AİGAİ ANTİK KENTİ

Günübirlik Kültür Turları

25 Ekim 2020, Pazar

150.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

İlerleyen kazılar, yeni düzenlemeler…

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 09.30’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 10.00’da Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Turumuza geç başladığımız için kahvaltı molası vermiyoruz. İzmir-Bergama yolu üzerinde, Yeni Şakran’dan ayrılarak, Yunt Dağlarına doğru, yaklaşık 13 km. ilerledikten sonra, bir Türkmen köyü olan Köseler Köyüne ulaşıyoruz. Aracımızla antik kentin eteğine kadar gidiyoruz..

Aigai kazıları 2004 yılında Prof. Dr. Ersin Doğer başkanlığında başlamıştı. 13 yıl sonra bu görevi Doç. Dr. Yusuf Sezgin devraldı. Kazılar ilk günkü heyecanla devam ediyor…

Ebruli Tur kazılardan çok önce de Aigai’ye gidip gelirdi. Yıllar sonra kazılar başladı ve muhteşem bir ören yeri ortaya çıktı. İlk kez görenlerin bu kentten çok etkileneceklerine hiç kuşku yok. Ancak Aigai’ye daha önce gitmiş olsanız bile, kentin adım adım canlanış sürecine tanıklık etmek, arkeoloji tutkunları için paha biçilmez!

Kente çıkarken önce mezar alanlarını göreceğiz. Buradaki çalışmalar ve çevre düzenlemesi 2005–2006 yıllarında yapılmıştı. Tahrip olmuş lahitlerden bazıları kısmen restore edilerek ayağa kaldırılmıştı. Bu alanın bizim için özel bir önemi vardır. Sevgili Şükrü Tül meydandaki ağacın altında oturur ve Aigai’ye ilişkin canlandırmalar yapardı. Prof. Dr. Ersin Doğer’in “Şükrü Tül Meydanı” adını verdiği alanda yapılan kazılar hayli verimli olmuştu.

Önemli bir kısmı ortaya çıkarılmış olan antik yolu izlerken önce hamam duvarını görecek, Tiberius Kapısına doğru ilerleyeceğiz. Tabelanın üzerinde Ark. Şükrü Tül’ün canlandırma çizimini göreceğiz. Taş döşeme yol bizi kentin içlerine doğru götürecek. Agora Caddesinden kent meclisine (Bouleuterion) ulaşacağız. Meclisin hemen karşısında yüksekliği 10 metreyi aşan 3 katlı Agora binasının, mucizevi bir şekilde zamana direnişini göreceğiz.

Öğlende Agora’nın önündeki Macellum’da (antik dönemlerde et-balık pazarı) adeta sonsuzluğa açılan bir vadinin manzarasını karşımıza alıp, piknik yapmayı düşünüyoruz.

Sonra kaldığımız yerden, Aigai’yi gezmeye devam ediyoruz. Sarnıçları görüyor, küçük bir yürüyüşle Tiyatro, Stadyum ve Hamam yapılarına ulaşıyoruz. Tek bir yağmur damlasının bile ziyan edilmediği inanılmaz su sistemi hakkında bilgi alıyoruz. Ören yerindeki turumuz tamamlanınca, köy kahvesinde (müsait olursa) bir çay molası sonrası İzmir’e dönüş yolculuğumuz başlıyor.

TUR FİYATI : 150,- TL (T. İş Bankası Kredi Kartlarına vade farksız taksit)

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Öğle yemeği (Aigai’de restoran imkanı olmadığından piknik yapacağız) kişisel ihtiyaçlarınız, su ve içecek.

BİLGİ: Aracımıza Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOTLAR:
 Turumuz tek araç ve en fazla 25 kişiye göre planlanmış olup katılımcı sayısı sınırlıdır.
 Araçlarımızda oturma düzeni ve ören yeri gezisi Pandemi kurallarına uygun mesafelerde yapılacaktır.
 HES kodu alınması zorunludur.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Rezervasyon için son kayıt tarihi veremiyoruz çünkü katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıtlar dolunca satışa kapanacaktır.
 HES kodu alınması zorunludur.
 Gezimiz ören yerinde yürüyerek yapılacaktır. Bu nedenle rahat kıyafet ve ayakkabılar ile gelinmesini tavsiye ederiz.
 Lütfen kumanyanızı getirmeyi unutmayınız. için yanınızda kumanya getirmeniz
 Acentemiz zorunlu durumlarda organizasyon programında değişiklik yapabilir.

DİKKAT!
Aigai Ören yeri patikadan hafif bir dağ yürüyüşü ile gezilir. Bu nedenle geziye yürüyüş ayakkabısı ile gelmenizi özellikle hatırlatırız. Yürüme sorunu olan konuklarımız bizden daha ayrıntılı bilgi isteyebilirler.

İPTAL KOŞULLARI:
 22 Ekim 2020 gününe kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra iptal istenir veya tur sabahı gelinmez ise ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

EGE‘DE HİTİT İZLERİ – SURATKAYA

08 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Her türlü tedbirimizi alarak doğanın derinliklerine, Bafa Dağlarının arka yüzüne gidiyoruz bugün. Bakir bir dünyada pek az kişinin gördüğü Hitit İzlerine tanık olmaya...
230.00

BERGAMA / PERGAMON

01 Kasım 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bergama'ya, bir dünya mirasını ziyarete gideceğiz. Birbiri içine geçen çağların şifresi dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da antik çağ hekimlerinin bilgeliğine kulak vereceğiz...
200.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

18 Ekim 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli Arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
280.00

BİRGİ – GÖLCÜK – BOZDAĞ & NİF BAĞLARI

18 Ekim 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Kalabalıktan uzak, çok hoş bir program; Serin bölgelerde, anlamlı kasabalarda, yöresel lezzetler ve değerler ile güzel Nif Bağlarında sonlandıracağımız bir gün...
185.00
error: Content is protected !!