IŞIKLI GÖL’DE NİLÜFERLER ve ÇAL BAĞ YOLU

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

29 - 30 Haziran 2024, Cumartesi – Pazar

8.000.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

Nilüfer Zamanı Işıklı Göl ve Yeni bir Önoturizm Rotası!
ÇAL – ÇİVRİL – IŞIKLI GÖLÜ – APOLLON LAİRBENOS TAPINAĞI – SAVRAN – BAKLAN
Muhteşem Bağlar – Resimli Camiler – Göller – Şelaleler

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI:

29 Haziran 2024, Cumartesi: ÇAL BAĞ YOLU – ÇİVRİL / IŞIKLI GÖL
Sabah saat 06.30’da Karşıkaya/ Bostanlı İskelesi yönündeki tramvay durağı önünde, 07.00’de Alsancak/Lozan Meydanı’nda buluşuyoruz. Yolumuz uzun ve görmeden geçmek istemeyeceğimiz yerlerin sayısı fazla. Bu nedenle güne erken başlamakta fayda var diyoruz. Aracımızla Turgutlu – Salihli –Alaşehir rotasında ilerliyoruz. Antik kentler ve Çal Bağ Yolu üzerine sohbet ediyoruz.

Bugünkü ilk durağımız Denizli’nin ÇAL İlçesi olacak. Bu topraklar Çal Karası üzümü ile ünlü ve binlerce yıl öncesine dayanan bir bağcılık bölgesi. Antik dönemdeki adı Mossyna ve anlamı ile ilgili farklı teoriler var. Bunlardan biri olan Çağatay Türkçesindeki karşılığı, yüksek yer anlamına geliyor. Çal, adının hakkını veren bir coğrafya. Denizden yüksekliği 700 ile 1200 m arasında değişen bir platodan bahsediyoruz. Bu yükseklik değişimi ve yayıldığı 1500 km2’lik alan, Çal’ı pek çok mikroklimaya sahip, şaraplık kaliteli üzüm yetiştirmek için de elverişli bir konum haline getiriyor. Çal Bağ Yolu, binlerce yıllık tarihe sahip bu coğrafyanın potansiyelini kültürüyle, gastronomisiyle, doğal güzellikleriyle ve en önemlisi de bağcılık ve şarap üretimiyle gün yüzüne çıkarmak ve paylaşmak için kurulan bir önoturizm rotası.

Çal Bağ Yolunda ilk ziyaretimizi KÜP Şarapçılığa yapacağız. Küp, sadece Çal’ın değil, Türkiye’nin en köklü şaraphanelerinden biridir. Şarap üretimine 1959’da başlamış. Evinin arka bahçesinde Antik Roma’dan kalma küpler bulan kurucusu Hasan Altıntaş, ilk şaraplarını bu küplerde üretmiş. Şaraphane de adını o küplerden almış…
Öğle yemeğinden sonra birbirinden güzel bağlar arasından geçerek, rotanın önde gelen yerlerine uğramayı planlıyoruz. ERDEL, LERMONAS, KUZUBAĞ öyküleriyle, başarılarıyla kendilerini anlatacaklar. Müsaitlik durumuna göre tadım yapacağız.

Akşamüzeri belki ÇİVRİL IŞIKLI GÖL’de gün batımına yetişebiliriz. Menderes nehrinin doğduğu kaynaklardan biri olan ve günün her saatinde farklı bir renge bürünen Işıklı Gölü, korumaya alınan doğal yaşam merkezlerinden birisi. Çivril Belediyesi her yıl göl çevresinde Nilüfer Şenliği yapıyor. Mayıs ayında açmaya başlayan nilüferler genelde Eylüle kadar devam ediyor. Yetişebilirsek akşamüzeri belki de ışıkların en güzel olduğu sabah saatlerinde gölde bir tekne turu yapmak istiyoruz. Bu gece akşam yemeği ve konaklama Çivril’de.

30 Haziran 2024 , Pazar: APOLLON LAIRBENOS TAPINAĞI – ÇİVRİL/ SAVRAN – BAYAT – BAKLAN
Sabah kahvaltısından sonra, Bahadınlar köyü yakınındaki, yerel bir antik tapınım merkezi olan APOLLON LAIRBENOS TAPINAĞI’nı görmeye gidiyoruz. Lydiaʼnın yerel inançları, kefaret/günah çıkarma geleneği hakkında bilgi alıyor, tapınak alanından Adıgüzel Baraj Gölünü seyrediyoruz. Eylül’de yaptığımız son turda, toprak yoldan aracımızla Tapınağa kadar gidebilmiştik. Yol inşaatı için hazırlık yapılıyordu. Tamamlanmış olacağını ümit ediyoruz.

Güzergahımız üzerinde görmek istediğimiz başka yerler de var. Zamanımız elverdiğince, Hançalar Köprüsü’nü, Kayı Pazarı Camii’nin kırık minaresini, Sakızcılar köyünde Ağlayan Kaya Şelalesini de görmeyi umuyoruz.

ÇİVRİL yakınlarındaki Savran Köyüʼnde Serbanşah Camiʼsini ziyaret ediyoruz. 18. yüzyıl sonunda yapılmış ve günümüzde modern bir çatı konstrüksiyonu ile koruma altına alınmış olan caminin iç mekan resimleri bizi bir renk cümbüşüne çağırıyor. 2021 yılında bu resimli camiler hakkında online bir söyleşi yapmıştık. Belki hatırlayanlarınız olabilir. Yakınlardaki diğer bir benzer cami olan Bayat Köyü Camii ve zamanımız kalırsa BAKLAN BOĞAZİÇİ Kasabası Eski Camii de görmek istediğimiz yerler arasında. ..
Yoğun bir günün sonunda, bu az bilinen coğrafyayı tanımış olmanın keyfi ile dönüş yoluna çıkıyor, Çal – Buldan – Alaşehir üzerinden Salihli yolu ile İzmir’e geri dönüyoruz. Saat 22.30 civarında İzmir’e ulaşmayı planlıyoruz.

Not: Programımız hayli yoğundur ve çevrede göreceğimiz çok yer var. Zamanımızı dikkatli kullanarak hepsini yapmaya çalışacağız.

TUR FİYATI

KONAKLAMA Taksit Olanakları
İki kişilik odada kişi başı 8.000,- TL + Tadımlar
Tek kişilik oda  1.000,- TL

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 250,- TL
TAKSİT: T. İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Kartlarına vade farksız taksit yapılabilir

DİKKAT! Olası yeni vergiler ve mazot, hizmet, otel konaklama vb fiyatlarındaki değişimler gibi maliyeti etkileyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatının revize edilmesi gündeme gelebilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Çivril’de otelde 1 gece konaklama, otelde kahvaltı, ulaşım, danışmanlık ve rehberlik, seyahat sağlık sigortası, Işıklı Göl’de tekne turu, milli park alanına giriş ücreti .

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:
İlk gün yolda kahvaltı, öğle yemekleri (2), akşam yemeği, yemeklerde alınan içecekler, tadım ücretleri, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Tur aracının büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir.
 Son rezervasyon tarihi, 26 Haziran Çarşamba günüdür.
 Yürüyüşe ve hava durumuna uygun giysi ve ayakkabılar getirmenizi önemle hatırlatırız.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar, salgın hastalıklar ve doğal felaketler sigorta kapsamı dışındadır.
 Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 1 hafta öncesine kadar yapılan iptallerde, yerinize yolcu bulunduğu taktirde ücretiniz iade edilir.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, katılımcılara bilgi verilir ve ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ÇAMLIHEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

20 - 25 Eylül 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Sizleri bulutlarla dans eden, yemyeşil bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz...

TUR FİYATI HAZIRLANIYOR
00.00

ÇAMLI HEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

12 - 17 Temmuz 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Bulutlarla dans eden, yemyeşil bir coğrafya ile buluşmaya var mısınız?

TUR FİYATI HAZIRLANIYOR
00.00

TUNCELİ & KEMALİYE

19 - 22 Haziran 2024, Çarşamba - Cumartesi
Kurban Bayramında
Coşkun bir doğa, bereket ocağı, Taşyol’dan geçmek bir ömre bedel; Tunceli, Munzur Vadisi, Kemaliye, Taşyol, Pülümür Vadisi, Arapgir, Malatya...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 17.800 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit...
17.800.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.800.00
error: Content is protected !!