ZLATİBOR (SIRBİSTAN)

Aşı Kartı veya PCR Testi gereklidir

25 -31 Ekim 2021, Pazartesi – Pazar

750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT + UÇAK BİLETİ

Balkanlar’ın saklı cennetlerine yolculuk…

25 -31 Ekim 2021, Pazartesi – Pazar
6 Gece & 7 Gün

Belgrad – Zlatibor – Sirogoyno – Stopica Pecina – El Paso City- Drvengrad (Mokra Gora)- Visegrad- Drina Köprüsü – Uvac- Belgrad

TUR PROGRAMI

25 Ekim 2021, Pazartesi: İZMİR >>> İSTANBUL >>>BELGRAD
İzmir’den Pegasus Havayolları ile saat 11.15 ‘de İstanbul’a, 14.50‘de Sabiha Gökçen Hava Alanından Belgrad’a uçuyoruz. 15.35‘de Belgrad’dayız. Otelimize yerleşiyor ve Sırp Mutfağının ünlü restoranlarından birine giderek, Sırp Brendisi ile akşama merhaba diyoruz! Tercihimize göre sakin, keyifli bir akşam yemeği yiyebilir ya da eğlenceleri ile ünlü bu güzel kentte dolaşmaya çıkabiliriz.

26 Ekim 2021, Salı BELGRAD – ZLATİBOR
Sabah kahvaltısı sonrasında Belgrad şehir turumuzu yapıyoruz. Yürüyerek yapacağımız bu tur sonrasında, Balkanlar’ın en büyük Ortodoks mabedi olan, Aziz Sava Katedralini ziyaret ediyoruz. Belgrad’ın bu ikonik yapısı, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişilik olan Sava’ya ithaf edilmiştir. Muhteşem kiliseyi geziyor ve bilgi alıyoruz. Sırp ve Rus sanatçılar tarafından bezenmiş olan iç mekan, yine Sırp ve Rus azizlerinin ikonları ve Sırp tarihinin önemli figürleriyle süslenmiştir. Sırp tarihi hakkında birbirinden ilginç hikayeler ile tanışacağımız bu ziyaret sonrasında, Kalemegdan’a yöneliyoruz.

Kalamegdan’da bizi Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri bekliyor. Atalarımızın Belgrad’da bıraktığı mimari mirası hayranlıkla geziyoruz. Nebojşa Kulesi, Damad Ali Paşa Türbesi, Ruziça Kilisesi, İstanbul Kapısı, Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları…

Bu kadar gezdikten sonra Belgrad’ın kafe veya restoranlarından birinde kısa bir mola veriyoruz. Sonra da keyifli bir tekne turuna çıkıyoruz. Sava Nehri ile Tuna Nehrinin birleştiği noktadan başlayıp, tüm Belgrad’ı panoramik olarak seyrediyoruz. Yaklaşık iki saat süren tekne turunun ardından
Zlatibor’a doğru yola çıkıyoruz.

Akşam Zlatibor’a varış, otelimize yerleşme ve dinlenme. Çok yorgun değilseniz, Zlatibor’un merkezinde dolaşmaya ne dersiniz?

27 Ekim 2021, Çarşamba: SİROGOYNO- STOPİĆA PEĆİNA’YA- EL PASO CİTY
Bugün, sizler için etno köyü Sirogoyno (Sirogojno) ve Stopića pećina’ya (mağara) bir tur planlanıyoruz. El Paso City’i de ziyaret edeceğiz.

Etno köyü Sirogoyno, bu bölgedeki geleneksel mimariyi, iç tasarımını ve aile hayatının organizasyonunu sergileyen bir açık hava müzesidir. 50 hektarlık bir arazi üzerindedir ve Zlatibor’un çevresindeki köylerden müzeye taşınan yaklaşık 50 yapı sergilenir. Müze iki bölümden oluşur. Birincisi, orijinal görünümünü ve düzenini koruyan bir dizi evdir. İkinci grup, yine orijinal görünümünü koruyan, ancak amaçları değişmiş, turist ihtiyaçlarına göre uyarlanmış evlerden oluşmaktadır. Bu evler; salon, hediyelik eşya dükkanı, han ve apartman binaları gibi farklı yapılara ayrılmıştır. Etno Köyü Sirogoyno’da bir zaman yolculuğu yaptıktan sonra yola devam ediyoruz.

Zlatibor’a 19 km uzaklıkta olan ve Rožanstvo köyünün sınırları içinde bulunan Stopića Mağarası’na gidiyoruz. Mağara girişi 18 m yükseklikte ve 35 m genişliğindedir. Toplam uzunluğu ise 1.691 m dir. İçinden Trnavski Potok Nehri akmaktadır ve oluşum olarak bir nehir mağarasıdır. Adını, Rožanstvo köyünün yakındaki Stopići mezrasından almıştır. Doğal anıt olarak koruma altında olan bu mağarada büyülenmemek mümkün değil gibi…

Bir sonraki durağımız bir tematik park olan El Paso City. Park adını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki isimsiz sınır kasabasından almıştır. Rio Grande Nehri, Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika arasındaki doğal sınırı oluşturduğu gibi, burada da Zlatibor’daki El Paso City kompleksinden akan nehir, iki bölgeyi ayırır. Nehrin bir tarafında kovboy kasabası ve Hint köyü, diğer tarafında ise bir kilise ve güzel Zlatibor mezrası bulunan bir Sırp yerleşimi var. El Paso City’den geçerken, 1865’ten 1890’a kadar aynı zaman diliminde, ancak dünyanın farklı yerlerinde iki farklı oluşan atmosferin yeniden canlandığını hissediyoruz.

Bu gece Zlatibor’un merkezinde bir akşam yemeği ve serbest bir akşam planlıyoruz.

28 Ekim 2021, Perşembe: DRVENGRAD (MOKRA GORA)- VİSEGRAD- DRİNA KÖPRÜSÜ
Sabah kahvaltısından sonra yola çıkıyor ve Zlatibor ile Tara arasında saklı, pitoresk bir dağ köyü olan Mokra Gora’ya geçiyoruz. Burası, Sırbistan’ın en popüler turistik yerlerinden biridir.

Etnik köy Drvengrad veya Kustendorf, ünlü film yönetmeni Emir Kusturica tarafından yaratılan ve Tara sıradağları yakınındaki Mećavnik dağında bulunan otantik bir komplekstir. Mećavnik Hotel, apartmanlar, galeriler, mağazalar, sinema ve kiliseler dahil olmak üzere tüm yapılar, çoğunlukla ahşaptır. Zaten “Drvengrad”ın anlamı da (Drvo – ahşap, grad – kasaba) “Ahşap Kasaba”dır. Burada geleneksel film festivali “Kustendorf” düzenlenirken, dünyanın dört bir yanından en büyük film yıldızları Drvengrad’ın tadını çıkarmak için buraya gelir.

Bugünkü turumuzun son kısmında, Višegrad’ı ziyaret edeceğiz. Kusturica burada da hayal gücünü ve yaratıcılığını kullanarak Andrićgrad kompleksini kurmuştur. Drina Nehri kıyısında, ünlü köprünün yakınında inşa edilmiş çok sayıda bina ve tesise sahip bir kültür merkezidir. Köprü, Nobel ödüllü yazar İvo Andrić’in “Na Drini ćuprija” veya “Drina Köprüsü” adlı romanına da ismini vermiştir. Onun onuruna Kusturica şehre onun adını adını vermiştir…

Öğle yemeğimiz geleneksel restoranlardan birinde… Akşam saatlerinde Zlatibor’a geri dönüyoruz.

29 Ekim 2021, Cuma: UVAC- BELGRAD
Kahvaltıdan sonra otelden ayrılıyoruz, Zlatibor’dan yola çıkarak, doğal tabiat rezervi “Uvac”a geçiyoruz. Yavor ve Zlatar dağları arasında, Uvac Gölü’nün yüzeyini ve Uvac nehrinin bir kısmını kaplayan bir doğal alan… Rezervin en büyük özelliği, kızıl akbabanın yaşam alanı olmasıdır. Bu fantastik kuşları doğal ortamlarında gözlemlemek heyecan verici! Kızıl Akbaba (Gyps fulvus), Uvac rezervindeki nüfusu Avrupa’nın en büyüğü olan nispeten nadir bir yırtıcı kuş türüdür. Kuşun kanat açıklığının yaklaşık 3 m, ağırlığının ortalama 11 kg olması, bu griffonun Sırbistan’daki en büyük kuş olarak tanımlanmasını sağlar. Daha önce bu büyüklükte bir akbaba görmediğinize eminiz.

Tekne turumuzda, barajdan mendereslere doğru ilerliyoruz. Uvac, binlerce yıldır, derin menderesler bırakarak dağların arasında ilerliyor ve mağaralar yaratıyor. Mendereslerde teknemiz ile keyfi yaparken, Buz ve Ušač mağaralarına uğruyoruz ve Sırbistan’ın güzel manzaralarından birini sunan gözlem platformuna çıkıyoruz.

Öğleden sonra Belgrad’a hareket, otelimize yerleşme ve akşam yemeği.

30 Ekim 2021, Cumartesi: BELGRAD >>> İSTANBUL>>> İZMİR
Kahvaltı sonrasında havalimanına hareket ediyoruz. Nikola Tesla Havaalanı’ndan saat 12.05.de uçuyor, 15.45 İstanbul, Sabiha Gökçen Hava Alanına iniyoruz. İzmir uçağımız 18.10’da, varışımız 19.20… Son derece keyifli bir gezi böylece sona eriyor…

TUR FİYATI

  KONAKLAMA FİYATI
 2 Kişilik odada kişi başı 750,- €  + Uçak Bileti
 Tek kişilik oda fiyat fiyatı 300,- €

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER
Belgrad’dan itibaren tur boyunca ulaşımlar, tüm turlar, rehberlik, otellerdeki sabah kahvaltıları, otel ya da yöre restoranlarında alınan akşam yemekleri, tekne turları, seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
Uçak biletleri, öğle yemekleri ve tüm içecekler, müze giriş ücretleri.

NOTLAR:
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon tur ücreti ödenince kesinleşir.
 Rezervasyon sırasında programı okumayı ve acente görevlisinin cep telefonun not etmeyi unutmayınız.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini kaydettirmeniz gereklidir.
 Sağlık sorunlarınız ve alerjileriniz varsa acentemizi bilgilendirmenizi rica ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

COVİD-19 SIRBISTAN KOŞULLARI
Sırbistan Gezisi için AŞI KARTI yada PCR testi zorunludur. Kayıt esnasında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İPTAL KOŞULLARI
 Kaydınızı turun hareketinden 30 gün öncesine kadar iptal ederseniz ücretiniz kesintisiz iade edilir.
 Tura daha az süre kala yapılan iptalde sözleşme kuralları uygulanır.
 Tur olağanüstü nedenlerle acentemiz tarafından iptal edilirse ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

NORMALLEŞME SÜRECİNDE ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANACAK KURALLAR
 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar pandemi sonrasında yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.
 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.
 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.
 Covid-19 son derece bulaşıcı ve nereden nasıl bulaştığına ilişkin kesin bilgilere henüz sahip olmadığımız bir virüstür. Bu nedenle kişisel hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.
 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise (çünkü bulaşma süreci ile ilgili detaylı verilere sahip değiliz) acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.
 Gezilerimize katılacak her misafirimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

İZLANDA

29 Ekim - 03 Kasım 2021, 5 Gece & 6 Gün
THY+SAS ile
Buzul gölleri, Lav tarlaları, Gayserler, Volkanlar, Şelaleler ve Kuzey ışıkları ile başka bir dünya!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.400 € + UÇAK BİLETİ
2400.00

BÜYÜK BALKAN TURU

13 Kasım 2021'e kadar 14 tur seçeneği
Otobüsle
14 Farklı tarihte hareket eden bir Balkan Turu; Bulgaristan & Kosova & Makedonya & Sırbistan & Bosna-Hersek & Hırvatistan & Arnavutluk & Karadağ...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:...
299.00
error: Content is protected !!