ANTİKÇAĞ’DA İZMİR / SMYRNA

Kent Kültürü Turlarımız

10 Ocak 2021, Pazar

140.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

Harika bir körfezin kıyısındaki bu güzel şehir için “doğu”nun “batı”ya açılan kapısı diyebiliriz. Ama daha doğru ifade “batı”nın “doğu”ya açılan kapısı olacaktır. Uzun yaşamı boyunca çok sayıda uygarlık için müstesna bir yer edinmiş İzmirʼin tüm kültürel izlerini tek bir gezide sindirmek mümkün değil. Bugünkü turumuz da Antik Çağ İzmirʼi ile sınırlı olacak…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 10.30’da Alsancak/Lozan Meydanı’nda; 11.00’de Karşıyaka / Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağında buluşuyoruz. Smyrna gezimizin ilk durağı, tarihin de şehirdeki ilk durağı olan BAYRAKLI-TEPEKULE höyüğü olacak. Ozan Homeros’un gezdiği sokaklarda onun ayak izlerini takip edecek, önce Lydia, sonra Pers krallarının ısrarla ellerinde tuttuğu bu yerleşimin sırlarını konuşacağız.

Bayraklı’daki alanın yetersiz kalması nedeniyle şehrin KADİFEKALE / PAGOS eteklerine taşındığını biliyoruz. Tarihin izlediği yol, bizim de yolumuz olacak. Burada Hellenistik-Roma şehrinin yayılım alanını ve körfezi kuş bakışı izleyecek, su perisinin yeni şehrin kurulmasını Büyük İskender’e rüyasında fısıldadığı yeri tartışacağız. Son yıllardaki kazılarla ortaya çıkarılan Smyrna “ANTİK TİYATRO”sunu göreceğiz. Kadifekale eteklerinden körfezi kucaklayan bir konumda bulunan tiyatro yüzyıllar süren bir sessizlikten sonra yeniden gün yüzüne çıkıyor. Yolumuz üstündeki Emir Sultan Türbesi, Şeyh Cami’ye göz atacak, Altınordu Kulübü’nün tarihi binasında kısa bir kahve molası verecek ve Smyrna AGORA’sına ulaşacağız. Burada hem antik kentin agorasını gezecek, hem de 17. yüzyılda burada doğup yaşamış ünlü “peygamber” Sabetay Sevi’nin evi hakkında bilgi alacağız.

Öğlen yemeği molamızdan sonra Eşrefpaşa’ya doğru tırmanıp Roma yolunu görecek, Damlacık Yokuşu’nu izleyerek Konak’a varacağız. Gezimizin son durağı hem antik İzmir’in, hem de yakın bölgelerin paha biçilmez eserlerine ev sahipliği yapan İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ olacak. İzmir’in farklı kültürel dönemlerini, farklı rotalar izleyerek başka gezilerimizde görmeyi umarak günümüzü tamamlayacağız.

TUR FİYATI: 140,- TL

(Taksit olanakları)

FİYATA DAHİLOLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, Agora ören yeri ve Müze giriş ücreti.

TAKSİT: T. İş Bankası kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

DİKKAT: Aracımıza pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOTLAR:
 Turumuz tek araçla sınırlıdır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 07 Ocak 2021, Perşembe günüdür.
 Araçlarımızda oturma düzeni iki kişilik koltuklarda tek kişi olarak planlanmaktadır.
 Eş – kardeş gibi aynı evi paylaşan ve araçta yan yana oturabilecek olan Konuklarımızın kayıt sırasında bilgi vermesi rica edilir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulması ve yer değiştirilmemesi gereklidir.
 Yol boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Konuklarımızın ateşi ölçülmekte, araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında da mesafeli bir düzen içinde hareket edilmekte, restoranlar da dikkatle seçilmektedir.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir
 Bu turumuzda Kadifekale’den Agora’ya ve sonrada Mezarlıkbaşı’ndan Konak’a yürünecektir. Bu nedenle yürüme sorunu olanların acentemizle görüşmeleri rica edilir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 07 Ocak 2021, Perşembe öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

KINIK – SOMA – DARKALE

28 Mart 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
230.00

YUKARI KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

14 Mart 2021, Pazar
Tarihsel Coğrafya Turları
Antik Çağ'dan Osmanlı'ya ve günümüze uzanan bir bolluk-bereket bölgesinde oldukça zengin, yeni bir rota ....
230.00
error: Content is protected !!