PERGAMON’DAN BERGAMA’YA

Günübirlik Kültür Turları

05 Nisan 2020, Pazar

140.00

Tarihçi Murat TOZAN Danışmanlığında…

Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında, Kültürel Peyzaj kategorisinde Dünya Kültür Mirası Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşur.

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 08.00‘de Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Kahvaltılık gevrek tostlarımızı ikram ediyor ve yolda vereceğimiz ihtiyaç molası sonrası klasik Bergama turlarından farklı bir rota izleyeceğimiz ve özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerindeki TARİHİ DOKUSU, toplumsal yapı ve kültürel miras konusuna yoğunlaşacağımız gezi hakkında bilgi almaya başlıyoruz.

Bergama’ya vardığımızda; en eski Türk mahallelerinden biri olan Atmaca Mahallesinde İ.S. 2. yüzyıl yapıları olan Amfitiyatro, Virankapı ve Tiyatro kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Bu yapılar Roma döneminden Bizans’a geçiş hakkında pek çok ipucu ile dolu…

Osmanlı dönemine ait en eski yapılardan biri olan Laleli Camii ve Arslancı Camilerini geziyor, Bergama Arastasının kökeni olan Ahilik geleneğine dayanan Osmanlı Lonca teşkilatının izlerinin halen görülebildiği, günümüze ulaşmış ender yapılardan biri olduğunu öğreniyoruz. Kent merkezindeki Osmanlı arastasında; Bedesten, Han, Hamam, Cami, Çeşme gibi tarihi yapıları görüyoruz.

Sonra Antik Akropolis ile aşağı kenti ayıran Selinos Çayı üzerindeki Roma Köprüleri üzerinden geçerek, 19. yüzyılın Rum Mahallesini ziyaret ediyoruz. Tarihsel dokusu büyük oranda korunmuş olan mahallenin merkezi konumundaki “Domuz Alanında” yürüyor, dar sokaklardaki eski Rum evlerini görüyoruz.

Osmanlı dönemine ait bir matematik bilgini olan Bergama’lı Kadri’nin adını taşıyan müzede, Osmanlı’dan günümüze kentin eğitim hayatıyla ilgili bilgi ve belgelere tanıklık ediyoruz.

Selinos çayının karşı kıyısındaki Bergama Sinagogu ve yakınlarındaki Yahudi Mahallesi de görüldükten sonra Bergama Müzesi’nin Etnoğrafik Eserler bölümünü gezerek programı tamamlıyoruz.

 

Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde Bergama

Hellenistik-Roma dönemlerinde Batı Anadolu’nun önemli yerleşmelerinden biri olan Pergamon Kenti, Batı Anadolu’daki birçok yerleşme gibi İ.S. 3. yüzyıldan itibaren büyük bir gerileme içerisine düşmüştür. Yine de Pergamon, İ.S. 4. yüzyılda Batı Anadolu’daki Asia Eyaleti içerisinde – Ephesos (Selçuk), Smyrna (İzmir) ve Tralleis (Aydın) ile birlikte dört ana kentten (Metropolis) biri konumdaydı. Bu yüzyılda Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olmasıyla birlikte Pergamon bir Hıristiyan kenti kimliğine bürünmeye başladı. İncil’de Pergamon’daki Hıristiyan cemaatinden söz edilmekte olup burada geçen “şeytanın tahtı” (sedes satanae) ifadesiyle “Zeus Sunağı” olarak da bilinen Büyük Sunak kastediliyor olmalıdır.

1300’lü yılların hemen başında Karesi Beyliği’nin eline geçen Pergamon, 1330’lu yılların ortalarında Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde yeni bir gelişme dönemine girmiş, Bizans dönemi surlarının dışındaki Roma kenti üzerinde genişlemeye başlamıştır. Bir kaza merkezi olan kent 15. yüzyıldan itibaren çevresindeki bölgenin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi konumundaydı. 17. ve 18. yüzyıllarda adalardan gelen Rumların ve 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelen Sefarad Yahudilerinin de kentte kalabalık bir nüfus oluşturmasıyla, Bergama çok kültürlülüğün yarattığı sıra dışı bir etnografik ve kültürel zenginliğe sahip olmuştur.

TUR FİYATI: 140 ,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, Rehberlik ve Danışmanlık, araçta kahvaltılık gevrek tost ikramı.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
 Tura son kayıt tarihi 02 Nisan 2020, Perşembe günüdür.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihine kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Ancak tur sabahı yapılan iptallerde veya tura katılınmadığında ücret iadesi söz konusu değildir
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

ARAPAPIŞTI KANYONU

19 Mayıs 2020, Salı
Günübirlik Turlar
Aydın Müzesi, Nazilli'de pide şöleni ve bir doğa harikası olan muhteşem Arapapıştı kanyonunda unutamayacağınız bir tekne turu!
185.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA ANTİK KENTLERİ

17 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
185.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

10 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli Arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
190.00

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI YÜRÜYÜŞÜ

19 Nisan 2020, Pazar
Yürüyüş Turu
Ülkemizin en güzel doğal alanlarından biri olan Dilek Yarımadası'nda doyumsuz manzaralar, çiçekler, kuşlar, kelebekler içinde bir gün...
150.00
error: Content is protected !!