SONBAHARDA MACAHEL & ŞAVŞAT

Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir

16 - 20 Ekim 2021, Cumartesi – Çarşamba

2.950.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI + UÇAK BİLETİ (TAKSİT OLANAKLARI)

TUR PROGRAMI

16 Ekim 2021, Cumartesi: İZMİR / TRABZON – BORÇKA / KARAGÖL- MACAHEL- CAMİLİ KÖYÜ
Sabah saat 06.00’da Adnan Menderes Hava Alanı İç hatlar terminalinde, Pegasus kontuarında misafirlerimiz ile buluşuyoruz. Uçağımız 07.45’de direkt olarak Trabzon’a gidiyor. Yolda vereceğimiz ihtiyaç molamızdan sonra yolculuğumuz bizi Borçka’ya götürecek. Borçka/ Karagöl – Anadolu’nun ve bölgenin en güzel göllerinden biri. Göl etrafında güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra yönümüzü Macahel’e çeviriyoruz.

1921 yılında yapılan referandum sonucu Macahel halkını oluşturan 18 köyden 12’si Gürcistan, 6’sı Türkiye tarafında kalmayı tercih etmiştir. Camili Köyü tam Gürcistan sınırında yeralır. Bu sınır kapısı şu anda normal vatandaşların kullanma izni olmayan ancak eskiden yoğun kar yağışı ile yollar kapandığında önem kazanan, hikayelerle dolu bir sınır kapısı. Yine Camili köyüne ismini veren eski ahşap camiyi ziyaret ediyoruz. Çoğunluğu ahşap olan caminin 1819 yılında önce yapıldığı bilinmektedir.1955 yılında bir çığ sonucu yıkılan cami, kalan parçaları onarılarak ve yerel halkın kendi getirdikleri kerestelerle onararak Arhavi’li ustalara tekrar inşa ettirmişlerdir. Caminin restorasyonu 2018 yılında tamamlandı.
Konaklama ve akşam yemeğimiz: Dedaena Pansiyon (Efeler Köyü / Macahel) ya da Bumbulay Pansiyon’da

17 Ekim 2021, Pazar : MARAL ŞELALESİ – MACAHEL YÜRÜYÜŞLERİ …

Sabah gözlerimizi Efeler Köyünde açmak bir rüya gibi. Keyifli bir kahvaltı sonrası Macahel’in keyfini çıkaracağız. İlginç flora çeşitliliği, anıt ağaçlar, derelerde oynaşan kırmızı pullu alabalıklar, Kafkas arılarının ürettiği saf bal…. Her biri birer anıt olan dev ağaçlarla dolu, uzun bir geçmişe dayanan, doğal ormanlarda buluyoruz kendimizi. Anadolu’nun yegane YAĞMUR ORMANI bölgesi burası. Yıllık yağış 3200 mm. ve sürekli bağıl nemin egemenliği altında olan bir cennet! UNESCO’nun korunması zorunlu alanlardan biri olarak ilan ettiği bu bölge, tek kelime ile büyüleyici. Ekolojik yapı ve bitki örtüsü hakkında bilgi alıyoruz. Bugün kısa yürüyüşler yaparak yörenin tadını çıkaralım istiyoruz.

Sonra MARAL ŞELALESİ’ne gidiyoruz. Eskiden uzun bir yürüyüşle gittiğimiz Maral Şelalesinin yakınına kadar artık araba ile gitme imkanı var. Karçal dağlarından gelen derelerin muhteşem görseli, 63 metre yüksekliğindeki Maral Şelalesi. Şelaleyi tam karşıdan gören bir terastan seyir edebileceğimiz gibi, isteyenler ile şelalenin altına iniyoruz. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkat gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte birbirimize yardım ediyoruz. Cesareti olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmayın diyoruz. Suda soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor.

Bugün göreceğimiz bir cami daha var. İremit Camii ahşap işçiliği ve kökboyaların buluştuğu küçük ama farklı bir cami. Rehberimizin anlatacağı ilginç ve tarihi bilgilerle hayranlığımız artıyor…

Gezilerimizi tamamladıktan sonra otele geri dönüyoruz.

18 Ekim 2021, Pazartesi : GÜN MEYDANCIK – MISIRLI – PAPART – ÇURUPİRA – ŞAVŞAT
Sabah kahvaltısı sonrası Dedaena’dan ayrılarak köyler, dereler, ormanlar ve yaylalar arasında uzun bir yolculuk yapacağız. Arada molalar veriyoruz…

Meydancık köyündeki dinlencemizde yöre insanlarıyla bir araya gelerek yaşanmışlıklarını ve hikayelerini dinliyoruz. Sonrasında yine yeşil yoldan; sırasıyla Papart ve Çurupira yaylalarına gidiyoruz. Gürcistan’la olan doğal sınırımıza100 metre mesafede olan Çurupira yaylasının zirvelerinde manzara eşliğinde bizim için hazırlanmış Gürcü mutfağının yöresel yemeklerini yiyoruz.

Rotamız sakin şehir Şavşat! Harika bir ortamda devam eden yolcuğumuz Şavşat’ın muhteşem manzarasını izleyebileceğimiz Yavuzköy seyir terasında son buluyor. Seyir terası sonrası istersek biraz yürüyüş yapıp günümüzü tamamlamak üzere konaklayacağımız otele gidiyoruz. (ŞAVŞAT )

19 Ekim 2021, Salı: TİBETİ KİLİSESİ – VELİKÖY – BALIK GÖLÜ – ŞAVŞAT KARAGÖL
Kahvaltımızın ardından Şavşat’ta ilk durağımız olan tarihi Tibeti Kilisesi’ne gidiyoruz. Rehberimiz kilise tarihi hakkında bizi bilgilendirdikten sonra kilise civarında en güzel örnekleri ile ahşap evleri görüp yöre insanlarıyla sohbet edebileceğimiz bir çay kahve molası veriyoruz.

Tatlı sohbetimiz sonrasında sıradaki yolculuğumuz Şavşat’ın en sakin yerlerinden Veliköy. Sonra ise zirvelere doğru tırmanışımız devam ediyor. Rotamız Arsiyan Dağının eteklerindeki Balık ve Şırata gölleri… Araçla Balık Gölüne vardıktan sonra, ormanın içine doğru yürüyüşe geçiyoruz. Hafif-orta zorlukta bir yürüyüşle Şırata Gölüne varıyoruz. Keyifli zamanlar sonrasında Sahara Milli Parkına doğru yola çıkıyoruz. Milli park içerisinde bir heyelan set gölü olan Şavşat Karagöl’e geçiyoruz. Göl kıyısında yürüyüş yapıyor ve ardından Şavşat’taki otelimize dönüyoruz.

20 Ekim 2021, Çarşamba: ARTVİN – KAMİLET VADİSİ – MENÇUNA ŞELALESİ – TRABZON
Şavşat ‘ta son bir defa kahvaltı ederek ayrılıyoruz. Yolumuz üzerinde Deriner Barajı ve Artvin hakkında bilgileniyor ve mola veriyoruz. Hopa’da yeniden Karadeniz’le buluştuktan sonra Kamilet vadisi’ne doğru yolculuğumuza devam ediyoruz. Çifte köprüleri gördükten ve fotoğraf molamızı verdikten sonra yürüyebilecek olanlarla 40 dakikalık bir yürüyüşle Mençuna Şelalesi’ne gideceğiz.

Sonra tekrar Karadeniz sahil yoluna çıkıyoruz Uygun molalar sonrasında Çay bitkisiniz hangi aşamalardan geçtiğini görebileceğimiz atölyelerde, sofralarımıza ulaşırken geçtiği işlemleri ve Karadeniz çayını demleme yöntemlerini yerinde görerek öğreniyoruz.

Akşam saatlerinde zaman durumuna göre Trabzon’da bir mola sonrasında havalimanına gidiş.. Uçağımız saat 20.05 ‘de (SunExpress). Unutamayacağımız bir gezinin daha sonuna gelmiş oluyoruz ….

TUR FİYATI

KONAKLAMA 5-6 Taksit olanağı
İki kişilik odada kişi başı 2.950,- TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyatı farkı     800,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ:
Grup bileti henüz alınmamış olup, 8 kişiye ulaştığımızda alınacaktır.

İNDİRİM:
Nakit ve banka yolu ile yapılan ödemelerde kişi başı: 100,- TL
Kredi Kartı ile tek çekimlik / (taksitsiz) ödemelerde: 50,- TL

TAKSİT:
İşbank Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Tur boyunca araçla yapılan ulaşımlar, rehberlik, yöreye uygun özel butik otellerde / pansiyonlarda 4 gece konaklama, sabah kahvaltısı ve akşam yemekleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İzmir-Trabzon- İzmir arasında gidiş-dönüş uçak biletleri, öğle yemekleri ve içecekler, yollarda alınan yemekler ve içecekler, ören yeri ve müze girişleri.

NOTLAR:
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar (yer olduğu sürece) 1 hafta tutulur.
 Bir hafta içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Bu turlarımızda koltuk numarası vermez dönüşümlü oturmayı önerirdik ancak pandemi koşulları nedeniyle oturma yerlerini değiştirmiyoruz.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanız, tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır. Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 AŞI Kartı veya son 48 saat içinde yapılmış PCR testinin ibrazı, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında veya akışında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sigorta kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Salgın hastalıklar sigorta kapsamı dışındadır. Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Seyahat sigortanızın geçerli olabilmesi için tur sözleşmesini okuyup imzalamanız ve kimlik bilgilerini acentemize kaydettirmeniz gereklidir.

ACENTEMİZCE TURLARDA UYGULANANAN PANDEMİ KURALLARI

 Öncelikle uygulanacak tüm kurallar yetkili kurullarca ilan edilecek önlemler / yasalar doğrultusunda olacaktır. Açıklanan tarihler normalleşme süreci için geçerli olacaktır ve tarih ile koşullarda değişiklik gündeme gediğinde turlarımıza yansıtılacaktır.
 AŞI Kartı veya son 48 saat içinde yapılmış PCR testinin ibrazı, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir.
 Gezilere katılım kararı bireyseldir. Kişi kendi isteği ile katılım kararı alır ve tedbirlerimiz kendisine mantıklı ve uygulanabilir gelirse geziye kaydını yaptırır.
 Turlarımızda genel olarak, gidilen yer ve bölgeye göre 16’ lık, 19’ kişilik araçlar kullanılacaktır.

 Önümüzdeki dönemin yaz ayları olması nedeniyle yayla ve yüksek yerler tercih edileceğinden araçlarımızın büyüklüğü zorunlu olarak gidilen yolların durumuna göre seçilecektir. Yani 16 ve 19 kişilik araçlarla yola çıkılacak ve resmi olarak ilan edilen kuralların öngördüğü sayıda katılımcı alınacaktır.
 Araçlar tur öncesinde temizlenecek ve sterilize edilecektir. Araçlarda kolonya – kolonyalı mendil ve kapalı şişe suyu bulundurulacaktır.
 Araçların klima bakımı yapılmış olacak ancak yüksek yerlerde klima tercihli olarak kapalı olacaktır.
 Konuklarımızın kendi maskelerini getirmesi, araca iniş ve binişler ile molalarda mümkün olduğunca bir yere dokunmaması ve hep aynı yerde oturularak seyahat edilmesi rica edilecektir.
 Covid-19 son derece bulaşıcı ve nereden nasıl bulaştığına ilişkin kesin bilgilere henüz sahip olmadığımız bir virüstür. Bu nedenle hijyen ve maske kullanımından kişiler kendileri sorumludur.
 Geziye gidilecek yerler mümkün olduğunca tarafımızdan denetlenecek olsa da esas olarak her birey kendinden sorumludur.
 Tur sırasında veya sonrasında rahatsızlanma olur ise acentemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
 Katılan tüm misafirlerimizin ilgili süreci bildiği, yasal sonuçları kabul ederek tura katılması konusunda bilgilendirildiğini onaylaması önemlidir.
 Gezilerimize katılacak misafirlerimizin yukarıdaki kuralları dikkatle okumasını ve kaydını ondan sora yaptırmasını önemle rica ederiz.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

BİR MACAHEL RÜYASI

11 - 15 Eylül 2021, Cumartesi – Çarşamba
Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir
Yeşile, buluta, suya, yeryüzünün en güzel yüzüyle buluşmaya...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 3.050 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.050.00
error: Content is protected !!