BURSA – İZNİK

Sömestre Tatilinde

28 - 30 Ocak 2022, Cuma - Pazar

1.800.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

BURSA – MUDANYA – TRİLYE – İZNİK – CUMALIKIZIK

“Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu”
UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI

BURSA UNESCO TANITIM FİLMİ
>>> Tıklayın

Bursa, coğrafi konumu ve zengin coğrafyasıyla, tarih öncesi çağlardan günümüze, daima önemli olmuştur. Osmanlı İmparatorluğunun ilk başkenti burada kurulmuş ve külliyelerle şekillenmiştir. Kentteki büyük hanlar, bedesten ve çarşılar bu canlılığın yaşayan tanıklarıdır. Hanlar Bölgesi 14. yüzyıldan bu yana kent ekonomisinin kalbi olmuştur. Erken dönem Osmanlı kentine istisnai bir örnek olan Bursa’nın kentleşme modeli, daha sonra kurulan Osmanlı-Türk kentleri için bir şablon oluşturmuştur.

TUR PROGRAMI

28 Ocak 2022, Cuma: BURSA
Sabah saat 07.00’de Karşıyaka/ Bostanlı İskele yönündeki Havaş Durağı’ndan, 07.30‘da Alsancak Lozan Meydanı’ndan konuklarımızı alarak yola çıkıyoruz. Öğle saatlerinde Bursa’da olmayı planlıyoruz. Öğle yemeğimiz Bursa’nın ünlü İskender Kebabı!

Yemek sonrası Osmanlı’nın ilk başkenti BURSA turumuza başlıyoruz. Uludağ’ın eteklerindeki bu güzel kent, 2014 yılında, UNESCO Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında Kültürel kategoride Dünya Miras Listesine alındı. “Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu”…

Bursa’nın Dünya Mirası alanlarında dolaşıyor, bilgi alıyoruz; Orhangazi Külliyesi ve çevresini içine alan Hanlar Bölgesi, Hüdavendigar (I. Murad) Külliyesi, Yıldırım (I. Bayezid) Külliyesi, Yeşil (I. Mehmed) Külliye, Muradiye (II. Murad) Külliyesi…

Programımız çok yoğun ancak zamanımızı ayarlayabilirsek sizi Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açıkhava Müzesine de götürmek istiyoruz.

Akşamüzeri Bursa‘nın simgelerinden Koza Han İpekçiler Çarşısında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Bursa’da otelimizde.

29 Ocak 2022, Cumartesi: CUMALIKIZIK – İZNİK
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra hareket ediyoruz. Rotamızı CUMALIKIZIK’a çeviriyoruz. UNESCO Kültür Mirası olan Cumalıkızık, kültürel olarak Bursa’nın uzantısıdır.

Cumalıkızık Köyü ve çevresindeki diğer vakıf köyleri, payitaht Bursa’nın kent merkezindeki hanlar ve külliyelerle ekonomik ilişkileri, Osmanlı’nın bütün kurumlarıyla bir beylikten imparatorluk haline dönüşmesinde rol oynamıştır. Günümüzde hala yaşayan ticari kültürü ve kente oldukça yakın kırsal yaşamın devamlılığı ile birlikte erken dönem Osmanlı yaşam şekline ve vizyonuna iyi bir örnek olarak evrensel bir değer taşıyor.

Cumalıkızık gezimizi tamamladıktan sonra İZNİK’e hareket ediyoruz. İznik; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının arkeolojik ve etnografik kalıntılarıyla bütünleşmiş bir açık hava müzesi gibidir. Hristiyanlık tarihinde ise bir dönüm noktasına imza atar. İznik’in önde gelen tarihi yapılarından; Ayasofya Camii, Ayatrifon Kilisesi, Orhan Cami, Türbeler, Nilüfer Hatun İmarethanesi, Surları ve İznik Kapılarını görüyoruz. İznik gölü kıyısında keyif çayı molası veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için Bursa’ya otelimizde dönüyoruz

30 Ocak 2022, Pazar: MUDANYA – TİRİLYE – İZMİR
Otelde yapacağımız sabah kahvaltısından sonra, görmek istediğimiz yerler kaldı ise, Bursa içindeki gezimize devam ediyoruz. Ardından, MUDANYA’ya hareket ediyoruz…

Mudanya’nın her mahallesinde nice anılar saklar tarihi yapılar. Uçsuz bucaksız mavisi, zeytin bahçeleri, tarihi konakları, tatlı poyrazı, balıkçıları, sakin ve telaşsız haliyle, huzur verir insana… MUDANYA Efsaneye göre “Mavi Huylu” bir kenttir. Olympos’lu Tanrıların mutluluğu burada sakladıklarına inanılır. Evliya Çelebi, Mudanya’yı tanımlarken “Halkı Rum’dur. Su ve havasının letafetinden Rum güzelleri çoktur” ifadelerini kullanır. Rum nüfus 1924 mübadelesinden sonra Halkidiki Yarımadası’nda Nea Moudania (Yeni Mudanya) yerleşimini kurmuştur…

Güzel Mudanya’da geçmişin izlerini taşıyan pek çok yapı bulunur. Beldenin en merkezi yerinde, Mudanya’nın Mütareke Meydanı’nda bembeyaz, heybetli bir bina çıkar karşınıza Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi bu evde imzalanmıştı.

Mudanya Garı ise sahil şeridinde, denize nazır uzunca bir binadır. 1849 yılında Fransızlar tarafından gümrük binası olarak inşa edilmişti. Günümüzde keyifli bir otele dönüştürülmüş durumda. Şükrü Çavuş Mahallesi’nde yer alan Tahir Paşa Konağı, 18. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden biridir.
Mısır Mirlivası (tuğgeneral) Hasan Paşa tarafından 1652 yılında yaptırılan “Yukarı Hamam”, günümüzde bir kültür Merkezi olarak işlev görüyor. Mudanya Merkezindeki Eski Mudanya Ortodoks Kilisesi (1834) görkemli bir yapıdır ve günümüzde Uğur Mumcu Kültür Merkezi olarak yaşatılıyor. Kumyaka Mahallesi’nde bulunan Baş Melekler Kilisesi ise dünyanın en eski üçüncü kilisesi olarak biliniyor. İ.S. 780 yılında inşa edilmiş olan 1234 yıllık kilise, Taksiyarhon adıyla da anılıyor. Mudanya’nın en önemli yapılarından biri diğeri de Baş Melekler Kilisesi… Zeytinlikler içinde güzel bir mahalle olan Aydınpınar’da varlığını sürdüren Hagios Apostoloi Kilisesi de bu kültür mozaiğinden biri. Mudanya Merkez, Girit Mahallesi derken erişebildiğimiz yerleri gördükten sonra TİRİLYE’ye geçiyoruz.

Tirilye mübadeleden en fazla etkilenen yerleşim yerlerimizden. Bugün ağırlıklı olarak Girit mübadillerinin yaşadığı Tirilye’de; Sütunları İskenderiye’den getirtilmiş olan Kemerli Kilise, (Panagia Pantobasilissa Kilisesi ve Trigleia Manastırı) duvarlarına resim yapılan ilk kilise olarak bilinir. Yine eski bir kilise olan Fatih Camii (Hagios Stephanos) ve yanındaki hamam yapısı, günümüzde Kültür Merkezi olarak kullanılan Taşmektep, Aziz Vasil Kilisesi,Tirilye Dündar Evi (Yohannes Kilisesi), Tirilye Tabut ev gibi yapıların her biri anılarla dolu bir geçmişi saklıyor…

Görebileceğimiz yerleri görüyor, Trilye zeytinlerine bakıyor ve sahilde biraz vakit geçirdikten sonra İzmir’e hareket ediyoruz. Akşam saat 21.00 civarında İzmir’de olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA VADE FARKSIZ  5 / 6 TAKSİT OLANAĞI 
İki kişilik odada kişi başı 1.800,- TL
Tek kişi konaklama (Single) farkı   400,- TL
0-3 Yaş çocuk     800,- TL
4-11 Yaş çocuk fiyatı    1.200,- TL

Not: Çocuk indirimleri iki büyük yanında geçerlidir.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL

TAKSİT: İşbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

DİKKAT! Tüm katılımcıların TC ve HES kodlarını bildirmesi zorunludur.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Kişi sayısına uygun araçla ulaşım ve turlar
 Bursa’da 2 gece 4* otelde konaklama
 Oteldeki sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 Rehberlik
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
 Yollarda ve tur sırasında alınabilecek 3 öğle yemeği ve tüm içecekler
 Müze ve ören yerleri giriş ücretleri
 Özel harcamalar ile ekstralar.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Son rezervasyon tarihi, 24 Ocak 2022, Pazartesi günüdür.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Otel kontenjanı açısından rezervasyonunuzu erken yaptırmanızı rica ederiz.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
 Resmi müzelerde 65 yaş üstü ücretsizdir, özel müze girişleri ise ücretlidir. .
 Gezi için yürüyüşe uygun rahat giysi ve ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tur tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde tur ücreti iade edilir.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sözleşme kuralları geçerlidir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi elde olmayan nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, katılımcılara bilgi verilir ve ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AYVALIK

22 Mayıs 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Ayvalık bir açık hava müzesi gibidir. Kadim bir zeytinyağıEge'nin kozmopolit zenginliğinin ve mübadele tarihinin tüm izlerini sergiler..
280.00

KULA BAĞLARI

26-27 Mart 2022, Cumartesi – Pazar
Gurme Turlar
Sizi çok özel bir hafta sonu için Kula'ya, Yanık Ülke Bağlarına davet ediyoruz. Bağcılık ve Şarap Uzmanı rehberimizin bize anlatacağı çok şey var...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:1.650 TL
1.650.00

KAYIP TANRILAR ÜLKESİ – PERGAMON

20 Mart 2022, Pazar
Tarihçi Murat Tozan Danışmanlığında
Ahmet Ümit’in 2021 yılı Haziran ayında yayımlanan son kitabı, “Kayıp Tanrılar Ülkesi” bağlamında bir Bergama/Pergamon turu yapıyoruz. Kaçırmayın deriz!
280.00

DOĞU EXPRESİ İLE YILIN SON YOLCULUĞU

04 - 07 Mart 2022, Cuma – Pazartesi
Uçak + Tren yolculuğu
Doğu Anadolu'da kışın son demlerinde, karlar erimeden, Doğu Expresi ile yolculuğun tadını çıkarmak için hala bir şansınız var!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.400 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit...
2.400.00
error: Content is protected !!