UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

09 Haziran 2024, Pazar

1.600.00

Karun’un Ülkesi…

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.00’de Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda, 07.30’da Alsancak/Lozan Meydanı’nda gezginlerimizle buluşarak yola çıkıyoruz. Yolumuz uzun ve görmeden geçmek istemeyeceğimiz yerler çok fazla. Bu nedenle yola erken çıkmakta fayda var. Aracımızla Ankara istikametine doğru gidiyoruz. Yolda kahvaltı ve ihtiyaç molaları veriyoruz.

Yol boyunca Lydia Kültürü ve Batı Anadolu’nun iç kesimlerindeki küçük yerleşimlerin antik çağdaki kültürel yapısı üzerine sohbet ediyor, yolumuz üstündeki ÇATALTEPE KÖPRÜSÜʼne kısaca uğruyoruz. Zamanımız müsait olursa cam terastan kanyona bakmak da istiyoruz.

İlk hedefimiz “Karun Hazineleri” olarak bilinen ve büyük kısmı güçlü bir uğraşla New York Metropolitan Museumʼdan geri getirtilen, Uşak yakınlarındaki Güre’den açığa çıkarılmış mezar buluntularına ev sahipliği yapan UŞAK MÜZESİ. İonia-Lydia-Pers sanatlarının birbirleriyle flörtünü yansıtan bu zengin buluntular, aynı zamanda dönemin soylu tabakasının zevklerini ve günlük yaşamını da bize hissettirecek. Müze ayrıca Lydia bölgesinin başka yerlerinde bulunmuş eserlerle de ayrı bir önem taşıyor.

Uşakʼta yiyeceğimiz öğle yemeği sonrasında rotamızı güneye, Ulubey ilçesi Sülümenli Köyüʼne çeviriyoruz. Etrafı derin kanyonlarla çevrili bir kartal yuvasını andıran BLAUNDOS ANTİK KENTİ sadece kalıntılarıyla değil, coğrafyasıyla da bir görsel ziyafet sunuyor. Makedonya’lılar tarafından kurulmuş bir yerleşim olan Blaundos, Roma Çağında kentleşmiş ve yapılarla donatılmış. İnay kasabasından sağlanan suyu taşıyan kemerler, tapınak biçimli bir mezar anıtı, Tanrıça Athena’ya adanmış tapınak, stadyum ve tiyatro kalıntıları kentin ulaştığı uygarlık seviyesinin kanıtları.

Sonra Blaundos’un su kaynağı olan ve adını su perilerinden alan antik NAİS, bugünkü adıyla İnay Kasabası’ na uğruyoruz. Kervansarayı, köprüsü ve 1890ʼda yapılmış tren istasyonuyla, ana yol güzergâhları üstündeki yerini binlerce yıl koruduğunu gösteren bu şirin kasabadaki gezimiz sonrasında Eşme üzerinden Kula ve Salihli yolu ile İzmir’e geri dönüyoruz. Saat 22.00 civarında İzmir’e ulaşmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI: 1.600,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Sabah kahvaltısı – öğle yemeği ile yemekte alınan içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır. Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
 Bu turumuzda yolculuk uzun olduğu için, günübirlik olmasına rağmen, araçta koltuk numarası verilecektir.
 Koltuk numarası kesin rezervasyon sırasına göre verilecektir.
 Hava durumuna uygun rahat giysilerle gelmenizi tavsiye ederiz. Blaundos‘da kenti yaklaşık 2 -3 km2lik bir alanda geziyoruz. (Şapka, güneş gözlüğü, rahat ayakkabı vs. ihtiyacınız olacaktır)
 Tura son kayıt tarihi 06 Haziran 2024, Perşembe günüdür.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihine kadar iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde yahut herhangi bir nedenle tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.700.00

KULA BAĞLARI, EVLERİ

18 Mayıs 2024, Cumartesi
Rehber Ayşe Baykan ile
Strabon'un yanık ülkesi, bağlar, evliyalar diyarı, zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici bir gezi...
1.500.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

05 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
1.600.00
error: Content is protected !!