FARKLI BİR DOĞU ANADOLU ROTASI

Uçakla: İzmir / Elazığ & Malatya / İzmir

30 Eylül – 04 Ekim 2020, Çarşamba – Pazar

2.750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

ELAZIĞ – TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ – ERZİNCAN – SİVAS DİVRİĞİ – KEMALİYE – ARAPGİR- MALATYA

Uçakla: İzmir>Elazığ & Malatya> İzmir

Tunceli, Munzur Vadisi ve İnanılmaz güzellikte bir coğrafya, farklı kültürlerin kesişme noktası…
Unesco Dünya Mirası listesindeki Sivas Divriği Camii ve tarihsel mirasları ile Sivas…
Kemaliye ise gerçek bir cennet! Coşkun bir doğa, bereket ocağı, bir lezzet diyarı…
Sadece Taşyol’dan geçmek bile ömre bedel bir deneyim…

TUR PROGRAMI

30 Eylül 2020, Çarşamba : ELAZIĞ – TUNCELİ
Sabah saat 08.30‘da İzmir / Adnan Menderes Hava Limanı İç Hatlar Terminalinde, Pegasus Kontuarı önünde buluşuyoruz. Saat 11.00 ‘de İzmir’den direkt uçuşla, Elazığ’a havalanıyoruz. Öngörülen varış saati 12.45.

Elazığ HARPUT ‘da yemek molası veriyoruz. Sonra TUNCELİ’ye hareket ediyoruz. PERTEK üzerinden feribotla geçiyoruz. Martıların eşlik ettiği feribot yolculuğunda Pertek kalesini fotoğraflama imkanı buluyoruz. Tunceli’ye vardığımızda öncelikle Düldül Tepesi’ne çıkıyoruz. Nefis bir coğrafya içindeki Tunceli Panoramasını seyrediyor, fotoğraflarımızı çekiyoruz. Sonra Tunceli sokaklarında geziyor, çarşıda yürüyor, Cem Evi’ni ziyaret ediyoruz. Akşam yemeğimiz Munzur Nehri kıyısında epey keyifli bir ortamda… Konaklama Şaroğlu Otel’de (4*) .

01 Ekim 2020, Perşembe: TUNCELİ – MUNZUR VADİSİ – DÜZGÜN BABA – GİRLEVİK ŞELALESİ
Sabah erkenden kalkıyoruz. Kahvaltı sonrasında araçlarımıza binip, Türkiye’nin en büyük milli parklarından biri olan MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI’na gidiyoruz. Günümüzde hala kutsal sayılan Munzur, Fırat’ın beslendiği gizli kaynaktır ve pek çok efsaneye konu olmuştur. İbrahim Peygamber ve çobanı Munzur, ak koç, kara koç hikâyeleri Semavi Dinlere uzanırken; Munzur’un bastığı yerin bağrından fışkıran beyaz köpüklü sular, Zerdüşt inanışlarda Anahita’nın beslediği süt pınarlarına dönüşür! Yaşamın ve “aşkın kaynağı” olan bu Tanrıça’nın, Munzur gözelerinin bulunduğu yeri mekân tuttuğu söylenir…

“Munzur Vadisi Milli Parkı”; gölleri, Ovacık ilçe düzlüğündeki gözeler, kanyonlar, vadi boyunca dökülen şelaleleriyle inanılmaz güzelliktedir. Son verilere göre, Milli Parkta tespit edilen 1600 bitki türünden 276’sı  endemiktir. 61 tür ise bilindiği kadarıyla sadece Munzur Dağlarında yetişir. Başka hiçbir yerde bulunmayan endemik bitkiler arasında; Çan Çiçeği, Erzincan Kirazı, Binbirdelikotu, Munzur Kekiği, Munzur Düğün Çiçeği, Dağçayı, Munzur Dağı Oltuotu, Menekşe ve sarımsağın atası olarak kabul edilen tek dişli Tunceli Sarımsağı sayılabilir. Fauna konusuna gelince; Özellikle çengel boynuzlu dağkeçisi ve sakallı akbaba Munzur Vadisinde yabanıl yaşamın özgün canlılarıdır. 1971 yılında Milli Park olan “Munzur Vadisi Jeopark Alanı” nın UNESCO Küresel Jeoparak Ağı Listesine önerilmesi için çaba gösteriliyor.

Aracımızla, önce OVACIK ilçesine sonra milli parka adını veren, MUNZUR GÖZELERİ’ne gidiyoruz. Çevreyi gezmek ve fotoğraf çekmek için 1 saat kadar serbest zaman veriyoruz. Öğle yemeğimizi de iç içe geçen öykülerin yansıdığı bu nefis görsellik içinde yiyoruz. Sonra farklı bir yerel yönetim örneği olan Ovacık Belediyesi’nin öncülük ettiği organik tarım ürünlerine bakıyor, alışveriş yapıyoruz.

Yolumuza devamla PÜLÜMÜR VADİSİ’ne doğru gidiyoruz, Munzur ve Pülümür çaylarının birleştiği yerde bulunan kutsal ziyaretgâh GOLA CETU hakkında bilgi alıyoruz. KUTU DERESİ’nde Putik Şelalesi, ardından Dereova Şelalesini görüyor, Dersim’de Aleviler için en büyük kutsal yerlerden biri olan DÜZGÜNBABA’ya doğru yol alıyoruz. Düzgün Baba Efsanesi ile farklı yorumları hakkında sohbet ediyoruz.

Akşamüzeri Erzincan Karayoluna çıktıktan sonra göreceğimiz GİRLEVİK ŞELALESİ ile günümüzü taçlandırıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Erzincan’da.

02 Ekim 2020, Cuma: ERZİNCAN- KEMAH –SİVAS / DİVRİĞİ ULUCAMI- KEMALİYE
Sabah kahvaltısından sonra Erzincan içinde araçla kısa bir tur yapıyoruz. Sonra Kemah üzerinden DİVRİĞİ‘ye gidiyoruz. Dünyanın şu anda bilinen 7 harikasından biri olarak kabul edilen görkemli SİVAS DİVRİĞİ ULU CAMİİ’ni görüyoruz. UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer İslam mimarisinin bu başyapıtı, Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş. Evliya Çelebi 1243 yılında tamamlanan bu eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını, yüzyıllar öncesinde şöyle ifade etmekte : “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”. Halen restorasyonu devam eden bu olağanüstü eseri görmek gerçekten bir ayrıcalık. Divriği turumuzda Burma Han’a ve yöresel mimari özellikleri taşıyan eski konaklara, evlere baktıktan ve öğle yemeğimizi yedikten sonra size bir sürprizimiz olacak!. Şu ana kadar tur rotalarında olmayan eski bir köyü ziyaret etmeyi planlıyoruz. Burayı gören, fotoğraflayan ilk gezi grubu biz olacağız…

Daha sonra KEMALİYE’ye hareket ediyoruz. Çok güzel bir coğrafyada yolculuk yaparak (yaklaşık 1.5 saat kadar ) Kemaliye’ye ulaşıyoruz. Bir yanda Fırat Karasu, derin bir vadi içinde sessiz ama kocaman akan bu nehrin yarattığı yeşillik ve bolluk, öte yanda ise Osmanlı döneminden kalan eski Türk Evleri ile restore edilmiş güzelim konaklar, sokaklar… Kemaliye’liler çok eski dönemlerde gurbete gittiklerinde bile bu güzel kasabalarını unutmamışlar. Gelirlerinin bir kısmını kentlerine ayırmayı ihmal etmemişler.

EVLİYA ÇELEBİ ile devam edelim; ünlü gezgin Kemaliye’den “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder “SEYAHATNAME”sinde. Kemaliye, kısa adı ÇEKÜL olan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın “7 Bölge- 7 Kent” projesi kapsamında. Ayrıca doğal-tarihi-kültürel özellikleri ve mimari dokusuyla UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday gösterildi. Günümüzde raftingden dağcılığa her türlü doğa sporunun yapılabildiği, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olan Kemaliye, özgün bir yapıya sahip. Akşam yemeği ve konaklama Kemaliye’de.

03 Ekim 2020, Pazar: KEMALİYE – APÇAAĞA KÖYÜ – TAŞYOL- KARASU
Sabah kahvaltısı sonrasında Kemaliye’yi gezmeye devam ediyoruz. Bu bereketli kentin dutları da çok meşhur! Farklı dut türlerinin kurusunu, pekmezini, reçelini, çamfıstığı ile karışmış özel helvaları (lök ) görüyor, tadına bakıyor, geleneksel imalathaneleri geziyoruz. Doğrusu, Fırat’ın saklı cenneti Kemaliye’nin keşfedilmemiş güzellikleri her defasında bizi etkiliyor…

Tekrar yola çıkıyor (belki yürüyerek gideriz ) ve belli bir yaş kuşağında olanların hatırlayacağı, Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinden uyarlanan okul şarkısına konu olan APÇAAĞA köyüne gidiyoruz.

“Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür”

Kemaliye’nin sırtını dayadığı dağların belinden, APÇAAĞA KÖYÜ’ne doğru bir patikadan hafif bir yürüyüş yapılabilir (yaklaşık 3 km). Bu yolculuğa güzel bir doğa eşlik eder. Artık Kemaliye’nin bir mahallesi sayılan “O uzaktaki köy” de geziyor, güzelim evlerin arasında kış hazırlıklılarına başlayan sakinlerine merhaba diyoruz. Bir kayalığın zirvesine yapılmış olan ilginç evin öyküsünü öğrenmek için belki oraya çıkmak isteyenlerimiz olabilir. Zamanımız yeterse bölgedeki hayvan ve bitki çeşitliliğinin sergilendiği, “Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesi”ni de görmek istiyoruz.

Ardından, sizi koruma altına alınması ve tanıtılması gerektiğine inandığımız TAŞYOL’a götürüyoruz. Taşyol’da kısa bir yürüyüş yapıyor, fotoğraf çekiyoruz. Ferhat’ı anımsatan bir öyküsü olan, dağların bölüm bölüm oyularak Karasu’ya paralel açılan bir yol burası. Neredeyse 100 yıllık bir geçmişi var. Yapımı hikayelere konu olacak kadar ilginç. Anadolu aşığı ve gezgini olan herkesin Taşyol’u görmesi ve oradan geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Maalesef koruma altında değil ve belki de yok olup gidecek…

Eğer mümkün olursa, Fırat’ın başlangıç kolu olan KARASU üzerinde, günümüze ayrı bir keyif katacak olan bir TEKNE TURU yapmayı planlıyoruz.

Nasıl geçtiğini anlayamadığımız, su gibi akıp geçen bir günün sonunda, akşam yemeği ve konaklama yine Kemaliye ‘de.

04 Eylül 2020, Pazar : KEMALİYE – ARAPGİR- MALATYA / İZMİR
Sabah kahvaltısından sonra Kemaliye’den ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde OCAK KÖYÜ’ne uğruyoruz. Anadolu’ya ilk gelen Türkmen oymaklarının yerleştiği bazı köyleri görüyoruz. Buralarda Alevi- Bektaşi geleneği farklı boyutlarıyla yaşamaya devam ediyor.

Sonraki molamız ARAPGİR’de olacak. Arapgir adını duymuş olabilirsiniz ama burada tahmin ettiğinizden çok daha fazlasıyla karşılaşacaksınız. Arapgir‘in eski konakları, yerel müzesi görülmeye değer. Erken öğle yemeğimizi Arapgir’de almayı planlıyoruz.

Sonra yola devam ederek MALATYA’ya gidiyoruz. Uçağımız 17.55‘te. En geç saat 15.30‘da Malatya Havalimanı’nda olmamız gerek. Saat 19.45’te İzmir’e varmış olmayı bekliyoruz. Keyifli bir turun sonunda birbirimize veda ederken yeni gezilerde buluşmak üzere vedalaşıyoruz…

TUR FİYATI

KONAKLAMA VADE FARKSIZ  5 / 6 TAKSİT OLANAĞI 
İki kişilik odada kişi başı 2.750,- TL + Uçak biletleri
Tek kişilik oda fiyat farkı    750,- TL

*Katılımcı sayısı 10 kişi ile sınırlandırıldığı için çocuk indirimi yoktur.

GRUP UÇAK BİLETİ: 
10 kişilik bir tur planlanmıştır. Kayıtlar tamamlandığında uçak biletleri alınacaktır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL

TAKSİT:
İşbank Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Elazığ’dan başlayıp Malatya’da biten tur boyunca katılımcı sayısına uygun araçla ulaşımlar
 Profesyonel rehberlik hizmetleri
 1 gece Tunceli ( 4* )+2 Gece Kemaliye (Butik otel) +1 gece Erzincan (4*) olmak üzere 4 gece otelde konaklama
 Oteldeki sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri (restoranda yada otelde)
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
 İzmir / Elazığ gidiş & Malatya / İzmir dönüş uçak biletleri
 Öğle yemekleri ve kişisel alışverişler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri
 Yemeklerdeki içecekler

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve Pandemi koşulları nedeniyle sabit kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 65 yaş üstü misafirlerimizin müze ve ören yeri girişleri ücretsizdir.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Dini mekanlar için eşarbınızı almayı unutmayınız.
 Alerji veya kritik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve COVİD-19 sigorta kapsamı dışındadır.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Hes kodu ve 65 yaş üstü katılımcılar için izin alınması gereklidir.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MARDİN & URFA / GÖBEKLİTEPE

29 Ekim – 01 Kasım 2020, Perşembe - Pazar
Uçakla: İzmir / Diyarbakır/ İzmir
Diyarbakır'dan başlayan kapsamlı bir programla: Urfa, Harran, Göbeklitepe ve Mardin ile Hasankeyf...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.000 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.000.00

URFA – GAZİANTEP & GÖBEKLİTEPE

23- 25 Ekim 2020, Cuma- Pazar
Uçakla: İzmir / Gaziantep & Diyarbakır / İzmir
Gaziantep - Halfeti- Urfa- Göbeklitepe – Harran'da adım, adım...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.750 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.750.00

DOĞU KARADENİZ & MACAHEL

18 - 23 Ekim 2020, Pazar - Cuma
Uçakla: İzmir/ Kars & Trabzon/İzmir
Sadece 10 kişilik bir tur ile yemyeşil ormanlar, dumanlı dağlar, göller, nehirler, yaylalar ...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 3.200 TL+UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.200.00

V A N

08 - 11 Ekim 2020, Perşembe – Pazar
Uçakla: İzmir / Van / İzmir
3 Gece 4 Gün süreyle adım adım gezeceğiz Van çevresinde, tüm doğal güzelliklerin ve kültürel derinliklerin içinde.

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:1600 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.600.00
error: Content is protected !!