METROPOLİS ANTİK KENTİ ve BAYINDIR

Ark. Ali Özkan Danışmanlığında

03 Mart 2024, Pazar

1.300.00

  • Menderes Vadisi Kultur Turları
Menderes Vadisi Kültür Turları…
Ark. Ali Özkan Danışmanlığında…

Küçük Menderes Vadisi verimli tarım arazileri ile tarihten bugüne önemini koruyan özel bir ekolojik alandır. Vadiye ismini veren Küçük Menderes Nehri başta olmak üzere çok sayıda su kaynağı sayesinde erken dönemlerden itibaren iskan edilir. Yüz yılı aşkın süredir bölgede yapılan arkeolojik ve epigrafik araştırmalar bölgenin zengin antik kent dokusunu ve kırsal yerleşimlerini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu gezimizde Küçük Menderes Vadisi’nin Ephesos haricinde en iyi araştırılan antik kentine yola çıkıyoruz. Torbalı Yeniköy ve Özbey mahallelerinde yer alan Metropolis antik kentini detaylı bir şekilde gezeceğiz.

TUR PROGRAMI:

Sabah saat 07.30 ‘da Bostanlı Vapur İskelesi yönünde tramvay durağı arkasındaki otobüs durağından, 08.00‘de Alsancak Lozan Meydanı’ndan hareketle Torbalı’ya gideceğiz. Yolda vereceğimiz kahvaltı ve ihtiyaç molası sonrasında Metropolis Antik Kenti’ni gezmeye başlayacağız.

Metropolis ismini Gallesion (Alaman) Dağı’nda yer alan Ana Tanrıça’ya adanmış bir kült mağarasından alır. Hellenistik Dönemde bugünkü yerinde kurulur. Roma ve Geç Antik Dönemde, Bizans Dönemi’nde kentsel gelişimini sürdürür. Yamaca yaslanan Priene ve Pergamon gibi kentlere benzer dokusu Hellenistik-Roma modelli antik kenti anlamak adına oldukça önemlidir. Çok sayıda kamu ve sivil yapısı, gösterişli hamamları ile antik kent yaşamının izini süreceğiz. Akropolde yer alan Bizans kalesine çıktığımız Bizans Dönemi’nde Metropolis ve yakın çevresinin Orta Çağ tarihini konuşacağız.

Öğle yemeği molasını Torbalı’da vereceğiz. Yemek sonrasında gezimizin ikinci hedefi olan Bayındır’a gideceğiz. Osmanlı kent dokusunun örneklerini incelerken, son yıllarda çiçekçilik – fidancılık konusundaki atılımları ile öne çıkan Bayındır’ı farklı bir gözle tanıyacağız.

Bayındır kenti Bozdağ yamaçlarına kuruludur. Yeşilin tarihle buluştuğu ve özgün kent dokusunu muhafaza eden bir yerleşimdir. 15. ve 16. yüzyılda bir Osmanlı kenti olarak gelişen Bayındır’a ait özgün mimari eserleri geziyoruz. Bayındır sokaklarını adımlarken Hacı Sinan Külliyesi’ni, özgün sivil mimari örneklerini görüp bilgi alıyoruz. Özellikle Hamza Sokak’ta yer alan Osmanlı konut mimarisinin güzel örneklerini keyifle inceliyor, fotoğraflarını çekiyoruz.. Gezimiz sona ermeden bir çiçekçiye de uğrasak diyoruz… Akşam saat 19.30-20.00 civarında İzmir’de olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI: 1.300,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, içecekler, ören yeri ve müze giriş ücretleri.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 29 Şubat 2024, Perşembe günüdür.
 Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI
 Tura son kayıt tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

error: Content is protected !!