LİKYA YOLU-3. ETAP

Trekking Programı

10-14 Kasım 2021, Çarşamba – Pazar

4.000.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Rehber Yusuf Küçük ile…

İZMİR– TERMESOS ve MYRA ANTİK KENTLERİ – TERSANE- BATIKŞEHİR – SİMENA (KALEKÖY) ÜÇAĞIZ (TEİMİUSA) – APERLAİ ANTİK KENTİ – KILIÇLI ( APOLLONAİ ) – UFAKDERE – LİMANAĞZI (SEBEDA) – KAŞ

Anadolu’nun en eski uygarlıklarından olan Likya, Fethiye ve Antalya Körfezi arasında kalan ve günümüzde Teke Yarımadası olarak adlandırılan bölgede kurulmuştu. Akdeniz’in en bakir koylarından Toros Dağları’nın zirvelerine; Xsanthos, Patara, Olympos ve Phaselis gibi Likya’nın en önemli antik kentlerine uzanan bu yolu, Ebruli Gezginleri ile bölüm bölüm yürüyoruz…

Likya Yolu yürüyüşünün 3. Bölümünde mümkün olan kolay ve rahat yolu seçtik. Çok uzun yürüyüşler gerektirmeyen en fazla 6-7 saatlik rahat yürüyüş mesafeleri içeren bir program hazırladık. Bu parkurda özel bir rahatsızlığı olmayan herkes yürüyebilir. En uzun rotamız 15 km. Ayrıca çadır konaklaması yapmıyoruz. Mevsim keyifli yürüyüşler için gayet uygun ve geceleri de pansiyonlarda konaklayacağız.

TUR PROGRAMI

1.Gün / 10 Kasım 2021, Çarşamba: İZMİR– TERMESOS – MYRA – ÜÇAĞIZ
Sabah erken saatlerde (06.00) İzmir’den Aydın- Denizli otoyolu üzerinden 6 saatlik (550 km) yolculuğumuza başlıyoruz. Uygun yerlerde molalar vererek ilerliyoruz. Korkuteli’nden sonra TERMESOS Ören yerini gezmek istiyoruz. Ardından bizi MYRA Antik Kenti bekliyor. Akşam yemeği ve konaklama, Üçağız’daki pansiyonumuzda.

Bilgi Notu:

TERMESSOS Antik Kenti: ’Pisidia Bölgesi’nin “Milyas” olarak anılan güneybatı bölümünde, bugün “Güllük” adını taşıyan Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelme Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir. Orman içinde korunan ören yerlerinin en çarpıcılarından biri olup, Güllük Dağı Milli Parkı içinde yer alır.

“Büyük İskender’in Doğu seferinde surlarını aşamadığı tek kent” olarak bilinen Termessos’u gezebilmek için biraz çaba sarfetmek gerekiyor. Şehrin Tiyatrosu bir dağ yamacında ve ormanın ucuna kurulmuş. Kent tarihi ve doğal zenginliği sebebiyle Güllük Dağı Milli Parkı kapsamına giriyor.

Termessos’ta, çok sayıda tapınak ve çok geniş mezarlık alanları vardır. Mezar yapılarının çeşitliliği ve bezemeleri oldukça zengindir. Bunlardan Büyük İskender döneminin önemli komutanlarından Alketas’ın mezarı (İ.Ö. 319) ve diğerleri şehir tarihine ışık tutmaları açısından önemlidir. Anıtsal mezarların yanında, savaşçılara ait olduğu bilinen çok sayıda kalkan motifli lahit görülür. Antalya Müzesi’nde Termessos’a ait en ilginç eser “Lahitler Salonu”nda sergilenen “Köpek Lahdi” dir. Stefanos adlı köpeğe sahibesi tarafından yazılmış şiirsel kitabe benzersiz olmasıyla ayrı bir önem taşır.

MYRA Antik Kenti: Demre civarında yer alan Myra Antik Kenti, aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulmuştur. Şehrin denizle bağlantısı, Myros Nehri’nin (Demre Çayı) batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile sağlanmaktaydı. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) Limanı’ndan da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti yürütülmekteydi. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Kaya mezarları, Likçe yazıtlar ve sikkeler, Myra’nın en azından İ.Ö. 5’inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterirler. Strabon’un verdiği bilgiye göre Likya Birliği’nin altı büyük kentinden biri olan Myra, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılır.

2.Gün / 11 Kasım 2021, Perşembe: TERSANE- BATIKŞEHİR – SİMENA ( KALEKÖY) – ÜÇAĞIZ
Sabah kahvaltısı sonrasında tekne ile Tersane’ye gidiyoruz. Grubumuz isterse burada bir yüzme molası veriyoruz ve Batık Şehri görüyoruz. Sonra Simena Antik Kenti’ni (Kaleköy) geziyoruz. Ardından, yürüyerek Üçağız’a dönüyoruz (yaklaşık 4-5 km. lik rahat bir yürüyüş).

Bilgi Notu:

Simena Antik Kenti Kaleköy’ün olduğu yerde kuruludur. Bulunan yazıtlardan kuruluş tarihini M.Ö. IV. yüzyıla kadar indirebiliyoruz. Orta Çağ surlarının oluşturduğu iç kalede, kalıntıları birkaç bloktan ibaret olan bir tapınak ile bu tapınakla irtibatlı bir stoa vardır. Ayrıca yine kale içinde, doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro yer alır ki bu, Lykia şehirleri içindeki en küçük tiyatrodur. Kale’den Üçağız’a bakıldığında, buranın ne kadar emniyetli bir doğal liman olduğu anlaşılır.

3.Gün / 12 Kasım 2021, Cuma: ÜÇAĞIZ (TEİMİUSA) – APERLAİ ANTİK KENTİ – KILIÇLI
Sabah kahvaltımızı yapıyor, atıştırmalık kumanyalar hazırladıktan sonra yürüyüşe başlıyoruz. Bugün yaklaşık 14 km. lik orta zorluk derecesinde bir yürüyüş yapmayı planlıyoruz Yanınıza yeterli su almayı unutmayın diyoruz. Su kaynaklarının sınırlı olduğu ama çok güzel görüntülere ve plajlara şahit olacağımız bir rotada yürüyoruz. Arada yüzme molası da verebiliriz. Mayonuzu da sırt çantanıza koymayı unutmayın.
(Toplam 14 km ve 300 metre irtifa)

Bilgi Notu:

Aperlai Antik Kenti: Kaş ile Kekova arasında bulunan Sıçak Yarımadası’nda uzun ve dar bir koyun başlangıcında yer alır. Kent adının orijinali Luwi dilinde “Aprillai” olup “Akarsu Boğazı” anlamına gelmektedir. Aperlai, küçük boyutlu bir Likya liman kentidir. 16’ncı yüzyılda, tamamen terk edildiği ve belki üç beş balıkçı ailesinin barındığı korunaklı bir liman olarak Piri Reis’in Kitab-ı Bahriye’sinde de anılmaktadır. Lykia Birliği sırasında Aperlai üç kentin, bazı kaynaklara göre ise dört kentin “tek oya” sahip olduğu birliğin başındadır. Aperlai’ın Simena, Apollonia ve İsinda ile bir “sympoliteia” imzaladığı ve oluşturduğu kesindir. Söz konusu üç şehrin vatandaşlarından yazıtlarda “Simena’dan Aperlailılar” diye söz edilmekte ve kendi etnik isimleri kullanılmamakta idi. Bizans Dönemi Piskoposluk kayıtlarında ise ismi “Aprillae” şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

4.Gün / 13 Kasım 2021, Cumartesi: KILIÇLI ( APOLLONAİ )- UFAKDERE – KAŞ
Sabah kahvaltısından sonra yine keyifli bir yürüyüş rotasına başlıyoruz. Kaş’ın sahil yerleşimlerinden Kılıçlı yakınındaki bir tepe üzerine kurulu, adını Işık ülkesi Likya’nın tanrısı Apollon’dan alan Apollonai Antik Kentinden başlıyoruz yürümeye. Devasa su sarnıçları, kaya mezarları arasından güzel ova görüntüleri eşliğinde Ufakdere’ye kadar yaklaşık 10 km. yürümeyi planlıyoruz. Orta zorluktaki yürüyüşümüz yaklaşık 5-6 saat sürüyor. Akşam yemeği ve konaklama Kaş’ta.

Bilgi Notu

Apollonia Antik Kenti: Kaş’a 22 km mesafede, Kekova yolu üzerinde, Kılınçlı köyünde Lykia Birliği’ ne bağlı olarak kurulmuş bir kenttir. Kalıntılardan anlaşıldığına göre MÖ 4. yüzyılda kurulmuştur. Şehir “L” harfine benzeyen bir kayalığın üzerindedir ve kenti çevreleyen surların bir kısmı ayakta kalmıştır. İç kulenin batısında iyi durumda bir Bizans dönemi yapısı ile aynı döneme ait bir kilise bulunmaktadır. Kilisenin batısında tahrip olmuş tiyatro görülür. Hamam ve en ilginç yapılardan olan Heroon 6 prizmal gövdeli mezar anıtı diğer kalıntılardır.

5.Gün / 14 Kasım 2021, Pazar: UFAKDERE- LİMANAĞZI (SEBEDA ) – KAŞ
Sabah kahvaltısından sonra eşyalarımızı alarak pansiyondan ayrılıyor ve yine keyifli bir rotada yürüyüşe başlıyoruz. Yaklaşık 10 km. ve en fazla 150 m. yükseklikte, 5 saatlik bir yürüyüş yapıyoruz. Çeşitli bitkiler ve güzelim ağaçlar arasında fotoğraf çekmek için sık sık duruyoruz. Yürüyüşümüzü saat 15.00 gibi bitirdikten sonra Likya’ya veda etme vakti geliyor ve İzmir’e geri dönüş yolculuğumuz başlıyor…

Bilgi Notu:

SEBEDA Antik Kenti: Günümüzde Bayındır Limanı olarak geçen bölgede Bahtsız ve Kavgar Tepelerini içeren kentin adının Sebeda olduğu bilinmektedir. Kent, güvenilir bir liman çevresinde oluşmuş; lahitleri, kaya mezarları, sarnıçları, yağ çıkarma işlikleriyle Likya Dönemi’ne ait küçük bir çiftlik yerleşimidir. Tepe üzerinde ise lahitler ve nişlerin olduğu doğal bir kayanın düzleştirilmesiyle oluşturulmuş Açık Hava Mabedi yer almaktadır.

ANTİPHELLOS Antik Kenti: Kaş ilçe merkezinin bugün üzerinde kurulu olduğu Antiphellos’un adı, Likya dilinde yazılmış kitabelerde ve sikkeler üzerinde Habesos olarak geçmektedir. İ.Ö. 6.yy’dan itibaren yaşamını sürdürdüğü bilinen kent, ilk dönemlerde biraz yukarısında bulunan Phellos’un limanı şeklinde küçük bir yerleşim yeri olmuştur. Ancak Helenistik Dönem’e girilirken Phellos gerilemiş, Antiphellos ise gelişerek daha ön plana çıkmıştır. Bu durum Roma Dönemi’nde de devam etmiş; şehir, bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek Phellos’un limanı durumundan çıkarak kendine yeten zengin bir şehir durumuna gelmiş; Likya Birliği’ne üye kentlerden biri olmuştur.Antik şehir kısmen bugünkü şehrin altında, kısmen de doğu-batı doğrultusunda uzayan yarımada üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen taş işçiliği gösteren Helenistik sur kalıntıları yarımadanın başladığı kesimde, Meis Adası’na bakan yüzde ve deniz kenarında görülebilmektedir.

Çukurbağ Yarımadası’na giden yolun kenarındaki Antiphellos’un denize bakan tiyatrosu oldukça sağlam olarak günümüze gelebilmiştir. Yarımadanın yüksekçe yerinde 26 oturma sırası ile çok güzel taş işçiliğine sahip olan tiyatro, tipik Helenistik tiyatro özelliklerine sahip olup sahne binası yoktur. Tiyatronun kuzey doğusunda, ana kayaya oyularak yapılmış İ.Ö. 4. yy‘a tarihlendirilen ve el ele tutuşarak dans eden 24 küçük kadın kabartmasının bulunduğu mezar odası yer almaktadır.

TUR FİYATI (İş Bankası K. Kartlarına taksit yapılabilir)

İki kişilik odada kişi başı: 4000,- TL
Tek kişilik oda fiyat farkı: 600,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR
Tüm transfer ve ulaşımlar, rehberlik, yöresel otel /pansiyonlarda 4 gece konaklama ve sabah kahvaltıları, 3 akşam yemeği (pansiyonda),  kumanya için atıştırmalıklar, seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR
İlk günün kahvaltısı ve 4.gün ile son akşam yolda yenen yemekler, yemeklerdeki içecekler. Program dışında yapılabilecek ekstra organizasyonlar, olasi tekne turları ve transferler.

KONAKLAMA
Yöre pansiyonlarında kalınacaktır. Lüks olmayan, sade, temiz, tuvalet ve banyosu içeride olan 2 kişilik odalarda konaklanacaktır. Pandemi nedeniyle eş – kardeş olmayan (aynı evde yaşamayanların) single konaklamasını öneriyoruz.

YEMEKLER
 Konaklama yapılan günlerde sabah kahvaltıları pansiyonda alınacaktır.
 Öğle yemekleri kumanya olacaktır

KATILIM KOŞULU
Program orta zorlukta yürüyüş içermektedir.. Önemli bir sağlık sorunu olmayan, normalde yürüyüş yapan, yürümeye engel ayak / diz problemi olmayan ve grup kurallarına uyum sağlayabilen herkes bu tura katılabilir.

GEREKLİ MALZEMELER
 Rahat, pamuklu uzun kollu tişörtler (4-5 adet )
 Rahat, yürüyüşe uygun esneklikte (kot olmayan) pantolonlar (en az 2 adet )
 Yürüyüş esnasında rahat taşıyabileceğiniz ebatlarda ergonomik bir sırt çantası ve su matarası.
 Rüzgârlık ve terletmeyen üst giysiler ve yağmurluk
 Yürüyüşler için ayak bileğini kavrayan, rahat, altı kaygan olmayan spor ayakkabı ve yedek ayakkabı
 Cep telefonu için yedek şarj, şapka, boyun için tülbent eşarp, gözlük, krem gibi kişisel eşyalar..
 Akşamları serin olabileceğinden, ceket/ anorak/ rüzgarlık alınabilir.

ÖNEMLİ NOTLAR
 Program en az 8 kişi/ en fazla 12 kişi için planlanmıştır.
 Program İzmir çıkışlı araç (karayolu) iledir.
 Programımız pandemi koşulları dikkate alınarak hazırlanmıştır.
 Araç büyüklüğü kişi sayısına ve pandemi koşullarına göre ayarlanacaktır.
 Yolculuğa katılanlardan HES kodu, aşı kartı ya da PCR testi istenmektedir. Bu uygulama 06 Eylül 2021den itibaren zorunlu hale gelmiştir.
 Farklı sorularınız varsa acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Acentemiz ve rehberimiz zorunlu durumlarda program değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

LİKYA YOLU-1. ETAP

03 - 07 Kasım 2021 / 4 Gece & 5 Gün
Trekking Programı
1. Etap olarak adlandırılan harika bir Likya yürüyüş rotası. Biz bu turu nispeten rahat parkurlarda ve pansiyon konaklamalı olarak yapıyoruz.

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:4.000 TL
4.000.00

KAZDAĞLARI’NDA SONBAHAR YÜRÜYÜŞÜ

09 - 10 Ekim 2021, Cumartesi – Pazar
Yürüyüş Turu
Bu hafta sonu sizi Kazdağları'nın eşsiz doğası içinde en güzel parkurlardan birinde yürümeye davet ediyoruz.

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 930 TL + (Taksit olanakları)
930.00
error: Content is protected !!