GÜNEYDOĞU ANADOLU

Uçakla: İzmir / Gaziantep & Diyarbakır / İzmir

18- 22 Mart 2020, Çarşamba – Pazar

2.150.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

BEREKETLİ HİLAL TOPRAKLARINDA

GAZİANTEP- HALFETİ – URFA – GÖBEKLİTEPE – HARRAN- MARDİN – MİDYAT- DİYARBAKIR

UNESCO Dünya  Kültür Mirası Listesinde
Göbeklitepe Tapınağı: 2018
Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri: 2015

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde
Mardin Kültürel Peyzaj Alanı 2000
Harran ve Şanlıurfa 2000

UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı
Gaziantep (Gastronomi) 2015

TUR PROGRAMI:

18 Mart 2020, Çarşamba: İZMİR > GAZİANTEP
Sabah saat 07.20‘de SunExpress Hava yolları ile Gaziantep’e uçuyoruz. Saat 09.00‘da Gaziantep’te olmayı umut ediyoruz. Hava alanında bekleyen aracımız bizi kente götürüyor. Ne dersiniz ünlü Antep Fıstıklı gözleme ile sabah kahvaltısı yapalım mı? Güne iyi bir enerji ile başlıyoruz. Panoramik bir turla Gaziantep’e merhaba dedikten sonra ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ’ni ziyaret ediyoruz. 2010 Yılında açılan müze, gerek bina boyutları, gerekse sergilenen mozaikler bakımından dünyanın en büyük mozaik müzesi. Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan, toplam 2500 m²’lik bir alanı kaplayan ve bu dönemde sanatın ulaştığı zirvenin örnekleri olan mozaiklerin yanı sıra geç Antik Dönem kiliselerine, Erken Süryani ve Hristiyan ikonografisine ait örnekler barındırması müzeye farklı boyutlar kazandırıyor.

Müzeden çıkınca öğle yemeği için mola veriyoruz. Bu kentte yemek bir şölendir! Gaziantep, 2015 Yılında, gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağına” girmişti. Böylece dünyanın en önemli mutfaklarından birisi olarak dünya çapında bir kent ünvanını kazanmıştı.

Yemekten sonra Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Kent Müzesi (Bayaz Han) başta olmak üzere gezip göreceğimiz pek çok yer ve sivil mimari örnekleri ile farklı müzeler ziyaretçilerini bekliyor. Tahmis kahvesinde mola veriyor, Bakırcılar Çarşısı ve Elmacı Pazarı gibi tarihi çarşıları birlikte gezdikten sonra serbest zaman diyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Gaziantep’te.

19 Mart 2020, Perşembe: HALFETİ – BİRECİK- URFA
Sabah kahvaltısından sonra yola çıkıyoruz. Çok güzel bir coğrafya içinde yolculuk yaparak Halfeti’ye gidiyoruz. Halfeti, dünya üzerinde “Cittaslow” yani “Sakin Şehir” ünvanını alan nadir yerlerden. Bir diğer özelliği, tüm dünyada siyah gülün yetişebildiği tek yer olması. HALFETİ’de unutulmaz bir tekne turu yapıyoruz. Baraj suları yükselirken gerçeküstü görüntülere bürünen köyler ve tarihi kalıntılarla dolu yamaçlar arasında fotoğraf çekmeye doyamıyoruz…

Öğle yemeğimizi Birecik’de yemeyi planlıyoruz. BİRECİK’te Kelaynak Kuşları Üretim İstasyonuna giderek nesilleri tükenmekte olan bu harika kuşları görüyoruz. Nuh Peygamberin bereket sembolü olarak gemisine aldığına inanılan Kelaynakların önemli bir özelliği “tek eşli” ve çok duygusal olmaları. Öyle ki, eşi ölen bazı Kelaynak kuşlarının yemeyi içmeyi terk ettiği, ya da kendini kayalardan aşağı bırakarak intiharı seçtikleri söylenir…

Kelaynak’larla vedalaştıktan sonra Urfa’ya hareket ediyoruz. Akşamüzeri zamanımız uygun olursa Hz. İbrahim’in ateşe atıldığına inanılan BALIKLI GÖL (Halil-ür Rahman Gölü), Ayn Zeliha Gölü, Halil-ül Rahman Camii, Rızvaniye Camii, Gümrük Hanı, Sipahi Pazarı, Kazaz Pazarını görüyoruz. Kentin arka sokaklarında oldukça zengin bir tarihi doku içinde geleneksel sivil mimari örneklerini görüyoruz.  Bu gece akşam yemeği ve konaklama URFA’da.

20 Mart 2020, Cuma: GÖBEKLİTEPE – URFA ARKEOLOJİ MÜZESİ – HARRAN
Sabah kahvaltısından sonra merkeze 15 km. mesafede olan GÖBEKLİTEPE’ye gidiyoruz. Dünyanın bilinen en eski kült merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe, 2018 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine alındı. 2014 yılında yaşamını yitiren Prof. Klaus Schmidt’i saygıyla anarak Göbeklitepe hakkında bilgi alıyoruz. Çeyrek asırdır süren kazı çalışmaları, Neolitik Devrim ve onu hazırlayan koşullar ile avcı – toplayıcı toplulukların sosyokültürel yapısı hakkındaki görüşlerin sorgulanmasını sağladı. Tamamı yirmi tane olduğu tahmin edilen yuvarlak biçimli yapıların sadece altısı gün ışığına çıkarıldı. Stilize edilmiş insanları tasvir eden T biçimindeki sütunlar, betimlemeler, yapım tekniği, kullanım amacı, insanlığın yerleşim ve tarım kavramlarından çok uzak olduğu varsayılan 12.000 yıl öncesinde bu yapıların nasıl tasarlandığı soruları henüz cevaplanmış değil…

Göbeklitepe turumuzu tamamlayınca, Urfa şehir merkezine dönerek ŞANLIURFA ARKEOLOJİ MÜZESİ ile HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ’ni ziyaret ediyoruz. 2015 yılında açılan ve ülkemizin en büyük, en modern müze kompleksinde (Arkeopark, mozaik ve arkeoloji müzesi) 10.000 kadar eser sergileniyor. Kronolojik bir sıralama ile sergilenen eserler ve görsel canlandırmalar ziyaretçileri insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkarıyor…

HALEPLİBAHÇE MOZAİK MÜZESİ ise kadın Amazon’ların tasvir edildiği tek mozaiğe ev sahipliği yapıyor. Savaşçı Amazon Kraliçelerinin betimlendiği mozaikler, dünyanın ilk örneklerinden kabul ediliyor.

Öğlende Urfa yemeklerini ve tatlılarını tanımaya özen gösteriyoruz.

Harran turumuzu akşamüzeri, gün batımında yapmayı planlıyoruz. O Harran ki, bir zamanlar güzelliği dillere destan imiş. Dünyanın ilk kentlerinin, ilk mabetlerinin kurulduğu ve tarımın başladığı önemli bir bölgenin merkezindeymiş. Dünyanın en eski üniversitesi bu şehirde kurulmuş, Hıristiyanlığın hızla yayıldığı bir zamanda, eski dinlerin son sığınağı olmuş, İskenderiye’deki bilim yuvaları sönmeye başlayınca, filozoflar Harran’a sığınmışlardı. Harran’da Ay Tanrısı Sin’e ait bir mabet vardı. Söylentiye göre yedi gezegene adanmış yedi şehir vardı ve Harran Sin’e adanmıştı. Atlas’ın bir sayısında şöyle yazıyordu; “Harranlılar ellerinde olan en önemli şeyi sunar yolcuya, bu antik kokulu mekânları”. Kadim Harran Kentini geziyor, zamanın derinliklerinden gelen sesine kulak veriyoruz…

Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. (Akşam arzu eden konuklarımızla otantik bir “Sıra Gecesi” ne gidebiliriz)

21 Mart 2020, Cumartesi: MARDİN
Sabah kahvaltısından sonra rotamızı Mardin’e çeviriyoruz. Viranşehir üzerinden yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğumuz olacak.. MARDİN’e ulaştığımızda; dar sokakları, abbaraları ve güzelim taş işçilikleri ile Mardin sokaklarında yürüyerek kent dokusunu izliyor, sivil mimari örneklerini görüyoruz. Öğle yemeği sonrasında turumuza devamla Mardin Arkeoloji Müzesi, Ulu Camii, Kasımiye Medresesi, Postane Binası ve Şehidiye Camii’ni eski İstiklal Mahkemesi, Cumbalı Evi, Çarşıları (Bakırcılar, Sipahi) görüyor ve Mardin mimarisi ile çok kültürllüğünün en güzel simgelerinden birisi olan Kırklar Kilisesi’ni geziyoruz. Bu gece akşam yemeği ve konaklama Mardin’de.

22 Mart 2020, Pazar: MARDİN – MİDYAT – HASANKEYF- DİYARBAKIR > İZMİR 
Kahvaltı sonrası Deyrul –Umur Manastırı’nı ziyareti ediyor ve Midyat’a gidiyoruz. Dizilere mekan olan güzel Midyat evleri, sokakları arasında dolaşırken zaman hızla geçiyor. Çarşıda vereceğimiz serbest zaman sonrasında Mor Gabriel Manastırı’nı görmeye gidiyoruz. Ardından Hasankeyf…..

Bildiğiniz üzere HASANKEYF artık sular altında. Taşınan bir iki türbe dışında eski güzelliğinden bir eser kalmadığı gibi, olup bitenler insanı hüzünlendiriyor… Zeynel Bey Türbesi’ni gördükten sonra uzaktan
Hasankeyf Kalesi’ni, panoramik olarak da mağaraları görüyoruz.. Ve elveda Hasankeyf diyerek DİYARBAKIR’a hareket ediyoruz.

Akşam yemeğimizi Diyarbakır’da yiyerek yöresel lezzetlerin tadına bakıyoruz. Ardından Havaalanına gidiyoruz. Bizi direkt seferle İzmir’e döndürecek olan uçağımız 23.50’de. Unutamayacağımız bir turu paylaşmış olmanın coşkusu ile vedalaşıyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA  Vade farksız 5- 6 taksit olanağı
İki kişilik odada kişi başı    2.150,- TL + Uçak Bileti
Tek kişilik oda fiyatı    2.800,- TL + Uçak Bileti

GRUP UÇAK BİLETİ: 450,- TL
20 Kişilik “Grup Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde katılmak isteyen olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL

TAKSİT:
Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank – Garanti Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER
 Tur boyunca kişi sayımıza uygun araçla ulaşım ve turlar
 4 Gece, 4* Otellerde yarım pansiyon konaklama
 Sabah kahvaltıları (4) ve akşam yemekleri (4)
 Halfeti tekne turu
 Rehberlik
 Seyahat sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 İzmir / Diyarbakır / İzmir uçak biletleri
 Öğle yemekleri ve içecekler
 Yollarda alınan yemekler ve tüm içecekler
 Müze ve Ören yeri giriş ücretleri
 Otellerde bireysel olarak ödenecek turizm vergileri
 Son akşam (istenirse) Diyarbakır’da akşam yemeği

ÖĞLE YEMEKLERİ: Yörenin iyi restoranları seçilecek olup, bölgenin yoğun olması nedeniyle belki önceden sipariş verilerek servisin hızlanması sağlanabilir.

NOTLAR:
 Bu turumuz için 20 kişilik “Grup Uçak Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde talep olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon için öncelikli olarak uçak biletinin ödenmesi gereklidir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde (uçak bileti) ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ve gezi boyunca aynı kalır.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda program akışında ve otellerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 45 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 45 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DOĞU KARADENİZ & MACAHEL

16-20 Temmuz 2020, Perşembe- Pazartesi
Uçakla: İzmir/ Trabzon & Kars/ İzmir
Yemyeşil ormanlar, dumanlı dağlar, göller, nehirler, yaylalar bekliyor bizi...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: FİYAT HAZIRLANIYOR+UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
00.00

FARKLI BİR DOĞU ANADOLU

13- 17 Haziran 2020, Cumartesi –Çarşamba
Uçakla: İzmir /Sivas & Malatya/ İzmir
Sivas, Erzincan, Tunceli, Munzur Vadisi, Ovacık, Elazığ, Malatya'da doğa, tarih, yaşam...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.400 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.400.00

HAKKARİ – VAN

10-14 Haziran 2020, Çarşamba – Pazar
Uçakla: İzmir / Van / İzmir
Küçük bir grupla yeni bir Hakkari-Van gezisi yapıyoruz. Demişler ki; görürsen her yer güzel ama burası apayrı güzel!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.300 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.300.00

GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

24 - 26 Mayıs 2020, Pazar-Salı
Şeker Bayramında
Şeker bayramında; Salda Gölü, Burdur, Isparta, Yalvaç /Psidia Antiokheia'sı, Beyşehir, Eflatunpınar, Eğirdir, Sagalassos!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.250 TL (Taksit olanakları)
1.250.00
error: Content is protected !!