Anadolu’da Kadın Çömlekçiliği

08 Mart 2021, Pazartesi

00.00

  • ÜCRETSİZDİR

8 Mart Kadınlar Gününde
“Gelenek, Görenek ve İnanışlarıyla Anadolu’da Kadın Çömlekçiliği”

TARİH: 08 Mart 2021, Pazartesi – Saat:21.00
SUNUM: Dicle ÖNEY*
(Sakarya Üniversitesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümü’nde öğretim üyesi)

ÖZET:

Çömlek üretimi, üretime elverişli killerin bulunduğu coğrafyalarda binlerce yıldır yapılmaktadır. Günümüzde de devam eden bu üretim, çoğu çömlekçilik merkezinde ilk dönemlerde kullanılan malzeme, biçimlendirme, kurutma ve pişirim yöntemleri ile benzerlik göstermektedir. Özellikle üretimin kadınlar tarafından yapıldığı bölgelerde nesilden nesile aktarılan yöntemler günümüzde ilkel üretim olarak ifade edilmektedir.

Sunum kapsamında; başta Anadolu olmak üzere farklı coğrafyalardaki kadın üretimi çömlekçiliğin, üretim aşamaları ile yöntemleri, toplumda kadının statüsünü konumlandıran gelenek ve inanışlar üzerinden aktarılmaya çalışılacaktır.

Sunumda yer alan Anadolu’daki üretim merkezleri hakkındaki bilgiler; 2010-2015 yılları arasında benim de içinde bulunduğum bir ekip tarafından “Günümüzde Anadolu’da Yaşayan İlkel Çömlekçilik Merkezleri” isimli Dokuz Eylül Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yapılan alan araştırmasından aktarılmaktadır.

*ÖZGEÇMİŞ
1981 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde 2004 yılında Lisans, aynı üniversitenin Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik ve Cam Tasarımı Anasanat Dalı’nda 2009 yılında Yüksek Lisans ve 2015 yılında Sanatta Yeterlik programını tamamladı. 2003–2014 yılları arasında seramik üretimi yapan birçok firma ve atölyede tasarımcı, üretim elamanı olarak görev aldı. 2006–2007 yılları arasında Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Seramik Programında, 2013-2017 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü’nde 31. madde gereğince Öğretim Görevlisi olarak görev aldı. Eserleri ile ulusal ve uluslararası düzeyde birçok sergiye katıldı. Anadolu çömlekçiliği, kadın çömlekçilik konuları üzerine alan araştırmaları, makale ve bildirileri bulunmaktadır. 2017 yılından buyana Sakarya Üniversitesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev almaktadır.

REZERVASYON

Seminerlerimiz “ZOOM” üzerinden yapılmaktadır. İlk defa katılacaksanız mutlaka telefon veya e-mail ile yahut web sitemizdeki program detayındaki rezervasyon formu üzerinden kayıt yaptırmanızı rica ederiz.

Tel: 0 (549 ) 7171740
E-Mail: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

REZERVASYON

Seminerlerimiz “ZOOM” üzerinden yapılmaktadır. İlk defa katılacaksanız mutlaka telefon veya e-mail ile yahut web sitemizdeki program detayındaki rezervasyon formu üzerinden kayıt yaptırmanızı rica ederiz. Tel: 0 (549 ) 7171740 E-Mail: ebrulitur@ebruliturizm.com.tr

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

error: Content is protected !!