YUKARI KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

Tarihsel Coğrafya Turları

14 Mart 2021, Pazar

230.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

BAKIR-KIRKAĞAÇ

Tarihçi Doç. Dr. Murat TOZAN Danışmanlığında

Yukarı Kaikos (Bakırçay) havzasında bulunan Kırkağaç ovası; uygun iklimi, verimli toprakları ve stratejik konumuyla tarih öncesi dönemlerden, günümüze dek yerleşime tanık olmuştur. Önemli bir yol kavşağında bulunan bölge, daima göç hikayelerine konu olagelmiştir. 19. yüzyılda ovadan geçen İzmir-Bandırma demiryolu hattındaki Harta istasyonunun hemen kuzeyindeki bölgede Pers’li bir arazi sahibine ait tümülüs mezarın bulunması bölgede yüzyıllarca devam eden nüfus hareketlerindeki devamlılığın kanıtlarıdırlar. Çeşitli dönemlerde bölgenin sosyokültürel yapısında değişiklik olsa da değişmeyen belki de tek şey zeytin kültürüdür.

GÖRECEĞİMİZ YERLER:
Harta İstasyonu, Abidintepe Tümülüsü, Anıt Zeytin Ağacı, Milli Mücadelenin Bölgedeki Önemli Şahsiyetlerinden Saçlı Efe ve Hüseyin Hulki Efendi’nin Mezarları, Bakır Kasabası, Şair Eşref’in Evi, Tarihi Zeytinyağı Fabrikası, Rum Evleri, Osmanlı Dönemi Kırkağaç Evleri, Kırkağaç Yemekleri, Kırkağaç Çamı, Bakırçay’ın Kaynakları/Aksu Mesire Alanı, Çavdır, Musahoca, Yağmurlu ve Siledik Köyleri, Stratonikeia Antik Kenti

TUR PROGRAMI

Sabah Saat 07.30‘da Karşıyaka – Bostanlı / Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağında, 08.00‘de Alsancak / Lozan Meydanı’nda buluşarak yola çıkıyoruz. Bugünkü rotamız Manisa / Akhisar yönünde. Araçta yol alırken bilgi alıyor, uygun bir yerde çay molası veriyoruz.

Yolculuğa devamla, geçmiş kültürlerin canlı bir tanığı olan, Harta istasyonunun güneyindeki, 1650 yaşındaki zeytin ağacını ziyaret ediyoruz. Böylesi bir anıt ağacın gölgesinde, bölgede yüzlerce yıllık geçmişi olan zeytincilik üzerine sohbet ediyoruz. Ağacın yakınlarında bulunan ve Roma döneminde bölgede yaşayan Nakrasonlu Epikrates’in vasiyetnamesini içeren yazıtta, neden sürekli zeytinliklerden bahsettiğini ve onların üzerine nasıl titrediğini daha iyi anlıyoruz.

Bakır’a ulaşmadan önce yol üzerindeki bir mezarlığa uğruyoruz. Milli Mücadelenin iki önemli ismi “Saçlı Efe” ile “Hüseyin Hulki Efe”nin kabirlerini ziyaret ediyor, onların yaşamlarından bahsederken, bölgenin yakın tarihine değiniyoruz.

Tüm gezi boyunca küçük anekdotlarla adını tekrar tekrar anacağımız, hayatının büyük bölümünü Kırkağaç ve Bakır’da geçirmiş olan Şair Eşref’e ait olduğu rivayet edilen Bakır’daki evi ziyaret ediyoruz. Eskiden “Nakras” olarak anılan Bakır Kasabası bu adı yakınlarındaki antik Nakrason yerleşmesinden alır. Antikçağ “Makedon” kökenlerinden gurur duyan Nakrason’dan söz ediyor, sonra bölgedeki zeytin kültürünün 19. yüzyıldaki tanığı olan ve büyük oranda orijinal haliyle günümüze gelmiş olan bir zeytinyağı fabrikasını ziyaret etmeyi düşünüyoruz. Bakır Kasabasının sokak aralarında dolaşıyor, eski Rum evlerinden ayakta kalanları görmeye çalışıyoruz.

Yolculuğumuz Kırkağaç’a doğru devam ediyor. Türk’lerin bölgeye gelmesiyle Osmanlı döneminde ovanın en büyük yerleşkesi olan Kırkağaç’ı geziyoruz. Türk, Rum ve Ermeni mahallelerinden geçerken, eski günlerden neler kaldığını görmeye çalışıyoruz. Öğle yemeğimiz biraz gecikiyor ama “Pideli Paça” gibi Kırkağaç’ın özgün yemeklerinin tadına baktığımıza değiyor.

Ardından bölge kültüründe halen önemli yer tutan bir mesire yeri olan “Kırkağaç Çamı” nı ziyaret ediyoruz. Antik dönemin ünlü coğrafyacısı Strabon’un “Kaikos’un (Bakırçay’ın) kaynakları” olarak adlandırdığı ”Aksu” mesire alanına gidiyor, bu mevkiin tarihsel öneminden söz ediyoruz. Yola devamla; Çavdır, Musahoca, Yağmurlu ve Siledik köylerinden geçerek buradaki tarihsel ve etnografik kalıntıları yerinde görmeye çalışıyoruz.

Son olarak “ Yukarı Bakırçay Havzası”ndaki en önemli antik yerleşim olan “Kaikos Üzerindeki Stratonikeia” yı görmek istiyoruz. Burada kenti anlatılırken Roma’lılara karşı ayaklanarak bu kenti ele geçirilen Aristonikos’un tarihteki önemi üzerine konuşuyoruz.

Akşamüzeri, az bilinen bir bölge hakkında pek çok yeni bilgi edindiğimiz, keyifli bir turu tamamlamış olarak İzmir’e geri dönüyoruz.

TUR FİYATI : 230,- TL

TAKSİT: T. İş Bankası kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir

FİYATA DAHİLOLANLAR: Kişi sayısına uygun büyüklükte araçla ulaşım, danışmanlık ve rehberlik
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, içecekler ve kişisel alışverişler…

DİKKAT! Aracımıza Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 26 Kasım 2020, Perşembe günüdür.
 Araçlarımızda oturma düzeni iki kişilik koltuklarda tek kişi olarak planlanmaktadır.
 Eş – kardeş gibi aynı evi paylaşan ve yan yana oturabilecek olan konuklarımızın kayıt sırasında bilgi vermesi rica edilir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Konuklarımızın ateşi ölçülmekte, araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmekte, restoranlar da en güvenli olanlar içinden seçilmektedir.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 11 Mart 2021, Perşembe öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.  

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

KINIK – SOMA – DARKALE

28 Mart 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
230.00

ÖDEMİŞ PAZARI & ÜZÜMLÜ YAYLASI ve LÜBBEY

27 Mart 2021, Cumartesi
Günübirlik Kültür Turları
Bitki uzmanı danışmanlığında,15 kişilik bir turla; Ödemiş Pazarı, Üzümlü Yaylası ile Lübbey'de lirik bir sonbahar paleti...
185.00