KULA BAĞLARI

Gurme Turlar

10 -11 Eylül 2022, Cumartesi – Pazar

2.250.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT

Tadım & Söyleşi ve Gezi

YANIK ÜLKE (KATAKEUMENE) KULA BAĞLARI, KULA EVLERİ, PERİ BACALARI & NİF BAĞLARI…

Uzman Rehber AYŞE BAYKAN ile…

Manisa Kula, 5 Eylül 2013 Tarihinde 12’incisi düzenlenen Avrupa Jeopark Konferansı’nda, Uluslararası Jeopark Kalite Sertifikası’nı alarak, Türkiye’nin ilk ve tek jeoparkı olma unvanını kazandı ve AVRUPA ve UNESCO Küresel JEOPARK Ağı’na dahil edildi.

TUR PROGRAMI

19 Mart 2021, Cumartesi: KULADOKYA – KULA
Sabah saat 07.30’da Bostanlı Vapur iskelesi yönündeki Havaş Durağında, 08.00‘de Alsancak /Lozan Meydanı’nda katılımcılarımızla buluşarak yola çıkıyoruz İzmir/ Ankara yolu üzerinden ilerliyoruz.

Yol boyunca Kula hakkında bilgi alıyoruz. Ünlü tarihçi Strabon’un Yanık Yöre adını verdiği bu bölgede, çok eski zamanlardan kalan insan ayak izlerine rastlandı. Esasen çeşitli buluntular, bu bölgenin Taş devrinden beri kesintisiz yerleşime sahne olduğunu gösteriyor. Volkanik arazilerle çevrili olan Kula, antikçağlardan bu yana geçiş yollarının üzerinde yer alır. Bu nedenle çeşitli dönemlerdeki tarihsel veriler sıklıkla bu yörede kesişir.. Öte yandan doğa farklı biçimler alır, bir yerde topraktan sıcak sular fışkırır, diğer yanda zaman ve mekan duygusunu karmakarışık eden, büyüleyici güzellikteki, volkan konileri yükselir..
Kula, Bizans döneminde bir piskoposluk teşkil ederek Opsikon adını alır. Germiyanoğulları döneminde, Süleyman Şah’ın Kula’yı başkent yaptığı, burada yaşadığı, kenti imar ederek yeniden düzenlediği bilinir. Osmanlı egemenliğine girdikten sonra Kütahya iline bağlı bir kaza olur, 1896 sonrasında ise Manisa’ya bağlanır…

Kula merkeze girmeden “KULADOKYA” adı verilen volkanik kaya oluşumlarını görmeye gidelim istiyoruz.. Kula Peribacaları, rüzgârın volkanik kayaları aşındırmasıyla meydana gelen oluşumlar. Bu bölge, 2013 yılında İtalya’da düzenlenen törenle Türkiye’nin ilk Avrupa ve UNESCO Jeoparkı olarak kabul edildi. Kapadokya’yı andıran bu görüntüleri seyrediyor, bilgi alıyor ve fotoğraflarımızı çekiyoruz.

Kula’ya vardığımızda güzel Kula evlerini, restore edilen Türk Evini geziyor, çağdan çağa akıp gelen bir sürecin içinden süzülen mimariyi, süslemeleri, kapıları, yerel esnafa ait imalathaneleri görüyoruz. Sayısız fotoğraf çekmekten kendimizi alamıyoruz. Muhtemelen çoğumuz susam, tahin, tahinli pide almak için esnafa uğruyoruz.

Ardından tarihi bir Kula Konağı olan özel belgeli otelimize yerleşiyoruz. Arzu edilirse yemek öncesi Kula / Yanık Ülke Bağlarının şarapları üzerine bir söyleşi ve tadım yaparak hoş bir akşamüstü geçiriyoruz. Kula lezzetlerini deneyimleyeceğimiz akşam yemeğinden sonra otelimizin tadını çıkarıyoruz…

20 Mart 2021, Pazar: KULA JEOPARK ALANI – NİF BAĞLARI
Sabah kahvaltısı sonrasında UNESCO Küresel Jeopark Ağında yer alan JEOPARK Gezisi için otelimizden ayrılıyoruz. Kula‘daki volkanik ortamın özellikleri ve etkileri üzerine sohbet ediyoruz.

Öğle yemeğinde nefis Kula pidelerinin tadına bakabileceğimiz gibi Salihli’de odun köfte yemeyi de tercih edebiliriz.

Öğleden sonra rotamızı verimli LİDYA topraklarına, “NİF BAĞLAR”ına çeviriyoruz. Tadımlar eşliğinde bir gün batımı ile turumuz sona eriyor.

Çok keyif alacağınıza emin olduğumuz bir hafta sonu böylece sona eriyor. Yeniden yola çıkıyoruz ve akşam saatlerinde İzmir’de olmayı planlıyoruz.


Ayşe Baykan

Üçüncü jenerasyon bağcı, amatör şarap yapımcısı, şarap turları uzmanı ve profesyonel rehberim.

1964 İzmir doğumluyum, çocukluğum Türkiye’nin ilk ziraat mühendislerinden babam Yılmaz Gürsel’in yanında Aliağa’daki şaraplık bağlarımızda geçti. Bağcılığı babama yardımcı olarak öğrendim.

1982 İzmir Amerikan Kız Lisesi, 1986 Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 2000 yılında Pazarlama’da Yüksek Lisans tezimi tamamladım ancak 1988 yılında kokartımı alarak başladığım rehberlik uzun yıllar asıl işim oldu. Zamanla babamın sağlığının bozulması ile birlikte bağların yönetimini üstlendim. Eşim ve oğlumla birlikte amatör şarap yapımcısıyız.

Şarabı öğrenmek için 2010 yılında Yunus Emre Kocabaşoğlu- Veritas şarap kursunu, 2015’de UC Davis Introduction to Wine online kursunu, 2019’da da WSET 2. Seviye kursunu , 2020’da da WSET 3. Seviye kursunu tamamladım ve Şarapta Yeterlilik 3. Seviye sertifikasını alarak şarap uzmanı ve şarap eğitmeni oldum. Türkiye’de ve yurt dışında çeşitli bölgelerde bağ ve şaraphane ziyaretleri yaptım. Rehber olarak Türkiye genelinde pek çok kez şarap meraklılarını şarap rotalarında gezdirdim. Bir Yudum Şarap Derneği üyesiyim. Tarihe ve şaraba olan ilgim beni şarap tarihini araştırmaya yöneltti ve derlediğim bilgileri on-line seminerlerde şarap meraklılarına aktarmaktayım.

Evrensel ve yaşayan bir içecek olan şarabın doğduğu ve yayıldığı bu coğrafyadaki serüvenini ilgilenenlerle paylaşmak benim için büyük bir mutluluk kaynağıdır.

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 2.250,- TL
Tek kişi (single) konaklama farkı: 280,- TL

*Otelimiz eski bir konak yapısındadır ve 13 odası vardır. Yataklar genellikle iki kişilik (frenchbed) tarzındadır.

ÖNEMLİ NOT:
Elimizde olmayan olmayan nedenlerle, uçak ve araç yakıtlarına gelebilecek zamların yol açtığı maliyet artışları, tur fiyatlarına yansıtılır.

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR
 İki gün boyunca kişi sayısına uygun araçla ulaşımlar,
 Bölgeyi şarap uzmanı rehber eşliğinde gezme ve deneyimleme olanağı
 1 gece Kula / Anemon Otel’de konaklama ve sabah kahvaltısı
 Özel bir akşam yemeği
 “Söyleşi ve Tadımlar ”, ikramlar
 Nif Bağlarında sohbet ve tadım.
 Seyahat Sigortası

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR
 2 öğle yemeği ve yemeklerdeki tüm içecekler
 Kişisel alışverişler, oteldeki extra harcamalar
 Müze ve ören yeri giriş ücretleri

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır.
 Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.
 Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.
 Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmesi rica edilir.,
 Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.
 Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar..

İPTAL KOŞULLARI
 Konaklamalı turlarda, özel haller dışında 30 gün önce yapılan iptallerde ödeme geri iade edilir. Özel hallerde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

MUDANYA-TRİLYE-BANDIRMA-ERDEK

22 - 24 Temmuz 2022, Cuma – Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Uluabat (Apolyont) Gölü- Gölyazı – Mudanya (1)- Trilye (Zeytinbağı) – Manyas Gölü- Bandırma (1)- Erdek Yarımadası – Karabiga - Parion Antik Kenti – Biga...

TUR FİYATI: 2.750 TL (Taksit...
2.750.00

GÖLLER DİYARINDA PARFÜMÜN DANSI

22-24 Temmuz 2022, Cuma - Pazar
Otobüsle
Göller bölgesinin doyumsuz manzaraları içinde Lavanta Tarlaları ve Sagalassos!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.575 TL (Taksit olanakları)
2.575.00

TUNCELİ-BİNGÖL

22 - 25 Haziran 2022 Çarşamba –Cumartesi
Uçakla: İzmir >> Malatya >> İzmir
Bir şölene dönüşen göller, şelaleler, vadiler, eşi benzeri olmayan çiçekler ile kadim kültürler...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.250 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.250.00

ŞAVŞAT – MACAHEL RÜYASI

18-22 Haziran, 16-20 Temmuz,13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos, 17-21 Eylül 2022
Uçakla: İzmir >> Trabzon >> İzmir
Bulutlarla dans eden bir coğrafyada unutulmaz bir yolculuğa davet ediyoruz...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 4.300 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
4.300.00
error: Content is protected !!