URFA & GÖBEKLİTEPE

Uçakla: İzmir /Diyarbakır & Gaziantep/ İzmir

18 - 20 Nisan 2020, Cumartesi - Pazartesi

1.750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

DİYARBAKIR – GÖBEKLİTEPE – HARRAN – HALFETİ – GAZİANTEP

18 – 20 Nisan 2020, Cumartesi – Pazartesi

İzmir >> Diyarbakır & Gaziantep >> İzmir (direkt uçuşlar)

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

*Göbeklitepe: UNESCO Dünya Kültür Mirası (2018) * Harran ve Şanlıurfa: UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde (2000) * Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri: UNESCO Dünya Kültür Mirası (2015) * Gaziantep: ( Gastronomi) UNESCO Yaratıcı şehirler Ağı (2015)

TUR PROGRAMI:

18 Nisan 2020, Cumartesi : İZMİR > DİYARBAKIR – URFA
Sabah saat 06.00’da İzmir’den Diyarbakır’a uçuyoruz. Varışımız saat 08.00‘de. Diyarbakır’da güzel bir kahvaltı ile güne merhaba diyoruz. Ardından kısa bir DİYARBAKIR turu yapıyoruz. Diyarbakır Ulu Camii, Cahit Sıtkı Tarancı evi, Dört Ayaklı Minare gibi Diyarbakır’ın simgelerine baktıktan sonra Urfa’ya hareket ediyoruz.

Yaklaşık iki buçuk- üç saatlik yolculuk sonrasında URFA’ya ulaşıyoruz. Öğlende leziz Urfa yemeklerinin tadına bakıyoruz. Sonra da şehir turuna başlıyoruz; Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyor ve Eski Urfa sokaklarında dolaşıyoruz. Akşamüzeri serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Urfa’da .

19 Nisan 2020, Pazar : GÖBEKLİTEPE- HARRAN – URFA ARKEOLOJİ ve HALEPLİBAHÇE MÜZELERİ
Sabah kahvaltımızı erkenden yaptıktan sonra, şehir merkezine 15 km. uzaklıkta olan GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİNE gidiyoruz. Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. 2019 Yılı da ülkemizde Göbeklitepe yılı ilan edilmişti.

2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt’i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. Göbeklitepe, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı – toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil.

Gezimizi tamamlayınca Urfa’ya geri dönüyoruz. Hemen Urfa’ya girmeden yönümüzü HARRAN’a çeviriyoruz. O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuş, İskenderiye’deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran’a sığınmışlardı. Harran’da Ay Tanrısı Sin’e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin’e adanmıştı. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden gelen sesine kulak veriyoruz.

Öğle yemeğinde yine Urfa lezzetlerini denemeye devam ediyoruz. Sonra da 2015 yılında açılan ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ’ni ziyaret ediyoruz. Ülkemizin bu en büyük ve en modern müze kompleksinde (Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi) 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor… Urfa Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile birlikte Türkiye’nin en güzel müzeleri arasında yerini aldı. Arkeoloji Müzesinin yanında inşa edilen HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ ise Amazon kadınların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor.

Akşam yemeği ve konaklama yine aynı otelimizde. (Akşam arzu eden konuklarımızla “Sıra Gecesi” ne gidebiliriz)

21 Nisan 2020, Pazartesi: BİRECİK- HALFETİ – GAZİANTEP:
Sabah kahvaltısından sonra bavullarımızı alarak otelden ayrılıyoruz. Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla Birecik’e ulaşıyoruz. BİRECİK’te Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonuna giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin, bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği “tek eşli” olmaları. Öyle ki, eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk edip ya da kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir…

Kelaynak’larla vedalaştıktan sonra güzel manzaralar içinde yolculuk yaparak rotamızı Halfeti’ye çeviriyoruz. HALFETİ, dünya üzerinde “Cittaslow” yani “Sakin Şehir” ünvanını alan nadir yerlerden. Bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. Halfeti’de tadına doyamayacağınız bir tekne turu yapıyoruz. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz…

Öğle yemeğimizi nerede yiyeceğimizi turun akışına göre ayarlıyoruz. Sonra ver elini Gaziantep diyeceğiz. Gaziantep’te ancak panaromik bir tur yapabileceğiz. Akşamüzeri Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı gibi tarihi çarşıları dolaşıyoruz. Bugün günlerden pazartesi ve müzeler maalesef kapalı olduğu için gezemiyoruz. Ancak Gaziantep’in dünyaca ünlü yemekleri ile baklavasının tadına bakarak keyifli bir akşam yemeği yiyebilir- tahmis kahvesi içebiliriz. Bilindiği gibi, Gaziantep, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nin (EDEN) 2015 yılı Ulusal Destinasyonu “Yerel Gastronomi ve Turizm” teması ödülünü almıştır. Ayrıca, Gaziantep Mutfağı, UNESCO Yürütme Kurulunun aldığı karar doğrultusunda 116 şehrin katılımı ile kurulan Yaratıcı Şehirler Ağı Listesine 11.12.2015 tarihinde girerek Dünya Mutfağında özel bir yer kazanmıştır.

Uçağımız saat 22. 25‘te kalkıyor ve 00.15 ‘de İzmir’de olmayı bekliyoruz. Belleklerimizde iz bırakacak bir geziyi tamamlamış olarak vedalaşıyoruz…

TUR FİYATI

KONAKLAMA  Vade Farksız 5-6 Taksit Olanağı
İki kişilik odada kişi başı    1.750 ,-TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda konaklama fiyat farkı       400 ,-TL

GRUP UÇAK BİLETİ: 650 ,- TL
16 adet “Grup Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde katılmak isteyen olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL

TAKSİT:
Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank – Garanti Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Tur boyunca kişi sayısına uygun araçla ulaşım ve turlar
 Urfa ‘da 2 gece otelde konaklama
 Oteldeki sabah kahvaltıları (2) ile Diyarbakır’da yöresel sabah kahvaltısı (1)
 Urfa’da otelde yada restoranda (2) akşam yemeği
 Halfeti’de tekne turu
 Rehberlik ve Danışmanlık hizmetleri
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Diyarbakır – Gaziantep / İzmir uçak biletleri
 Öğle yemekleri ve içecekler
 Yollarda alınan yemekler ve içecekler
 Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 Son akşam Gaziantep’te alınacak akşam yemeği
 Kişisel harcamalar..
 Bahşişler

NOTLAR:
 Bu turumuz için 16 kişilik “Grup Uçak Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde talep olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon için öncelikli olarak uçak biletinin ödenmesi gereklidir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 65 yaş üstü misafirlerimiz müze ve ören yeri giriş ücretlerinden muaftır.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 45 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 45 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

GÜNEYDOĞU ANADOLU

05 - 09 Nisan 2020, Pazar-Perşembe
Uçakla: İzmir /Diyarbakır & Gaziantep/ İzmir
Diyarbakır- Midyat- Mardin- Urfa- Göbeklitepe – Harran- Halfeti- Gaziantep...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.250 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.250.00

URFA & GÖBEKLİTEPE

13-15 Mart 2020, Cuma – Pazar
Uçakla: İzmir / Diyarbakır/ İzmir
Tarihin ve antik inançların gizemleri içinde; Urfa, Göbeklitepe ve Harran!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.600 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.600.00
error: Content is protected !!