GAZİANTEP & URFA & GÖBEKLİTEPE

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

25 - 28 Nisan 2024, Perşembe – Pazar

16.650.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

GAZİANTEP – HALFETİ – BİRECİK – ŞANLI URFA – GÖBEKLİTEPE – KARAHAN TEPE – SOĞMATAR – ŞUAYİP ANTİK KENTİ – HARRAN – ZEUGMA – GAZİANTEP

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

Direkt Uçuşlar: İzmir >> Gaziantep >> İzmir

UNESCO Dünya  Kültür Mirası Listesinde: Göbeklitepe Tapınağı: 2018
UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde: Harran ve Şanlıurfa 2000
UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı: Gaziantep (Gastronomi) 2015

CittaSlow (Sakin Şehir): Halfeti-2013

TUR PROGRAMI:

25 Nisan 2024 Perşembe: GAZİANTEP – ZEUGMA MÜZESİ
Sabah saat 06.00‘da SunExpress ile İzmir’den Gaziantep’e direkt olarak uçuyoruz. Saat 07.30‘da Gaziantep’teyiz. Ne dersiniz Gaziantep Katmeri’nin tadına bakalım mı?

Katmer keyfi sonrasında Gaziantep turuna başlıyoruz. Panoramik bir şehir turunun devamında
ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’ne gidiyoruz. Bu müze, gerek bina boyutları, gerekse sergilenen mozaikler bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesidir. Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan, toplam 2500 m²’lik bir alanı kaplayan ve bu dönemde sanatın ulaştığı zirve noktasının eşsiz örnekleri olan mozaiklerin yanı sıra geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekler müzeyi daha da çekici hale getiriyor…

Öğlende bizi GAZİANTEP LEZZETLERİ bekliyor! Gaziantep, 2015 yılında, gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girdi. Böylece dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak dünya çapında bir kent oldu.

Turumuza devam ederek, Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Kent Müzesi (Bayaz Han), Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı gibi tarihi çarşıları dolaşıyoruz. Gaziantep’ten alışveriş yapmadan dönmek kolay değil! Serbest zaman sonrasında otelimize yerleşme ve akşam yemeği (Yılmazlar Otel 5*)

26 Nisan 2024, Cuma: HALFETİ – BİRECİK – ŞANLIURFA
Sabah kahvaltısı sonrasında aracımızla HALFETİ’ye hareket ediyoruz. Bu mevsimde RUMKALE’de tekne turu yapmak keyifli olur. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz. Halfeti, dünya üzerinde Cittaslow yani Sakin Şehir ünvanını alan nadir yerlerden. Bir diğer özelliği de tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması.

Turumuz tamamlanınca Halfeti’den ayrılıyoruz. “Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonu”na giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği “tek eşli” olmaları. Öyle ki, eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk edip, ya da kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir. Öğle yemeği molamızı da Birecik’te verdikten sonra Urfa’ya hareket ediyoruz.

Akşamüzerine doğru Urfa sokaklarını, çarşılarını gezmek istiyoruz. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyoruz. Kentin ara sokaklarında geziyor, oldukça zengin bir tarihi doku içinde geleneksel sivil mimari örneklerini görüyoruz. Bu akşam dileyen dostlarımızla “Sıra Gecesi”ne gitmeyi planlıyoruz

27 Nisan 2024, Cumartesi: GÖBEKLİTEPE- KARAHANTEPE – SOĞMATAR ve ŞUAYİP ANTİK KENTİ
Sabah kahvaltısından sonra Urfa merkeze 15 km. mesafede olan GÖBEKLİTEPE’ye gidiyoruz. Dünyanın en eski kült merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. 2019 Yılı da ülkemizde Göbeklitepe yılı ilan edilmişti. Yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt’i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. Çeyrek asırdır süren kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı – toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların altı tanesi gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil…

Sonraki durağımız ise KARAHANTEPE olacak. Yeni buluntular bize neler anlatıyor, yerinde görüp bölge hakkında sohbetlerimizi yaptıktan sonra sizleri az bilinen ve henüz yeni tanınmaya başlayan eski yerleşimlere götürmek istiyoruz.

Merkeze 55-60 km. mesafede keşfedilmeyi bekleyen SOĞMATAR ve ŞUAYİP Antik kentlerine gidiyoruz. Soğmatar kalıntıları birçok dönemi barındırmasına ve hatta Hz. Musa’nın bir süre burada yaşadığı öne sürülmesine rağmen, odak noktası, ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı Assur ve Babil inancından gelen dinin ve bu dinin baş tanrısı “Mar alahe” nin açık hava mabedi olmasıdır. Ay Kültünün önemli bir merkezi olan Soğmatar ‘dan etkilenmemek mümkün değil. Şuayip’te ise Hz. İbrahim – Hz. Eyup Peygamber öyküleri ile Dinler Tarihinin sayfalarını karıştırıyoruz. Tevrat’dan Kuran’a kutsal kitaplarda yer alan öyküler üzerine sohbet ediyoruz… Akşam yemeği ve konaklama Urfa Hilton Otel’de.

28 Nisan 2024, Pazar: HARRAN- URFA- ZEUGMA ANTİK KENTİ – GAZİANTEP
Sabah kahvaltısı sonrasında HARRAN’a hareket ediyoruz. O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hıristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuştu. İskenderiye’deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran’a sığınmışlardı. Harran’da Ay Tanrısı Sin’e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin’e adanmıştı. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden gelen sesine kulak veriyoruz.

Öğle yemeği sonrasında Gaziantep’e hareket ediyoruz. Yolumuzu hafifçe uzatarak ZEUGMA Antik Kenti’ni görüyoruz. Akşam saatlerinde Gaziantep’e ulaşıyoruz. Arzu edilirse bir yemek molası ve baklava alışverişi yapıyor ve havalimanına hareket ediyoruz. Saat 22.50‘de direkt olarak İzmir’e uçuyoruz. Harika bir turu geride bırakırken, yeni turlarda buluşmayı dileyerek vedalaşıyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA Taksit Olanakları
İki kişilik odada kişi başı    16.650,- TL  + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı farkı      3.500,- TL + Uçak bileti

GRUP UÇAK BİLETİ: 4.250,- TL (12 Bilet alınmıştır)
Grup biletleri tükendiğinde güncel fiyattan bilet alınarak katılım sağlanabilir.

İNDİRİM: Nakit yada banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 250,- TL indirim uygulanır.

TAKSİT: İşbank, Yapı Kredi ve VakıfBank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Tur boyunca araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, 5* otellerde 3 gece konaklama, otellerdeki sabah kahvaltısı ve 2 akşam yemeği (1 gece Gaziantep + 1 gece Urfa) Seyahat Sigortası, şehir vergisi ve KDV.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir-Gaziantep gidiş / dönüş uçak biletleri, ilk gün Gaziantep’te sabah kahvaltısı, öğle yemekleri ve içecekler, Urfa’daki yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri, Halfeti tekne turu, İstenirse Urfa’daki 2 gece sıra gecesi ve akşam yemeği.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Araçlarımızda koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanız, tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

SİGORTA:
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar.
 Kronik rahatsızlıklar ve pandemi sigorta kapsamı dışındadır.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.


Dikkat! Mazot fiyatlarındaki değişimler maalesef tur maliyetini etkilemektedir. Öngörülemeyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatlarının zaman zaman revize edilmesi gündeme gelebilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

10 - 15 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Buzul gölleri, Lav tarlaları, Gayserleri, Yanardağları, birbirinden güzel Şelaleleri ve Kuzey ışıkları ile başka bir dünya!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800 .00

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.700.00

VAN & HAKKARİ

22 - 26 Mayıs 2024, Çarşamba - Pazar
Bir başka güzel...
Van'da doğa harikaları, travertenler, peri bacaları, Hakkari'de ters laleler - Zap Vadisi – şelaleler ve buzul gölleri...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 16.380 TL+UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
16.380.00
error: Content is protected !!