Akhenaten ve Tutankhamun

Online Sunum

03 Ocak 2024, Çarşamba -20.30

00.00

Online Seminer: “Babalar ve Oğullar: Akhenaten ve Tutankhamun”

Daha önce ilan ettiğimiz gibi, Ebruli Turizm, 20-27 Ocak 2024 tarihleri arasında, özel uçakla görkemli bir Mısır Turu yapmaya hazırlanıyor. Gezginlerimiz bu programa büyük bir ilgi gösterdiler. Tur tarihi yaklaşırken, konuklarımız için bir seminer düzenledik. Kısmen ön bilgilendirme, kısmen özel bir kesit üzerinde yoğunlaşacak olan söyleşiyi Ark. Doç. Dr.Nezih Aytaçlar hazırladı.

Paleolitik Çağ bulgularına kadar gerilere uzanan Mısır Arkeolojisi sayesinde, Nil Vadisinde yaklaşık 12.000 yıldan bu yana insan faaliyeti olduğu bilinmektedir. Turumuzun ana teması olan Antik Mısır Tarihi boyunca, 30 Hanedan, 190 Kral hüküm sürmüştür. M.Ö. 3200 lerden M.S.343 yılına kadar, doğudan batıya etkileri hala tartışılan, binlerce yıllık büyük bir uygarlık söz konusudur…

Bu seminerimizde “Akhenaten ve Tutankhamun”a yoğunlaşacağız. Normal koşullarda ihtişamlı Mısır tarihinin iki sönük karakteri olarak kalabilecek olan bir baba ve oğulun, günümüzde bu alanın en tanınan simaları olmayı nasıl başardıklarını tartışacağız…


“Babalar ve Oğullar: Akhenaten ve Tutankhamun”

Normal koşullarda ihtişamlı Mısır tarihinin iki sönük karakteri olarak kalabilecek olan bir baba ve oğul günümüzde bu alanın en tanınan simaları olmayı nasıl başardı?

TARİH: 03 Ocak 2024, Çarşamba
SAAT: 20.30
SUNUM: Doç. Dr. M. Nezih Aytaçlar

ÖZET:

Yeni krallık döneminde Mısır’ın başkenti Teb ve onun en önemli tanrısı Amun / Amon idi. Firavunlar halkla tanrı arasında aracı oldukları için isimleri de bu tanrıya göndermeler içerirdi. Babasının adaşı olan Amontotep’in adı da “Amon’u Memnun Eden” anlamına geliyordu. IV. Amontotep, tahta geçtikten sonra yavaş yavaş diğer bir tanrıya, güneş tanrısı Aten’e yönelmeye başladı ve tahta geçişinin 5. Yılında Aten’i tek tanrı ilan etti. Adını Akhenaten (Gücünü Aten için kullanan) olarak değiştirdi. Mısır tarihinin bu en gizemli firavunu sapkın veya deli miydi? Devrimci miydi? Yeni bir peygamber miydi? Yaratmaya çalıştığı ve ölümünden sonra terk edilen tek tanrılı inanç kendisinden sonra ortaya çıkacak olan Orta Doğu’nun tek tanrılı dinlerine ilham verdi mi? O ve karısı Nefertiti sadece din alanında değil, sanat alanında da ne gibi yenilikler getirdiler?

Oğlu Tutankhamun ise 9 yaşında tahta geçen bir çocuk firavundu. 18 yaşında öldü. Hayatında yaptığı en önemli şey ölmesi ve gömülmesi oldu. Tüm Mısır firavunları içinde sadece onun mezarı dokunulmadan günümüze geldi. Mezarın buluntuları soluk kesiciydi. Mezarın bulunuş hikayesine ve şimdi Büyük Mısır Müzesi’nde sergilenen buluntularının bazılarına göz atmak istiyoruz…

Seminerimiz ZOOM üzerinden Online yapılacaktır.

KAYIT (telefon veya e-mail)
 Tel: 0 (232) 464 0718 – 463 60 43 – 0 (549 ) 717 17 40
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr
 Web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için Adınızı, Soyadınızı, E-Mail adresinizi ve Cep Telefon numaranızı belirtiniz.

ZOOM:
Daha önce hiç ZOOM görüşmesi yapmadıysanız, yayın saatinden önce programı indirip bilgisayarınıza ve/veya tablet yahut telefonunuza yükleyiniz (zoom.us) . Bilgisayarlar için Google Chrome, cep telefonları için uygulama marketi içinden ücretsiz indirebiliyorsunuz.

KATILIM:
 Söyleşiden birkaç saat önce e-mail adresinize davet gönderilecek, link ve password (şifre) paylaşılacaktır. Bu linke direkt tıklayarak ve password’u yazarak, kolayca giriş yapabilirsiniz.
 Toplantı saati geldiğinde, yönetici (host) sizi görüşmeye dahil edecektir.
 Size göndereceğimiz link, bildirilmiş olan toplantı saati gelmeden aktive olmaz.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

VİETNAM-LAOS-KAMBOÇYA-SİNGAPUR

14 - 25 Şubat (+1) 2025
Acente Satışı
Egzotik Üçleme olarak tanımlanan olağanüstü ülkeler, her gezginin hayali...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 3.380 $ (Taksit olanakları)
3.380.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

23 Kasım 2024, Cumartesi
Tarihçi Ahmet ÇANDIR Danışmanlığında
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
1.250.00

ANKARA – GORDİON

15 -17 Kasım 2024, Cuma - Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Cumhuriyet’in 100. Yılında, “Ankyra” dan günümüze, Frig Başkenti Gordion ve Selçuklu'nun gözdesi Sivrihisar!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 8.000 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
8.000.00

İZLANDA

15 - 20 Ekim 2024, 5 Gece - 6 Gün
Driver Guide ile 8+1 kisilik bir tur
Olağanüstü bir coğrafyaya, kuzey ışıklarının en yoğun olduğu mevsimde yeniden gidiyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 €+UÇAK BİLETİ
1.800.00
error: Content is protected !!