LİKYA YOLU/ 2. BÖLÜM

Trekking Programı

06 -10 Nisan 2021, Salı - Cumartesi

2.940.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

Oldukça rahat yürüyüş rotaları içeren bir programla; Adrasan-Gelidonya Feneri-Çıralı-Yanartaş ve muhteşem manzaralar…

Likya Yolunun 2. Bölümünde de mümkün olan kolay ve rahat yolu seçtik. Çok uzun yürüyüşler gerektirmeyen en fazla 6-7 saatlik rahat yürüyüş rotaları içeren bir program hazırladık. Bu parkurda özel bir rahatsızlığı olmayan herkes yürüyebilir. En uzun rotamız 16 km. Ayrıca çadır konaklaması yapmıyoruz. Mevsim keyifli yürüyüşler için gayet uygun ve geceleri de otel / pansiyonlarda konaklayacağız.

TUR PROGRAMI

1.Gün / 06 Nisan 2021, Salı : İZMİR– ELMALI – ARİKANDA- ADRASAN
Sabah erken saatlerde İzmir’den hareketle Denizli-Elmali hattı üzerinden yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda uygun yerlerde molalar veriyoruz. Toplamda yaklaşık 510 km. lik bir yolculuk yapacağız. Demre’ye geldiğimizde yakınlardaki ARİKANDA ÖREN YERİNİ gezelim istiyoruz. Keyifli bir gezi sonrasında yolculuğumuza devamla akşamüzeri Adrasan’dayız. Ne dersiniz hava durumu müsaade ederse bir deniz molası bile yapabiliriz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Bilgi Notu:
Antalya /Finike İlçesi, Arif Köyü sınırları içerisinde yer alan Arykanda Antik Kenti’nin ismi Likya dilinde “Ary-ka-wanda”, “yüksek kayalığın yanındaki yer” anlamına gelmektedir. Kentin adının filolojik açıdan yerli Anadolu dilini yansıtması, bölgenin en eski şehirlerinden biri olduğunu göstermektedir. İ.S. 240 yılında büyük depremden sonra kısmen onarılan şehir, Bizans egemenliği sırasında “Akalanda” veya “Orykanda” adıyla anılır. Kentte İ.Ö. 4’üncü yüzyılda inşa edilmiş Güneş Tanrısı Helios adına yapılmış tapınak bulunmaktadır. Kentin gözetleme kulesinden sonra en üst seviyedeki diğer yapısı İ.S. 1’nci yüzyılda inşa edilen stadiondur. Şehrin güneydoğusunda bulunan gymnasium, hamamın hemen yanında yer almakta ve hamam-gymnasium görünümü vermektedir. Şehrin “Doğu Nekropolü” olarak isimlendirilen mezar alanı, birçoğu ayakta kalmış anıt mezarlarla dikkati çeker. Birbirine teras görevi gören anıt mezarların tümü İ.S. 2nci yüzyıla ait olup bunların altındaki terasta çatı hizasına kadar ayakta kalmış hamam, şehrin iyi koruna gelmiş yapılarından biridir. Şehrin su ihtiyacı, büyük bir beceri ve su mühendisliği örneği gösteren tesislerle sağlanmaktadır. Aykırıçay’ın çıktığı yerde sarp kaya yüzeylerine oyulmuş dört ayrı seviyedeki kanal, şehre su getiren sistemin ana hatlarını oluşturur.

2.Gün / 07 Nisan 2021, Çarşamba : KARAÖZ – GELİDONYA FENERİ – KARAÖZ
Sabah kahvaltımızı yaparken öğle kumanyamızı da hazırlıyoruz. Sonra aracımızla KARAÖZ Mevkii’ne, oradan da GELİDONYA FENERİ’ne doğru falezler boyunca yürüyüşe başlıyoruz. Pamfilya Denizi’ni Likya Denizi’nden ayıran yarımadada bulunan fener ile 5 Adalar arasında geçen Antik Deniz Yolunu gözleyeceğiz. Olağanüstü bir coğrafyada ve muhteşem deniz manzarası eşliğinde yürüyoruz. 200-250 metre yükseklikteki Gelidonya Fenerine ulaşınca biraz mola veriyor, manzaranın tadını çıkarıyoruz. Markiz Dağı eteklerinden Likya Yolu’nun en güzellerinden olan bu rotadaki gidiş / dönüş toplam 9 km ve yaklaşık 4-5 saat sürecek bir yürüyüş tahmin ediyoruz.

Bilgi Notu:
* Taşlı Burun yada Kırlangıç Burnu olarak anılan Gelidonya Burnu, hemen önündeki Beş Adaların Antik Likya uygarlığı ve denizciliğinde önemli bir yeri vardır. Gelidonya Burnu ters akıntılar nedeniyle Antalya Körfezinin en tehlikeli yeri olarak bilinir. Antik dönemde birçok gemi kayalara sürüklenerek batmış. O kadar ki, Burun ve Beş Adalar çevresi su altı mezarlığı haline gelmiş. Bilim adamları ve tarihçilerin dikkatini çeken bölgede, 1960 yılında, dünyanın ilk bilimsel su altı araştırması gerçekleştirilmiş. George F.Bass önderliğindeki araştırma ekibinin incelediği İ.Ö.15. yüzyıla ait gemi kalıntıları Bodrum Sualtı Müzesinde sergilenmektedir.

* “Akdeniz’in kılavuz fenerlerinden biri olan Gelidonya Fenerinin inşasına 1934 yılında Antalya’nın Kumluca ilçesi, Taşlık Burnunda Tarihi Likya Yolu üzerinde başlanmış ve 1936 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. Gelidonya, 227 m rakımla Türkiye’nin en yüksek deniz feneri unvanını taşıyor. Ayrıca 2007 yılında Türkiye’nin en güzel manzarası seçilen fener gerçekten görülmeye değer” (Alıntı: Ayaz Sercan Erdem )

3.Gün / 08 Nisan 2021, Perşembe: ÇIRALI – ULUPINAR- YANARTAŞ – ÇIRALI
Sabah kahvaltımızı yapıyor, atıştırmalık yiyeceklerimizi hazırladıktan sonra yürüyüşe başlıyoruz. Bugün yaklaşık 14 km. lik bir yürüyüş yapmayı planlıyoruz. Önce normal yoldan ve orman yolundan ULUPINAR ŞELALESİ’ne yürüyeceğiz. Ulupınar Köyünde Çınar ağaçları ile kaplı gürül gürül sular içerisinde birçok restoran var. Öğle yemeğimizi burada yedikten sonra yürüyüşe devam edeceğiz. YANARTAŞ’a akşam saatlerinde varmanın daha güzel olduğu söylenir. Ağzından alevler çıkan KİMERA, bütün Likya bölgesinin en önemli simgesidir. Keyifli bir yürüyüş rotasından sonra akşam yemeği ve konaklama için yine otelimize döneceğiz. ( Toplam 14 km ve 400 metre irtifa)

4.Gün / 09 Nisan 2021, Cuma: YUKARI BEYCİK -TAHTALI DAĞI – YUKARI BEYCİK
Sabah kahvaltısından sonra yine keyifli bir yürüyüş rotasına başlayacağız Aracımız bizi belli bir noktaya kadar götürecek. Ardından, Yukarı Beycik köyünden başlayarak biraz tırmanacağız. TAHTALI‘da, sedir ağaçlarının olağanüstü görüntüleri eşliğinde 1900 m rakımına kadar yürüyeceğiz. Bu bölgede yaklaşık 10-12 km lik bir yürüyüş hedefliyoruz. Zirve (2365 m) yapar mıyız, bilemiyoruz. Ancak bu rotanın en güzel yanı o güzel sedir ormanlarının içinde yürümektir. Bizim tercihimiz bu güzel coğrafyada aynı rotadan yürüyerek geri dönebilmek. Akşam konaklama için yine otelimize döneceğiz.

5.Gün / 10 Nisan 2021, Cumartesi: ÇIRALI – MADEN – ÇIRALI
Sabah kahvaltısından sonra eşyalarımızı alarak pansiyondan ayrılacağız ve yine keyifli bir yürüyüş rotasına başlayacağız. Yaklaşık 8-10 km. en fazla 150 m yükseklikte 4 saatlik bir yürüyüş yapacağız. Çeşitli bitkiler ve güzelim ağaçlar arasında sık sık fotoğraf çekmek için duracağız. Bu yürüyüş bize az gelir ise etraftaki pek çok alternatif parkuru değerlendirebiliriz.

Yürüyüşümüzü saat 15.00 gibi bitirdikten sonra, İzmir’e geri dönüş yolculuğuna başlayacağız. Sabah olmadan İzmir’de olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI

(İş Bankası Kartlarına taksit yapılabilir)
İki kişilik odada kişi başı: 2.940,- TL
Tek kişilik oda fiyat farkı: 400,- TL

TAKSİT: İş Bankası kredi kartlarına taksit imkanı vardır.

FİYATA DAHİL OLANLAR Araçla yapılacak tüm transfer ve ulaşımlar, rehberlik, yöresel otel /pansiyonlarda 4 gece konaklama ve sabah kahvaltıları, 4 akşam yemeği (otel/pansiyonda), kumanya için atıştırmalıklar, seyahat sigortası.

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR İlk günün kahvaltısı ve son günün akşam yemeği, restoranlarda yenilen öğle yemekleri, içecekler.

KONAKLAMA Yöre Otel ve Pansiyonlarında kalınacaktır. Lüks olmayan, sade ama temiz, tuvalet ve banyosu içeride olan 2 kişilik odalarda konaklayacağız. Pandemi nedeniyle eş – kardeş olmayan (aynı evde yaşamayanların) single konaklamasını öneriyoruz.

YEMEKLER
 Konaklama yapılan günlerde sabah kahvaltıları  otel/pansiyonda yapılacaktır.
 Öğle yemekleri bazen kumanya, bazen yöresel restoranlarda olacaktır.

KATILIM KOŞULU Önemli bir sağlık sorunu olmayan, yürüyüşle ilgili ayak / diz problemi olmayan ve grup kurallarına uyum sağlayabilen herkes bu tura katılabilir.

GEREKLİ MALZEMELER
 Rahat, pamuklu uzun kollu tişörtler (4-5 adet )
 Rahat, yürüyüşe uygun esneklikte / kot olmayan pantolonlar (en az 2 adet )
 Yürüyüş esnasında rahat taşıyabileceğiniz ebatlarda ergonomik bir sırt çantası ve su matarası.
 Rüzgârlık ve terletmeyen üst giysiler
 Hava durumuna uygun olarak bir yağmurluk
 Yürüyüşler için ayak bileğini kavrayan, rahat, altı kaygan olmayan spor ayakkabı (2 adet )
 Cep telefonu için yedek şarj, şapka, boyunluk , eşarp, gözlük , krem gibi kişisel eşyalar..
 Akşamları serin olabileceğinden, ince bir anorak alınabilir.

ÖNEMLİ NOTLAR
 Program en az 8 kişi/ en fazla 14 kişi için planlanmıştır.
 Program İzmir çıkışlı araç (karayolu) ile planlandı. Ancak tüm grup uçak ile gitmeyi tercih ederse, program Antalya gidiş/ dönüş olarak yapılabilir.
 Ön rezervasyon seçeneği yoktur. Sadece kesin rezervasyonlar kabul edilmektedir.
 Farklı sorularınız varsa acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 Programımız pandemi koşulları dikkate alınarak hazırlanmıştır.
 Araç büyüklüğü kişi sayısına ve Pandemi koşullarına göre ayarlanacaktır.
 HES kodu alınması zorunludur.
 İlk ve son gün araç yolculuğu uzundur ve araç içinde maske takılması zorunludur.
 Acentemiz ve rehberimiz zorunlu durumlarda program değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI YÜRÜYÜŞÜ

23 Nisan 2021, Cuma
Yürüyüş Turu
Ülkemizin en güzel doğal alanlarından biri olan Dilek Yarımadası'nda doyumsuz manzaralar, çiçekler, kuşlar, kelebekler içinde bir gün...
200.00

GÖLLER YÖRESİ ve SAGALASSOS

23 - 25 Nisan 2021, Cuma – Pazar
Otobüsle
Salda Gölü, Burdur, Isparta, Yalvaç /Psidia Antiokheia'sı, Beyşehir, Eflatunpınar, Eğirdir, Sagalassos!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:1300 TL
1.300.00

KAPADOKYA’DA BAHAR

23 – 25 Nisan 2021, Cuma- Pazar
Uçakla
Baharın en güzel günlerinde, 5* otelde 2 gece konaklamalı rüya gibi bir Kapadokya turu...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:1175 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
1.175.00
error: Content is protected !!