VAN – BİTLİS – MUŞ – DOĞU BAYEZİT

Engin Pişkin rehberliğinde

24 - 28 Nisan 2024, Çarşamba – Pazar

18.500.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Engin PİŞKİN Rehberliğinde

Ahtamar Adasında badem çiçekleri, Muş laleleri ve ters laleler zamanı…

VAN – AHTAMAR ADASI- NEMRUT KRATER GÖLÜ – MUŞ – MURAT NEHRİ – BİTLİS – HİZAN – GEVAŞ – VAN KALESİ – ÇAVUŞTEPE- MURADİYE ŞELALESİ – DOĞU BAYEZİT- İSHAK PAŞA SARAYI

Ahtamar Anıt Müzesi (Kilisesi) – Unesco Dünya Kültür Mirası adayı (2015)
İshak Paşa Sarayı (Ağrı) – Unesco Dünya Kültür Mirası Adayı (2000)
Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları (Bitlis) – Unesco Dünya Kültür Mirası adayı (2000)
Nemrut Krater Gölü (Bitlis) – Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi kapsamında ´mükemmeliyet ödülü
Van Kalesi – Unesco Dünya Kültür Mirası Adayı (2016)

TUR PROGRAMI:

24 Nisan 2024, Çarşamba: AHTAMAR ADASI – AHLAT- NEMRUT KRATER GÖLÜ
Sabah saat 06.10’da SunExpress Havayolları ile İzmir’den VAN‘a uçuyoruz. Saat 08.15‘de Van’dayız. Öncelikle dillere destan bir Van kahvaltısına gidiyoruz.

Bir şöleni andıran kahvaltıdan sonra Van Gölünde bir tekne yolculuğu ile AHTAMAR ADASI’na geçiyoruz. Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılan Ahtamar Kilisesi İ.S. 915-921 yılları arasında inşa edilen özel bir yapıttır. Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen gerçek Haç’ın bir parçasını, kutsal bir emaneti saklamak için yapıldığına inanılır. Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi), o dönemde Van ve çevresinde hüküm süren kültürel çeşitliliği ve etkileşimi yansıtan mimarisi ve süslemeleri ile de dünya mimarlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kızıl andezit taşından inşa edilmiş olan kiliseyi geziyor, dış cephesinde, alçak rölyef şeklinde işlenmiş Kutsal Kitap’tan alınma dini sahneler, dünyevi betimlemeler, zengin bitki ve hayvan motifleri ile Abbasi etkileri hakkında bilgi alıyoruz…

Gezimizi tamamlayınca Türk’lerin (Bayındır Boyu) Anadolu’da ilk yerleştiği yerlerden biri olan AHLAT’a gidiyoruz. “Ahlat Eski Yerleşimi ve Mezar Taşları”, Selçuklu dönemi taş işçiliği, inanışları ve yaşam tarzını en güzel şekilde yansıtan eserleri ile UNESCO Dünya Mirası Listesine, kültürel kategoride gösterilen adaylarımız arasında. Küçük müzesi, ilginç mezar taşları ve kümbetleri ile Ahlat hak ettiği değeri görmeyi ve korunmayı bekliyor. Geziyor, görüyor, bilgi alıyor, fotoğraf çekiyoruz.

Daha sonra güneşi batırmak üzere NEMRUT DAĞI KRATER GÖLÜ’ne çıkıyoruz.. Hava müsait olursa bu turumuza nefis bir gün batımı eşlik ediyor. Nemrut kraterinin en son 1411 ve 1441 yıllarında faaliyet gösterdiği tahmin ediliyor. Göl, Türkiye’nin birinci, dünyanın ise ikinci büyük krater gölü olarak biliniyor. Kalderanın içerisinde 5 göl, çok sayıda lav çıkış merkezi, lav hunisi, sıçratma konisi, sıcak su kaynakları ve 6 mağara var. Sanki başka bir dünya gibi, manzara çok güzel!

Yoğun bir günün sonunda, akşam yemeği ve konaklama için TATVAN’a geçiyoruz.

25 Nisan 2024, Perşembe: MUŞ KALESİ – CAMİLER – MURAT NEHRİ
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra Muş’a hareket ediyoruz. Bingöl Dağları, Hamurpet Dağları, Bilican Dağları, Liz ve Bulanık Ovaları ve büyük bir ihtimalle Muş Laleleri yer yer yolcuğumuza eşlik ediyor…

Çavuş Dağı’nın kuzeydoğu yamacında bulunan MUŞ, Urartular döneminden günümüze kadar uzanan bir geçmişin izlerini yansıtır. Muş’a bir gezi grubu ile ilk defa tur yapıldığından görmeyi umut ettiğimiz yerlerin hepsini şimdiden vaat etmiyoruz. Programda süpriz yerler olabileceği gibi (örneğin Varto gölleri) bazı yerleri de güvenlik vs. gibi nedenlerle görmek mümkün olmayabilir…

Muş Ovası’nı geçtikten sonra, Muş sokaklarında gezmeye başlıyoruz; Geleneksel eski taş evler, Tarihi Murat Köprüsü, Hacı Şeref Cami, Kutsal Havariler Manastırı, Ulu Camii göreceğimiz yerler arasında. Kuşkusuz aklımızda başka yerler de var…

Muş’un endemik bitkisi olarak kabul edilen MUŞ LALESİ’nden bahsetmeden geçemeyiz! Yüksekliği 20-30 cm arasında olan bu nefis bitki, sarı, mor, kırmızı, beyaz ve pembemsi renklerde açar. Nisan sonu tam zamanı ancak iklimler değiştiği için emin olamıyoruz.

Bu gece konaklama ve akşam yemeğimiz Muş’ta. Ünlü yöresel yemekler arasında hez dolması, Muş böreği, Muş köftesi ve çorti yer alır. Umarız Muş’ın zengin mutfağı ile tanışma şansını yakalayabiliriz.

26 Nisan 2024, Cuma: BİTLİS – HİZAN – GEVAŞ – VAN KALESİ
Sabah kahvaltısından sonra BİTLİS’e hareket ediyoruz. Bitlis’in eski gravürlerdeki resimleri onu çok iyi yansıtır. Şehir son yıllarda yeniden keşfedildi. Her yerde yol yapım ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Tarihi göç yollarının önemli bir kavşağı olan kent, tarih boyunca birçok uygarlıkla tanışmış. Asur, Med, Urartu, Pers ve Makedonya… Asur dilinde Bit kelimesi yurt, Bet kelimesi kale anlamında kullanılmış. “Bit-Liz”, Liz’in Yurdu, Bet-Lis ise Liz’in Kalesi demek. Büyük İskender’in hayran kaldığı bu kent günümüzde de camiler, kervansaraylar, türbelerle dolu! Islahiye Medresesi, Ulu camii, Elaman Kervansarayı, Bitlis Kalesi, Kureyşi Camii, Emir Hizen Camii, Abdurahman Gazi Türbesi, eski taş konaklar ziyaretçilerini bekliyor. Zamanımız elverdiğince ayakta kalan tarihi yapıları görmeye çalışıyoruz. Ve tabii tüm görkemiyle Süphan Dağı‘nı fotoğraflıyoruz. Mümkün olursa Hizan’da eski evleri görmek istiyoruz.

Öğle saatlerinde VAN’da olacağız. Yemek molası sonrasında Van turumuz başlıyor. 3000 yıllık tarihiyle Tüşba / Van Kalesi, eski bir tapınak yeri olduğu bilinen Meher Kapı Anıtı / Hazine Kapısı yada halk içindeki adıyla Analı Kız, Yedi Kilise, Anzaf Kale ‘yi görüyoruz.

Daha sonra eski görkemini yitirmiş olsa da hala güzel olan eski Van çarşılarına bakabilir Van’lı kuyumcu ustaların geleneksel gümüş işçiliğinden örnekler görebiliriz. Akşam yemeği ve Konaklama Van’da.

27 Nisan 2024, Cumartesi: ÇAVUŞTEPE – MURADİYE ŞELALESİ – İSHAKPAŞA SARAYI – VAN
Sabah kahvaltımızı erkenden yaparak yola çıkıyoruz. Önce ”Çavuştepe Arkeolojik Alanı”nı ziyaret ediyoruz. Bu antik Urartu bölgesinde ve kalede attığımız her adımda, köklü bir medeniyetin yaşamını, kültürünü yansıtan kalıntılar görüyor ve İ.Ö. 700’lü yıllarda ulaşılmış olan yüksek bir uygarlık seviyesine tanık oluyoruz. Ana kayaya yapılan su sarnıçları, kült merkezi, su biriktirme yapısı, tapınak ve saray yapılarını, izin verildiği kadarıyla geziyoruz. Şansımız yaver giderse belki Dünyada Urartu’ca bilen az sayıda kişiden biri olan eski kazı bekçisi Mehmet Kuşman ile karşılaşırız.

Ardından yönümüzü MURADİYE Şelalesine çeviriyoruz. Tendürek Dağından beslenen Bend-i Mahi Çayı üzerindeki görkemli şelale her mevsimde ayrı bir görsel şölen sunuyor. Bu güzel şelalede kısa bir mola verdikten sonra, yolculuğumuz Ağrı/ Doğu Bayazıt’a doğru devam ediyor. Unesco Dünya Kültür Mirasına aday olan muhteşem bir eseri, yaklaşık 7 bin 600 metrekare bir alan üzerinde oturan İshak Paşa Sarayı’nı görmeye gidiyoruz. Sarayın yapımına 1685 yılında Çıldır Atabeklerinden Çolak Abdi Paşa tarafından başlanmış, aynı soydan gelen Küçük İshak Paşa zamanında 1784’te (99 yılda) tamamlanmış. Mimarı tam olarak bilinmemekle birlikte, Ahıskalı ustalar tarafından yapıldığı biliniyor. Saray adeta küçük bir şehir! Konumu, görkemli mimarisi, anıtsal kapıları, taş işçiliğiyle bir bütün. Üslubunda Barok-Rokoko ve İran etkileri görülse de saraydaki motiflere ve kompozisyonlara bakıldığında geleneksel Selçuklu sanatının karakteristik özellikleri ağır basıyor.

Sarayı gezdikten sonra Doğu Bayazıt’ın eski çarşılarında biraz serbest zaman diyoruz. Sonrasında akşam yemeği ve konaklama için Van’a, otelimize dönüyoruz

28 Nisan 2024 , Pazar: VAN MÜZESİ – İZMİR
Sabah kahvaltısından sonra gezimizi Van Müze’sindeki eserlerle taçlandırmak istiyoruz. Sonra havaalanına gidiyor ve 13.25’te kalkan Van-İzmir uçağıyla geri dönüyoruz. Saat 15.50 ‘de bol detaylı, sürprizli, doyumlu bir turun sonunda İzmir’de oluyoruz.

TUR FİYATI

İki kişilik odada (kişi başı): 18.500,- TL + (uçak bileti)
Tek kişilik oda fiyat farkı:  3.500,- TL

NOT: Bu program küçük bir grup için planlanmıştır. Bu nedenle çocuk opsiyonu düşünülmemiştir.

GRUP UÇAK BİLETİ: Katılımcı kişi sayısı 12 kişi olduğunda alınacaktır.

NAKİT İNDİRİMİ: Peşin ve nakit olarak veya banka hesabımıza yatırılan ödemelerde ilan edilen fiyattan kişi başı 250,- TL

TAKSİT: Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank –Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Van’da başlayıp / biten tur boyunca ulaşım
 Tur boyunca rehberlik
 1 gece Tatvan’da, 1 gece Muş’ta, 2 gece Van’da otelde konaklama
 Otellerdeki sabah kahvaltıları (4)
 Van’da 1 gece otelde alınan akşam yemeği
 Van’da 1 gece yöresel restoranda akşam yemeği
Seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Van / İzmir uçak biletleri
 Gün Van kahvaltısı
 Yollarda yenilen öğle yemekleri (5), akşam yemekleri (2)
Ahtamar Adası’na tekne ile geçiş
 Yemeklerdeki tüm içecekler
 Ören yeri ve müze girişleri
 Nemrut Krater Gölü’ne çıkış (yol kötü olunca bazen farklı araçla çıkılabiliyor.)

NOTLAR
 Tur aracının büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Küçük araçla seyahat ettiğimiz için araçta koltuk numarası vermiyoruz. Hergün farklı bir yere oturmanız rica edilir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
Resmi müzelerde 65 yaş üstü ücretsizdir, özel müze girişleri ise ücretlidir. .
 İlaçlarınızı- fotoğraf makinanızı- kişisel ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
 Bu turumuzda farklı opsiyonlar gündeme gelebilir. Hava, yol ve güvenlik nedeniyle program akışında değişiklik yapabiliriz. Programa kayıt yaptırırken lütfen bu ihtimali göz önüne alınız.

SİGORTA
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

İPTAL KOŞULLARI
 Grup uçak biletine dahil olduğunuzda, iptal durumunda tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Yerinize yolcu bulunamaz ise İptal durumlarında sözleşme kuralları geçerlidir.
 Tur elde olmayan zorunlu nedenler ile acentemiz tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

15 - 20 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Olağanüstü bir coğrafyaya, kuzey ışıklarının en yoğun olduğu mevsimde yeniden gidiyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 €+UÇAK BİLETİ
1.800.00

İZLANDA

10 - 15 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Buzul gölleri, Lav tarlaları, Gayserleri, Yanardağları, birbirinden güzel Şelaleleri ve Kuzey ışıkları ile başka bir dünya!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800 .00

İZLANDA

10 - 15 Eylül 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Ateş ile buzun dans ettiği bir coğrafyada, küçük bir grupla imtiyazlı bir tur!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 € + UÇAK BİLETİ
1.800.00

PORTEKİZ KÜLTÜR TURU

18- 23 Haziran 2024, Salı - Pazar
Kurban Bayramında
İçinize işleyecek bir Portekiz turu!THY ile uçuşlar, şehir merkezinde 4* oteller, Unesco Kültür Mirası olan 6 yer+Fado!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.850 € + UÇAK BİLETİ
1.850.00
error: Content is protected !!