EFES ANTİK KENTİ & AZİZ PAULUS MAĞARASI

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

26 Aralık 2021, Pazar

285.00

EFES ANTİK KENTİ
YAMAÇEVLER – ST. JOHN BAZİLİKASI – EFES MÜZESİ
&
Efes’te az bilinen ve çok az kişinin gördüğü
AZİZ PAULUS MAĞARASI

Ark. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı Vapur iskelesi yönündeki Havaş durağında, saat 08.00 de Alsancak / Lozan Meydanında katılımcılarımızla buluşarak Efes‘e hareket ediyoruz. Aydın Karayolu üzerinden ilerliyoruz. İhtiyaç molası sonrasında yaklaşık 1,5 saat sonra Efes Antik Kentindeyiz..

Hem Küçük Menderes ağzında muhteşem bir liman sağlayan, hem de geniş tarım alanları içeren iç bölgelere geçişe izin veren coğrafyası, Ephesos ve Selçukʼun hep sıra dışı önem taşıyan yerleşimler olmasını sağlamış.

Sabah programımızı antik kent gezisine ayıracağız. Magnesia kapısından girerek, Devlet Agorası ve Odeonu gezecek, Antik Kuretler caddesi üzerinden yürüyeceğiz. Pompeiʼden sonra antik çağın en iyi korunmuş villaları olan “yamaç evleri”ni göreceğiz.

Bugün, özel izin alarak, yerli gruplarla pek gidilmeyen Aziz Paulus mağarasını ziyaret edeceğiz. Bugüne değin az kişinin görebildiği bu mağara Hristiyanlık tarihi açısından çok önemlidir. Yamaç Evlerinden yukarıya doğru biraz eğimli bir yürüyüşle ulaşacağımız mağarayı ve freskolarını görebildiğimiz için kendimizi epey ayrıcalıklı hissedeceğiz.

Minik bir atıştırmalık ikramından sonra gezimize devam edeceğiz; Hadrianus Tapınağı, Celsus Kütüphanesi gibi önemli anıtları ve Antik Tiyatroyu görerek, Arkadius Caddesi üzerinden antik limana ulaşacağız.

Biraz gecikecek olan öğle yemeğimizi Selçuk’ta alacağız. Yemekten sonra önce Efes Müzesiʼne gideceğiz. Ardından St. John Bazilikası ile Artemis Tapınağını göreceğiz. Hava erken karardığı için saat 17.30 civarında gezimizi noktalayarak İzmir’e geri döneceğiz.

EFES ANTİK KENTİ

UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI (2015)

Kategori: Kültürel

“ Dünya Miras Listesine alınan “Efes” Dünya Miras alanı; Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, St. John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camii, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşmaktadır.

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti ve kültürel ve ticari merkez olmuştur.

Helenistik ve Roma Döneminin üstün kentleşme, mimarlık ve dini tarihine ışık tutan simgeleri barındıran Efes’te farklı dönemlere ait en üstün mimari ve kent planlama örnekleri bulunmaktadır. M. Ö. 8. yüzyıla tarihlenen ve Antik dönemin yedi harikasından biri olarak ünlenen kült merkezi Artemision, Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği yer olan Meryem Kilisesi, İsa’nın havarilerinden biri olan ve Yahya İncili’ni Efes’te yazan St. John’ın mezarı üzerine inşa edilen Bazilika gibi Erken Hristiyanlık dönemine şahitlik eden benzersiz eserleri, günümüzde Hristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Evi ve Beylikler döneminde inşa edilen İslam yapıları ile Efes aynı zamanda dini tarih açısından da bugün hala ayakta olan benzersiz bir birikim sunmaktadır.”

TC. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TUR FİYATI: 285 ,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Ulaşım, Efes Antik Kentini arkeolog danışman eşliğinde gezme ayrıcalığı, rehberlik hizmeti, otoban ve otopark ücretleri, Aziz Paulus Mağarasına giriş için ödenen ilave ücret, ikramlar.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:
Öğle yemeği ve içecekler, Efes Ören yeri, St. John Bazilikası, Müze ve Yamaç Evleri giriş ücretleri. (Yamaç Evlerinde Müze Kart geçerli olmayıp, giriş ücreti ören yeri giriş ücretinden ayrı olarak alınmaktadır.)

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır. Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir
Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir
 Günü birlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Tura son müracaat tarihi 23 Aralık 2021, Perşembe günüdür.
 Efes Ören yeri, Müze ve St. John Bazilikası girişleri kişi başı 100,-TL ‘yi geçmektedir. Bu nedenle bir yıl geçerli olacak Müze Kart almanızı önemle tavsiye ederiz.
 Efes Ören yeri kapısında da Müze Kart çıkartmak mümkündür. Ancak zaman kaybına neden olabilir.
 Yamaç evleri girişi ayrı ücrete tabidir. Müze kart geçerli değildir.
 Aziz Paul Mağarası’nın açılması için Bakanlığa ayrıca toplu bir ücret ödenmektedir. Mağaraya giriş ve görevli ücreti Ebruli Turizm tarafından karşılanacaktır.
 Müze kartı olmayanlar ve yabancı kimlik taşıyanlar biletle giriş yapmaktadırlar.
 Gezi ören yerinde gün boyunca yürüyerek yapılmaktadır. Bu nedenle hava durumuna uygun giysiler ve rahat ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz
 Ören yeri gezimizi bölmek istemediğimiz için öğle yemeğimiz geç kalabilir. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler ve içme suyu alabilirsiniz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 23 Aralık öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 23 Aralık tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KOZAK YAYLASI VE KÖYLERİ

10 Nisan 2022, Pazar
Ege köyleri gezilerimiz
Bergama, Kozak Yaylası kırsalında ve köylerinde bir doğa, tarih ve yerel kültür gezisi. Antik Çağda Bergama'nın incisi olan Perperene ve günümüzde tüm renklerini koruyan Yörük ve Türkmen Kültürü......
250.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

20 Mart 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
160.00

TİRE KÜLTÜR TURU

23 Ocak 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
"Şehr-i Muazzam", "Taht-ı Kadim" derler Tire'ye. Kent dokusu, yerel yaşamı ile Ege'nin en köklü kültürel değerlere sahip beldelerinden biridir yeşil Tire...
200.00

MARDİN’DE YILBAŞI

31 Aralık 2021 – 02 Ocak 2022, Cuma - Pazar
Erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!
Yeni yıla şiir gibi bir kentte girmek ister misiniz?

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.165 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.165.00
error: Content is protected !!