ANTİKÇAĞ’DA İZMİR / SMYRNA

Kent Kültürü Turlarımız

12 Aralık 2021, Pazar

125.00

Ark. Doç. Dr. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

Harika bir körfezin kıyısındaki bu güzel şehir için “doğu”nun “batı”ya açılan kapısı diyebiliriz. Ama daha doğru ifade “batı”nın “doğu”ya açılan kapısı olacaktır. Uzun yaşamı boyunca çok sayıda uygarlık için müstesna bir yer edinmiş İzmirʼin tüm kültürel izlerini tek bir gezide sindirmek mümkün değil. Bugünkü turumuz Antik Çağ İzmirʼi ile sınırlı olacak…

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 08.00’de Alsancak/Lozan Meydanı’nda; 08.30’da Karşıyaka/ Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağında buluşuyoruz. Smyrna gezimizin ilk durağı, tarihin de şehirdeki ilk durağı olan BAYRAKLI-TEPEKULE höyüğü olacak. Ozan Homeros’un gezdiği sokaklarda onun ayak izlerini takip edecek, önce Lydia, sonra Pers krallarının ısrarla ellerinde tuttuğu bu yerleşimin sırlarını konuşacağız.

Bayraklı’daki alanın yetersiz kalması nedeniyle şehrin KADİFEKALE / PAGOS eteklerine taşındığını biliyoruz. Tarihin izlediği yol, bizim de yolumuz olacak. Burada Hellenistik-Roma şehrinin yayılım alanını ve körfezi kuş bakışı izleyecek, su perisinin yeni şehrin kurulmasını Büyük İskender’e rüyasında fısıldadığı yeri tartışacağız. Kadifekale eteklerindeki Kireçlikaya’da kazısı devam eden Smyrna tiyatrosunu görecek, Smyrna’nın aşağı surlarından günümüze ulaşmış izlere göz atacak, Altınpark arkeoloji alanını inceliyecek ve eski şehrin Magnesia Kapısı’na ulaşan Kervan köprüsüne bakacağız. Sonrasında Smyrna AGORA’sına ulaşacağız. Burada hem antik kentin agorasını gezecek, hem de 17. yüzyılda burada doğup yaşamış ünlü “peygamber” Sabetay Sevi’nin evi hakkında bilgi alacağız.

Öğlen yemeği molasından sonra Eşrefpaşa’ya doğru tırmanıp Roma yolunu görecek, Damlacık Yokuşu’nu izleyerek Konak’a varacağız. Gezimizin son durağı hem antik İzmir’in, hem de yakın bölgelerin paha biçilmez eserlerine ev sahipliği yapan, İzmir buluntularının sergilendiği Kültürpark’ın içinde yer alan Tarih ve Sanat Müzesi olacak. İzmir’in farklı kültürel dönemlerini, farklı rotalar izleyerek başka gezilerimizde görmeyi umarak günümüzü tamamlayacağız.

TUR FİYATI: 125,- TL

FİYATA DAHİLOLAN HİZMETLER: Ulaşım, danışmanlık hizmeti ve rehberlik.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, Agora ören yeri ve müze giriş ücreti

DİKKAT: Pandemi yönetmelikleri gereği, katılımcılarımızın Hes Kodu ve TC Kimlik Numaralarını bildirmeleri zorunludur.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Tura son kayıt tarihi 10 Aralık 2021, Cuma günüdür.
 Geziye yürüyüşe ve hava durumuna uygun ayakkabı ve giysilerle katılmanızı tavsiye ederiz
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Son müracaat tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 10 Aralık sonrasında ve tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KOZAK YAYLASI VE KÖYLERİ

10 Nisan 2022, Pazar
Ege köyleri gezilerimiz
Bergama, Kozak Yaylası kırsalında ve köylerinde bir doğa, tarih ve yerel kültür gezisi. Antik Çağda Bergama'nın incisi olan Perperene ve günümüzde tüm renklerini koruyan Yörük ve Türkmen Kültürü......
250.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

20 Mart 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
160.00

TİRE KÜLTÜR TURU

23 Ocak 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
"Şehr-i Muazzam", "Taht-ı Kadim" derler Tire'ye. Kent dokusu, yerel yaşamı ile Ege'nin en köklü kültürel değerlere sahip beldelerinden biridir yeşil Tire...
200.00

EFES ANTİK KENTİ & AZİZ PAULUS MAĞARASI

26 Aralık 2021, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Muhteşem Ephesos'u, Yamaç Evleri, St.John Bazilikası, Efes Müzesi ve Aziz Paul Mağarasını (özel izinle ilk defa) gezeceğimiz, ayrıcalıklı bir tur programı!
285.00
error: Content is protected !!