PERGAMON’DAN BERGAMA’YA

Günübirlik Turlar

19 Aralık 2021, Pazar

250.00

Tarihçi Murat TOZAN Danışmanlığında

Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında, Kültürel Peyzaj kategorisinde Dünya Kültür Mirası Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşur.

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 08.00‘de Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Yolda vereceğimiz ihtiyaç molası sonrası klasik Bergama turlarından farklı bir rota izleyeceğimiz ve özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerindeki TARİHİ DOKUSU, toplumsal yapı ve kültürel miras konusuna yoğunlaşacağımız gezi hakkında bilgi almaya başlıyoruz.

Bergama’ya vardığımızda; en eski Türk mahallelerinden biri olan Atmaca Mahallesinde İ.S. 2. yüzyıl yapıları olan Amfitiyatro, Virankapı ve Tiyatro kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Bu yapılar Roma döneminden Bizans’a geçiş hakkında pek çok ipucu ile dolu…

Osmanlı dönemine ait en eski yapılardan biri olan Laleli Camii ve Arslancı Camilerini geziyor, Bergama Arastasının kökeni olan Ahilik geleneğine dayanan Osmanlı Lonca teşkilatının izlerinin halen görülebildiği, günümüze ulaşmış ender yapılardan biri olduğunu öğreniyoruz. Kent merkezindeki Osmanlı arastasında; Bedesten, Han, Hamam, Cami, Çeşme gibi tarihi yapıları görüyoruz.

Sonra Antik Akropolis ile aşağı kenti ayıran Selinos Çayı üzerindeki Roma Köprüleri üzerinden geçerek, 19. yüzyılın Rum Mahallesini ziyaret ediyoruz. Tarihsel dokusu büyük oranda korunmuş olan mahallenin merkezi konumundaki “Domuz Alanında” yürüyor, dar sokaklardaki eski Rum evlerini görüyoruz.

Osmanlı dönemine ait bir matematik bilgini olan Bergama’lı Kadri’nin adını taşıyan müzede, Osmanlı’dan günümüze kentin eğitim hayatıyla ilgili bilgi ve belgelere tanıklık ediyoruz.

Selinos çayının karşı kıyısındaki Bergama Sinagogu ve yakınlarındaki Yahudi Mahallesi de görüldükten sonra Bergama Müzesi’nin Etnoğrafik Eserler bölümünü gezerek programı tamamlıyoruz.

Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde Bergama

Hellenistik-Roma dönemlerinde Batı Anadolu’nun önemli yerleşmelerinden biri olan Pergamon Kenti, Batı Anadolu’daki birçok yerleşme gibi İ.S. 3. yüzyıldan itibaren büyük bir gerileme içerisine düşmüştür. Yine de Pergamon, İ.S. 4. yüzyılda Batı Anadolu’daki Asia Eyaleti içerisinde – Ephesos (Selçuk), Smyrna (İzmir) ve Tralleis (Aydın) ile birlikte dört ana kentten (Metropolis) biri konumdaydı. Bu yüzyılda Hristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olmasıyla birlikte Pergamon bir Hıristiyan kenti kimliğine bürünmeye başladı. İncil’de Pergamon’daki Hıristiyan cemaatinden söz edilmekte olup burada geçen “şeytanın tahtı” (sedes satanae) ifadesiyle “Zeus Sunağı” olarak da bilinen Büyük Sunak kastediliyor olmalıdır.

1300’lü yılların hemen başında Karesi Beyliği’nin eline geçen Pergamon, 1330’lu yılların ortalarında Osmanlı Devletinin topraklarına katılmıştır. Osmanlı döneminde yeni bir gelişme dönemine girmiş, Bizans dönemi surlarının dışındaki Roma kenti üzerinde genişlemeye başlamıştır. Bir kaza merkezi olan kent 15. yüzyıldan itibaren çevresindeki bölgenin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi konumundaydı. 17. ve 18. yüzyıllarda adalardan gelen Rumların ve 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına gelen Sefarad Yahudilerinin de kentte kalabalık bir nüfus oluşturmasıyla, Bergama çok kültürlülüğün yarattığı sıra dışı bir etnografik ve kültürel zenginliğe sahip olmuştur.

TUR FİYATI: 250 ,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, ikramlar.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

DİKKAT! Pandemi yönetmelikleri gereği, katılımcılarımızın AŞI KARTI veya PCR TESTİ göstermesi gerekmektedir.

NOTLAR:

 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 16 Aralık 2021, Perşembe günüdür.
 Turumuz en az 10 en fazla 22 kişi ile yapılacaktır.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır.
 Gezi Bergama kent içinde yürüyerek gerçekleştirilecektir.
 Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:

 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KOZAK YAYLASI VE KÖYLERİ

10 Nisan 2022, Pazar
Ege köyleri gezilerimiz
Bergama, Kozak Yaylası kırsalında ve köylerinde bir doğa, tarih ve yerel kültür gezisi. Antik Çağda Bergama'nın incisi olan Perperene ve günümüzde tüm renklerini koruyan Yörük ve Türkmen Kültürü......
250.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

20 Mart 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Osmanlı Dönemi ekseninde, oldukça zengin bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
160.00

TİRE KÜLTÜR TURU

23 Ocak 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
"Şehr-i Muazzam", "Taht-ı Kadim" derler Tire'ye. Kent dokusu, yerel yaşamı ile Ege'nin en köklü kültürel değerlere sahip beldelerinden biridir yeşil Tire...
200.00

EFES ANTİK KENTİ & AZİZ PAULUS MAĞARASI

26 Aralık 2021, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Muhteşem Ephesos'u, Yamaç Evleri, St.John Bazilikası, Efes Müzesi ve Aziz Paul Mağarasını (özel izinle ilk defa) gezeceğimiz, ayrıcalıklı bir tur programı!
285.00
error: Content is protected !!