LATMOS HERAKLEİA ve YEDİLER MANASTIRI

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

24 Mart 2024, Pazar

1.300.00

BAFA GÖLÜ ÇEVRESİ
LATMOS HERAKLEİA ve YEDİLER MANASTIRI

Ark. Nezih AYTAÇLAR Danışmanlığında

TUR PROGRAMI

Sabah 07.30’da Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında (Tramvay durağının arkası), 08.00’de Alsancak Lozan Meydanında konuklarımızla buluşarak, Aydın istikametine doğru yola çıkıyoruz. Bir süre sonra, Milas-Söke karayolundan ayrılıp Latmos Herakliası’na dönüyoruz. Bafa Gölü kenarında, Gölyaka köyünde araçtan iniyoruz. Yukarıya doğru yaklaşık iki kilometrelik bir yürüyüşle, Latmos’un 13 Manastırından en büyüğü olan Yediler Manastırı’na gidiyoruz. Dağların sarp ve ulaşılmaz yapısı ile gnays kayalıklarının ilham veren ilginç şekillerinin bileşimi, Erken Bizans döneminde bu coğrafyayı inzivaya çekilmek için ideal bir yer haline getirmiş. Gölün kıyılarındaki irili ufaklı adacıklar ve dağın hemen her köşesi manastır ve kiliselerle doldurulmuş. Gölyaka ve Kapıkırı Köyleri arasında yaklaşık 1-1,5 saatlik bir yürüyüşle varacağımız alanda freskleri inceliyor, manastır hayatı üzerine sohbet ediyor ve çevremizdeki manzarayı, tıpkı bir zamanların keşişleri gibi, huşuyla beynimize nakşediyoruz. Burası aynı zamanda Karya kültürüne ait çok az bilinen izleri de saklayan Antik Latmos yerleşimi. Çevreyi gezerken sadece erken Hristiyan kültürü değil, antik Karya yerleşimleri hakkında da fikir ediniyoruz.

Surla çevrili iki manastırın içinde iki kilise ve bir şapel bulunuyor. Adı muhtemelen Kellibaron olan manastıra ulaştığımızda bizi süprizler karşılıyor.. Manastırın doğu avlusundaki bir kayanın içinde, oldukça iyi durumda bulunan freskoları hayranlıkla seyrediyoruz. İsa’nın doğumu, vaftiz edilişi, çarmıha gerilmesi, mezara konması ve gökyüzüne çekilmesi sahnelerini inceliyoruz. Doğanın içinde bu resimlerin korunabilmiş olması adeta bir mucize..

Öğle yemeği için Kapıkırı Köyüne gidiyoruz. Yemek sonrası bir zamanların körfez kenti olan Herakleia’yı geziyoruz. LATMOS HERAKLİA’sının geçmişi İ.Ö. 4.yy’a kadar uzanır. Burada uzun yıllardır konuklarını bekleyen Athena Tapınağını, Kent Meclisini, Tiyatro kalıntılarını, Agorayı ve görkemli Kent Surlarından geriye kalanları geziyoruz. Saatler ilerliyor ve Bafa’nın tadına doyamadan ayrılmak zorunda kalıyoruz. Akşam saat 20.00 civarında İzmir’e ulaşıyoruz.

TUR FİYATI: 1.300,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler.
BİLGİ: Bafa çevresinde grupla serbest zaman vererek yemek yiyebilmek çok zor olduğu için restoranla menü anlaşması yapıyoruz. Kaydınızı yaptırırken bu konuda bilgi alabilirsiniz.
NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Son kayıt tarihi 21 Mart 2024 Perşembe günüdür.
 Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
 Günü birlik turlarda koltuk numarası verilmez
 Gezi güzergahında düzgün patika yol bulunmayıp, dağa doğru hafif çıkış ve inişle yürünmektedir.
 Yürüme sorunu olanlara bu turu önermiyoruz.
 Rahat yürüyüş ayakkabıları ve hava durumuna uygun giysilerle gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.
İPTAL KOŞULLARI 
 Tura son kayıt tarihi olan 21 Mart 2024 Perşembe gününe kadar iptallerde ücret iade edilir.
 Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde yahut tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu vb. olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.
Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

UŞAK – BLAUNDOS – NAIS

09 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Her anı zengin bir görsellikle dolu, keyifli bir tur programına davetlisiniz; Dillere destan Karun Hazinesi, İonia-Lydia-Pers sanatları, bir kartal yuvasını andıran Blaundus ve Inay'ın su kaynakları...
1.600.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA

02 Haziran 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
1.600.00

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

26 Mayıs 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
1.700.00

KULA BAĞLARI, EVLERİ

18 Mayıs 2024, Cumartesi
Rehber Ayşe Baykan ile
Strabon'un yanık ülkesi, bağlar, evliyalar diyarı, zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici bir gezi...
1.500.00
error: Content is protected !!