Firavunlar Döneminde Mısır

Online Sunum

05 Ocak 2024, Cuma - 20.30

00.00

SUNUM: Prof. Dr. Gonca ŞENOL
Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi.

TARİH: 05 Ocak 2024, Cuma
SAAT: 20.30

Daha önce ilan ettiğimiz gibi, Ebruli Turizm, 20-27 Ocak 2024 tarihleri arasında, özel uçakla görkemli bir Mısır Turu yapmaya hazırlanıyor. Tur tarihi yaklaşırken, konuklarımız ve meraklılar için seminerler hazırladık. İlk seminerimiz 03 Ocak 2024, Çarşamba günü Ark. Doç. Dr. Nezih Aytaçlar’ın sunacağı “Akhenaton ve Tuankhamon” olacak.

İkinci söyleşimiz ise 05 Ocak 2024, Cuma günü, Mısır’daki kazılara da katılmış olan Prof. Dr. Gonca Şenol’un sunumu olacak. Bu sunumda; Mısır Tarihinin Roma ve daha geç dönemlerine değil, Firavunlar döneminin tarih ve kültürüne kuş bakışı bir göz atılacak. Antik Mısır’da Firavunlar döneminin bazen ihtişamlı bazen sönük geçen yüzlerce yılı genel hatlarıyla ele alınacak.

ÖZET:

Paleolitik Çağ bulgularına kadar gerilere uzanan Mısır Arkeolojisi sayesinde, Nil Vadisinde yaklaşık 12.000 yıldan bu yana insan faaliyeti olduğu belgelemiştir. Antik Çağ Mısır Tarihi boyunca, 30 Hanedan, 190 Kral hüküm sürmüştür. M.Ö. 3200 lerden M.S.343 yılına kadar, doğudan batıya etkileri hala tartışılan, binlerce yıllık büyük bir uygarlık söz konusudur.

Mısır, sanatı ve mimarisi farklı kültürleri etkilemiş, buluntular dünyanın uzak köşelerine kadar taşınmıştır. Anıtsal kalıntılar, yüzyıllar boyunca gezginlerin ve yazarların ilham kaynağı olmuştur.

Antik Mısır’ın birçok başarısı, bu uygarlık içinde ortaya çıkan çeşitli gelişmelere, doğa koşullarına, uygulamalara dayanmaktadır. Taş ocaklarının işletilmesi, anıtsal piramit ve tapınakların, dikilitaşların yapımına olanak sağlayan ölçümleme ve inşaat teknikleri, taşkın sonrası kaybolan arazi sınırlarının tespitinde kullanılan harita ve kadastro bilgisi, pratik ve etkili bir tıp bilgisi, sulama ve tarım teknikleri, bilinen ilk geminin yapımı, fayans ve cam tekniği, yeni yazın biçimleri ve bilinen en eski barış antlaşması gibi. Bu sunumda Mısır tarihinin Roma ve daha geç dönemlerine değil, Firavunlar döneminin tarih ve kültürüne kuş bakışı bir göz atacağız.

Seminerimiz ZOOM üzerinden Online yapılacaktır.

KAYIT (telefon veya e-mail)
 Tel: 0 (232) 464 0718 – 463 60 43 – 0 (549 ) 717 17 40
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr
 Web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için Adınızı, Soyadınızı, E-Mail adresinizi ve Cep Telefon numaranızı belirtiniz.

ZOOM:
Daha önce hiç ZOOM görüşmesi yapmadıysanız, yayın saatinden önce programı indirip bilgisayarınıza ve/veya tablet yahut telefonunuza yükleyiniz (zoom.us) . Bilgisayarlar için Google Chrome, cep telefonları için uygulama marketi içinden ücretsiz indirebiliyorsunuz.

KATILIM:
 Söyleşiden birkaç saat önce e-mail adresinize davet gönderilecek, link ve password (şifre) paylaşılacaktır. Bu linke direkt tıklayarak ve password’u yazarak, kolayca giriş yapabilirsiniz.
 Toplantı saati geldiğinde, yönetici (host) sizi görüşmeye dahil edecektir.
 Size göndereceğimiz link, bildirilmiş olan toplantı saati gelmeden aktive olmaz.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İnanç ve Kültür Boyutuyla Yedi Kiliseler

30 Ocak 2024 - Saat: 20.30
Online Sunum
Bu seminerimizde Anadolu'nun ve Ege Bölgesi'nin kültür mozayiği için oldukça önemli bir yer tutan bir başka konuya giriyoruz. Doç. Dr. Aytuğ Arslan, inanç ve kültür boyutuyla bize, Yedi Kilseler...
00.00

Akhenaten ve Tutankhamun

03 Ocak 2024, Çarşamba -20.30
Online Sunum
Mısır Turumuz öncesinde konuklarımız için bir seminer hazırladık. Hem katılımcılara, hem meraklılara hitap edecek olan bu ilginç seminerde kontenjanımız sınırlı...
00.00

ARKEOLOJİ ve İZMİR MÜZESİ

12 Ocak 2022, Çarşamba - Saat:20.00
Online Seminer (Ücretsiz)
2022 Yılının ilk söyleşisinde, Ark. Elif Erginer ile birlikteyiz! Müzeciliğin doğuşu, İzmir Müzesi ve bağlı birimleri ile eserlerden, antik çağdaki ölüm ritüellerinin günümüze yansımasına doğru uzanacağız...
00.00

ARKEOLOJİ NEDİR?

18 Ocak 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Doç. Dr. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, arkeolojinin, maddi buluntuların ötesinde, geçmiş düşüncelere, ideolojilere, sosyolojik yapılara nasıl ışık tutabildiğini anlatacak...
00.00
error: Content is protected !!