BİR MACAHEL RÜYASI

Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir

11 - 15 Eylül 2021, Cumartesi – Çarşamba

3.050.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Uçakla: İzmir>> Trabzon>> İzmir

TUR PROGRAMI

11 Eylül 2021, Cumartesi: İzmir / Trabzon KAMİLET VADİSİ – ÇİFTE KÖPRÜLER – MENÇUNA ŞELALESİ –ŞAVŞAT
Sabah erkenden Adnan Menderes Hava Alanı İç hatlar terminalinde, Pegasus kontuarında misafirlerimiz ile buluşuyoruz. Uçağımız 07.45’de direkt olarak Trabzon’a gidiyor. Yolda vereceğimiz kahvaltı molamızdan sonra ilk durağımız Endemik bitki örtüsü ile doğa harikası bir yer olan Kamilet Vadisi. Sahil yolundan Arhavi’ye ulaştıktan sonra Kapistre Deresini takip ederek vadideki ilk durağımız Kamilet ve Soğucak derelerinin kesişiminde bulunan taş işçiliğinin en güzel örneklerinden Çifte Kemer Köprüsüne ulaşıyoruz. Tarihi köprüde fotoğraf molasından sonra araçla bir süre daha vadinin içinden yürüyüş yapacağımız yere doğru ilerliyoruz. Hafif-orta derece zorlukta bir yürüyüşle Kamilet Vadisi canlılarını besleyen Mençuna Şelalesine varıyoruz. Şelale kenarında serinledikten sonra enfes yayla çayını yudumlarken, manzaranın keyfini çıkarıyoruz.

Mençuna şelalesinden sonra vadinin en lezzetli yöresel yemeklerini tatmak üzere öğlen yemeği için şelaleden iniş yapıyoruz.

Rotamız şehir Şavşat! Harika bir ortamda devam eden yolcuğumuz Şavşat’ın muhteşem manzarasını izleyebileceğimiz Yavuzköy seyir terasında son buluyor. Seyir terası sonrası istersek biraz yürüyüş yapıp günümüzü tamamlamak üzere konaklayacağımız otele gidiyoruz. Akşam ateş başında buluşuyoruz.
Konaklama :Şavşat

12 Eylül 2021, Pazar: TİBET KİLİSESİ – VELİKÖY – BALIK GÖLÜ –ŞAVŞAT KARAGÖL
Kahvaltımızın ardından Şavşat’ta ilk durağımız olan tarihi Tibet Kilisesi’ne gidiyoruz. Rehberimiz kilise tarihi hakkında bizi bilgilendirdikten sonra kilise civarında en güzel örnekleri ile ahşap evleri görüp yöre insanlarıyla sohbet edebileceğimiz bir çay kahve molası veriyoruz.

Tatlı sohbetimiz sonrasında sıradaki yolculuğumuz Şavşat’ın en sakin yerlerinden Veliköy. Sonra ise zirvelere doğru tırmanışımız devam ediyor. Rotamız Arsiyan Dağının eteklerindeki Balık ve Şırata gölleri… Araçla Balık Gölüne vardıktan sonra, ormanın içine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Hafif-orta zorlukta bir yürüyüşle Şırata Gölüne varıyoruz. Mevsimine göre su miktarı değişen gölde, yüzmek isteyenler yüzebilir. Eğer isterseniz Arsiyan’a karşı gölde ayaklarınızı serinletmek de mümkün.

Göller sonrası bize yorgunluğumuzu unutturacak bir öğle yemeğimiz var. Zihnimizi yollardaki manzaralarla, karnımızı yöresel yemeklerle doyurduktan sonra Sahara Milli Parkına doğru yola çıkıyoruz. Milli park içerisinde bir heyelan set gölü olan Şavşat Karagöl’e geçiyoruz. Göl kıyısında yürüyüş yapıyoruz.
Konaklama :Şavşat

13 Eylül 2021, Pazartesi : GÜN MEYDANCIK – MISIRLI – PAPART – ÇURUPİRA – MACAHEL
Bir Şavşat sabahına uyandıktan sonra duyu organlarımızın tamamına hitap edecek harika bir doğa yolculuğu ile el değmemiş bir coğrafya olan Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Güzergahımız olan yeşil yolda köyler, dereler, ormanlar ve yaylalar sırasıyla bizi bekliyor, dilediğimiz kadar yürüyor, derelerde serinliyoruz…

Meydancık köyündeki dinlencemizde yöre insanlarıyla bir araya gelerek yaşanmışlıklarınıve hikayelerini dinliyoruz. Sonrasında yine yeşil yoldan; sırasıyla Papart ve Çurupira yaylalarına gidiyoruz. Gürcistan’la olan doğal sınırımıza100 metre mesafede olan Çurupira yaylasının zirvelerinde manzara eşliğinde bizim için hazırlanmış Gürcü mutfağının yöresel yemeklerini yiyoruz.

Yemek sonrası yeşil yolculuğumuz devam ederek, Macahel’in Borçka sınırları içerisinde kalan köylerini geçip konaklayacağımız otele varıyoruz. 1921 yılında yapılan referandum sonucu Macahel halkını oluşturan 18 köyden 12’si Gürcistan, 6’sı Türkiye tarafında kalmayı tercih etmiştir. Macahel’de bulunduğumuz süre boyunca rehberimiz bize bu konuda oldukça detaylı bilgiler verecek ve yörenin yaşanmışlıklarıyla birlikte paylaşacaktır. Konaklama: Macahel

14 Eylül 2021, Salı: MARAL ŞELALESİ – CAMİLİ KÖYÜ –MACAHEL KÖYLERİ
Bugün Macahel’in keyfini çıkaracağız. Kahvaltı sonrası ilk durağımız Karçal dağlarından gelen derelerin muhteşem görseli, 63 metre yüksekliğindeki Maral Şelalesi. Şelaleyi tam karşıdan gören bir terastan seyir edebileceğimiz gibi, isteyenler ile şelalenin altına iniyoruz. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkat gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte birbirimize yardım ediyoruz. Cesareti olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmayın diyoruz. Suda soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir mekanda alıyoruz.

Yemek sonrasında bölgenin en eski camisini ziyaret edeceğiz. İremit Camii ahşap işçiliği ve kökboyaların buluştuğu küçük ama farklı bir cami. Rehberimizin anlatacağı ilginç ve tarihi bilgilerle hayranlığımız artıyor…
Sıradaki durağımız Gürcistan sınırındaki Camili köyü ve köyde bulunan Gürcistan sınır kapısı. Bu sınır kapısı şu anda normal vatandaşların kullanma izni olmayan ancak eskiden yoğun kar yağışı ile yollar kapandığında önem kazanan, hikayelerle dolu bir sınır kapısı. Yine Camili köyüne ismini veren eski ahşap camiyi ziyaret ediyoruz. Çoğunluğu ahşap olan caminin 1819 yılında önce yapıldığı bilinmektedir.1955 yılında bir çığ sonucu yıkılan cami, kalan parçaları onarılarak ve yerel halkın kendi getirdikleri kerestelerle onararak Arhavi’li ustalara tekrar inşa ettirmişlerdir. Caminin restorasyonu 2018 yılında tamamlandı.

Macahel UNESCO Biyosfer Rezerv alanı kapsamına alınmıştır. Ülkemizin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Macahel Vadisi ve eşsiz balının korunması amacıyla Tema Vakfı özel çalışma yapmaktadır.
Günümüz bu enfes bölgede tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Konaklama: Macahel

15 Eylül 2021, Çarşamba : BORÇA KARAGÖL –ÇAY FABRİKASI– TRABZON
Macahel’de son bir defa kahvaltı ederek ayrılıyoruz. Borçka’ya doğru yola çıktıktan sonra Macahel geçidinde manzara ve oksijen molası veriyoruz. Manzaranın tadını çıkarırken sislerin bulutların izin verdiği kadarıyla harika fotoğraf çekebilmeyi umuyoruz.

Sıradaki durağımız heyalanlar sonrası oluşmuş olan Borçka Karagöl! Göl çevresinde bol bol fotoğraf çekerek yürüyüş yapıyoruz. Sonra öğle yemeğine geçiyoruz.

Yemek sonrası Karadeniz sahil yoluna çıkıyoruz ve gezimizin son durağı olarak bir çay fabrikasına gidiyoruz. Çayın hangi aşamalardan geçtiğini görebileceğimiz atölyelerde, sofralarımıza ulaşırken geçtiği işlemleri ve Karadeniz çayını demleme yöntemlerini yerinde görerek öğreniyoruz.

Çay fabrikası ziyareti sonrasında Trabzon Havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Direkt İzmir uçağımız (SunExpress) 20.05’de..

TUR FİYATI  (5-6 Taksit olanağı)

İki kişilik odada kişi başı 3.050,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı farkı 800,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: Grup bileti henüz alınmamış olup, 8 kişiye ulaştığımızda alınacaktır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 50,- TL

TAKSİT: İşbank Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Tur boyunca araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik, yöreye uygun özel butik otellerde / pansiyonlarda 4 gece konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR: İzmir-Trabzon- İzmir arasında gidiş-dönüş uçak biletleri, öğle yemekleri ve içecekler, yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri.

NOTLAR:
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar (yer olduğu sürece) 1 hafta tutulur.
 Bir hafta içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Bu turlarımızda koltuk numarası vermez dönüşümlü oturmayı önerirdik ancak pandemi koşulları nedeniyle oturma yerlerini değiştirmiyoruz.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanız, tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Salgın hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır. Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANAN KURALLAR
 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.
 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.
 Turlarımızda genel olarak, gidilen yer ve bölgeye göre 16’ lık, 19’ luk, 27’ lik 31’lik ve 46 kişilik araçlar kullanılacaktır.
 Önümüzdeki dönemin yaz ayları olması nedeniyle yayla ve yüksek yerler tercih edileceğinden araçlarımızın büyüklüğü zorunlu olarak gidilen yolların durumuna göre seçilecektir. Yani 16 ve 19 kişilik araçlarla yola çıkılacak ve resmi olarak ilan edilen kuralların öngördüğü sayıda katılımcı alınacaktır.
 Araçlar tur öncesinde temizlenecek ve sterilize edilecektir. Araçlarda kolonya – kolonyalı mendil ve kapalı şişe suyu bulundurulacaktır.
 Araçların klima bakımı yapılmış olacak ancak yüksek yerlerde klima tercihli olarak kapalı olacaktır.
 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.
 Covid-19 son derece bulaşıcı bir virüstür. Bu nedenle hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.
 Günübirlik turlar seyahat sigortası kapsamında değildir. Günlük geziler ferdi kaza sigortası kapsamında araçla ilgili kazaları kapsar. Şu ana kadar hiçbir sigorta şirketi Covid-19 ile ilgili rahatsızlıkları sigorta kapsamında değerlendirmemiştir.
 Geziye gidilecek yerler mümkün olduğunca tarafımızdan denetlenecek olsa da esas olarak her birey kendinden sorumludur.
 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.
 Gezilerimize katılacak her misafirimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

HEMŞİN YAYLALARI

15-20 Ağustos 2021, Pazar-Cuma
Trekking Programı
Fırtına Vadisi’nin eşsiz yaylalarında ağırlıklı olarak bir yürüyüş programı...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 3.750 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.750.00
error: Content is protected !!