BAYRAMDA ŞAVŞAT-MACAHEL

Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir

09 – 13 Temmuz 2022, Cumartesi – Çarşamba

4.500.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

Kurban Bayramında Kesin Çıkışlıdır

Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir

TUR PROGRAMI:

09 Temmuz 2022, Cumartesi : İZMİR >TRABZON- KAMİLET VADİSİ – ÇİFTE KÖPRÜLER
MENÇUNA ŞELALESİ –ŞAVŞAT
Sabah saat 09.00’da Adnan Menderes Hava Alanı İçhatlar terminalinde, Pegasus kontuarında misafirlerimiz ile buluşuyoruz. Uçağımız 10.40 kalkışlı ve direkt olarak Trabzon’a gidiyor. Yolda vereceğimiz ihtiyaç molasından sonra ilk durağımız endemik bitki örtüsü ile doğa harikası bir yer olan Kamilet Vadisi olacak. Sahil yolundan Arhavi’ye gittikten sonra Kapistre Deresini takip ederek, Kamilet ve Soğucak derelerinin kesişiminde bulunan ve taş işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olan Çifte Kemer Köprüsüne ulaşıyoruz. Tarihi köprüde fotoğraf molasından sonra araçla bir süre daha vadinin içinden yürüyüş yapacağımız yere doğru ilerliyoruz. Hafif-orta derece zorlukta bir yürüyüşle Kamilet Vadisini besleyen Mençuna Şelalesine varıyoruz. Şelale kenarında serinledikten sonra enfes yayla çayını yudumlarken, manzaranın keyfini çıkarıyoruz. Mençuna şelalesinden sonra vadinin en lezzetli yöresel yemeklerini tatmak üzere öğlen yemeği için şelaleden iniş yapıyoruz.

Rotamız yavaş şehir Şavşat! Yolcuğumuz Şavşat’ın muhteşem manzarasını izleyebileceğimiz Yavuzköy seyir terasında son buluyor. Seyir terası sonrası istersek biraz yürüyüş yapıyor ve günümüzü tamamlamak üzere konaklayacağımız otele gidiyoruz. Akşam ateş başında buluşuyoruz. Konaklama: Şavşat Black Forest Hotel’de.

10 Temmuz 2022, Pazar: TİBETi KİLİSESİ – VELİKÖY – BALIK GÖLÜ –ŞAVŞAT KARAGÖL
Kahvaltımızın ardından tarihi Tibeti Kilisesi’ne gidiyoruz. Rehberimiz tarihi hakkında bizi bilgilendirdikten sonra kilise civarında en güzel örnekleri ile ahşap evleri görüp yöre insanlarıyla sohbet edebileceğimiz bir çay- kahve molası veriyoruz.

Tatlı sohbetimiz sonrasında, Şavşat’ın en sakin yerlerinden Veliköy’e gidiyoruz. Ardından zirvelere doğru tırmanışımız devam ediyor. Rotamız Arsiyan Dağının eteklerindeki Balık ve Şırata gölleri… Araçla Balık Gölüne ulaştıktan sonra, ormanın içine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Hafif-orta zorlukta bir yürüyüşle Şırata Gölüne varıyoruz.

Eğer isterseniz Arsiyan’a karşı gölde ayaklarınızı serinletmek de mümkün. Göllerden sonra bize yorgunluğumuzu unutturacak bir öğle yemeğimiz var. Karnımızı yöresel lezzetlerle doyurduktan sonra Sahara Milli Parkına doğru yola çıkıyoruz. Milli park içerisinde bir heyelan set gölü olan Şavşat Karagöl’e geçiyoruz. Göl kıyısında yürüyüş yapıyoruz. Konaklama : Şavşat’ta

11 Temmuz 2022, Pazartesi: GÜN MEYDANCIK – MISIRLI – PAPART – ÇURUPİRA – MACAHEL
Bir Şavşat sabahına uyandıktan sonra duyu organlarımızın tamamına hitap edecek harika bir doğa yolculuğu ile el değmemiş bir coğrafya olan Macahel’e doğru yola çıkıyoruz. Güzergahımız olan yeşil yolda köyler, dereler, ormanlar ve yaylalardan geçiyor, dilediğimiz kadar yürüyor, istersek derelerde yüzüyoruz…
Meydancık köyündeki dinlencemizde yöre insanlarıyla bir araya gelerek hikayelerini dinliyoruz. Sonrasında yine yeşil yoldan; sırasıyla Papart ve Çurupira yaylalarına gidiyoruz. Gürcistan’la olan doğal sınırımıza 100 metre mesafede olan Çurupira yaylasının zirvelerinde, manzara eşliğinde bizim için hazırlanmış Gürcü mutfağının yöresel yemeklerini yiyoruz.

Yemek sonrası yeşil yolculuğumuza devam ederek, Macahel’in Borçka sınırları içerisinde kalan köylerinden geçiyor, konaklayacağımız otele varıyoruz. 1921 yılında yapılan referandum sonucu Macahel halkını oluşturan 18 köyden 12’si Gürcistan, 6’sı Türkiye tarafında kalmayı tercih etmiştir. Macahel’de bulunduğumuz süre boyunca rehberimiz bizimle bu konuda oldukça detaylı bilgiler ve anılar paylaşıyor. Konaklama: Macahel (Dedaena Pansiyon)

12 Temmuz 2022, Salı : MARAL ŞELALESİ – CAMİLİ KÖYÜ –MACAHEL KÖYLERİ
Bugün Macahel’in keyfini çıkaracağız. Kahvaltı sonrası ilk durağımız Karçal dağlarından gelen derelerin muhteşem görseli, 63 metre yüksekliğindeki Maral Şelalesi. Şelaleyi tam karşıdan gören bir terastan seyir edebileceğimiz gibi, isteyenlerle şelalenin altına iniyoruz. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkat gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenleri olan inişte birbirimize yardım ediyoruz. Cesareti olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu keyfi kaçırmayın diyoruz.. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir mekanda alıyoruz.

Yemek sonrasında bölgenin en eski camisini ziyaret ediyoruz. İremit Camii ahşap işçiliği ve kök boyaların buluştuğu küçük ama farklı bir cami. Rehberimizin anlatacağı ilginç ve tarihi bilgilerle hayranlığımız artıyor…

Sıradaki durağımız Gürcistan sınırındaki Camili Köyü ve köyde bulunan Gürcistan sınır kapısı. Bu sınır kapısı şu anda normal vatandaşların kullanma izni olmayan ancak eskiden yoğun kar yağışı ile yollar kapandığında önem kazanan, öykülerle dolu bir sınır kapısı. Camili köyüne ismini veren eski ahşap camiyi ziyaret ediyoruz. Çoğunluğu ahşap olan caminin 1819 yılında önce yapıldığı bilinmektedir.1955 yılında bir çığ sonucu yıkılan camii, yerel halkın kendi getirdiği kerestelerle onarılarak Arhavi’li ustalarca tekrar inşa edilmiş. Caminin restorasyonu 2018 yılında tamamlandı.

Macahel, UNESCO Biyosfer Rezerv alanı kapsamındadır. Ülkemizin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan “Camili Biyosfer Rezervi” ve eşsiz balının korunması amacıyla Tema Vakfı özel çalışma yapmaktadır.
Günümüzü bu enfes bölgede tamamlayıp otelimize dönüyoruz. Konaklama: Macahel’de Dedeana Pansiyon’da.

13 Temmuz 2022, Çarşamba: BORÇA KARAGÖL –ÇAY FABRİKASI– TRABZON
Macahel’de son bir defa kahvaltı ederek ayrılıyoruz. Borçka’ya doğru yola çıktıktan sonra Macahel geçidinde manzara ve oksijen molası veriyoruz. Manzaranın tadını çıkarırken sislerin, bulutların izin verdiği kadarıyla fotoğraf çekmeyi umuyoruz.

Sıradaki durağımız bir heyalan gölü olan Borçka Karagöl! Göl çevresinde bol bol fotoğraf çekerek yürüyüş yapıyoruz. Sonra öğle yemeğine geçiyoruz.

Yemek sonrası Karadeniz sahil yoluna çıkıyoruz ve gezimizin son durağı olarak bir çay fabrikasına gidiyoruz. Çayın hangi aşamalardan geçtiğini görebileceğimiz atölyelerde, Karadeniz çayını demleme yöntemlerini yerinde öğreniyoruz. Çay fabrikası ziyareti sonrasında Trabzon Havaalanına doğru yola çıkıyoruz. Direkt İzmir uçuşumuz saat 22.50’de..

TUR FİYATI  (İş Bankası K. Kartına 5-6 Taksit olanağı)

İki kişilik odada kişi başı 4.500,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı farkı 1.150,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: 1.200 TL.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL

TAKSİT: İşbank Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

ÖNEMLİ NOT:
Elimizde olmayan olmayan nedenlerle, uçak ve araç yakıtlarına gelebilecek zamların yol açtığı maliyet artışları, tur fiyatlarına yansıtılır.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Tur boyunca araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik, yöreye uygun özel butik otellerde / pansiyonlarda 4 gece konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir-Trabzon- İzmir arasında gidiş-dönüş uçak biletleri, öğle yemekleri ve içecekler, yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri.

NOTLAR:
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar (yer olduğu sürece) 3 gün tutulur.
 Bir hafta içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Bu turlarımızda koltuk numarası vermez dönüşümlü oturmayı önerirdik ancak pandemi koşulları nedeniyle oturma yerlerini değiştirmiyoruz.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanız, tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Salgın hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır. Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KARÇAL ZİRVELERİNDE DOĞU KARADENİZ

23- 27 Ağustos 2022, Salı-Cumartesi
Kars-Ardahan-Posof-Şavşat
Bitki uzmanı danışmanlığında yemyeşil bir rota: Şavşat - Yalnızçam Dağları/ Porsuk Ormanları, Sarıçamlar, Ladinler, Köknarlar, Göller, Şelaleler…

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:4.950TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.950.00

BİR GÜRCİSTAN RÜYASI

31 Temmuz - 06 Ağustos 2022, Pazar - Cumartesi
Ebrulitur'un satış acentesi konumunda olduğu bir turdur.
Olağanüstü dağlar, buzullar, şelaleler ve kentler içinde soluksuz bir tur…

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 750 $ + UÇAK BİLETİ
750.00

HEMŞİN YAYLALARI

23-28 Temmuz 2022, Cumartesi - Perşembe
Yürüyüş Turu
Fırtına Vadisi’nin eşsiz yaylalarında ağırlıklı olarak bir yürüyüş programı...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 5.950 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
5.950.00

ŞAVŞAT – MACAHEL RÜYASI

16-20 Temmuz & 17-21 Eylül 2022
Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir
Bulutlarla dans eden bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.650 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.650.00
error: Content is protected !!