MUDANYA-TRİLYE-BANDIRMA-ERDEK

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

22 - 24 Temmuz 2022, Cuma – Pazar

2.750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

Uluabat (Apolyont) Gölü- Gölyazı – Mudanya (1)- Tirilye (Zeytinbağı) – Manyas Gölü- Bandırma (1)- Erdek Yarımadası – Karabiga – Parion Antik Kenti – Biga

TUR PROGRAMI

22 Temmuz 2022, Cuma: İZMİR- ULUABAT GÖLÜ – MUDANYA
Sabah saat 06.30‘da Karşıyaka/ Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağı önünde, 07.00 ‘de Alsancak/ Lozan Meydanı’nda buluşarak yola çıkıyoruz. Akhisar – Balıkesir üzerinden yolculuk yaparak, ULUABAT (Apolyont) Gölü’ne gidiyoruz. Göl bize nefis manzaralar sunuyor. Suyun içinden uzanan ağaçlar, sazlıklar, su kuşları ve leylekleriyle, Uluabat önemli bir kuş cenneti. Çok zengin bir flora ve faunaya sahip bir sulak alan olduğu için Ramsar sözleşmesi ile koruma altına alınmış. Göl çevresindeki köylerin belki de en güzeli olan GÖLYAZI’ya gidiyoruz. İnce bir köprüyle gölün kıyısına tutunan bu küçücük adanın meydanında kahveler, cami, mübadeleden kalan eski Rum evleri, restore edilmiş olan Aziz Panteleimon Kilisesi, Zambak Tepe’de Roma tiyatrosu, su kemeri ve villa kalıntılarını görüyoruz. Sokak aralarında dolaşırken, Roma ve Bizans dönemine tarihlenen, tonlarca ağırlıktaki kesme taşlar, eski kalenin duvarları, kemerli surlarla karşılaşıyoruz. Kız Adası’ndaki Apollo Tapınağının kalıntıları ise ancak sular çekilince görülebiliyor. Hava müsait olursa gölde tekne turu yapmayı düşünebiliriz. Gölyazı’ndaki turumuzu 750 yaşına yaklaşan anıt ağaç “Ağlayan Çınar”ın gölgesinde bir çay içerek tamamlıyoruz…

Yeniden yola çıkarak, Bursa’nın zeytin kokulu arka bahçesi olarak bilinen MUDANYA’ya gidiyoruz. Bu akşam Bursa’nın Marmara Denizi kıyısındaki bu güzel ilçesinde konuk oluyoruz. Konaklama ve akşam yemeği için otelimize yerleşiyoruz.

23 Temmuz 2022, Cumartesi: MUDANYA- TİRİLYE – MANYAS GÖLÜ- BANDIRMA
Sabah kahvaltı sonrasında Mudanya’yı gezmeye başlıyoruz. Bu şirin ilçede Rumlardan kalma güzel evler, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan nadir konak örnekleri ve Mudanya Mütarekesinin imzalandığı ev başta olmak üzere görmek istediğimiz önemli yerler var. Günümüzdeki adı Halit Paşa Mahallesi olan eski Girit/Rum Mahallesi’nin tümü denize açılan sokakları, Kent Müzesi olarak hizmet veren ve 18. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden biri olan Tahir Paşa Konağı, 400 yıllık Hasanpaşa Hamamı, 1922 yılında camiye çevrilen ve 1980 yılına dek cami olarak kullanılan Apostoloi Kilisesi göreceğimiz yerlerden bazıları…

Mudanya’ya veda edince, zeytin ormanları arasından yol alarak güzel TİRİLYE’ye gidiyoruz. Adını bir zamanlar İstanbul’dan sürgün edilmiş olan 3 papazdan aldığı rivayet edilen bu şirin beldenin adı, geçimini zeytin ve zeytinyağından sağladığı için 1963 yılında “Zeytinbağı” olarak değiştirilmiş. Ancak 2011 yılında adını geri almış ve Trilye olarak anılmaya devam etmiş. Arnavut kaldırımları, cumbalı evler, renkli cepheler, kutu kutu pencereler, ufak bakkal dükkanları, köy kahveleri, seyyar satıcılar arasında sokakları dolaşıyoruz. Birçok evin tarihi miras olarak koruma altına alınmış olduğunu ve restore edildiğini görüyoruz. Trilye 1. Derece sit alanı. Birçoğu yıkık ve bakımsız olsa da önemli tarihi yapılar var. Taş Mektep kasabanın simgelerinden biri. Kemerli Kilise, Panagia Pantobasillissa’ya (Bakire Meryem’e) adanmış. Yapım yılı 13. Yüzyıl olarak biliniyor. Epey harap olmasına rağmen yüzlerce yıl önce yapılan freskleri görmek mümkün. Asıl adı Yuannes Kilisesi olan Dündar Evi ise mübadele dönemi sonrası özel mülkiyete çevrilmiş olan bir yapı. Aya Todori Kilisesi, Trilye’de Rumlardan kalan en büyük kilise. Trilye’nin Osmanlı hakimiyetine girmesinden sonra üzerine bir kubbe eklenerek Fatih Camii’ne dönüştürülmüş. Onun hemen yanında bulunan Osmanlı Hamamı veya Avlulu Hamam ise Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmış. Kültür merkezi olarak kullanılmak üzere hazırlanıyor.

Öğlende bir Tirilye klasiği olarak balık yemeyi planlıyoruz. Bir ara Trilye Köylü Pazarına da uğrayıp, başta zeytin olmak üzere yerel ürünlere bir göz atıyoruz.

Sonra yeniden yola çıkıyor ve Karacabey üstünden MANYAS Gölü’ne gidiyoruz. Göl çevresinde keyifli bir tur yapıyoruz. Manyas gölünde kerevit ve 20’ye yakın balık türü yaşar. Kuzeydoğu kıyısı ise da her yıl 2 – 3 milyon civarında kuşu ağırlayan bir kuş cennetidir. Manyas’ın toprakları verimli, yeraltı suları şifalıdır. Biraz yürüyüş yaparak, fotoğraf çekerek, biz de bu güzel manzaranın içinde yerimizi alıyoruz.

Bugünkü yolculuğumuz Bandırma’da sona eriyor. Oldukça gelişmiş bir ilçe olan bu eski liman kentinde bir tur yaptıktan sonra otele yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama BANDIRMA’da.

24 Temmuz 2022, Pazar: ERDEK- KARABİGA – PARİON ANTİK KENTİ
Sabah kahvaltı sonrası Erdek yarımadasına bir göz atmak istiyoruz. KARABİGA’yı gördükten sonra, şirin Kemer Köyüne, sistemli arkeolojik kazılar ile giderek daha fazla dikkat çeken PARİON ANTİK KENTİ’ni görmeye gidiyoruz. Marmara Denizi kıyısında, önemli bir liman kenti olan Parion, bir Troas kenti olarak kabul ediliyor. Herodot, Ksenophon ve Strabon’da adı geçen antik kentte, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cevat Başaran’ın başkanlığında yapılan kazı ve sondajlar sayesinde birçok yapı kalıntısı ortaya çıkartıldı. Bir yandan da sualtı arkeolojisi çalışmaları planlanıyor. Panion kazılarında gümüş, bronz ve bakır sikkeler, meşe yapraklı altın taç, Eros figürlü altın küpe ve daha birçok ziynet eşyası bulundu. Nekropol’de başlayan kazılar Roma Tiyatrosu, Agora, Hamamlar ve Odion’da, 5 bin kişilik olduğu tahmin edilen Stadyumda genişleyerek devam ediyor. Tiyatronun üst tarafındaki alanda çok büyük boyutlu tapınaklar, yamaç hamamının üst tarafında şapeller, kiliseler, Odeon’un arka kısmında domestik yapılar, kuzey surlarının denize bakan tarafında oldukça büyük bir Roma yapısı, kazı evinin yan bölümündeki arazide çok büyük bir Roma yapısı ve su kanalları, caddeler bulundu. Özetle, Panion ören yerinde keyifli ve doyurucu bir arkeolojik gezi yapacağımıza kuşku yok.

Panion’u gezdikten, bilgi aldıktan ve fotoğraflarımızı çektikten sonra eve dönüş yolculuğu başlıyor. Biga ve Çan üzerinden, kısa molalar vererek ve müsait bir yerde akşam yemeğimizi yiyerek ilerliyoruz. Akşam 22.30 civarında İZMİR’de olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI

   KONAKLAMA TAKSİT OLANAKLARI
  2 Kişilik odada kişi başı 2.750,- TL
 Tek kişilik oda fiyat farkı    700,- TL
  0-6 Yaş çocuk 1.000,- TL
  07- 11 Yaş çocuk 1.900,- TL

TAKSİT: T. İŞ Bankası kredi kartlarına vade farksız taksit yapılabilir

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Mudanya ve Bandırma’da 4* veya Butik otellerde (2) gece konaklama ve sabah kahvaltıları ile rehberlik ve danışmanlık, tur boyunca ulaşımlar, seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle ve akşam yemekleri, yollarda yenilen yemekler, içecekler, ören yeri ve müze girişleri.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup tur aracının büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir
 Araçta koltuk numarası rezervasyon sırasına göre verilir.
 Son rezervasyon tarihi 18 Haziran 2022, Pazartesi günüdür.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 İlaçlarınızı- fotoğraf makinanızı- kişisel ihtiyaçlarınızı yanınıza almayı unutmayın
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Turdan 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde, tur ücreti kesintisiz iade edilir.
 30 günden az süre kalan konaklamalı turlarda yerinize yolcu bulunduğu taktirde ücretiniz iade edilir.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

FRİG VADİSİ – EŞKİŞEHİR

28 – 30 Ekim 2022, Cuma – Pazar
Otobüsle
Unesco tarafından da taçlandırılan, bir kentin yeniden doğuşudur Eskişehir! Frig Vadisi ise kayalara kazınmış, büyülü bir dünyadır...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.350 TL (Taksit olanakları)
2.950.00

DİYARBAKIR & MARDİN & ADIYAMAN & URFA

05 - 09 Ekim 2022, Salı – Cumartesi
Bereketli Hilal Topraklarında
Dolu, dopdolu bir Güneydoğu Turu; Diyarbakır, Eğil – Zerzevan Kalesi - Mardin - Göbeklitepe – Harran – Perre ve Nemrut Dağı!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 6.950TL + UÇAK...
6.950.00

TUNCELİ YAYLALARI – BİNGÖL ROTASI

28 Eylül - 01 Ekim 2022, Çarşamba –Cumartesi
Uçakla: İzmir >> Malatya >> İzmir
Dereler, gözeler, şelaleler, şakayıklar ve efsanelerle dolu bir coğrafyada gezmeye gidiyoruz!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 5.700 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
5.700.00

HAKKARİ – VAN

01 - 05 Eylül 2022, Perşembe – Pazartesi
Uçakla: İzmir >> Van >> İzmir
Küçük bir grupla yeni bir Hakkari-Van gezisi yapıyoruz. Demişler ki; görürsen her yer güzel ama burası apayrı güzel!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 6.750 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit...
6.750.00
error: Content is protected !!