ARKEOLOGLAR DERNEĞİ

Arkeolog Şükrü Tül yaşama veda etti.

13 MART 2015

“Dokuz Eylül Üniversitesi Müzecilik Bölümü Öğretim Görevlisi, Arkeolog Şükrü Tül 59 yaşında yaşama veda etti. Tül’ün yaşamını yitirmesi, ailesi, yakınları ve sevenlerinin yanı sıra arkeoloji dünyasında ve kent kültürüne emek verenler arasında büyük üzüntü yarattı.

Arkeolog Şükrü Tül’ün cenazesi 14 Mart 2015 Cumartesi günü, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi içinde bulunan Hacı Fatma Tatari Camisi’nde kılınacak öğle namazının ardından sonra son yolculuğuna uğurlanacak, Buca Kaynaklar’da toprağa verilecek.

Şükrü Tül, 24 Mayıs 1956 günü Aydın’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nden mezun oldu. Uluslararası kitaplarda bölümler yazdı, ulusal bilimsel toplantılarda bildiriler sundu, bu sunumlara kitaplarında da yer verdi. “Apostolos Psaltoff madalyası”, “İzmir zencilerinin üretimi cam bilezikler”, “Gilbert Epik’ten alınarak:İzmir yangını için şiir”, “16. yüzyıldan günümüze Namazgah çevresi”, “Aydın’dan erken fotoğrafik kayıtlar”, “Güzelhisar Ulucamisi”, “Mythological expression and cultural approaches under geological and geomorphological aspects” (Jeolojik ve jeomorfolojik açıdan mitolojik anlatım ve kültürel yaklaşımlar), “William Sherard’ın Botanik Bahçesi, “İzmir’in Büyükbaba Saatleri”, “İzmir Aileevleri” adlı yayınları hazırladı. “Şirince-Bir Zamanlar Çirkince”, “Türkiye’nin Antik Kentleri”, “Aigai-Aiolis’te Bir Dağ Kent” adlı kitapları yayımlandı. Pek çok özel dergi sayısını hazırladı. “Ege Gezisi”, “Gediz”, “Kuşadası”, “Yörük Ali”, “İzmir”, “Aydın” ve “9 Eylül” belgesellerine imza attı. Pek çok kurum tarafından ödüllendirildi.”

Yazının linki: (http://arkeologlardernegi.org/2832/arkeolog-sukru-tul-yasama-veda-etti/)

error: Content is protected !!