BEYDAĞ ÜSTÜNDEN NAZİLLİ

Ark. Ali Özkan Danışmanlığında

20 Nisan 2024, Cumartesi

1.500.00

Dağlarına Bahar Gelmiş Memleketimin…
BOZDAĞLARI AŞARAK, BEYDAĞ ÜSTÜNDEN NAZİLLİ

BALYAMBOLU – TASAHORYA

Ark. Ali ÖZKAN Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30‘da Bostanlı vapur iskelesi yönündeki Havaş durağında (tramvay durağının arkasında), saat 08.00‘de Alsancak / Lozan Meydanında konuklarımızla buluşarak yola çıkıyoruz. Sabah kahvaltısı olarak size ÖDEMİŞ’in ünlü Töngül Pidesini ikram etmek istiyoruz. Kahvaltı sonrası Ödemiş Yıldız Kent Müzesini ziyaret ediyor, sonra yönümüzü Beydağ’a çeviriyoruz.

Küçük Menderes ve pek çok küçük su kaynağını toplayan Beydağ Barajına bakıp, Beydağ’a doğru ilerliyoruz. Güzergahımız üzerindeki köyler ve yerel yaşam hakkında sohbet ediyoruz. “Küre Köyü”nün adı ilgimizi çekiyor. Anadolu’da pek çok köy aynı adı taşır. Kuzey Anadolu’da Bartın Çayı’ndan Doğu’da Kızılırmak’a uzanan 300 km.lik dağ silsilesinin adı da Küre Dağlarıdır. Küre sözcüğünün anlamlarından biri ocaktır. Bunun da Türkmenler ile bir ilgisi olmalı…

Bir zamanlar Batı Anadolu’ya göç eden Yörükler, Nazilli üstünden Bozdağ’ları aşarak verimli Ödemiş Ovasına inmişler. Eskiden pek çok Efe’nin, Zeybeğin geçtiği bu güzergâh bugün hala tali bir yol olarak kullanılıyor. Kurtuluş Savaşı sırasında da bu yolun bir önemi var. Yollar, dağlar, köyler, kurtuluş savaşı, Efeler, Zeybekler, Yörükler… Ali Özkan’ın keyifli anlatımları ve bahar manzaraları içinde yolculuk yaparak, tarihi çok eskilere uzanan BEYDAĞ’a ulaşıyoruz. BALYAMBOLU Kalesinin kalıntılarına bakıyor, Evliya Çelebi’nin övgüyle bahsettiği TASAHORYA hakkında bilgi alıyoruz. Seyahatnamede adı geçen 17 yy. yapılarından bazılarını belirleyebiliyoruz. Yerine köy kahvesi yapılan dükkânları, yıkılan hanın bir köy konağına temel olduğunu, merkez mescidinin camiye dönüştüğünü, Cuma Camii yerine okul yapılmış olduğunu görüyoruz. Öğle yemeğimizi Beydağ’da yiyoruz.

Ardından, dağları aşıp NAZİLLİ’ye iniyoruz. Ege’nin bu güzel ilçesinde, bir zamanların ünlü Nazilli Basma Fabrikasını anıyor, Ankara Palas Oteli’nin ne durumda olduğuna bakıyoruz. Çay ve belki atıştırmalık pide molası sonrasında İzmir’e geri dönüşe geçiyoruz. Zamanımız uygun olursa belki yol üstünde başka süprizlere de bakabiliriz…

Akşam saatlerinde Batı Anadolu’nun önemli bir bölgesi hakkında bilgilenmiş ve doğa içinde bir tarihsel coğrafya yolculuğu yapmış olarak gezimizi tamamlıyoruz. Saat 20.00 civarında İzmir’de olacağımızı tahmin ediyoruz.

TUR FİYATI: 1.500,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, sabah kahvaltılık töngül pidesi ikramı

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR:
 Turumuz tek araç için planlanmıştır.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Tura son müracaat tarihi 18 Nisan 2024, Perşembe günüdür.
 Kaydınızı yaptırırken biniş yerini bildirmeyi, acente görevlimizin cep telefon numarasını almayı unutmayınız.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Son müracaat tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son müracaat tarihi sonrasında iade –iptal söz konusu değildir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

 

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ÖDEMİŞ PAZARI & ÜZÜMLÜ YAYLASI ve LÜBBEY

04 Mayıs 2024, Cumartesi
Bitki uzmanı danışmanlığında
Bitki uzmanı danışmanlığında, küçük bir grupla; Ödemiş Pazarı, Üzümlü Yaylası ile Lübbey'de lirik bir gün...
1.300.00
error: Content is protected !!