ORTA ANADOLU

Uçakla: İzmir /Sivas & Malatya/ İzmir

23 - 26 Nisan 2020, Perşembe - Pazar

1.480.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

SİVAS – DİVRİĞİ- KEMALİYE – ARAPGİR- MALATYA

Unesco Dünya Mirası listesindeki Sivas Divriği Camii ve inanılmaz zenginlikteki tarihsel mirasları ile Sivas…
Kemaliye ise gerçek bir cennet! Coşkun bir doğa, bereket ocağı, bir lezzet diyarı…
Sadece Taşyol’dan geçmek bile ömre bedel bir deneyim…
Anadolu’dan geçen yolların, kültürlerin kesiştiği Kayısı Diyarı Malatya…

Buraları görmediyseniz Anadolu’yu gördüğünüze emin olmayın dostlar!

TUR PROGRAMI

23 Nisan 2020, Perşembe: SİVAS- DİVRİĞİ – KEMALİYE
Sabah saat 06.00‘da İzmir / Adnan Menderes Hava Limanı İç hatlarda Pegasus Kontuarı önünde buluşuyoruz. Saat 07.50 ‘de İzmir’den Sivas’a direkt olarak uçuyoruz. Saat 09.25‘de Sivas‘ta olmayı bekliyoruz.

SİVAS! Bu özel kentin kültürel altyapısının çok zengin olduğunu en baştan söylememiz gerek. Sivas Divriği, Ulu Camii ve Darüşşifası başta olmak üzere; 52 tescilli anıtsal eser ve sayısı 119’a ulaşan tescilli sivil mimari örnekleri ile adeta bir “müze kent”! Neoliitik çağa kadar uzanan geçmişi ile Asur’dan Roma’ya kadar eski dünya medeniyetlerinin paylaşamadığı ama en parlak dönemlerini Hitit ve Selçuklu döneminde yaşayan bir kültür kenti Sivas… İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinin geleneklerini harmanlayan sosyal bir mozaik aynı zamanda.. Ayrıca vadiler, dağlar, Kızılırmak, Yeşilırmak ve Fırat arasında kalan bu ilimizin gölleri de az değil. 14. yüzyılın ilk yarısında Sivas’a gelen İbn-i Batuta kentten övgüyle bahsetmiş. Atatürk’ün ‘Cumhuriyetin temellerini burada attık’ dediği kongre de bildiğiniz gibi 1919’da Sivas’ta yapılmıştı…

Sivas’ta bir çay molası sonrasında hemen şehir turumuza başlıyoruz; Buruciye Medresesi, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Ulucamii, Güdük Minare, Çifte Minareli Medrese, Çorapçı Han gibi pek çok eser var. Öğle yemeği molasını biraz erken veriyor ve sonrasında Divriği’ye gitmek üzere hareket ediyoruz. Yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuğumuz var.

Dünyanın şu anda bilinen 7 harikasından biri olarak kabul edilen görkemli Sivas Divriği Camii’ni geziyor, inceliyoruz. UNESCO “Dünya Kültür Mirası” listesinde yer İslam mimarisinin bu başyapıtı, Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiş. Evliya Çelebi 1243 yılında tamamlanan bu eseri anlatmaya sözlerin yetersiz kalacağını, yüzyıllar öncesinde şöyle ifade etmekte : “Methinde diller kısır, kalem kırıktır”.
Halen restorasyonu devam eden bu olağanüstü eseri görmek büyük ayrıcalıktır. Burma Han’a ve yöresel mimari özellikleri taşıyan eski konak ve evlere de baktıktan Kemaliye’ye hareket ediyoruz.

Çok güzel bir coğrafyada yolculuk yaparak (yaklaşık 1.5 saat kadar ) akşam saatlerinde Kemaliye’de olacağız. Akşam yemeği ve konaklama KEMALİYE’de.

24 Nisan 2020, Cuma: KEMALİYE – TAŞYOL- APÇAAĞA KÖYÜ
Sabah kahvaltısından sonra Kemaliye’ye merhaba diyoruz. Bir yanda Fırat Karasu, derin bir vadi içinde sessiz ama kocaman akan bu nehrin yarattığı yeşillik ve bolluk, öte yanda ise Osmanlı döneminden kalan eski Türk Evleri ve restore edilmiş güzelim konaklar, sokaklar… Kemaliye’liler çok eski dönemlerde gurbete gittiklerinde bile bu güzel kasabalarını unutmamışlar. Gelirlerinin bir kısmını kentlerine ayırmayı ihmal etmemişler.

Evliya Çelebi ile devam edelim; ünlü gezgin Kemaliye’den “Meyvelerle dolu, bağ bahçe bir kasaba” diye bahseder “Seyahatname”sinde. Kemaliye, kısa adı ÇEKÜL olan, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın “7 Bölge- 7 Kent” projesi kapsamında. Ayrıca doğal-tarihi-kültürel özellikleri ve mimari dokusuyla UNESCO dünya mirasına aday gösterildi. Günümüzde raftingden dağcılığa her türlü doğa sporunun yapılabildiği, okuma yazma oranı Türkiye ortalamasından yüksek olan Kemaliye, mimarisiyle de özgün bir yapıya sahip.

Kemaliye dutları da çok meşhur! Farklı dut türlerinin kurusunu, pekmezini, reçelini, çamfıstığı ile karışmış özel helvaları (lök ) görüyor, tadına bakıyor, geleneksel imalathaneleri geziyoruz. Doğrusu, Fırat’ın saklı cenneti Kemaliye’nin keşfedilmemiş güzellikleri her defasında bizi etkiliyor…

Tekrar yola çıkıyor ve belli bir yaş kuşağında olanların hatırlayacağı, Ahmet Kutsi Tecer’in şiirinden uyarlanan okul şarkısına konu olan APÇAAĞA köyüne gidiyoruz.

“Orda bir köy var, uzakta,
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür”

Kemaliye’nin sırtını dayadığı dağların belinden, APÇAAĞA KÖYÜ’ne doğru bir patikadan hafif bir yürüyüş yapılabilir. (yaklaşık 3 km). Yol boyunca güzel bir doğa eşlik eder. Artık Kemaliye’nin bir mahallesi sayılan “O uzaktaki köy” de geziyor, güzelim evlerin arasında yaz hazırlıklılarına başlayan sakinlerine merhaba diyoruz. Bir kayalığın zirvesine yapılmış ilginç evin öyküsünü öğrenmek için belki oraya çıkmak isteyenlerimiz olabilir…

Zamanımız yeterse bölgedeki hayvan ve bitki çeşitliliğinin sergilendiği, Ali Demirsoy Doğa Tarihi Müzesini de görmek istiyoruz.

Ardından, sizi koruma altına alınması ve tanıtılması gerektiğine inandığımız TAŞYOL’a götürüyoruz. Taşyol’da kısa bir yürüyüş yapıyor, fotoğraf çekiyoruz. Ferhat’ı anımsatan bir öyküsü olan, dağların bölüm bölüm oyularak Karasu’ya paralel açılmış bir yol burası. Neredeyse 100 yıllık bir geçmişi var. Yapımı hikayelere konu olacak kadar ilginç. Anadolu aşığı ve gezgini olan herkesin Taşyol’u görmesi ve oradan geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Maalesef koruma altında değil ve belki de yok olup gidecek…

Eğer mümkün olursa, Fırat’ın başlangıç kolu olan KARASU üzerinde, günümüze ayrı bir keyif katacak olan TEKNE TURU yapmayı planlıyoruz.

Nasıl geçtiğini anlayamadığımız, su gibi akıp geçen bir günün sonunda, akşam yemeği ve konaklama yine Kemaliye ‘de.

25 Nisan 2020, Cumartesi: KEMALİYE – ARAPGİR- MALATYA
Sabah kahvaltısından sonra Kemaliye’den ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde OCAK KÖYÜ’ne uğruyoruz. Anadolu’ya ilk gelen Türkmen oymaklarının bazılarının yerleştiği köyleri görüyoruz. Alevi- Bektaşi geleneği
farklı boyutlarıyla yaşamaya devam ediyor. Köy hakkında bilgilendikten sonra yolculuğumuza devam ediyoruz.

Sonraki molamız ARAPGİR’de olacak. Arapgir adını duymuş olabilirisiniz ama burada tahmin ettiğinizden çok daha fazlasıyla karşılaşacaksınız. Arapgir‘in eski konakları, yerel müzesi görülmeye değer. Öğle yemeğimizi de Arapgir’de almayı planlıyoruz.

Sonra yola devamla, bu gece kalacağımız MALATYA’ya gidiyoruz. Panoromik Malatya şehir turumuzu yapıyor, ünlü Dereboyu’nda dolaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama Malatya’da

26 Nisan 2020 Pazar: MALATYA- İZMİR
Bugün bölgedeki son günümüz. Sabaha güzel bir kahvaltı ile başlıyoruz. Sonra Malatya’yı tanımak için kent turuna çıkıyoruz; Malatya’da Yusuf Paşa Camii, Çarşı Camii, Taşhoron Kilisesi, Beş Konaklar, farklı dönemlerden sivil mimari örnekleri, Malatya Etnografya Müzesi bugün göreceklerimiz arasında. Battalgazi (Eski Malatya) ilçesinde ise, çoğu özelliğini yitirmiş kalıntılar olsa da; kale surları, Arslan Tepe, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı, Ulu Camii, Alakapı Mescidi, Sıdı Zeynep Kümbeti, Şahabiye – Kübra Medresesi, Kırk Kardeşler Şehitliğini ziyaret ediyoruz. Malatya’nın en güzel yerlerinden birisi olan YEŞİLYURT’u da zamanımız yeterse görmek istiyoruz.

Öğle yemeğinde zengin Malatya Mutfağıyla tanışıyoruz. Müsait bir zamanda kayısı alışverişlerimizi yapıyoruz.

Sonra da dönüş süreci başlıyor; Saat 16.30‘da Malatya Havalimanı’nda olacağız. Sun Expres hava yolları ile uçuşumuz saat 17.55‘de. Saat 19.45 ‘de İzmir’e varmış olmayı bekliyoruz. Keyifli bir turun sonunda birbirimize veda ederken yeni gezilerde buluşmak üzere kucaklaşıyoruz.

TUR FİYATI

KONAKLAMA K. Kartına vade farksız 5 / 6 taksit olanakları
İki-üç kişilik odalarda kişi başı   1.480, – TL
Tek kişilik  oda fiyat farkı       450,- TL
0-6 yaş çocuk fiyatı       700,- TL
7-11 yaş çocuk fiyatı    1.050,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: 565 ,- TL
13 adet “Grup Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde katılmak isteyen olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 50,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 25,- TL

TAKSİT:
Vakıfbank- Yapı Kredi World Kart- İşbank – Garanti Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

NOTLAR:
 Bu turumuz için 13 kişilik “Grup Uçak Bileti” satın alınmıştır. Grup biletleri tükendiğinde talep olursa güncel fiyatlardan münferit bilet alınır.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Rezervasyon için öncelikli olarak uçak biletinin ödenmesi gereklidir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir ancak ihtiyaç duyulursa farklı koltuklarda oturularak değişiklik yapılabilir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 65 yaş üstü misafirlerimizin müze ve ören yeri girişleri ücretsizdir.
 Özel müzelerde Müze Kart geçerli değildir.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Mevsim bahar olsa da akşamlar serin olacaktır. Bu nedenle yanınıza bir ceket ve dini mekanlar için eşarbınızı almayı unutmayınız.
 Alerji veya kritik rahatsızlıklarınız var ise, kayıt esnasında acentemize bilgi veriniz.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Seyahat Sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanızı ve gerekli kimlik bilgilerini acentemize vermenizi rica ederiz
 Acil rahatsızlıklarda sigorta geri ödemeleri tur ücreti ile orantılıdır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 45 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 45 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DOĞU KARADENİZ & MACAHEL

16-20 Temmuz 2020, Perşembe- Pazartesi
Uçakla: İzmir/ Trabzon & Kars/ İzmir
Yemyeşil ormanlar, dumanlı dağlar, göller, nehirler, yaylalar bekliyor bizi...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: FİYAT HAZIRLANIYOR+UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
00.00

FARKLI BİR DOĞU ANADOLU

13- 17 Haziran 2020, Cumartesi –Çarşamba
Uçakla: İzmir /Sivas & Malatya/ İzmir
Sivas, Erzincan, Tunceli, Munzur Vadisi, Ovacık, Elazığ, Malatya'da doğa, tarih, yaşam...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.400 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.400.00

HAKKARİ – VAN

10-14 Haziran 2020, Çarşamba – Pazar
Uçakla: İzmir / Van / İzmir
Küçük bir grupla yeni bir Hakkari-Van gezisi yapıyoruz. Demişler ki; görürsen her yer güzel ama burası apayrı güzel!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:2.300 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.300.00

GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

24 - 26 Mayıs 2020, Pazar-Salı
Şeker Bayramında
Şeker bayramında; Salda Gölü, Burdur, Isparta, Yalvaç /Psidia Antiokheia'sı, Beyşehir, Eflatunpınar, Eğirdir, Sagalassos!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.250 TL (Taksit olanakları)
1.250.00
error: Content is protected !!