UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

06 Ekim 2024, Pazar

00.00

  • TUR FİYATI HAZIRLANMAKTADIR

Karun’un Ülkesi…

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.00’de Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda, 07.30’da Alsancak/Lozan Meydanı’nda gezginlerimizle buluşarak yola çıkıyoruz. Yolumuz uzun ve görmeden geçmek istemeyeceğimiz yerler çok fazla. Bu nedenle yola erken çıkmakta fayda var. Aracımızla Ankara istikametine doğru gidiyoruz. Yolda kahvaltı ve ihtiyaç molaları veriyoruz.

Yol boyunca Lydia Kültürü ve Batı Anadolu’nun iç kesimlerindeki küçük yerleşimlerin antik çağdaki kültürel yapısı üzerine sohbet ediyor, yolumuz üstündeki ÇATALTEPE KÖPRÜSÜʼne kısaca uğruyoruz. Zamanımız müsait olursa cam terastan kanyona bakmak da istiyoruz.

İlk hedefimiz “Karun Hazineleri” olarak bilinen ve büyük kısmı güçlü bir uğraşla New York Metropolitan Museumʼdan geri getirtilen, Uşak yakınlarındaki Güre’den açığa çıkarılmış mezar buluntularına ev sahipliği yapan UŞAK MÜZESİ. İonia-Lydia-Pers sanatlarının birbirleriyle flörtünü yansıtan bu zengin buluntular, aynı zamanda dönemin soylu tabakasının zevklerini ve günlük yaşamını da bize hissettirecek. Müze ayrıca Lydia bölgesinin başka yerlerinde bulunmuş eserlerle de ayrı bir önem taşıyor.

Uşakʼta yiyeceğimiz öğle yemeği sonrasında rotamızı güneye, Ulubey ilçesi Sülümenli Köyüʼne çeviriyoruz. Etrafı derin kanyonlarla çevrili bir kartal yuvasını andıran BLAUNDOS ANTİK KENTİ sadece kalıntılarıyla değil, coğrafyasıyla da bir görsel ziyafet sunuyor. Makedonya’lılar tarafından kurulmuş bir yerleşim olan Blaundos, Roma Çağında kentleşmiş ve yapılarla donatılmış. İnay kasabasından sağlanan suyu taşıyan kemerler, tapınak biçimli bir mezar anıtı, Tanrıça Athena’ya adanmış tapınak, stadyum ve tiyatro kalıntıları kentin ulaştığı uygarlık seviyesinin kanıtları.

Sonra Blaundos’un su kaynağı olan ve adını su perilerinden alan antik NAİS, bugünkü adıyla İnay Kasabası’ na uğruyoruz. Kervansarayı, köprüsü ve 1890ʼda yapılmış tren istasyonuyla, ana yol güzergâhları üstündeki yerini binlerce yıl koruduğunu gösteren bu şirin kasabadaki gezimiz sonrasında Eşme üzerinden Kula ve Salihli yolu ile İzmir’e geri dönüyoruz. Saat 22.00 civarında İzmir’e ulaşmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI: Hazırlanıyor

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Sabah kahvaltısı – öğle yemeği ile yemekte alınan içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır. Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
 Bu turumuzda yolculuk uzun olduğu için, günübirlik olmasına rağmen, araçta koltuk numarası verilecektir.
 Koltuk numarası kesin rezervasyon sırasına göre verilecektir.
 Hava durumuna uygun rahat giysilerle gelmenizi tavsiye ederiz. Blaundos‘da kenti yaklaşık 2 -3 km2lik bir alanda geziyoruz. (Şapka, güneş gözlüğü, rahat ayakkabı vs. ihtiyacınız olacaktır)
 Tura son kayıt tarihi 03 Ekim 2024, Perşembe günüdür.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihine kadar iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde yahut herhangi bir nedenle tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MANİSA KÜLTÜR TURU

23 Kasım 2024, Cumartesi
Tarihçi Ahmet ÇANDIR Danışmanlığında
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
1.250.00

TİRE KÜLTÜR TURU

17 Kasım 2024, Pazar
Ark. Ali Özkan Danışmanlığında
Tarihi, Kent dokusu, yerel yaşamı ile Ege'nin en köklü değerlere sahip beldelerinden biri olan Yeşil Tire!
1.500.00

IŞIKLI GÖL’DE NİLÜFERLER ve ÇAL BAĞ YOLU

29 - 30 Haziran 2024, Cumartesi – Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Çal'da kadim bir Bağ Kültürü, Çivril civarında tapınaklar, resimli camiler, göller, nilüferler, şelaleler arasında bir hafta sonu...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 8.000 TL (Taksit olanakları)
8.000.00

HRISTIYAN DUNYASINDA EFES

08 Haziran 2024, Cumartesi
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Efes turlarımızda zaman darlığından programa alamadığımız, ama Hristiyan inanç dünyasının şekillenmesinde önemli olan bazı yerleri bu turda bir araya getirip, eksikliğimizi gidermek istiyoruz.
1.500.00
error: Content is protected !!