MANAVGAT – İBRADI – AKSEKİ – KONYA

Uçakla: İzmir >> Antalya & Konya >> İzmir

17-19 Aralık 2021, Cuma – Pazar

1.785.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Toros Dağlarıyla çevrili eşsiz Psidia coğrafyasında
SAKLI CENNETLER, DÜĞMELİ EVLER, KÜLTÜR HAZİNELERİ
MANAVGAT – İBRADI – AKSEKİ – KONYA

Ormana Evleri – Ürünlü ve Sarıhacılar Köyleri –Altınbeşik Milli Parkı – Beyşehir

Akseki bir Yörük dünyasıdır. Yöre halkı, Orta Asya’dan getirdiği gelenekleri yaşatmaya devam eder. Öz Türkçe hala çok yaygın olarak kullanılır. Düğmeli evlere gelince; Önce Ermeniler ve Rumlar, sonrasında da Türk ustalar tarafından yapılan ve Osmanlı döneminden kalan iki katlı Düğmeli Evler, Akseki – İbradı yöresinin özelliği olmuştur. Akseki Bölgesindeki 52 köyün neredeyse tamamında düğmeli evler adını verdiğimiz mimari yapı ile karşılaşılmaktadır. Ancak Akseki’ye 8km uzaklıktaki Sarıhacılar Köyü, bu özgün tarzın ilk çıkış yeri olarak biliniyor. Günümüzde “Düğmeli Evler Mimarisi” Çekül Vakfı ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi işbirliğiyle sürdürülen ‘’7 Bölge 7 Kent’’ projesi kapsamında hayata döndürülmeye çalışılmaktadır.

TUR PROGRAMI

17 Aralık 2021, Cuma: İzmir > ANTALYA – MANAVGAT – ORMANA KÖYÜ
Sabah saat 07.30’da İzmir’den Antalya’ya uçuyoruz. Havalimanına inip bavullarımızı aldıktan sonra Manavgat’a hareket ediyoruz. Adını “Manav Yörüklerinden” adını alan Manavgat turumuzu panoramik olarak yaptıktan sonra öğle saatlerinde Ormana‘ya varıyoruz.

Ormana, Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı 700 yıllık geçmişi olan düğmeli evleriyle ünlü bir mahalle. Düğmeli evler, sedir ağacından ahşabı birbirinin içine kenetlenecek şekilde iskelet olarak kullanıp, içine taş yığarak, herhangi bir harç malzemesi kullanmadan inşa edilen yapılar. İskeletin dışarıda kalan kısımları düğme gibi gözüktüğü için adına düğmeli (pişduvan) evler deniyor. Köydeki evlerin tarihi silueti korunmuş; 2012’de Çekül Vakfı’nın TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ’ne üyeliği kabul edilmiş.

Psidya sınırları içinde yer alan İbradı’nın kuruluş tarihi tam olarak bilinmiyor. Ancak, İbradı ve çevresinde bulunan kalıntılardan Roma devrine uzandığı tahmin ediliyor Örneğin, Ormana Belediyesi ile Ürünlü Köyü arasında Helenistik Dönem Erymnya Antik Kenti’nin kalıntıları var. Kentin nekropolü Ormana’yı çevreleyen kayalık sırtlarda…

Ormana Köyünde çok keyifli bir gezi eşliğinde bilgi alıyor, fotoğraflarımızı çekiyoruz; Düğmeli evler, Karatay Konağı (dışarıdan), Kahyaoğlu Konağı (dışarıdan), Zelili Sultan Türbesi ve Ahşap Minare’yi gördükten sonra otele yerleşiyoruz. Günün sonunda, akşam yemeği ve konaklama…

18 Aralık 2021, Cumartesi: ÜRÜNLÜ – SARIHACILAR KÖYLERİ- AKSEKİ ETNOGRAFYA MÜZESİ-ALTINBEŞİK MAĞARASI
Sabah kahvaltısından sonra Ormana civarındaki gezimize devam ediyoruz. Ürünlü Köyünün “Düğmeli Evlerini” görüyor, Meydan kahvesinde çay molası verdikten sonra Gülsümhan Konağı ve tarihi Demirci Atölyesini ziyaret ediyoruz.

Toroslarla çevrili Ürünlü köyü, Akseki-İbradı bölgesinin özgün sivil mimari örneklerini barındıran, tarihsel dokusu bozulmadan günümüze gelebilmiş ender yerleşimlerden biridir. Çam, köknar, sedir ve meşe gibi ağaçlardan oluşan orman dokusu da etkileyici… 1994 yılında UNESCO tarafından korunması gerekli bölge ilan edilmiş olan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ilk Yayla Turizmi Çalıştayını Ürünlü’de gerçekleştirmiştir.

Ürünlü Köyünü gezdikten sonra, Sarıhacılar Köyüne gidiyoruz. Sarıhacılar Köyü; Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemi kervan yollarının üzerinde bulunuyor. Bu yolların köyle kesişen kısımları hala bozulmamış durumda. Tarihi evlerin mimarisine bakıldığında giriş katlarındaki dükkanlar (kuyumcu ve manifaturacı) ticaret hayatının geçmişi hakkında fikir veriyor.

Sarıhacılar Köyü, “Düğmeli Evler”in ilk çıkış yeri olarak biliniyor. Burada orijinal halleri ile günümüze ulaşan çok sayıda düğmeli ev, 400 yıllık bir tarihi camii, kervan yolları ve 170 yıllık bir konak iken Akseki’nin geleneksel yaşam tarzını ve kültürünü sergileyen bir müzeye dönüşen Akseki Etnografya Müzesi bizi yüzyıllar öncesine götürüyor…

Bu coğrafyanın ruhunu yansıtan İbradi Arapastı Anıt Kestane ağacını ve Eynif Ovasındaki yılkı atları ile Tolhan’ı da gördükten sonra Altınbeşik Mağarasına gidiyoruz. Koşullar uygun olursa mağarada bir bot gezisi yapmak istiyoruz. 1994 yılında çevresindeki alanla birlikte Milli Park ilan edilen Altınbeşik Mağarası, dünyanın 3. büyük, Türkiye’nin ise en büyük yeraltı mağarasıdır. 3 kattan oluşan mağaranın sadece girişteki ilk 200 metrelik göl kısmı halkın ziyaretine açıktır. Rafting botuyla gezilebilen yüksek tavanlı bu kısımda sarkıtlar, dikitler ve doğal bir köprü bulunuyor… Çok güzel!

19 Aralık 2021, Pazar: BEYŞEHİR- KONYA > İZMİR
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra bavullarımızı alarak, Ormana’dan ayrılıyoruz. Beyşehir’e gidiyor, gittikçe küçülmekte olan Beyşehir Gölü kenarında bir yürüyüş yapıyoruz. Ardından yıllara meydan okuyan en güzel camilerimizden biri olan ve 13. Yüzyıldan bu yana dimdik ayakta duran Eşrefoğlu Camii’ni ve Konağını geziyoruz. Eşrefoğlu Camii, Anadolu’daki “ahşap çatılı ve ahşap taşıyıcılı” camilerin en büyüğüdür ve orijinaldir. 2012 Yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası adayları arasına girmiştir.

Ardından, Konya’ya hareket ediyoruz. Konya’da zamanımız müsait olursa ahşap direkli yapıların başka örnekleri olan ve Selçuklu geleneğine bağlı olarak Ulucami tarzında tasarlanan Sahip Ata Camii, Külliyesi ve İnce Minareli Medreseyi görmek istiyoruz.

Konya’da hafif bir yemek sonrasında hava limanına transfer ve İzmir’e uçuş.
İyi ki gitmişiz, görmüşüz diyeceğimiz epey keyifli bir gezinin sonu …

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 1.785,-TL+ Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı:    350,-TL

GRUP UÇAK BİLETİ: Grup biletleri en az 10 katılımcı kayıt yaptığında alınacak yada tek tek münferit biletler alınacaktır.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL indirim uygulanır.

TAKSİT: İşbank Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

DİKKAT! AŞI Kartı veya son 48 saat içinde yapılmış PCR testinin ibrazı zorunludur.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Antalya‘dan başlayıp, Konya’da biten tur boyunca, katılımcı sayısına göre ayarlanacak olan tur aracı
 Otelde 2 gece (oda-kahvaltı) konaklama
 Otellerde alınacak olan sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 Rehberlik
 Seyahat sigortası

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir >> Antalya & Konya >> İzmir uçak biletleri
 Öğle yemekleri
 Yemeklerdeki içecekler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Mağarada bot turu
 Kişisel harcamalar

NOTLAR
 Kişi sayımız en az 10 kişi olduğunda uçak grup bileti alınabilir.
 Uçuştan sonraki transfer ve tur aracımızın büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze ve ören yeri girişleri gideceğiniz tarihlerde yoğun olacağından, orada bilet almak veya müze kart çıkarmak için grubu bekletmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Dini mekanlar için yanınıza bir baş örtüsü almayı unutmayınız.
 Turumuza İzmir dışındaki şehirlerden de katılım olduğu için uçak biletleri tur fiyatından ayrı olarak belirtilmektedir
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

error: Content is protected !!