“BİRİNCİ JUDERİA” Kitabı üzerine

03 Haziran 2021, Perşembe

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

Online Söyleşi:

“BİRİNCİ JUDERİA İzmir’in Eski Yahudi Mahallesi” Kitabı üzerine…

TARİH: 03 Haziran 2021, Perşembe
SAAT: 21.00
SUNUM: Dr. Siren BORA

Bu defaki söyleşimiz, Dr. Siren BORA’nın,  “Birinci Juderia – İzmir’in Eski Yahudi Mahallesi” adlı yeni kitabı üzerine. İzmir Yahudi Kültür Mirası Projesi koordinatörü Nesim BENCOYA’nın moderatörlüğünde, “insanıyla kaynaşıp hemhal olmuş, özdeşleşerek tek bir nesnel varlık haline gelmiş bir yuvanın öyküsü, Birinci Juderia’nin
430 yıllık biyografisi” üzerine bir kitabı konuşacağız…

BİRİNCİ JUDERİA
İzmir’in Eski Yahudi Mahallesi
Dr. Siren BORA

‘İzmir Musevi Cemaati Vakfı tarafından yayınlanması planlanan tarihsel ve kültürel araştırmaların ilki olan, “Birinci Juderia” başlığı altında bu eser, Dr. Siren Bora’nın imzasını taşımaktadır. İzmir’deki ilk Yahudi yerleşim yerlerini, mahalle ve sokaklarını, yaşamlarını anlatan kitap, kendini arka kapağında yer alan bu sözlerle özetlemektedir;

Mahalleyi, yaşayan canlı bir organizma olarak imgeleyin. Barındırdığı hanelerin, okulların, ibadethanelerin, hastanelerin ve dükkânların organları; yapılar arasındaki iletişim ve ilişkinin atar damarları; caddelerin ve sokakların kolları ve bacakları olduğunu düşünün. Gelişmeye meyilli bu organizmayı hayatta tutan yegâne varlık, insandır. Çünkü onun nefes almasını sağlayan, ona can veren, kan veren ve hareket kabiliyeti kazandıran insanoğlunun faaliyetleridir. Öte yandan insan da barındığı mahalle ve mahallesindeki yuva vasıtasıyla hayata tutunur. O yuva onun barınağıdır. Toprağa kök saldığı yerdir. Onun vasıtasıyla, toprakla bütünleşir, aidiyet kazanır. Bu yüzden, barınak değerlidir. Sahip çıkılır, korunur, kollanır. Sonuç olarak, bu kitapta anlatılan öykü ne bir kentin idari biriminin ne de o idari birimde yaşayan topluluğun öyküsü olmaktan ibarettir.
Bu kitap, insanıyla kaynaşıp hemhal olmuş, özdeşleşerek tek bir nesnel varlık haline gelmiş bir yuvanın öyküsüdür. İzmir’in en eski yerleşiklerinden biri olan İzmir Yahudi Cemaati’nin eski mahallesi, Birinci Juderia’nin 430 yıllık biyografisidir.

Dr. SİREN BORA HAKKINDA:
İzmir’li olan Siren Bora, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1983 yılında mezun oldu. 1985-1988 yılları arasında Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990-1993 yılları arasında burslu olarak gittiği Kudüs İbrani Üniversitesi’nde, İbranice derslerine devam etti. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde İzmir Yahudileri Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Şu anda İzmir ve çevresindeki Yahudi topluluklarının tarihi üzerine araştırmalar yapmakta ve akademik makaleler ve kitaplar yayınlamaktadır. İzmir Yahudilerinin Tarihi (1908-1923), Karataş Hastanesi ve Çevresinde Yahudi İzleri, Hahambaşı Hayim Palaçi (1788-1868) ve İzmir Yahudileri ve Anadolu Yahudileri – Ege’de Yahudilerin İzleri dahil olmak üzere birçok kitabı yayınlandı.

REZERVASYON – KAYIT:
Seminerlerimiz ücretsiz olup “ZOOM” üzerinden yapılmaktadır. İlk defa katılacaksanız mutlaka telefon veya e-mail ile kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

 Tel: 0 (549 ) 7171740 – 0 (232) 464 0718
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr
 Web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için adınızı, soyadınızı, e-mail adresinizi ve cep telefon numaranızı belirtiniz.

REZERVASYON – KAYIT

Söyleşilerimiz ücretsiz olup “ZOOM” üzerinden yapılmaktadır. İlk defa katılacaksanız mutlaka telefon veya e-mail ile kayıt yaptırmanızı rica ederiz.
 Tel: 0 (549 ) 7171740 – 0 (232) 464 0718
 ebrulitur@ebruliturizm.com.tr
 Web sitemizdeki seminer programında yer alan rezervasyon formunu doldurabilirsiniz.
 Kayıt için adınızı, soyadınızı, e-mail adresinizi ve cep telefon numaranızı belirtiniz.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

YENİ ARAŞTIRMALAR IŞIĞINDA ESKİ SMYRNA

11 Nisan 2023, Salı - 20.30
Online Seminer (Ücretsiz)
Bu seminerde, Smyrna Höyüğünde kazıları yürütmekte olan Prof Dr. Cumhur Tanrıver, bize son bulgular ve yeni araştırmalar ışığında eski Smyrna hakkında değerli bilgiler paylaşacak.

SÖYLEŞİ ÜCRETSİZ OLUP KAYIT GEREKLİDİR
00.00

İZMİR YAHUDİ KÜLTÜR MİRASI PROJESİ

23 Şubat 2022, Çarşamba - Saat: 20.00
İzmir Yahudi Kultür Mirası Seminerleri
Proje direktörü Nesim Bencoya ile, dünyada eşi benzeri olmayan bir tarihi miras alanının ayağa kaldırılması ve bir açık hava ziyaretçi merkezine dönüştürülmesine yönelik gelişmeler, adım adım...
150.00

İZMİR YAHUDİ MAHALLELERİNİN TARİHİNE PANORAMİK BAKIŞ

09 Şubat 2022, Çarşamba - Saat: 20.00
İzmir Yahudi Kultür Mirası Seminerleri
Dr. Siren Bora ile Birinci Juderia (Mezarlıkbaşı ve çevresi), İkinci Juderia (Karataş, Karantina ve Göztepe) ile Kordelyo ve Bornova’da kurulan Yahudi mahallelerinin tarihi...
150.00

İZMİR YAHUDİ KÜLTÜR MİRASI HAKKINDA DERİNLEŞMELER (8)

19 Ocak - 02 Mart 2022
Online Uzmanlaşma Seminerleri (Ücretli)
İzmir’de Yahudi Kültür Mirasını hakkını vererek tanıtmak ve şehrimizin sınırlarını aşmakta olan bu konuya, kültürel olarak hazırlanmak amacıyla, uzmanlaşmaya yönelik bir seminer programı hazırladık.
750.00
error: Content is protected !!