TROYA-ASSOS-KAZDAĞLARI

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

12 -13 Ekim 2024, Cumartesi - Pazar

7.350.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

Arkeolog Dr. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TROYA Antik Kenti (Çanakkale): UNESCO Kültür Mirası – 1998

TROYA Müzesi (Çanakkale): Yılın Müzesi Özel Takdir Ödülü – 2020 ve Avrupa Müze Akademisi Özel Ödülü – 2020/ 2021

ASSOS:  UNESCO Kültür Mirası Geçici Listesi (2017)

TUR PROGRAMI

12 Ekim 2024, Cumartesi : KAZDAĞLARI – ASSOS
Yolumuz uzun, gezip görmek istediğimiz çok yer var, yola erken düşmek gerek diyerek, sabah 07.30‘da Alsancak Lozan Meydanında, 08.00ʼda Karşıyaka / Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında konuklarımızla buluşarak hareket ediyoruz. Şakran’da biraz mola veriyoruz. Ardından, güzergahımız üzerindeki yerler üzerine sohbet ederek Çanakkale istikametinde ilerliyoruz. Edremit’e varınca, her zamanki yerimizde klasikleşen bir öğle yemeği alıyoruz.

Sağ yanımızda Kazdağları yükseliyor! Anadolu`da tanrılarıyla ünlenen dağlardan biri, Homeros’un “Bin pınarlı İda” adını verdiği Troas Olympos, yani Kazdağı’dır. Hikayesi Troia Savaşlarıyla başlar. Kaz Dağı veya İda Dağı; güzelliği ve görkemiyle bugün olduğu gibi Antik Çağ insanlarını da etkilemiş olmalıydı. İşte bu nedenledir ki, Antik Çağ mitoslarında tanrıların mekânı olarak adı sıkça geçer…

Kazdağları’nın eteklerinde ilerlerken, “SARIKIZ KAZDAĞI ETNOGRAFYA GALERİSİ”’ni geziyoruz. Ardından, Kazdağları’nın denize bakan yamacında bulunan SÜTÜVEN Şelalesi ile yakınındaki HASAN BOĞULDU Göleti’ne gidiyoruz. Burası orman içinde yemyeşil doğası, pınarı, küçük göletleri ve şelalesiyle çok hoş bir yerdir.

Türkiye’nin ilk Etnoğrafya müzesi olan ve Unesco’dan özel ödül alan”TAHTAKUŞLAR ETNOĞRAFYA MÜZESİ”’ni de ziyaret ediyoruz. Bir ilkokul öğretmeni olan Alibey Kudar tarafından 1991 yılında açılan bu müzede, Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden konar – göçer Türk boylarının özgün kültür varlıkları ile Kazdağı (eski adı İda Dağı) efsaneleri sergilenir. Müzede iş aletlerinden giysilere, çadırlardan ev gereçlerine kadar, Türkmen Kültürüne ait yüzlerce ürün görüyoruz… Alibey Kudar’ı birkaçyıl önce kaybettik. Kendisini anarak Assos’a doğru yol alıyoruz.

Bu gece konaklama ve akşam yemeğimiz ASSOS’ta.

13 Ekim 2024, Pazar: ASSOS – TROYA ÖREN YERİ VE TROYA MÜZESİ – İZMİR
Sabah erken kahvaltı sonrasında Assos Ören yerine gidiyoruz. Sönmüş bir volkanik tepe üzerinde, andezit kayalıklar üzerinde, denizden 236 metre yüksekliğe kurulmuş ASSOS Kenti, 2017 Yılında UNESCO Kültür Mirası Geçici Listesine girdi. Sur duvarlarıyla korunan, yuvarlak ve kare kulelerle desteklenen antik kentte kazı çalışmaları 1980’den beri yürütülüyor. Assos’ta M.Ö. 530 yılında inşa edilen ATHENA TAPINAĞI Anadolu’da bugüne kadar ortaya çıkarılan, Dor düzenindeki tek tapınak örneği. Parçaları birçok müzeye dağılmış olmasına rağmen, onu yeniden ayağa kaldırmaya yetecek kadar mimari blok ve malzeme 2000 yılı aşkın bir süredir orada!

Assos Antik Kenti; Athena Tapınağı’ndan başka, görkemli surları, kente girişi sağlayan iyi korunmuş antik yolun iki tarafındaki mezarlık alanları, agorası, tiyatrosu ve gymnasion’u ile etkileyici bir ören yeri.
Platon’un 6 öğrencisinin Assos’a gelerek 3 yıl kaldıkları, Aristoteles’in burada bir felsefe okulu kurduğu, zooloji, biyoloji ve botanik konularında çalıştığı biliniyor. Assos kazı heyetinin görüşüne göre, Akademinin, Atina dışında ikinci şubesinin Assos’ta faaliyet gösterdiği düşünülüyor. Dünyada belki de ilk defa (kısa süreli de olsa) bir kentin filozoflar tarafından yönetildiği, Platon’un ideal devlet teorisinin burada uygulandığı, kayda değer bir ihtimal…

Assos’u gezerken, ATHENA TAPINAĞI’nın kızıl-kahverengi andezit sütunları arasından Midilliʼyi izliyoruz, onların da bizi izlediğini düşünerek…

Tapınağın kabartma levhaları bugün İstanbul ve Boston Müzelerinde, ama ören yerinde kalanlar da yeterince etkileyici. Antik kentin eski limanı ise günümüzde nefis taş yapıların çevrelediği şiirsel bir mekan…

Sonrasında TROYA ÖREN YERİ bizi bekler!

Avrupa edebiyatının en eski yazılı eserine konu olmuş olan, Homeros’un İlyada Destanı’nda sözü edilen savaşların geçtiği TROYA!

Troya, dünyadaki en ünlü antik kentlerden birisidir. Unesco açıklamalarında belirtildiği gibi; “Troya’da görülen 9 katman, kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir zamanı göstermekte ve Anadolu, Ege ve Balkanların buluştuğu bu benzersiz coğrafyada yerleşmiş olan uygarlıkları izlememizi sağlamaktadır. Troya’daki en erken yerleşim katı M.Ö. 3000-2500 ile erken Bronz Çağı’na tarihlenmektedir, daha sonra sürekli yerleşim gören Troya katmanları M.Ö. 85 – M.S. 8. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi ile sona ermektedir. Troya, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle burada hüküm süren uygarlıkların diğer bölgelerle ticari ve kültürel bağlantıları açısından daima çok önemli bir rol üstlenmiştir. Troya ayrıca gösterdiği kesintisiz katmanlaşma ile Avrupa ve Ege’deki diğer arkeolojik alanlar için referans görevi görmektedir.”

TROYA’nın katmanları arasında gezerken, kral Priamosʼun sarayının neresi olabileceğini, kederli Andromakheʼnin kocası yiğit Hektorʼun yenilmez Akhilleosʼla dövüşünü surların neresinden endişeyle seyrettiğini, geleceği gören ancak kehanetlerine kimsenin inanmadığı güzel Kassandraʼya tecavüz edilen Athena Tapınağıʼnı, antik çağ coğrafyasının günümüzden farkını ve Mykenai kralı Agamemnon liderliğindeki Akha donanmasının nerede demirlemiş olabileceğini, dünyanın en güzel kadını Helene ile Parisʼin aşkını, tarihin ilk güzellik yarışmasını konuşuyoruz.

Troya, 2018 yılında ziyarete açılmış olan “TROYA MÜZESİ’nde kendi kadim tarihinin bir özetini sergiler. İstanbul Arkeoloji Müzesi, Amerika Birleşik Devletleri ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde bulunan Troya kalıntıları bu müzede toplandı. 3000 metrekarelik sergi salonuna sahip olan müzede yaklaşık 2000 eser sergileniyor. Müze oldukça yüksek bir teknoloji ile donatılmıştır. Diorama ile 3 boyutlu şekilde modellenen hikayeler, görsel tasarımlar, dokunmatik ekranlar ve çeşitli animasyonlar, nitelikli bir deneyime dönüşüyor…

Ören yeri ve müze ziyaretinden sonra dönüş yolculuğumuz başlıyor. Gece 22.30 civarında İzmir’de olmayı planlıyoruz…

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı : 7.350,- TL
Tek kişilik oda fiyat farkı : 1.200,- TL

NOT: Çocuk fiyatlarındaki indirimler iki büyük yanında konaklanması şartı ile geçerlidir.

NAKİT İNDİRİMİ: Peşin ve nakit olarak veya banka hesabımıza yatırılan ödemelerde ilan edilen fiyattan kişi başı:,- TL

TAKSİT: Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank – Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

DİKKAT! Olası yeni vergiler ve mazot, hizmet, otel konaklama vb fiyatlarındaki değişimler gibi maliyeti  etkileyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatının revize edilmesi gündeme gelebilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 2 Gün boyunca ulaşım, programdaki çevre gezileri
 1 gece Assos’ta yarım pansiyon konaklama (sabah kahvaltısı ve akşam yemeği i )
 Arkeolog Danışman
 Profesyonel rehberlik
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İlk gün yolda alınabilecek sabah kahvaltısı
 Öğle yemekleri (2 adet)
 Tüm yemeklerde alınan içecekler
 Son gün yolda yenebilecek akşam yemeği
 Müze – ören yeri giriş ücretleri
 Sütüven Şelalesi ve Hasan Boğuldu için gerekli olursa ayrı küçük minibüs ücreti
 Otel ekstraları ve yollarda yenilen yemekler

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Kayıt için son müracaat tarihi 7 Ekim 2024, Pazartesi günüdür.
 Rezervasyon tur ücretinin ödenmesi ile kesinleşir.
 Resmi müzelere giriş 65 yaş üstü ücretsizdir, özel müzeler ücretlidir.
 Sütüven’e gidişte yol dar olduğu için belli bir yere kadar otobüsle gidilebilmekte, sonra minibüsle dar bir yoldan ulaşılmaktadır. Hasan Boğuldu’ya ise dere boyunca yürünerek ulaşılabilmektedir. Henüz katılımcı sayısı belli olmadığı için minibüs ücreti fiyata dahil edilmemiştir.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Sağlık sorunlarınız ve alerjileriniz varsa acentemizi ve tur rehberimizi bilgilendirmenizi rica ederiz.
 İlaçlarınızı- fotoğraf makinanızı- kişisel ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Bu dönemde oteller sadece garantili satışa izin vermektedir.
 Bu nedenle ön rezervasyon 3 gün süre ile tutulur. 3 Gün sonunda ödemesi yapılmayan rezervasyonlar iptal edilir
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ANKARA – GORDİON

15 -17 Kasım 2024, Cuma - Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Cumhuriyet’in 100. Yılında, “Ankyra” dan günümüze, Frig Başkenti Gordion ve Selçuklu'nun gözdesi Sivrihisar!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 8.000 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
8.000.00

ÇAMLIHEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

20 - 25 Eylül 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Sizleri bulutlarla dans eden, yemyeşil bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 27.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
27.500.00

ÇAMLI HEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

12 - 17 Temmuz 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Masmavi göller, şelaleler, yaylalar, olağanüstü bir coğrafya, subtropikal yağmur ve sis ormanları...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 27.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
27.500.00

IŞIKLI GÖL’DE NİLÜFERLER ve ÇAL BAĞ YOLU

29 - 30 Haziran 2024, Cumartesi – Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Çal'da kadim bir Bağ Kültürü, Çivril civarında tapınaklar, resimli camiler, göller, nilüferler, şelaleler arasında bir hafta sonu...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 8.000 TL (Taksit olanakları)
8.000.00
error: Content is protected !!