St-Mark’s-Basilica- 7 Kiliseler mozayigi

İnanç ve Kültür Boyutuyla Yedi Kiliseler

Online Sunum

30 Ocak 2024 - Saat: 20.30

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

Online Seminer (Ücretsiz) 
“İnanç ve Kültür Boyutuyla Yedi Kiliseler”

Doç. Dr. Aytuğ Arslan
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi

Tarih: 30 Ocak 2024, Salı
Saat: 20.30

ÖZET:

Kültür tarihinde birçok dönüm noktasına sahne olan Ege Bölgesi, Hıristiyanlığın ilk kiliseleri olarak bilinen, İncil’de adı geçen “Asya’nın 7 Kilisesi”ne de ev sahipliği yapar.

Evrensel bir din olan Hristiyanlık, Filistin Bölgesi’nde doğmasına rağmen büyüyerek geliştiği ve günümüzdeki inanç sistemine kavuştuğu yer Anadolu’dur. İncil, Eski Ahit ve Yeni Ahit olarak iki bölümden oluşur. Eski Ahit, İsa Mesih’in hayatı, öğretileri, ölümü, dirilişi ve Hristiyan Kilisesi’nin kuruluşunu anlatır. 27 kitaptan oluşan Yeni Ahit’in sonuncusu olan Vahiy Kitabı (Apokalypsis: Açıklama, gösterme, bildirme) Yedi Kiliseler’den bahseder.

İncil yazarı Aziz Yuhanna sürgündeyken Batı Anadolu’da 7 Cemaate mektuplar yazmıştır. Bu mektuplarda adı geçen ve kıyamette ayakta kalacağına inanılan 7 Cemaate ithafen yapılan kiliselere ise Apokaliptik Kiliseler denilmektedir.

Bu kiliselerin tam olarak nerede olduğu konusunda farklı görüşler olsa da, genel olarak hepsi Ege Bölgesindedir. İzmir’deki ‘Smyrna’, İzmir’deki ‘Efes’, Denizli’deki ‘Laodikya’, İzmir’deki ‘Bergama’, Manisa Salihli’deki ‘Sardes’, Manisa Alaşehir’deki ‘Filedelfiya’ ve Manisa Akhisar’daki ‘Thiatira’ adlı kiliseler, İncil’de vahiy gönderilen 7 kilise olarak bilinir.

Adı geçen kiliselerin hepsi o dönemde önemli Hristiyan topluluklarına sahipti ve her bir kilise, bir mektup aracılığıyla özellikle yaşadığı döneme özgü tavsiyeler, eleştiriler ve övgüler aldı. Vahiy Kitabı’ndaki Yedi Kilise, Hristiyanlık tarihinde önemli bir yere sahip olmakla birlikte, günümüzde de ziyaret edilen antik yerlerdir.

Bu seminerimizde inanç ve kültür boyutuyla Yedi Kiliseleri konuşacağız….

KAYIT (ÜCRETSİZ):

Seminerlerimiz “ZOOM” üzerinden yapılmaktadır. Telefon veya e-mail ile yahut web sitemizdeki program detayındaki rezervasyon formu üzerinden bizimle temas kurmanızı rica ederiz.

0 (232) 464 07 18 – 463 60 43 – 0 (549) 717 17 40
ebrulitur@ebruliturizm.com.tr – https://www.ebruliturizm.com.tr

NOT: Online konferans ve seminerlerimize kayıtlı kişiler dışında erişilmesi; bunların görüntülenmesi veya herhangi bir kişi tarafından kopyalanması, çoğaltılması, üçüncü kişilerle paylaşılması kanun ve mevzuat hükümlerine aykırı olup, suç unsuru teşkil etmektedir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

Firavunlar Döneminde Mısır

05 Ocak 2024, Cuma - 20.30
Online Sunum
Mısır turumuz öncesinde, Mısır'da kazılara da katılmış olan Prof. Gonca Şenol sunumuyla Firavunlar Dönemi...
00.00

Akhenaten ve Tutankhamun

03 Ocak 2024, Çarşamba -20.30
Online Sunum
Mısır Turumuz öncesinde konuklarımız için bir seminer hazırladık. Hem katılımcılara, hem meraklılara hitap edecek olan bu ilginç seminerde kontenjanımız sınırlı...
00.00
error: Content is protected !!