MORA YARIMADASI (PELOPONNESOS)

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

09-16 Temmuz 2022, 7 Gece - 8 Gün

1.235.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI

Efsaneler Diyarında,
Klasik Yunanistan’ın Görkemli Kalıntıları

Sakız Adası Turu- Sounion Poseidon Tapınağı, Korinth, Epidauros, Nauplion, Mykenai, Tiryns, Sparta, Monemvasia, Pylos, Bassai Tapınağı, Olympia…

Ark. Doç. Dr. M. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında…

TUR PROGRAMI

09 Temmuz 2022, Cumartesi: İZMİR / SAKIZ ADASI / ATİNA
Sabah saatlerinde Sakız Adası’na geçiyoruz. Sakız şehir merkezini geziyor ve öğleden sonra Güney ada turumuzu yapıyoruz. Akşam saat 21.30 feribotu ile Atina’ya hareket ediyoruz. Gece yolculuğu…

10 Temmuz 2022, Pazar: SOUNİON / POSEİDON TAPINAĞI – KORİNTH
Sabah saat 07’de Atina / Pire limanındayız. Kahvaltı molası sonrasında muhteşem Poseidon Tapınağı’nın kalıntılarını görmek üzere Sounion burnuna gidiyoruz [50 km, 1 saat]. Perikles zamanında yapılan, Dor tarzı, orijinali 34 sütunlu olan tapınaktan geriye sadece 15 sütun kalmış olsa da, hala çok etkileyici! Fotoğraflarımızı çekiyor, bilgi alıyor ve yeniden yola çıkıyoruz. Korinth Kanalı’ndan geçerek Korinthos Antik Kenti kalıntılarını ve Müzesini görmeye gidiyoruz (150 km, 2 saat + Korinthos’ta öğlen yemeği). Akşam yemeği ve konaklama küçük ve şirin bir sahil yerleşimi olan Palaia Epidauros’ta [60 km, 1 saat]. Bu sakin beldede ilk günün yorgunluğunu atıyoruz. Konaklama: *Epidaurus /Hotel Saronıs (3*)

11 Temmuz 2022, Pazartesi: EPİDAUROS-NAUPLİON-PALAMİDİ & BOURTZİ KALELERİ
Sabah kahvaltısından sonra otelden ayrılarak Epidauros Antik Kenti’ne gidiyoruz [17 km, 20 dk]. Sağlık tanrısı Asklepion’a (UNESCO Dünya Kültür Mirası) adanmış olan bu kutsal alan, Antikçağ’da binlerce hastanın şifa bulmak için gelip konakladığı bir hac yeri gibiydi. Ören yerinde, Yunan mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan 55 basamaklı,14.000 kişilik Epidauros Tiyatrosu’nu da görüyoruz.

Yol üstündeki Kazarma Myken köprüsüne göz attıktan sonra, Nauplion (Anabolu) kentine gidiyoruz [28 km, 35 dk]. Yunanistan’ın ilk başkenti olan Nauplion’un dar, eski sokakları, bir kartal yuvasını andıran Palamidi Kalesi ve denizdeki Bourtzi Kalesi bize doyumsuz manzaralar sunuyor. Arkeoloji Müzesi de ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Geceyi Nauplion’da geçiriyoruz. Yemekten sonra güzel kentin sokaklarında dolaşmak isteyeceğimize kuşku yok… Konaklama: *Nafplion / Hotel Rex (3*)

12 Temmuz 2022, Salı: MYKENAİ – MONEMVASİA
Sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra bizi müthiş bir Antik Çağ birikimi ve görselliği bekliyor. Troya Savaşı’ndan tanıdığımız Agamemnon’un Mykenai Kralı olduğunu biliyor muydunuz? Yunanlıların ataları sayılan Mykenai’liler /Akha’ların Minos uygarlığının zayıflaması sonucu yükselişleri ve linear B Alfabesinin çözümlenmesi ile ortaya çıkarılan pek çok bilgi ile buluşuyoruz. Mykenai ve Tiryns Hisarları’ndaki (UNESCO Dünya Kültür Mirası) devasa taşlarla oluşturulan, “kyklopik” surlar, Yunan uygarlığının en eski heykeltraşlık eserlerinden olan “Aslanlı kapı”, Schileman’ın ortaya çıkardığı “altın zengini” kral gömütlerini içeren “mezar çemberi”, o çağ mimarisinin doruğu kabul edilebilecek Atreus’un kubbeli mezarı başta olmak üzere günümüzden 3600-3200 yıl öncesine uzanıyoruz. Ardından Helleniko Piramidi’ni görüyor ve günümüzü uzunca bir yolculukla tamamlıyoruz [207 km. 3 saat].

Geceyi geçirmek için Monemvasia’ya (Menevşe kalesi) gidiyoruz. Bu “tek girişli” yarımada üzerindeki muhteşem ortaçağ kalesini, dar sokakları, taş evleri, konakları, Bizans Kiliselerini gördüğümüzde niye bu kadar uzun bir yolu göze aldığımızı anlıyoruz. Konaklama: *Monemvasıa / Hotel Panoroma (3*)

13 Temmuz 2022, Çarşamba: SPARTA – MESSİNİ – PYLOS
Sabah kahvaltısından sonra Sparta’ya [90 km, 1,5 saat] gidiyoruz; günümüzden 3200 yıl önce uğruna tarihi değiştirecek bir savaşın başladığı güzel Helene’nin kocası, Sparta kralı Menelaos’un ve çok sonrasında kahraman Leonidas’ın yaşadığı Sparta’da bir yandan Troya Savaşı, diğer yandan Leonidas’ın Pers’lerle savaşı ve Sparta kadınlarından söz ediyoruz. Bir ortaçağ kenti olan, Bizans mimarisi ve kültürünün, belki sadece Athos dağı manastırlarıyla kıyaslanabilecek en muhteşem örneklerini sunan Mystras kalıntılarını gezdikten sonra antik Messini kentini ziyaret ediyoruz [92 km, 1,5 saat]. Görkemli stadionu, tiyatrosu, meclis binası, agorası, sütunlu caddeleri ve Asklepios tapınağıyla Yunan ana karasında benzerleri pek az olan bir arkeolojik alanı geziyoruz. Akşam yemeği ve konaklama için Pylos’a (Navarin) yöneliyoruz [60 km, 1 saat 15 dk]. *Pylos / Hotel Galaxy(3*)

14 Temmuz 2022, Perşembe: NAVARİN KALESİ – BASSAİ APOLLON TAPINAĞI
Sabah kahvaltısı sonrasında Pylos Kalıntılarını geziyoruz. Nestor Sarayı, Navarin Kalesi- Navarin Savaşı üzerine sohbet ediyoruz. Ardından, Voidokilia ve Palaiokastro lagünleri üzerinden, Pan’ın memleketi Arkadia’ya gidiyoruz. Burada Korinth Tarzı sütunun en eski örneğini barındıran Apollon Bassai Tapınağını (UNESCO Dünya Kültür Mirası) görüyoruz. [110 km, 2 saat 15 dk]. Antik çağın belki de en iyi korunmuş tapınağında, Amazon savaşlarının betimlendiği frizler British Museum’da olsa da yapının değerinden hiçbir şey kaybetmediğine şahit oluyoruz. Kendimize, “bu dağ başında, bu muhteşem tapınağın ne işi var ?” diye sormadan edemiyoruz… Bu gece konaklama ve akşam yemeği Olympia’da.
*Olympıa / Hotel Amalıa ( 3*)

15 Temmuz 2022, Cuma: OLYMPİA- ATİNA/ PİRE- SAKIZ ADASI
Sabah kahvaltısından sonraki hedefimiz antik çağın en ünlü “Panhellenik” kutsal alanlarından biri olan Olympia… [55 km, 1 saat 15 dk]. Burası MÖ 776 yılında ilk olimpiyat oyunlarının yapıldığı ve günümüze kadar gelen yarışmalara adını veren yer (UNESCO Dünya Kültür Mirası). Aynı zamanda “dünyanın 7 harikası”ndan biri olan heykeltraş Phidias’ın ünlü Zeus heykelinin olduğu yer. Sadece antik kalıntılar değil, muhteşem müzesi de bizi binyıllar ötesine taşıyacak. Lankadia, Vytina rotası üzerinde gezerek bu bölgenin kültürünü kavramaya çalışacağız.

Turumuz tamamlanınca, Atina’ya doğru yola çıkıyoruz. [295 km, yemek molası hariç 4 saat]. Ve akşama doğru Atina’ya ulaşıyoruz. Pire’den akşam saat 21.00‘de feribota binerek Sakız Adası’na hareket ediyoruz. Gece yolculuğu…

16 Temmuz 2022,Cumartesi:  İZMİR
Sabah saatlerindeki feribotla Sakız Adası’ndan Çeşme’ye geçiyoruz. Biraz yorucu ama son derece doyumlu bir turun ardından İzmir’ dönüyoruz..

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı : 1.235,- €
Tek kişilik oda fiyat farkı : 550,- €

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR
 Çeşme / Sakız Adası gidiş / dönüş feribot biletleri
 Sakız Adası / Atina –Pire Arası feribotta pulman koltuk bileti ücreti
 Sakız Adası’nda ada merkezi ve Güney Ada turu
 Sakız Adası’nda başlayıp Atina’dan devam eden tur boyunca tüm transferler ve turlar
3 otellerde 5 gece konaklama,
 Otellerdeki sabah kahvaltıları
 Şehir vergileri
 Danışmanlık ve Türkçe rehberlik
 Müze ve ören yeri girişlerinde yerel rehber
 Otoban ve köprü geçiş ücretleri
 Seyahat sağlık sigortası.

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 Öğle ve akşam yemekleri ile tüm içecekler
 Programdaki müze ve ören yeri giriş ücretleri (Yaklaşık 80,- € civarında)
 Yurt dışı çıkış harcı (150,- TL)
 Kişisel harcamalar
 65 yaş üstü katılımcılar için sürprim sigorta fiyatı farkı
 Vize ücreti. (Yeşil pasaportlarda vizeye gerek yoktur)

NOTLAR
 Bu tur bir Ebruli Turizm organizasyonudur.
 Feribotla yapılacak yolculuklarda (Sakız / Atina arası ) biletimiz pulman koltuk biletidir. Arzu eden misafirlerimiz kamara kiralayabilirler.
 Öğle –akşam yemekleri öğün başına / yemeğinize göre ortalama 20-30 € (içecek hariç) arasındadır.
 Pandemi sonrasında Yunanistan otellerinde yoğunluk yaşanmaktadır. Bu nedenle erken rezervasyon önemlidir.
 Acentemiz zorunlu durumlarda programda veya otellerde değişiklik yapabilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

KUBA

26 Ekim - 02 Kasım (+1), 2022
THY ile uçuşlar dahil
Hayalinizdeki Kuba turunun tam zamanı...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.100 €
2.100.00

İASOS & EUROMOS

16 Ekim 2022, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Kıyıkışlacık'a doğru uzanacağımız bir tur; Karya'nın en güzel kentlerinden biri olan Iasos ve dimdik ayakta duran sütunlarıyla bir kutsal alan...
350.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

09 Ekim 2022, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
450.00

MOR REYHAN HASADI (3)

17 – 20 Ağustos 2022, Çarşamba - Cumartesi
Uçakla: İzmir >> Malatya >> İzmir
Bu yaz başlattığımız ve ülkemizde ilk defa deneyimlenen bir Ebruli Rotası oldu Mor Reyhan! Mor reyhan bizi öylesine gizli cennetlerle buluşturdu ki, unutulmaz deneyimlere vesile oldu...

2 KİŞİLİK ODADA...
3.850.00
error: Content is protected !!