ÇAMLIHEMŞİN-MACAHEL-ŞAVŞAT

Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir

04 - 09 Ekim 2024, Cuma – Çarşamba

27.500.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Sonbaharda Sarı, Yeşil, Kırmızı Düşler…

ÇAMLIHEMŞİN (1) – MACAHEL (2) – ŞAVŞAT (2)
5 Gece – 6 Gün

Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir


İZMİR >TRABZON – SÜMELA MANASTIRI- ATATÜRK KÖŞKÜ – UZUNGÖL- RİZE – ÇAMLIHEMŞİN- ZİRKALE -AYDER YAYLASI- HOPA- BORÇKA / KARAGÖL- MACAHEL- CAMİLİ – İREMİT – ŞAVŞAT /KARAGÖL- VELİKÖY- TİBETİ KİLİSESİ – ARTVİN -TRABZON >> İZMİR


Ülkemizin tek biyosfer rezerv alanı: Camili-Macahel

Karadeniz’de lirik bir Citta Slow: Şavşat!


Doğu Karadeniz; Uçsuz bucaksız yeşilliklerin arasına serpiştirilmiş masmavi gölleri ve yaylaları, Türkiye’nin tek ‘subtropikal yağmur ve sis ormanları’, habitatları, eko sistemleri, 2500 çeşit bitki çeşidi, 250 kuş çeşidi, nadir yaban hayatı, alpin çayırları, buzul gölleri, buzulları, akarsuları, muhteşem milli parkları ve 3937 metrelik Kaçkar zirvesi ile, dünyanın korumada öncelikli 200 bölgesinden biri ilan edilmiştir.


TUR PROGRAMI:

04 Ekim 2024, Cuma: İZMİR >> TRABZON – SÜMELA MANASTIRI – AYASOFYA – RİZE – AYDER
Sabah saat 05.45 ‘de İzmir Adnan Menderes Hava Alanı İç Hatlar terminalinden Sun Express Havayolları ile Trabzon’a uçuyoruz. Saat 07.45 ‘de Trabzon’dayız. Ne dersiniz, önce bir sabah kahvaltısına gidelim mi?
Kahvaltı sonrası TRABZON’da panoramik şehir turumuzu yapıyoruz. AYASOFYA Müzesi’ni geziyor, Trabzon’a özgü gümüş işleme sanatı örneği olan kazaziye’lere (hasır bilezik) bakmak için serbest zaman veriyoruz. Soğuksu semtinde ATATÜRK KÖŞKÜ’nü görüyor ve SÜMELA MANASTIRI’na gitmek için Trabzon’dan ayrılıyoruz. Uzun süredir restorasyonda olan manastır artık ziyaret edilebiliyor. Ancak tüm bölümleri açık değil. Her yerini göremesek de konumu bile hayli etkileyici..

Öğle saatlerinde yemek molası sonrasında Rize’ye hareket ediyoruz. RİZE’nin olmazsa olmazı Botanik Bahçesinde çay molası sonrasında Çamlıhemşin’e doğru yola çıkıyoruz. Karadeniz öyküleriyle ilerliyor, Çayeli, Pazar derken Ardeşen’den FIRTINA VADİSİ’ne giriş yapıyoruz. Dereler, minik şelaleler, tarihi köprüler ve yeşilin her tonu içinde geziyoruz. Dileyen konuklarımız zipline yapıyorlar. Bu gece akşam yemeği ve konaklama ÇAMLIHEMŞİN, AYDER YAYLASI’nda.

05 Ekim 2024, Cumartesi: Temmuz 2024, Cumartesi: ZİR KALE – POLOVİT ŞELALESİ – HOPA- BORÇKA / KARAGÖL- MACAHEL
Sabah kahvaltı sonrasında ZİRKALE’ye kadar gidiyoruz. Sonra sizi gürül gürül akan suları ile POLOVİT Şelalesi’ne götürmek istiyoruz. Yolculuğa devamla, Fırtına Vadisi’nden çıkarak Karadeniz’le yeniden buluşuyoruz. HOPA’da kıyıdan ayrılarak ARTVİN yönüne dönüyoruz. Borçka üzerinden KARAGÖL’e gidiyoruz. Ülkemizin en güzel gölleri sıralamasında en önde yer alan Karagöl’de bol bol fotoğraf çekiyoruz. Göl etrafında yapacağımız yürüyüş sonrasında bizi Macahel bekliyor! Akşam yemeği ve konaklama MACAHEL’de.

06 Ekim 2024, Pazar: 4 Temmuz 2024, Pazar: MACAHEL – İREMİT KÖYÜ – MARAL ŞELALESİ
Sabah gözlerimizi MACAHEL’de açmak bir rüya gibi. Keyifli bir kahvaltı sonrası, gün boyunca çevrenin keyfini çıkarıyoruz. Zengin flora çeşitliliği, anıt ağaçlar, derelerde oynaşan kırmızı pullu alabalıklar, Kafkas arılarının ürettiği saf bal…
Anadolu’nun yegane YAĞMUR ORMANI bölgesi burası. Yıllık yağış 3200 mm. ve sürekli bağıl nemin egemenliği altında olan bir cennet. UNESCO’nun korunması zorunlu alanlardan biri olarak ilan ettiği bu bölge, tek kelime ile büyüleyici. 1921 yılında yapılan referandum sonucu Macahel halkını oluşturan 18 köyden 12’si Gürcistan, 6’sı Türkiye tarafında kalmayı tercih etmiş. CAMİLİ KÖYÜ tam Gürcistan sınırında yer alır. Bu sınır kapısı günümüzde halkın kullanımına açık değildir. Ancak eskiden yoğun kar yağışı ile yollar kapandığında önem kazanan, hikayelerle dolu bir sınır kapısı…

Çevrede kısa yürüyüşler yapıyor, sonra MARAL ŞELALESİ’ne gidiyoruz. Eskiden ulaşılması güç olan Maral Şelalesi’nin artık yakınlarına kadar araba ile gitme imkanı var. Karçal dağlarından gelen derelerin coşkusuyla çağlayan, 63 metre yüksekliğindeki Maral Şelalesi! Şelaleyi terastan seyredebileceğimiz gibi, isteyenler ile altına iniyoruz. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkat gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte birbirimize yardım ediyoruz. Göze alabilenleri suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu zevki kaçırmayın diyoruz.

Bugün Maçahel vadisinin Türkiye tarafında tespit edilmiş sekiz ahşap camiden ikisini görüyoruz;

İREMİT CAMİİ, güzel bir ahşap işçiliği ile kök boyaların buluştuğu küçük ama farklı bir cami. Üzeri sac ile kaplı şerefesiz bir minaresi var. Ahşap oyma tekniğinde yapılmış bitkisel ve geometrik motiflerin üzeri kırmızı, turkuaz, yeşil, mavi, siyah, beyaz ve pembe renklerle boyanmış. Rehberimizin aktaracağı bilgilerle yapıya hayranlığımız artıyor…

CAMİLİ KÖYÜ CAMİSİ veya HERTVİSİ CAMİSİ’nin ise 1819 yılından önce yapıldığı biliniyor.1955 yılında bir çığ sonucu yıkılınca, Arhavi’li ustalara tekrar inşa ettiriliyor. Restorasyon 2018 Yılında tamamlandı. Camili Köyü Camisi veya Hertvisi Camii, tasarım ve üslup bakımından, renkli iç mekân ve özgün motifler açısından hem Artvin bölgesindeki diğer ahşap camiler, hem de Gürcistan’ın Acara bölgesindeki camilerle ortak özelliklere sahip.

Öğle yemeği molasından sonra Macahel‘de serbest zaman diyoruz. Eğer grubumuz yürüyüş yapmak isterse keyifli rotalar planlıyoruz. Örneğin Efeler köyüne doğru suyun yatağını izlemek hoş olacaktır… Akşam yemeği ve konaklama yine Macahel’de

07 Ekim 2024, Pazartesi: Temmuz 2024, Pazartesi: ARTVİN – KAFKASÖR YAYLASI – ŞAVŞAT
Sabah kahvaltısından sonra valizlerimizi alarak Macahel’den ayrılıyoruz. Deriner Barajı ile ekosistemi değişen ve sadece tek trafik lambası bulunan dağların yamacına kurulmuş ARTVİN’e gidiyoruz. Deriner Barajı’nda tekne turu yapma imkanı bulursak değerlendiriyoruz. Eski adı Livaneli olan Artvin’de Livane Kalesi’ni uzaktan görüyoruz. Tekne turu imkanı olmazsa kara yolu ile Kafkasör Yaylası’na çıkacağız. Manzara tek kelimeyle muhteşem! Zamanımız el verdiğince farklı süprizlerimiz de olabilir.

Harika görüntüler içinde devam eden bir yolculukla sakin şehir ŞAVŞAT’a gidiyoruz! Yavuzköy seyir terasından Şavşat’ı seyrediyoruz. Sarının kırmızının ve yeşilin her tonunu görebileceğimiz büyülü topraklar burası… İstersek biraz yürüyüş yapıp konaklayacağımız otele gidiyoruz. Konaklama: Şavşat’ta

08 Ekim 2024, Salı: Temmuz 2024, Salı: ŞAVŞAT- KARAGÖL- VELİKÖY- TİBETİ KİLİSESİ
Artvin/Şavşat, eşsiz doğal ve kültürel kaynak değerlerine, tarihi zenginliklere, özgün kırsal yerleşim kimliğine sahip bir ilçedir. Yaylaları, dağları, gölleri, ahşap mimarisi, milli parkları, tarihi eserleri ve yaban hayatı çeşitliliğiyle bir masal diyarını andırır. Yerel kimliğin vurgulandığı ve sürdürülebilir peyzajlar için önemli bir hareket olan CITTASLOW tarafından, 2015’te yılında yapılan genel kurulda, Artvin/Şavşat’a “Sakin Şehir” ünvanı verilmiştir.

Şavşat Kalesi’ne uzaktan bakıyoruz. Bu sarp zirvedeki kalelere maalesef çıkış imkanımız yok. Sonra MEŞELİ KÖYÜ’ne giderek Şavşat KARAGÖL’ü görüyor, etrafında dolaşıyoruz. Ardından CEVİZLİ Köyü’nde tarihi TİBETİ KİLİSESİ kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Gezilerimizi tamamlayınca otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Şavşat’ta.

09 Ekim 2024, Çarşamba: Temmuz 2024, Çarşamba: ARTVİN- HOPA – AĞARAN VE MENÇUNA ŞELALELERİ – TRABZON >> İZMİR
Sabah kahvaltısından sonra bu güzel coğrafyadan ayrılıyoruz. Hopa’da tekrar Karadeniz’le buluşuyoruz. Kurumamış olduğunu ümit ederek, AĞARAN Şelalesi’ne bakmak istiyoruz. Sonra ÇİFTE KÖPRÜLER‘i görüyor ve dileyen konuklarımızla MENÇUNA Şelalesi’ne yürüyoruz. Sonra Karadeniz sahil yolu üzerinden yolculuğumuza devam ediyoruz.

Karadeniz’e gelip de bir çay fabrikasını, bir fındık işletmesini görmeden dönecek değiliz!
Trabzon havalimanına gitmeden önce bir yemek molası veriyoruz. Saat 23.10 uçağı ile İzmir’e geri dönüyoruz. Böylece anılarla dolu bir gezinin daha sonuna geliyoruz. Yeni gezilerde buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 27.500,-TL + Uçak Bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı: 7.000,-TL

NOT: Katılımcı sayısı 12 kişi ile sınırlı olduğu için çocuk indirimi yoktur.

UÇAK BİLETİ: 3.200,- TL

İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan peşin ödemelerde kişi başı 500 TL indirim.
TAKSİT: İşbank- Vakıfbank- World Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Tur boyunca 16 kişilik araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik, yöreye uygun otel ve pansiyonlarda 5 gece konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri, Milli Park giriş ücretleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir- Trabzon – İzmir arasında gidiş-dönüş uçak biletleri, öğle yemekleri ve içecekler, yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri, yapılabilirse tekne turu ücreti.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Kayıtlar uçak biletinin ödenmesiyle kesinleştirilir.
 Bu tur küçük araçla yapıldığı için koltuk numarası verilmez, her gün farklı bir yere oturmanız önerilir.
 Müze Kart almanız tavsiye edilir (Sümela girişi için)
 Milli park araç girişleri acentamızca ödenir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Alerji veya kronik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar ve salgınlar sigorta kapsamı dışındadır.
 Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ÇAMLIHEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

20 - 25 Eylül 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Sizleri bulutlarla dans eden, yemyeşil bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 27.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
27.500.00

ÇAMLI HEMŞİN – MACAHEL – ŞAVŞAT

12 - 17 Temmuz 2024, Cuma – Çarşamba
Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir
Masmavi göller, şelaleler, yaylalar, olağanüstü bir coğrafya, subtropikal yağmur ve sis ormanları...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 27.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
27.500.00
error: Content is protected !!