GÖBEKLİTEPE KÜLTÜRÜ (2 BÖLÜM)

Online Seminer (Ücretsiz)

1-2 Bölüm: 16 ve 17 Ocak 2023

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

ONLINE SEMİNERLER

Doç. Dr. M. Nezih AYTAÇLAR
Ege Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi

Ebrulitur Online Seminerler dizisinin Göbeklitepe’yi merkeze alan bu söyleşisi 2 bölüm olarak planlanmıştır. Kısaca belirtmek gerekirse, söyleşinin ilk bölümü elimizde ne olduğunun sınırlarını çizmek, daha sonra yapacağımız tartışmanın verilerini derlemek üzerinde temellendirilecektir.

GÖBEKLİTEPE KÜLTÜRÜ: Uygarlığın Doğuşunda İnancın Rolü  (1)

Tarih: 16 Ocak 2023, Pazartesi
Saat: 20.30

İlk söyleşimizde Göbeklitepe’ye kadar insanlık kültürünün geçirdiği aşamalar üzerinde kısaca durulduktan sonra “Neolitik Devrim”in uygarlık tarihindeki rolüne değinilecektir. Göbeklitepe ile ilgili yanlış bilinen hususları belirttikten sonra, söyleşinin büyük kısmı Göbeklitepe kültür bölgesinde arkeologların açığa çıkardıklarına dönük olacaktır. Göbeklitepe, Karahantepe gibi bölgelerde nasıl bir mimari yapının söz konusu olduğu, dikilitaşlardaki kabartmaların neler olduğu, ortaya çıkarılan heykel vb. buluntuların niteliği gibi başlıklar ele alınacaktır.

GÖBEKLİTEPE KÜLTÜRÜ: Uygarlığın Doğuşunda İnancın Rolü (2)

Tarih: 17 Ocak 2023, Salı
Saat: 20.30

İkinci bölümde, mevcut veriler ışığında Göbeklitepe’nin bildiklerimize ne kattığına yönelik olarak söyleşimiz sürecektir. Öncelikle o çağdaki teknolojiyle insanların bu anıtsal yapıları yapmasının imkânsız olduğu, burasının bir rasathane olarak tasarlandığı, Mezopotamya inanç sisteminin veya semavi dinlerin ortaya çıktığı merkez olduğu gibi spekülasyonlara değinilecektir. Daha sonra bu tip bir yapının oluşturulmasındaki “saik” ve örgütlenmenin sorulması gereken asıl soru olduğuna değinilecek, şimdiye dek yaygın olarak kullandığımız “materyalist” tarih yazımının Göbeklitepe’yi açıklamakta zorlanıyor olması tartışılacaktır. Son olarak inancın ve ritüellerin insan kültüründeki rolüne değinilecek ve antropolojik, sosyolojik ve hatta felsefi bakışlara uzanarak ritüellerin ne ifade ettiği üzerinde durulacaktır.

SEMİNERE KATILMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

KAYIT (telefon veya e-mail)
 Tel: 0 (232) 464 0718 – 463 60 43 – 0 (549 ) 7171740
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr
 Web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için Adınızı, Soyadınızı, E-Mail adresinizi ve Cep Telefon numaranızı belirtiniz.

ZOOM:
Daha önce hiç ZOOM görüşmesi yapmadıysanız, yayın saatinden önce programı indirip bilgisayarınıza ve/veya tablet yahut telefonunuza yükleyiniz (zoom.us) . Bilgisayarlar için Google Chrome, cep telefonları için uygulama marketi içinden ücretsiz indirebiliyorsunuz.

KATILIM:
 Söyleşiden birkaç saat önce e-mail adresinize davet gönderilecek, link ve password (şifre) paylaşılacaktır. Bu linke direkt tıklayarak ve password’u yazara, kolayca giriş yapabilirsiniz.
 Toplantı saati geldiğinde, yönetici (host) sizi görüşmeye dahil edecektir.
 Size göndereceğimiz link, bildirilmiş olan toplantı saati gelmeden aktive olmaz.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

SARDES & BİNTEPELER

04 Şubat 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Unesco Dünya Kültür Mirası adayı olan Sardes & Bintepeler, Anadolu'nun piramitleri Lidya Tümülüsleri ve Gölmarmara....
1.200.00

BURSA – İZNİK

26 - 28 Ocak 2024, Cuma - Pazar
Sömestre tatilinde
Dünya Kültür Mirası olan bir çevrede , Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu temasıyla; Yeşil Bursa, Cumalıkızık, Müze gibi İznik ve renkleri...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 9.600 TL (Taksit olanakları)
9.600.00

ANTİK MISIR

20 - 27 Ocak 2024, 7 Gece - 8 Gün
Özel Uçakla İzmir > Luksor – Aswan > Kahire > İzmir
Uzun bir aradan sonra, yeni yılda, Nezih hocamızın danışmanlığında görkemli bir Antik Mısır seyahati yapacağız. Geliyor musunuz?

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.550 USD (Taksit olanakları)
2.550.00

İZMİR / KEMERALTI CAMİLERİ

13 Ocak 2024, Cumartesi
Tarihçi Ahmet ÇANDIR Danışmanlığında
Bu hafta tarihçi danışmanımızla, Kemeraltı Camilerini gezip bilgi alacağız. Kentimizi oluşturan kültürel dokunun çok değerli noktalarına dokunacağız...
500.00
error: Content is protected !!