KULA BAĞLARI’NDA SONBAHAR

Tadım & Söyleşi ve Gezi

06 - 07 Kasım 2021, Cumartesi - Pazar

1.750.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT

Tadım & Söyleşi ve Gezi

YANIK ÜLKE (KATAKEUMENE) KULA BAĞLARI,  ÜZÜM SUYUNUN ÖYKÜSÜ, PERİ BACALARI & NİF BAĞLARI…

Uzman Rehber AYŞE BAYKAN ile…

Manisa Kula, 5 Eylül 2013 Tarihinde 12’incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı’nda, Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası’nı alarak, Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazandı ve AVRUPA ve UNESCO Küresel JEOPARK Ağı’na dahil edildi.

TUR PROGRAMI

06 Kasım 2021, Cumartesi: KULA – KULADOKYA – YANIKÜLKE BAĞLARI
Sabah saat 07.30’da Bostanlı Vapur iskelesi yönündeki Havaş Durağında, 08.00‘de Alsancak /Lozan Meydanı’nda katılımcılarımızla buluşarak yola çıkıyoruz. İzmir/ Ankara yolu üzerinden ilerliyoruz.

Yol boyunca Kula hakkında bilgi alıyoruz. Ünlü tarihçi Strabon’un Yanık Yöre adını verdiği bu bölgede, çok eski zamanlardan kalan insan ayak izlerine rastlandı. Esasen çeşitli buluntular, bu bölgenin Taş devrinden beri kesintisiz yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Volkanik arazilerle çevrili olan Kula, antikçağlardan bu yana geçiş yollarının üzerinde yer alır. Bu nedenle çeşitli dönemlerdeki tarihsel veriler sıklıkla bu yörede kesişir.. Öte yandan doğa farklı biçimler alır, bir yerde topraktan sıcak sular fışkırır, diğer yanda zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici güzellikteki, volkan konileri yükselir..

Kula, Bizans döneminde bir piskoposluk teşkil ederek Opsikon adını alır. Germiyanoğulları döneminde, Süleyman Şah’ın Kula’yı başkent yaptığı, burada yaşadığı, kenti imar ederek yeniden düzenlediği bilinir. Osmanlı egemenliğine girdikten sonra Kütahya iline bağlı bir kaza olur, 1896 sonrasında ise Manisa’ya bağlanır…

Kula’ya ulaştığımızda, yola biraz daha devam ederek, “KULADOKYA” adı verilen volkanik kaya oluşumlarını görmeye gidiyoruz. Kula Peribacaları, rüzgârın volkanik kayaları aşındırmasıyla meydana gelen oluşumlar. Bu bölge, 2013 yılında İtalya’da düzenlenen törenle Türkiye’nin ilk Avrupa ve UNESCO Jeoparkı olarak kabul edildi. Kapadokya’yı andıran bu görüntüleri seyrediyor, bilgi alıyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Kula’ya döndüğümüzde Kula yemeklerinin tadına bakabileceğimiz yerel bir lokantaya gitmeyi planlıyoruz. Yemekten sonra da Kula sokaklarında gezmeye çıkıyoruz. Güzel Kula evlerini, restore edilen Türk Evini geziyor, çağdan çağa akıp gelen bir sürecin içinden süzülen evleri, duvarları, kapıları, yerel esnafa ait imalathaneleri görüyoruz. Sayısız fotoğraf çekmekten kendimizi alamıyoruz. Muhtemelen çoğumuz susam, tahin, tahinli pide almak için esnafa uğruyoruz.

Ardından, “Yanık Ülke Bağları”ndaki butik otelimize yerleşiyoruz. Biraz soluklandıktan sonra yeniden toplanıyoruz. Turumuzun en anlamlı bölümü belki de şimdi başlıyor! Şarap üzerine bir söyleşiye katılıyor ve tadım yaparak keyifli bir akşamüstü geçiriyoruz. Sonrasında otelin alacarte restoranında serbest bir akşam yemeği ve konaklama….

07 Ekim 2021, Pazar: KULA JEOPARK ALANI – NİF BAĞLARI
Sabah kahvaltımızı keyifli bir ortamda yaptıktan sonra UNESCO Küresel Jeopark Ağıında yer alan JEOPARK Gezisi ve dönüş rotası için otelimizden ayrılıyoruz. Kula‘daki volkanik ortamın etkileri üzerine sohbet ediyoruz.

Öğle yemeği sonrasında Kula’dan ayrılıyoruz. Şimdi ise rotamızda verimli LİDYA topraklarında, NİF BAĞLARI var. Tadımlar eşliğinde bir gün batımı ile turumuz sona erecek. Keyifli bir günün ardından akşam saatlerinde İzmir’de olmayı planlıyoruz.

Ayşe Baykan

Üçüncü jenerasyon bağcı, amatör şarap yapımcısı, şarap turları uzmanı ve profesyonel rehberim.

1964 İzmir doğumluyum, çocukluğum Türkiye’nin ilk ziraat mühendislerinden babam Yılmaz Gürsel’in yanında Aliağa’daki şaraplık bağlarımızda geçti. Bağcılığı babama yardımcı olarak öğrendim.

1982 İzmir Amerikan Kız Lisesi, 1986 Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Pazarlama’da Yüksek Lisans tezimi tamamladım ancak 1988 yılında kokartımı alarak başladığım rehberlik uzun yıllar asıl işim oldu. Zamanla babamın sağlığının bozulması ile birlikte bağların yönetimini üstlendim. Eşim ve oğlumla birlikte amatör şarap yapımcısıyız.

Şarabı öğrenmek için 2010 yılında Yunus Emre Kocabaşoğlu- Veritas şarap kursunu, 2015’de UC Davis Introduction to Wine online kursunu, 2019’da da WSET 2. Seviye kursunu , 2020’da da WSET 3. Seviye kursunu tamamladım ve Şarapta Yeterlilik 3. Seviye sertifikasını alarak şarap uzmanı ve şarap eğitmeni oldum. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli bölgelerde bağ ve şaraphane ziyaretleri yaptım. Rehber olarak Türkiye genelinde pek çok kez şarap meraklılarını şarap rotalarında gezdirdim. Bir Yudum Şarap Derneği üyesiyim. Tarihe ve şaraba olan ilgim beni şarap tarihini araştırmaya yöneltti ve derlediğim bilgileri on-line seminerlerde şarap meraklılarına aktarmaktayım.

Evrensel ve yaşayan bir içecek olan şarabın doğduğu ve yayıldığı bu coğrafyadaki serüvenini ilgilenenlerle paylaşmak benim için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 1.750,- TL
Tek kişi (single) konaklama farkı: 300,- TL

Yanık Ülke Bağlarındaki otelimiz bağ içindeki VİLLA ESTET‘dir. İki ayrı yataklı odası yoktur.

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR:
 İki gün boyunca kişi sayısına uygun araçla ulaşımlar,
 Bölgeyi şarap uzmanı rehber eşliğinde gezme ve deneyimleme olanağı
 1 gece bağ içindeki butik otelde konaklama ve sabah kahvaltısı
 Özel akşam yemeği
 Yanık Ülke Bağlarında “Söyleşi ve Tadım”
 Nif Bağlarında sohbet ve tadım.
 Seyahat Sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
İlk günün kahvaltısı, 2 öğle yemeği ve ile yemeklerdeki tüm içecekler, alışverişler, oteldeki extra harcamalar.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Son kayıt tarihi 25 Ekim 2021, pazartesi günüdür.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmesi rica edilir.,
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI:
 Konaklamalı turlarda, özel haller dışında 30 gün önce yapılan iptallerde ödeme geri iade edilir. Özel hallerde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

 

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MARDİN’DE YILBAŞI

31 Aralık 2021 – 02 Ocak 2022, Cuma - Pazar
Uçakla: İzmir >> Mardin >> İzmir
01 Aralık 2019'a kadar geçerli olan erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.600 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.165.00

DOĞU EXPRESİ İLE YOLCULUK, SARIKAMIŞ’TA YILBAŞI

29 Aralık 2021 - 02 Ocak 2021, Perşembe- Pazar
Uçak+Tren
Uçakla başlayan, trenle devam eden bir Yılbaşı programı. Doyumsuz 4 gece, 5 gün...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.900 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.900.00

SARDES & KULA

05 Aralık 2021, Pazar
Günübirlik Turlar
Unesco Dünya Kültür Mirası adayı olan muhteşem Sardes'ten, küresel Jeopark ağının görkemli Katakeumene'si ve sayısız mimari mirası ile Kula...
240.00

BURSA – MUDANYA – İZNİK

12-14 Kasım 2021, Cuma - Pazar
Otobüsle
Dünya Kültür Mirası olan bir çevrede Yeşil Bursa, Mavi Mudanya, rengareng bir Cumalıkızık, Müze gibi İznik ve Uludağ'da sonbahar renkleri...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.800 TL (Taksit olanakları)
1.800.00
error: Content is protected !!