GAZİANTEP & URFA

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

13-16 Ekim 2022, Perşembe- Pazar

5.650.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

GAZİANTEP/ ZEUGMA MOZAİK MUZESİ- HALFETİ- RUMKALE-BİRECİK- ŞANLIURFA/ HARRAN – GÖBEKLİTEPE – ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ – HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ – BALIKLIGÖL- KARAHANTEPE – SOĞMATAR – ŞUAYİP ANTİK KENTİ – GAZİANTEP

Ark. M. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

GÖRECEĞİMİZ YERLER ARASINDA UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASLARI VE CİTTA SLOW OLANLAR…

YER ADIGeçici ListedeDünya Miras ListesindeYaratıcı Şehirler AğıCittaslow
Göbeklitepe Tapınağı 2018  
  2015  
Harran ve Şanlıurfa2000   
Gaziantep (Gastronomi)  2015 
Halfeti   2013
TUR PROGRAMI

13 Ekim 2022, Perşembe: İZMİR >GAZİANTEP
Sabah saat 06.20‘de Sun Express havayolları ile Gaziantep’e uçuyoruz. Bizi bekleyen aracımızla kente gidiyor ve Gaziantep’in ünlü antep fıstıklı katmeri ile kahvaltımızı yapıyoruz. Sonra ZEUGMA MOZAİK MÜZESİNE gidiyoruz. 9 Eylül 2010 tarihinde açılan Müze, gerek bina boyutları, gerekse sergilenen mozaikler bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi. Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan, toplam 2500 m²’lik alan kaplayan ve bu dönemde sanatın ulaştığı zirve noktasının örnekleri olan mozaiklerin yanısıra geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekleri barındırması müzeyi daha da çekici hale getiriyor…

Öte yandan Gaziantep, 2015 Yılında, gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmişti. Böylece dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak dünya çapında bir kent oldu.

Öğle yemeği molası sonrasında Gaziantep şehir turuna başlıyoruz. Kurtuluş Savaşı Müzesi, Kent Müzesi (Bayaz Han) ve Gaziantep’in gezilecek pek çok yeri bizleri bekliyor. Zamanımız elverdiğince geziyi sürdürüyor, Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı gibi tarihi çarşıları dolaşıyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz Gaziantep’te.

14 Ekim 2022, Cuma: HALFETİ – URFA / HARRAN
Sabah kahvaltısından sonra Antep Fıstığı bahçelerini görerek Halfeti’ ‘ye gidiyoruz. HALFETİ’de çok keyifli bir tekne turu yapıyoruz. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz. Halfeti, dünya üzerinde Cittaslow yani Sakin Şehir

ünvanını alan (2013) nadir yerlerden. Bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. Rumkale ‘yi ve batık minareyi fotoğrafladıktan sonra Halfeti’den ayrılıyoruz.

Öğle yemeğimizi BİRECİK’te yemeyi planlıyoruz. Daha sonra Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonuna giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği “tek eşli” olmaları. Öyle ki eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk edip, yada kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir.. Kelaynak’larla vedalaştıktan sonra Urfa’ya hareket ediyoruz.

Urfa’ya gelmeden önce rotamızı HARRAN‘a çeviriyoruz. Güneşin batışını Harran’da izlemek istiyoruz.

O Harran ki; Bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hıristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuştu. İskenderiye’deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran’a sığınmışlardı. Harran’da Ay Tanrısı Sin’e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin’e adanmıştı. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden sesine ona kulak veriyoruz…

Akşam yemeği ve konaklama Şanlıurfa’da. Bu gece arzu eden konuklarımızla otantik bir “Sıra Gecesi” ne gidebiliriz.

15 Ekim 2022, Cumartesi: URFA-GÖBEKLİTEPE- URFA ARKEOLOJİ MÜZESİ
Sabah kahvaltısından sonra, şehir merkezine 15 km. mesafedeki Göbeklitepe’ye gidiyoruz.
Dünyanın en eski tapınağı (kutsal alan) olarak kabul edilen Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt’i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. Kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı – toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil. Sayısız spekülasyon yapılması bile Göbeklitepe’nin ne kadar sarsıcı bir etki yarattığını göstermesi bakımından ilginç…

Göbeklitepe turumuzu tamamlayınca, Urfa merkeze dönüyor ve müzeye gidiyoruz. 2015 yılında açılan ŞANLIURFA ARKEOLOJİ VE MOZAİK MÜZESİ ülkemizin en büyük ve en modern müze kompleksi. Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi olarak tanımlanan bu yapıtta 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor. Arkeoloji Müzesinin yanında inşa edilen HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ ise kadın Amazon’ların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor.

Urfa şehir turumuzda Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyoruz. Kentin sokak aralarında geziyor, oldukça zengin bir tarihi doku içinde geleneksel sivil mimari örneklerini görüyoruz. Fırsat buldukça Urfa yemeklerinin ve tatlılarının tadına bakmayı ihmal etmiyoruz..
Bu gece konaklama yine Şanlıurfa’da.

16 Ekim 2022, Pazar: KARAHAN TEPE – SOGMATAR –ŞUAYİP- GAZİANTEP
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkıyoruz. Bugün sizleri az bilinen eski yerleşimlere götürmek istiyoruz. Öncelikle, Göbeklitepe araştırmalarının derinleşmesini sağlayan KARAHANTEPE’ye gidiyoruz. KarahanTepe’de, Göbeklitepe’dekilere benzeyen 250’den fazla dikilitaş olduğu tespit edildi. Tıpkı Göbeklitepe’de olduğu gibi duvarlarda 12 taş ve iki tane de merkezde bulunuyor. Karahan Tepe Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, dikilitaşların bazılarının üzerinde kabartma hayvan betimleri olduğunu ve bunların da Göbeklitepe‘deki sembolik dünya ile örtüştüğünü belirtiyor…

Ardından, merkeze 55-60 km. mesafede keşfedilmeyi bekleyen SOĞMATAR ve ŞUAYİP Antik kentlerine gidiyoruz. Soğmatar kalıntıları birçok dönemi barındırmasına ve hatta Hz. Musa’nın bir süre burada yaşadığı öne sürülmesine rağmen, odak noktası ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı Assur ve Babil inancından gelen dinin ve bu dinin baş tanrısı “Mar alahe”nin açık hava mabedi olmasıdır. Ay Kültünün önemli bir merkezi olan Soğmatar‘dan etkilenmemek mümkün değil. Şuayip’te ise Hz. İbrahim – Hz. Eyup Peygamber öyküleri ile Dinler Tarihinin sayfalarını karıştırıyoruz. Tevrat’tan Kuran’a kutsal kitaplarda yer alan öyküler üzerine sohbet ediyoruz.

Sonra da yönümüzü Urfa’ya geri dönüyor ve biraz geç kalan bir yemek molası sonrasında Gaziantep’e hareket ediyoruz. 22.25 ‘De Gaziantep’den İzmir’e geri uçuyoruz. 00.15 ‘de İzmir’deyiz. Arkeoloji’ye, insanlık tarihine meraklı gezginleri için tadına doyulmaz bir geziyi sonlandırarak evlerimize dönüyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA  Vade Farksız 5-6 Taksit Olanağı
İki kişilik odada kişi başı    5.650,-TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda konaklama fiyat farkı   1.200,-TL

GRUP UÇAK BİLETİ: 1430,- TL (11 Bilet alınmıştır)

TAKSİT: T. İŞ Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve Vakıfbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 150,- TL

ÇOK ÖNEMLİ NOT: Yakıt fiyatlarında büyük değişmeler gündeme gelirse tur fiyatına fark yansıtılır. .

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 Tur boyunca katılımcı sayısına uygun araçla ulaşım ve turlar
 Gaziantep’te1 gece, Urfa ‘da 2 gece konaklama
 Otellerdeki sabah kahvaltıları (3), akşam yemekleri
 Halfeti’de tekne turu
 Rehberlik ve Danısmanlık
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Gaziantep / İzmir uçak biletleri
 Öğle yemekleri ve içecekler
 İstenirse Urfa’da sıra gecesi
 Yollarda alınan yemekler ve içecekler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Son akşam (istenirse)Gaziantep’de akşam yemeği

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli MÜZEKART almanızı öneririz.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda program akışında ve otellerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat Sağlık Sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Salgın hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır. Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 31 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Grup uçak bileti alındıktan sonra yapılan iptallerde geri iade yerinize katılımcı bulunması ile mümkündür.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DİYARBAKIR & MARDİN & ADIYAMAN & URFA

05 - 09 Ekim 2022, Salı – Cumartesi
Bereketli Hilal Topraklarında
Dolu, dopdolu bir Güneydoğu Turu; Diyarbakır, Eğil – Zerzevan Kalesi - Mardin - Göbeklitepe – Harran – Perre ve Nemrut Dağı!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 6.950TL + UÇAK...
6.950.00

MOR REYHAN HASADI (3)

17 – 20 Ağustos 2022, Çarşamba - Cumartesi
Uçakla: İzmir >> Malatya >> İzmir
Bu yaz başlattığımız ve ülkemizde ilk defa deneyimlenen bir Ebruli Rotası oldu Mor Reyhan! Mor reyhan bizi öylesine gizli cennetlerle buluşturdu ki, unutulmaz deneyimlere vesile oldu...

2 KİŞİLİK ODADA...
3.850.00
error: Content is protected !!