi kurallarına uygun oranda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOTLAR:
 Turumuz en fazla 25 kişiye göre planlanmış olup katılımcı sayısı sınırlıdır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Rezervasyon için son kayıt tarihi veremiyoruz. Kayıtlar dolunca turumuz satışa kapanacaktır.
 Oturma düzeni ve ören yeri gezisi Pandemi kurallarına uygun mesafelerde yapılacaktır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda programda değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 15 Ekim 2020 Tarihine kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra iptal istenir veya tur sabahı gelinmez ise ücret iadesi söz konusu değildir.
HES kodu alınması zorunludur.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

EGE‘DE HİTİT İZLERİ – SURATKAYA

08 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Her türlü tedbirimizi alarak doğanın derinliklerine, Bafa Dağlarının arka yüzüne gidiyoruz bugün. Bakir bir dünyada pek az kişinin gördüğü Hitit İzlerine tanık olmaya...
230.00

BERGAMA / PERGAMON

01 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bergama'ya, bir dünya mirasını ziyarete gideceğiz. Birbiri içine geçen çağların şifresi dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da antik çağ hekimlerinin bilgeliğine kulak vereceğiz...
200.00

AİGAİ ANTİK KENTİ

25 Ekim 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Ebruli gezginleri olarak, Aigai kazıları başlamadan çok önce de kenti ziyarete giderdik. Sonra adım adım izledik yeniden doğuşunu. Bu yıl bakalım neler göreceğiz?
150.00

BİRGİ – GÖLCÜK – BOZDAĞ & NİF BAĞLARI

18 Ekim 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Kalabalıktan uzak, çok hoş bir program; Serin bölgelerde, anlamlı kasabalarda, yöresel lezzetler ve değerler ile güzel Nif Bağlarında sonlandıracağımız bir gün...
185.00
error: Content is protected !!