ANTİKÇAĞ’DA İZMİR / SMYRNA

Kent Kültürü Turlarımız

07 Kasım 2021, Pazar

125.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

Harika bir körfezin kıyısındaki bu güzel şehir için “doğu”nun “batı”ya açılan kapısı diyebiliriz. Ama daha doğru ifade “batı”nın “doğu”ya açılan kapısı olacaktır. Uzun yaşamı boyunca çok sayıda uygarlık için müstesna bir yer edinmiş İzmirʼin tüm kültürel izlerini tek bir gezide sindirmek mümkün değil. Bugünkü turumuz da Antik Çağ İzmirʼi ile sınırlı olacak…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 08.00’de Alsancak/Lozan Meydanı’nda; 08.30’da Karşıyaka/ Bostanlı Vapur İskelesi yönünde Havaş Durağında buluşuyoruz. Smyrna gezimizin ilk durağı, tarihin de şehirdeki ilk durağı olan BAYRAKLI-TEPEKULE höyüğü olacak. Ozan Homeros’un gezdiği sokaklarda onun ayak izlerini takip edecek, önce Lydia, sonra Pers krallarının ısrarla ellerinde tuttuğu bu yerleşimin sırlarını konuşacağız.

Bayraklı’daki alanın yetersiz kalması nedeniyle şehrin KADİFEKALE / PAGOS eteklerine taşındığını biliyoruz. Tarihin izlediği yol, bizim de yolumuz olacak. Burada Hellenistik-Roma şehrinin yayılım alanını ve körfezi kuş bakışı izleyecek, su perisinin yeni şehrin kurulmasını Büyük İskender’e rüyasında fısıldadığı yeri tartışacağız. Kadifekale eteklerindeki Kireçlikaya’daki Smyrna tiyatrosunun izlerini görecek, yolumuz üstündeki Emir Sultan Türbesi, Şeyh Cami’ye göz atacak, Altınordu Kulübü’nün tarihi binasında kısa bir kahve molası verecek ve Smyrna AGORA’sına ulaşacağız. Burada hem antik kentin agorasını gezecek, hem de 17. yüzyılda burada doğup yaşamış ünlü “peygamber” Sabetay Sevi’nin evi hakkında bilgi alacağız.

Öğlen yemeği molamızdan sonra Eşrefpaşa’ya doğru tırmanıp Roma yolunu görecek, Damlacık Yokuşu’nu izleyerek Konak’a varacağız. Gezimizin son durağı hem antik İzmir’in, hem de yakın bölgelerin paha biçilmez eserlerine ev sahipliği yapan İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ olacak. İzmir’in farklı kültürel dönemlerini, farklı rotalar izleyerek başka gezilerimizde görmeyi umarak günümüzü tamamlayacağız.

TUR FİYATI: 125,- TL

FİYATA DAHİLOLAN HİZMETLER: Ulaşım, arkeolog rehberlik ve danışmanlık hizmeti
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler, Agora ören yeri ve Müze giriş ücreti.

DİKKAT: Pandemi yönetmelikleri gereği, katılımcılarımızın AŞI KARTI veya PCR TESTİ ibraz edilmesi gerekmektedir.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Günü birlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Tura son kayıt tarihi 05 Kasım 2021, Cuma günüdür.
 Bu turumuzda Kadifekale’den Agora’ya ve Mezarlıkbaşı’ndan Konak’a yürünecektir. Yürüyemeyecek olanlar aracımızla iniş yapabilirler.
 Geziye yürüyüşe ve hava durumuna uygun ayakkabı ve giysilerle katılmanızı tavsiye ederiz.
Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Son müracaat tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 05 Kasım sonrasında ve tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

PERGAMON

14 Kasım 2021, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Antik Çağ Pergamon'unda, uygarlık katmanları dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da sanat ve müzikle tedavi sanatını göreceğiz.
200.00

KIZILDAĞ/ KİLİZMAN KÖYLERİ

10 Ekim 2021, Pazar
Ege Köyleri
Ege Köyleri turlarımızda bir başka rota; Gölcük-Gödence-Kavacık-Efem Çukuru ile Çatalkaya'nın arka yüzünde Kızıldağ köyleri...
200.00

ALAÇATI, GERMİYAN ve BARBAROS KÖYLERİ

03 Ekim 2021, Pazar
Ege Köyleri
Barbaros ve Germiyan Ege'nin en güzel köyleri köyleri arasındadır. Alaçatı ise bildiğiniz gibi bambaşka bir dünyadır...
225.00

BİR DOLUNAY AKŞAMINDA BAFA GÖLÜ

20 Eylül 2021, Pazartesi
Tematik yemekler
Bafa Gölünde Selene ile Endymion'un ölümsüz aşkını terennüm etmeye gidiyoruz; Gün batımı, dolunay, flüt, nefis yemekler ve tekne turu ile bir düş göreceğiz belki de...
380.00
error: Content is protected !!