KULA BAĞLARI, EVLERİ

Rehber Ayşe Baykan ile

18 Mayıs 2024, Cumartesi

1.500.00

Ayşe BAYKAN Rehberliğinde

Strabon’un Kula’sı, “Katakekaumene”

Manisa-Kula, 5 Eylül 2013 Tarihinde 12’incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı’nda Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası’nı alarak, Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazandı, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edildi.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağında, 08.00’de Alsancak /Lozan Meydanında gezginlerimizle buluşuyoruz. İzmir- Ankara karayolu üzerinden KULA’ya doğru hareket ediyoruz. Yolda uygun bir tesiste kahvaltı ve ihtiyaç molası vererek ilerliyoruz. Salihli üzerinden yolculuk yaparak, ünlü tarihçi Strabon’un YANIK ÜLKE (KATAKEUMENE) olarak bahsettiği KULA Bölgesine giriyoruz. Arkeolojik buluntular, bu bölgenin Taş Devrinden bu yana kesintisiz bir yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Volkanik arazilerle çevrili olan Kula, antikçağlardan başlayarak, tarih boyunca, geçiş yollarının üzerinde yer alır. Bu nedenle çeşitli dönemlerdeki tarihsel veriler sıklıkla bu yörede kesişir. Öte yandan doğa farklı biçimler alır; bir yerde topraktan sıcak sular fışkırır, diğer yanda zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici güzellikteki, volkan konileri yükselir…

Antik dönemin büyük coğrafyacısı, Amasya doğumlu Strabon (MÖ 64 – MS 24) ansiklopedik bir şaheser olan “Coğrafya” kitabında Kula’yı kömür karası bazalt taşlarından ötürü “Katakekaumene” yani Yanık Ülke olarak adlandırır ve detaylı bir biçimde anlatır; “…bu sahayı geçtikten sonra Katakekaumene diyarına varılır. Bu memlekette, en kaliteli şaraplardan hiçbir eksiği olmayan “Katakekaumenit” şaraplarının üretildiği asmalardan başka tek bir ağaç bile yoktur. Toprağın yüzeyi bir tür külle kaplı olup dağ taş her yer ateşte yanmışçasına simsiyahtır….“

Kula, Bizans döneminde ise bir piskoposluk teşkil ederek Opsikon adını alır. Germiyanoğulları döneminde, Süleyman Şah’ın Kula’yı başkent yaptığı, burada yaşadığı, kenti imar ederek yeniden düzenlediği bilinir. Osmanlı egemenliğine girdikten sonra Kütahya iline bağlı bir kaza olur, 1896 sonrasında ise Manisa’ya bağlanır…

Öte yandan, Kula bir evliyalar diyarıdır. Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre Türbesi’nden, Carullah bin Süleyman Camii’ne, kaya mezarlarından tarihi taş köprülere, çeşme ve hamamlara değin zengin tarihi mirasa ait üçbinden fazla yapı koruma altına alınmıştır.

Kula Sokaklarında yürürken böyle çağdan çağa akıp gelen bir sürecin izleriyle karşılaşıyoruz. Güzel Kula Evlerini, örnek olarak restore edilen eski Türk Evini geziyor, sayısız fotoğraf çekmekten kendimizi alamıyoruz… Öğlende Kula lezzetleriyle tanışıyoruz. Kula pidesi ve güveci ile meşhurdur. Özellikle tahinli pidenin tadına bakmadan da geçmeyin diyoruz.

Daha sonra “KULADOKYA” olarak bilinen volkanik kaya oluşumlarını görmeye gidiyoruz. Kula Peribacaları, 2013 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansında Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası aldı. Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı unvanını kazandı. Böylece Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edildi. KULADOKYA adı yakıştırılan bu doğal çevrede, rüzgârın volkanik kayaları aşındırmasıyla oluşan, Kapadokya’yı andıran görüntüleri seyrediyoruz.

Akşamüzeri gün batımında YANIK ÜLKE BAĞLARI’na gidiyoruz. Göz alabildiğine uzanan özel bağlarda yöre üzümleri yetişiyor ve bölge şarapları dünya çapında ödüller alıyor. Mahzeni geziyor, bölge üzüm ve şarapları hakkında bilgiler alıyoruz. Arzu eden misafirlerimizle tadım yapıyoruz.

Günbatımını keyifle seyrettikten sonra İzmir’e geri dönüş yolculuğumuz başlıyor. Bu büyülü gezi sona ererken, 20.30 civarında İzmir’de oluyoruz.


Ayşe BAYKAN
Rehber ve Şarap Uzmanı

Üçüncü jenerasyon bağcı, amatör şarap yapımcısı, şarap turları uzmanı ve profesyonel rehberim.

1964 İzmir doğumluyum, çocukluğum  Türkiye’nin ilk ziraat mühendislerinden babam Yılmaz Gürsel’in yanında Aliağa’daki şaraplık bağlarımızda geçti. Bağcılığı babama yardımcı olarak öğrendim.

1982 İzmir Amerikan Kız Lisesi, 1986 Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi  mezunuyum. 2000 yılında Pazarlama’da Yüksek Lisans tezimi tamamladım ancak 1988 yılında kokartımı alarak başladığım rehberlik uzun yıllar asıl işim oldu. Zamanla babamın sağlığının bozulması ile birlikte bağların yönetimini üstlendim. Eşim ve oğlumla birlikte amatör şarap yapımcısıyız.

 Şarabı öğrenmek için 2010 yılında Yunus Emre Kocabaşoğlu- Veritas şarap kursunu, 2015’de UC Davis Introduction to Wine online kursunu, 2019’da da WSET 2. Seviye kursunu , 2020’da da WSET 3. Seviye kursunu tamamladım ve Şarapta Yeterlilik 3. Seviye sertifikasını alarak şarap uzmanı ve şarap eğitmeni oldum. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli bölgelerde bağ ve şaraphane ziyaretleri yaptım. Rehber olarak Türkiye genelinde pek çok kez şarap meraklılarını şarap rotalarında gezdirdim. Bir Yudum Şarap Derneği üyesiyim. Tarihe ve şaraba olan ilgim beni şarap tarihini araştırmaya yöneltti ve derlediğim bilgileri on-line seminerlerde şarap meraklılarına aktarmaktayım.

 Evrensel ve yaşayan bir içecek olan şarabın doğduğu ve yayıldığı bu coğrafyadaki serüvenini ilgilenenlerle paylaşmak benim için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

TUR FİYATI: 1.500 TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Öğle yemeği ve içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar, tadım ücreti.

Dikkat! Olası yeni vergiler ve mazot, hizmet vb fiyatlarındaki değişimler gibi maliyeti etkileyen artışlarda tur fiyatının yeniden düzenlenmesi bir zorunluluk olmaktadır. Bu nedenle tur fiyatının revize edilmesi gündeme gelebilir.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 15 Mayıs 2024, Çarşamba günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Yolculuk 2.5 saat sürmektedir.
 KATAKEKAUMENE BAĞLARI ziyareti ve TADIM için önceden sayı bildirilmesi gerektiğinden, erken rezervasyon önemlidir.
 Tadıma katılıp katılmayacağınızı rezervasyon esnasında bildirmenizi rica ederiz
 Tadım fiyatı kişi sayısına göre belirlenmektedir.
 Rahat ayakkabı ve kıyafetlerle gelmenizi tavsiye ederiz
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihine kadar yapılan iptallerde ücret kesintisiz iade edilir.
 Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde yahut tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MERYEM ANA-YEDİ UYURLAR-METROPOLİS

08 Haziran 2024, Cumartesi
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Bugün öncelikle Ana Tanrıça'ya adanmış bir kent olan Metropolis'e sonra da Efes-Selçuk gezilerimizde genellikle zaman ayıramadığımız ama çok da önemli olan iki yere gideceğiz; Meryem Ana Evi ile Yedi...
1.200.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.800.00

YEDİ KİLİSELER – 2

26 Mayıs 2024, Pazar
Doç. Dr. Aytuğ Arslan rehberliğinde
Hıristiyanlığın ilk kiliselerinin izinde Pergamon ve Thyateira...
1.700.00
error: Content is protected !!