SARDES & KULA

Günübirlik Turlar

05 Aralık 2021, Pazar

240.00

Kula Çevresi
SARDES ANTİK KENTİ & YANIK ÜLKE KATAKEKAUMENE


Sardes Antik Kenti ve Lidya Tümülüsleri, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesindedir.

Manisa Kula, 5 Eylül 2013 Tarihinde 12’incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı’nda Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası’nı alarak, Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazanarak, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edildi.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Karşıyaka / Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağında, 08.00 de Alsancak /Lozan Meydanında gezginlerimizle buluşuyoruz. İzmir- Ankara karayolu üzerinden KULA’ya doğru hareket ediyoruz.

Önce Lidya uygarlığın başkenti olan SARDES’e uğruyoruz. UNESCO Dünya Kültür Mirasına aday olan görkemli ören yerini gezdikten sonra yola devam ederek, ünlü tarihçi Strabon’un YANIK ÜLKE adını verdiği KULA Bölgesine giriyoruz. Arkeolojik buluntular, bu bölgenin Taş Devrinden bu yana kesintisiz bir yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Volkanik arazilerle çevrili olan Kula, antikçağlardan başlayarak, geçiş yollarının üzerinde yer alır. Bu nedenle çeşitli dönemlerdeki tarihsel veriler sıklıkla bu yörede kesişir. Öte yandan doğa farklı biçimler alır, bir yerde topraktan sıcak sular fışkırır, diğer yanda zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici güzellikteki, volkan konileri yükselir…

Kula, Bizans döneminde bir piskoposluk teşkil ederek Opsikon adını alır. Germiyanoğulları döneminde, Süleyman Şah’ın Kula’yı başkent yaptığı, burada yaşadığı, kenti imar ederek yeniden düzenlediği bilinir. Osmanlı egemenliğine girdikten sonra Kütahya iline bağlı bir kaza olur, 1896 sonrasında ise Manisa’ya bağlanır…

Öte yandan, evliyalar diyarı olarak kabul edilen Kula’da, Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre Türbesi’nden, Carullah bin Süleyman Camii’ne, kaya mezarlarından tarihi taş köprülere, çeşme ve hamamlara değin zengin tarihi mirasa ait üçbinden fazla yapı koruma altına alınmıştır.

Kula Sokaklarında yürürken böyle çağdan çağa akıp gelen bir sürecin izleriyle karşılaşıyoruz. Güzel Kula Evlerini, örnek olarak restore edilen eski Türk Evini geziyor, sayısız fotoğraf çekmekten kendimizi alamıyoruz. Öğlende Kula’ya özgü yemeklerin tadına bakıyoruz.

Akşamüzeri, gün batımında farklı görüntülere bürünen, peri bacalarına benzeyen volkanik kaya oluşumlarını görmeye gidiyoruz. Kula Peribacaları, 2013 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı’nda Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası’nı alarak, Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazanarak, Avrupa ve UNESCO Küresel Jeopark Ağı’na dahil edildi.

KULADOKYA adı yakıştırılan bu doğal çevrede, rüzgârın volkanik kayaları aşındırmasıyla oluşan, Kapadokya’yı andıran görüntüleri seyrediyoruz.

Bu büyülü gezi akşama doğru sona eriyor ve 20.30 civarında İzmir’de oluyoruz.

TUR FİYATI: 240 ,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: Öğle yemeği ve içecekler, müze ve ören yeri giriş ücretleri, kişisel harcamalar.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 03 Aralık 2021, Cuma günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Tura son kayıt tarihi olan 03 Aralık’a kadar iptallerde ücret iade edilir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde yahut tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

error: Content is protected !!