KOZAK YAYLASI VE KÖYLERİ

Ege köyleri gezilerimiz

17 Nisan 2022, Pazar

250.00

Tarihçi Doç. Dr. Murat TOZAN Danışmanlığında

Kozak dağları ve yaylası Bergama ile Ayvalık arasında uzanmaktadır. Bölge üzüm, şarap, fıstık çamı, kereste, granit, andezit, bakır ve altın gibi tarımsal ve doğal kaynaklarıyla Antikçağ’dan günümüze güneyindeki Pergamon/Bergama için önemli olmuştur. Bu potansiyeliyle Antik Çağda birçok yerleşime sahne olmuş, Osmanlı döneminde bölgeye yerleşen Yörük ve Türkmen aşiretleri günümüzde de varlıklarını sürdüren köyler kurmuşlardır.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Alsancak / Lozan Meydanı, 08.00 ‘de Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağından katılımcılarımızı alarak yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda vereceğimiz kısa molası sonrasında Bergama üzerinden ulaşacağımız Kozak gezimize Ana Tanrıça Kybele’ye adanmış antik bir kaya tapınağı bulunan Kapıkaya köyünden başlıyoruz…

Kaya tapınağı ve Ana Tanrıça inancı hakkındaki sohbet ettikten sonra Kapıkaya köyü ve çevre köylerde yaşayan Tahtacı kültürü hakkında bilgi alıyoruz..

Ardından Kozak’ın nahiye merkezi konumundaki Yukarıbey Köyüne ve ardından Çamavlu Köyüne gidiyoruz. Çamavlu Köyünde Çoban-Heykeltraş Mustafa Kaya Yılmaz’ın atölyesini ziyaret ediyoruz. Mustafa amcanın çoğu yazıtlı olan heykellerini görüyoruz. Mustafa Amca’yı her zaman bulmak mümkün değildir. Uygun olursa kendisiyle sohbet edebiliriz. Ayrıca antik yazarlardan Ksenophon’un Anabasis (Onbinlerin Dönüşü) adlı eserinde Adramytteion’dan (Ören, Burhaniye) Pergamon’a ilerleyişini anlatırken değindiği güzergahın bölgedeki antik kalıntılar ile ilişkisinden bahsediyoruz.

Sonrasında Aşağıcuma ve Bağyüzü köyleri arasında, Atatürk’ün doğal bir kaya kütlesi üzerindeki heykelini görmeye gidiyoruz. Bu anlamlı anıtın özelliklerini ve yapılış öyküsünü anlatıyoruz.

Kozak yaylasının en önemli antik yerleşmesi olan Perperene, Aşağıbey Köyü’nün Bergas mevkiinde bulunur. Perperene’nin Hellenistik dönem öncesine uzanan tarihinden söz ederek, antik kentin çam ormanı içerisinde bulunan kalıntılarını makilikler arasından görmeye çalışıyoruz. Perperene sikkelerindeki asma ve üzüm betimlemeleri ile Roma Döneminde yaşamış olan Pergamon’lu Hekim Galenos’un ilaç yapımında Perperene şarabının kullandığını belirtmesi bölgedeki bağcılık ve şarap kültürünün antikçağdaki önemini gösterir. Kozak bölgesinin üzümleri bugün de oldukça talep görmektedir.

Gezimizin son durağı ev yapımı pekmez ve şaraplarıyla ünlü Demircidere köyü olacak. Köyde bulunan Demircidere Etnografya Müzesi ve Anı Evini de göreceğiz.

Demircidere’den ayrılınca, Ayvalık üzerinden İzmir’e dönüş yolculuğumuz başlıyor. Doğa içinde, zengin kültürel motiflerle dolu gayet keyifli bir gezi böylece sona eriyor…

TUR FİYATI : 250 ,- TL

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık hizmeti, otopark ücretleri.
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve mola yerlerindeki yiyecek, içecekler.

DİKKAT! Pandemi yönetmelikleri gereği, katılımcılarımızın HES KODU ve Kimlik numarası göstermesi gerekmektedir.

NOTLAR:
 Turumuz tek araç ve en fazla 20 kişiye göre planlanmış olup katılımcı sayısı sınırlıdır.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.
 Tura son müracaat tarihi 15 Nisan 2022, Cuma günüdür.
 Kayıt esnasında HES kodu – TC. Kimlik numarası bildirimi zorunludur.
 Köylerin birinde yemek olanağı araştırılarak tur öncesinde bilgi verilecektir.
 Gezimiz köylerde ve Perperene ören yerinde yürüyerek yapılacaktır. Bu nedenle rahat kıyafet ve ayakkabılar ile gelinmesini tavsiye ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Son müracaat tarihi öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.
 Son müracaat tarihi sonrasında (araç ve yemek düzenlemeleri yapıldığı için) iade –iptal söz konusu değildir.
 Tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi yapılmaz
 Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödenmiş ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AYVALIK

22 Mayıs 2022, Pazar
Günübirlik Turlar
Ayvalık bir açık hava müzesi gibidir. Kadim bir zeytinyağıEge'nin kozmopolit zenginliğinin ve mübadele tarihinin tüm izlerini sergiler..
280.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

24 Nisan 2022, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
330.00

ORTA KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

10 Nisan 2022, Pazar
Tarihçi Murat Tozan Danışmanlığında
Soma, Darkale ve Kınık'ta eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
280.00

YUKARI KAİKOS / BAKIRÇAY HAVZASI

03 Nisan 2022, Pazar
Tarihsel Coğrafya ve Gurme Turu
Tarihçi Murat Tozan danışmanlığında, Antik Çağ'dan Osmanlı'ya ve günümüze uzanan bir bolluk-bereket bölgesinde oldukça zengin, şaşırtıcı, yeni bir rota ....
250.00
error: Content is protected !!