PERGAMON’DAN BERGAMA’YA

Tarihçi Murat Tozan Danışmanlığında

23 Ekim 2022, Pazar

300.00

Tarihçi Murat TOZAN Danışmanlığında

Dünya Miras Komitesinin 38. Dönem Toplantısında, Kültürel Peyzaj kategorisinde Dünya Kültür Mirası Listesine alınan ve Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemlerine ait katmanları içerisinde barındıran Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı; Pergamon (çok katmanlı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri olmak üzere dokuz bileşenden oluşur.

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanı’nda, 08.00‘de Karşıyaka / Bostanlı İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Yolda vereceğimiz ihtiyaç molası sonrası klasik Bergama turlarından farklı bir rota izleyeceğimiz ve özellikle Bizans ve Osmanlı Dönemlerindeki tarihi dokusu, toplumsal yapı ve kültürel miras konusuna yoğunlaşacağımız gezi hakkında bilgi almaya başlıyoruz.

Bergama’ya vardığımızda; en eski Türk mahallelerinden biri olan Atmaca Mahallesinde İ.S. 2. yüzyıl yapıları olan Amfitiyatro, Virankapı ve Tiyatro kalıntılarını ziyaret ediyoruz. Bu yapılar Roma döneminden Bizans’a geçiş hakkında pek çok ipucu ile dolu…

Osmanlı dönemine ait en eski yapılardan biri olan Laleli Camii ve Arslancı Camilerini geziyor, Bergama Arastasının kökeni olan Ahilik geleneğine dayanan Osmanlı Lonca teşkilatının izlerinin halen görülebildiği, günümüze ulaşmış ender yapılardan biri olduğunu öğreniyoruz. Kent merkezindeki Osmanlı arastasında; Bedesten, Han, Hamam, Cami, Çeşme gibi tarihi yapıları görüyoruz.

Sonra Antik Akropolis ile aşağı kenti ayıran Selinos Çayı üzerindeki Roma Köprüleri üzerinden geçerek, 19. yüzyılın Rum Mahallesini ziyaret ediyoruz. Tarihsel dokusu büyük oranda korunmuş olan mahallenin merkezi konumundaki “Domuz Alanında” yürüyor, dar sokaklardaki eski Rum evlerini görüyoruz.

Osmanlı dönemine ait bir matematik bilgini olan Bergama’lı Kadri’nin adını taşıyan müzede, Osmanlı’dan günümüze kentin eğitim hayatıyla ilgili bilgi ve belgelere tanıklık ediyoruz.

Selinos çayının karşı kıyısındaki Bergama Sinagogu ve yakınlarındaki Yahudi Mahallesi de görüldükten sonra Bergama Müzesi’nin Etnoğrafik Eserler bölümünü gezerek programı tamamlıyoruz.

TUR FİYATI: 300 ,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği, müze ve ören yeri giriş ücretleri.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 20 Ekim 2022, Perşembe günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Kayıt sırasında TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır.
 Tura gelirken Müze Kartınızı almayı unutmayınız.
 Gezi Bergama kent içinde yürüyerek gerçekleştirilecektir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihine kadar yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Ancak tur sabahı yapılan iptallerde veya tura katılınmadığında ücret iadesi söz konusu değildir
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir

 

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

09 Ekim 2022, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
450.00

ALAÇATI EVLERİ & ÇEŞME SOKAKLARI

18 Eylül 2022, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Ark. Nezih Aytaçlar danışmanlığında, bildik yerlere başka bir gözle bakmak ve yeniden keşfetmek Çeşme'yi, Alaçatı'yı!
400.00

BERGAMA’LI GALENOS

15 Mart 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle ve Doç. Dr. Murat Tozan'ın anlatımıyla; Pergamon’dan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un özel hekimliğine uzanan yaşamı, Bizans, İslam ve Avrupa tıbbı ile günümüze uzanan etkileri...
00.00

PERGAMON

15 Şubat 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Tarihçi Murat Tozan, bir dünya mirası olan Pergamon'un geçirdiği siyasal, sosyal ve kültürel dönüşümü, tarihsel ve arkeolojik veriler üzerinden değerlendirecek.
00.00
error: Content is protected !!