DÜNYADA KADIN ASTRONOMLAR

Online Söyleşiler (Ücretsiz)

07 Mart 2022, Pazartesi - Saat: 20.00

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

2022 / 3. SEMİNER

Konu: DÜNYADA KADIN ASTRONOMLAR

Konuşmacı: Prof. Dr. Serdar EVREN
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Tarih: 07 Mart 2022, Pazartesi
Saat: 20.30

ÖZET:

Modern astronomi, bilime olan bağlılıkları ve sevgileri sayesinde bize miras bırakan tüm kadınların, olağanüstü çalışmaları olmadan anlaşılamaz. Onlar sayesinde birçok yeni bilgi ve buluş kayıtlara geçmiştir. Her birinin çalışması astronomide kadının rolünü ortaya koymaktadır. Tarih içinde yer alan birçok kadın astronom, dünyanın farklı üniversiteleri ve gözlemevlerinde, ücretli veya ücretsiz olarak bilim için emek vermişler ve evrenle ilgili mevcut vizyonumuzu şekillendirmeye önemli ölçüde katkıda bulunmuşlardır.
2009 yılı Dünya Astronomi Yılı olarak kutlanırken Uluslararası Astronomi Birliği, “Kadın Astronomlar” adı altında ayrı bir çalışma alanı oluşturmuştur. Amaç, hem dünyadaki kadın astronomların dünya astronomisindeki yeri ve rolü hakkında farkındalık yaratmak hem de bilim dünyasında kadın-erkek eşitliğini dikkate alan ve eşit fırsatlar tanıyan bir bilimsel yaşantı sağlayabilmekti. O yıldan beri de bu kategoride ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel ve popüler toplantılar düzenlenmektedir. Bu söyleşi programı da bu bağlamda ayrı bir öneme sahiptir.

Prof. Dr. Serdar EVREN

Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden 1979 yılında mezun olan Prof. Dr. M. Serdar Evren, 1986 yılında aynı bölümde doktorasını tamamlamıştır. Astronomi ve astrofizik alanındaki bilimsel çalışmaları sayesinde 1991 yılında doçent 1996 yılında da profesör unvanı almıştır.
Yurt içi ve yurt dışı bilimsel toplantılarda araştırmalar üzerine sunumlar yapmış ve bunları uluslar arası dergilerde yayımlamıştır. 130’a yakın bilimsel çalışması bulunmaktadır. Bilimsel çalışmaları yanı sıra akademik faaliyetlerini de sürdürmektedir. Üniversitede lisans ve lisansüstü derslere girmekte, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine danışmanlık yapmaktadır.

1996-2009 yılları arasında Ege Üniversitesi Gözlemevi Müdürlüğü’nü ve 2009-2012 yılları arasında da Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanlığını yürütmüştür. 2018 yılı Mart ayından itibaren yeniden bu göreve atanmıştır. Astronominin geniş halk kitlelerine aktarılabilmesi için yıllardır popüler astronomi üzerine yazılar yazmakta ve konferanslar vermektedir. Gökbilimle ilgili birçok etkinlikte eğitmen ve danışman olarak yer almaktadır

Özellikle çocuklar ve genç kuşaklar üzerine yaz okulları düzenleyen ve eğitici etkinlikler veren Ege Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin yönetim kurulu üyesi olan Serdar Evren, halen Ege Üniversitesi, Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde öğretim üyesidir ve aynı zamanda bölüm başkanıdır.

Seminerimiz ücretsizdir

SEMİNERE NASIL KATILACAKSINIZ?

KAYIT (telefon veya e-mail)
 Kayıt olmak için aşağıdaki telefon numaralarını arayabilirsiniz:
Tel: 0 (549 ) 7171740 – 0 (232) 464 0718
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr adresine e-mail gönderebilir,
 web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için Adınızı, Soyadınızı, E-Mail adresinizi ve Cep Telefon numaranızı belirtiniz.
 Kayıt yaptırdıktan sonra sizi “EBRULİ ONLİNE SEMİNERLER” adlı WhatsApp grubumuza ekliyoruz. Sorularınız varsa, bu grupta bizimle ve diğer katılımcılarla iletişim kurabilirsiniz.

DİJİTAL PLATFORM
 Daha önce hiç ZOOM görüşmesi yapmadıysanız, yayın saatinden önce programı indirip bilgisayarınıza ve/veya tablet yahut telefonunuza yükleyiniz (zoom.us) .
 Bilgisayarlar için Google Chrome, cep telefonları için uygulama marketi içinden ücretsiz indirebiliyorsunuz.

GİRİŞ
 Söyleşiden birkaç saat önce e-mail adresinize davet gönderilecek, “EBRULİ ONLİNE SEMINER” WhatsApp grubumuzda da link ve password (şifre) paylaşılacaktır. Bu linke direkt tıklayarak ve password’u yazarak, kolayca giriş yapabilirsiniz.
 Toplantı saati geldiğinde, yönetici (host) sizi görüşmeye dahil edecektir.
 Size göndereceğimiz link, bildirilmiş olan toplantı saati gelmeden aktive olmaz.

NOT: Başlangıçta görüntü ve ses düğmelerinin açık olmasına ve bulunduğunuz yerin mümkün olduğunca sessiz olmasına özen gösteriniz. Gürültüden uzaklaşmanız mümkün değilse, ses düğmesini kapatınız.

 

 

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MAĞARA İNSANININ HAMMADDE KAYNAKLARI

07 Şubat 2022, Pazartesi - Saat: 20.00
Online Söyleşiler (Ücretsiz)
Ark. S. Martin, çok ilginç bir zaman kesitine değiniyor. Türümüzün 2 milyon yılı bulan bir  süreçte nasıl yaşadığına ışık tutan maddi verilere dair, heyecan verici bir dosyayı aralıyor...
00.00

ARKEOLOJİ ve İZMİR MÜZESİ

12 Ocak 2022, Çarşamba - Saat:20.00
Online Söyleşiler (Ücretsiz)
2022 Yılının ilk söyleşisinde, Ark. Elif Erginer ile birlikteyiz! Müzeciliğin doğuşu, İzmir Müzesi ve bağlı birimleri ile eserlerden, antik çağdaki ölüm ritüellerinin günümüze yansımasına doğru uzanacağız...
00.00

ARKEOLOJİ NEDİR?

18 Ocak 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Doç. Dr. Nezih Aytaçlar, bu söyleşide, arkeolojinin, maddi buluntuların ötesinde, geçmiş düşüncelere, ideolojilere, sosyolojik yapılara nasıl ışık tutabildiğini anlatacak...
00.00

Bir Dağ, Bir Şehir, Bir Nehir, Munzur…

SOYLESI: 21 Haziran 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Tunceli turlarımızda bizi yalnız bırakmayan dostumuz Haydar Çetinkaya, kendi çektiği fotoğraflarla, bizleri doğa ile inancın birbirine karıştığı olağanüstü bir dünyaya götürecek...
00.00
error: Content is protected !!