BOTAN VADİSİ

Büyülü topraklar...

07 – 11 Mayıs 2024, Salı - Cumartesi

15.500.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

TURABDİN ve KUZEY MEZOPOTAMYA

İzmir >> Mardin – Van >> İzmir

Kızıltepe – Ğurs Vadisi – Dara – Midyat – Basibrin- Cizre – İdil – Kivex Köyleri – Botan Vadisi – Tillo – Siirt – Şırnak – Bitlis – Tatvan – Van

Kuzey Mezopotamya’nın son derece zengin kültür mirası, doğası içinde, büyülü topraklarda yeni bir tur güzergahı ! Höyükler dünyasından kalelere, camiler, evliyalar, kiliseler, manastırlar, efsaneler, inançlar içinde 5 gün. Tufan öyküsünün kaynağı, Ksenofon’un Anabasis’i (Onbinlerin Dönüşü)”, Sümer, Asur, Urartu izleri, Ezidi’ler, Nasturiler, Keldani’ler, Şafiler…

TUR PROGRAMI

07 Mayıs 2024, Salı: İZMİR >> MARDİN / KIZILTEPE- ĞURS VADİSİ- DUNAYSIR CAMİİ-– DARA HARABELERİ –MİDYAT
Sabah saat 05.35’de İzmir’den Mardin’e uçuyoruz. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuş sonrası Mardin Havalimanındayız.
Bu programda hedefimiz Mardin olmasa da güzergahımıza en uygun havalimanı olduğu için Mardin’e uçuyoruz.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra tur programımız başlıyor! Öncelikle KIZILTEPE’ye gidiyoruz. Çevresinde çok fazla höyük olduğu için bölgeye böyle bir ad verilmiş. Buralarda yerleşim yaklaşık 6000 yıl önceye tarihlenen bir geçmişe uzanıyor.. Zergan çayının doğduğu ĞURS Vadisi bir Vahadan farksız. Suyu, bin yıllık teraslarında yetişen meyveleri, tütün tarlaları ve yöreye özgü taş evleriyle oldukça etkileyici…Anadolu Selçuklu sanatının başyapıtlarından biri ve Mardin çevresinin en güzel camilerinden olan Dunaysır Camii, 12. yy Artuklu yapılarından Şahkulu Bey Kümbeti, Surp Kevork Kilisesi, Kızıltepe’de göreceğimiz yerler arasında.

Suriye sınırına paralel bir yolculuk yaparak turumuza devam ediyoruz. Sonraki durağımız DARA ANTİK KENTİ olacak. Ardından Nusaybin’de öğle yemeği için mola veriyoruz. Mümkün olursa MOR YAKUP Kilisesi yanındaki ZEYNEL ABİDİN Camii Kompleksini ziyaret etmek istiyoruz. Bu gece konaklama ve akşam yemeğimiz Midyat’ta 1600 yıllık bir Manastır’da (Kasr-ı Nehroz).

08 Mayıs 2024, Çarşamba: MİDYAT- BASİBRİN ve KİVEX KÖYÜ – CİZRE – KALE- TÜRBELER – KİLİSELER- İDİL
Sabah kahvaltısından sonra kısa bir Midyat gezisi yapıyoruz. Basibrin köyünü gördükten sonra CİZRE çevresine gidİyoruz. Bölge kültürüne damgasını vuran Nasturi’lik ve Keldani’lik hakkında bilgi alıyoruz. Türkiye’de 1915-24 yıllarına dek Nusaybin, Siirt ve Hakkâri yöresinde önemli bir Nestûrî topluluğu vardı. Onlar kendilerini Asurî, Doğu Kilisesi veya Doğu Asurîleri şeklinde anmayı tercih ederlerdi. Kuzey Mezopotamya Asuri toplumunun büyük bir bölümü 16. yüzyılda Katolik Kilisesi ile birleşmişti. Katolik sayılan bu Asuriler Keldani adıyla anıldılar…

Turumuzda; Cizre Kalesi, Cizre Dengbej Evi, Hz. Nuh Camii ve Türbesi, El Cezeri, Kırmızı Medrese, Cizre Ulu Camii, Abdaliye Medresesi, Mem-u Zin Türbesi, Bırca Belek ve Ateşgede, görmek istediğimiz yerler arasında. Bir kısmını dışarıdan panoramik görebileceğiz. Bildiğiniz gibi, bu bölgeler turizme yeni açılıyor…

Ardından, İDİL’e hareket ediyoruz. İdil Meryemana Kilisesi, Süryani Bsorino / Basibrin (Haberli) Köyü, Kivex (Mağara) Köyü, Muhammed (Mehmed) Ağa Sor Kasrı, Kasrik Kaya Kabartması ile Kasrik Boğazını görüyoruz. CUDİ Dağına selam verip efsanelerini anımsadıktan sonra da Şırnak’a gidiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama ŞIRNAK’ta.

09 Mayıs 2024, Perşembe: BOTAN VADİSİ – TİLLO TERASI – SİİRT
Sabah kahvaltısından sonra Şırnak’tan ayrılıyoruz. Bugün yolculuğumuz SİİRT’e. Cas Evlerini, Siirt Ulu Camii, Saat Kulesi, Şeyh Muhammet Kazım Türbesi’ni görüyoruz.

BOTAN VADİSİ MİLLİ PARKI (2019) büyüleyici güzelliği ile bizi buyur ediyor. Botan Çayı, Dicle Nehri’nin en önemli kollarından biridir. Aynı zamanda Şırnak bölgesini kapsayan tarihsel bir bölgeyi ifade eder. Şırnak, Siirt, Mardin’in Doğusu ve Batman Bölgesini kapsar. Büyük bölümü Siirt sınırları içerisindedir. Botan Vadisi neolitik çağdan günümüze kadar insan yerleşimlerinin izlerini taşır. Neolitik çağ buluntuları ile Gusir Höyük, Tunç Çağı buluntuları ile Türbe Höyük, Roma ve İslam orta çağında önemli bir liman kenti olan Çattepe; İpekyolu üzerinde önemli bir Osmanlı posta hanı olan Gerre, bölgedeki önemli tarihi miraslar arasındadır. Vadi ismini Botan Beyliği’nden alır. Sokrates’in öğrencisi Ksenofon’un MÖ 407’de yazdığı “Anabasis (Onbinlerin Dönüşü)”nde bahsi geçen Botan Vadisi’nde çok sayıda arkeolojik höyük, antik yol, mağara, kilise kalıntısı, köprü, han, kale, cami ve değirmen günümüze kadar gelmiştir.

Botan Vadisi 120 bin dönümden ve 29 kilometrelik bir güzergahtan oluşuyor. Son zamanlarda yamaç paraşütü, rafting gibi sporlar ile tekne turları yapılmaya başlandı. Şartlar uygun olursa biz de yapabiliriz. Bugün en azından Tillo Seyir Terası, İsmail Fakirullah Hazretleri Türbesi, Tillo Ulu Camii, Müzesini görmek istiyoruz. İsmail Fakirullah Türbesi ve Işık Kırılma Mekanizması UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde. Tarih boyunca 40 bin evliyanın Siirt topraklarında ve özellikle Tillo (Aydınlar) ilçesinde yaşadığı söyleniyor.

Siirt çevresini gezerken gözlerimiz Antep fıstığı ağaçlarını arıyor. Küçük ama dolgun fıstığın buradaki öyküsünü öğrenmek istiyoruz. Bu gece akşam yemeği ve konaklama Siirt’te.

10 Mayıs 2024, Cuma: BİTLİS- TATVAN –NEMRUT KRATER GÖLÜ – VAN
Sabah kahvaltı sonrası evliyalar kenti Siirt’e veda ediyoruz. Önce BİTLİS’e gidiyoruz. Bitlis bir uzun hava yöresidir. Halay çekilirken bile arada sazlar susar uzun hava söylenir. Tarih boyunca hep bir ağırlığı vardır bu kentin. Ticaret yollarının kavşağında, dağların arasında korunaklı bir coğrafyada konumlanır. Biz bugün Bitlis Kalesi, İhlasiye Medresesi ve Şerefiye Camiini görüyoruz.

Mümkün olursa, Büryan Kebabının da tadına baktıktan sonra TATVAN’a gidiyoruz. Zaman durumumuza göre NEMRUT KRATER GÖLÜ‘ne çıkmak istiyoruz. Eğer farklı bir durum söz konusu olursa tabii ki alternatifimiz olacaktır.. Akşam yemeği ve konaklama VAN’da.

11 Mayıs 2024 , Cumartesi: VAN MÜZESİ – İZMİR
Sabah erken kahvaltı sonrası Van Müzesi’ni ziyaret ediyoruz Van kalesi çevresinde ve Van içinde aracımızla panoramik bir gezi yaptıktan sonra 12.00 de havalimanına gidiyoruz. Saat 13.25 uçağı ile İzmir’e geri dönüyoruz. Yeni bir güzergahta Anadolu’nun katman katman yaşanmışlığı ile zenginleşmiş olarak vedalaşıyoruz…

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 15.500,-TL + UÇAK BİLETİ
Tek kişilik oda fiyat farkı: 2.750,-TL

GRUP UÇAK BİLETİ: 4,100, – TL (Mardin gidiş / Van dönüş)
Grup biletleri bittiğinde güncel fiyattan münferit bilet alınabilir.

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı 300,-TL indirim uygulanır.
TAKSİT: İşbank, Vakıfbank ve World Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

NOT: Olası yeni vergiler ve mazot, hizmet, otel konaklama vb fiyatlarındaki değişimler gibi maliyeti etkileyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatının revize edilmesi gündeme gelebilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER

 Mardin’de başlayıp Van’da biten tur boyunca katılımcı sayısına uygun araçla ulaşım
 Turlar (Nemrut Krater gölü çıkışı hariç )
 Rehberlik hizmetleri
 4 gece 3*, 4* ve 5* yıldızlı otellerde konaklama (oda+kahvaltı)
 Otelde alınan sabah kahvaltıları
 İki akşam yemeği (otel ve restoran)
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir >> Mardin – Van >> İzmir (gidiş-dönüş) uçak biletleri
 Öğle yemekleri ve 2 akşam yemeği
 Tüm yemeklerdeki içecekler
 Yollarda yenilen yemekler
 Opsiyonel olarak belirtilen Nemrut Gölü çıkışı
 Hava koşulları uygun olursa Botan Vadisinde tekne turu
 Kişisel alışverişler
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

DİKKAT! Gidilen bölgelerde bazen güvenlik- bazen şelalenin kuruması –bazen de yolun bozulup ulaşıma kapanması nedeniyle programda zorunlu değişikler yapılabilmektedir.

SİGORTA
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve salgınlar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.

İPTAL KOŞULLARI
 Tura 30 günden az süre yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

PORTEKİZ KÜLTÜR TURU

18- 23 Haziran 2024, Salı - Pazar
Kurban Bayramında
İçinize işleyecek bir Portekiz turu!THY ile uçuşlar, şehir merkezinde 4* oteller, Unesco Kültür Mirası olan 6 yer+Fado!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.850 € + UÇAK BİLETİ
1.850.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

VAN & HAKKARİ

22 - 26 Mayıs 2024, Çarşamba - Pazar
Bir başka güzel...
Van'da doğa harikaları, travertenler, peri bacaları, Hakkari'de ters laleler - Zap Vadisi – şelaleler ve buzul gölleri...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 16.380 TL+UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
16.380.00
error: Content is protected !!