KONYA & ŞEBB-İ ARUS TÖRENLERİ

Uçakla: İzmir >> Konya>> İzmir

10 - 12 Aralık 2021, Cuma –Pazar

1.765.00

  • TUR FİYATI HAZIRLANMAKTADIR

KONYA TURU – ŞEBB-İ ARUS TÖRENLERİ- ÇATALHÖYÜK – SİLLE
Uçakla: İzmir >> Konya >> İzmir


MEVLEVİ SEMA TÖRENİ (2005)
UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtları Programı çerçevesinde 2005 yılında Başyapıt olarak ilan edilen Mevlevî Semâ Töreni, 2008 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne ülkemiz adına kaydettirilerek tüm dünyaya tanıtılmıştır.

ÇATALHÖYÜK (2012)
Ortadoğu ve Anadolu’da diğer Neolitik alanlar bulunmuş olmasına rağmen, Çatalhöyük Neolitik Kenti, kalıntıların boyutu, yaşayan toplumun yoğunluğu, güçlü sanatsal ve kültürel gelenekler ve zaman içindeki sürekliliğin benzersiz bileşimi ile olağanüstü evrensel değer taşımaktadır.(2012)

GEÇİCİ MİRAS LİSTESİNDE KONYA
Konya, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde aşağıdaki varlıklarıyla yer almaktadır.
Konya Selçuklu Başkenti (2000)
Selçuklu Kervansarayları Denizli-DoğuBeyazıt Güzergâhı (2000)
Beyşehir, Eşrefoğlu Camii (2011)
Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Alanı (2013)
Eflatunpınar: Hitit Su Anıtı (2014)
Anadolu Selçuklu Medreseleri (Erzurum, Sivas, Kayseri, Konya ve Kırşelir) (2014)

TUR PROGRAMI

10 Aralık 2021, Cuma : KONYA (ALÂEDDİN CAMİİ – İNCE MİNARE – KARATAY MEDRESESİ ŞEMS TÜRBESİ – MEVLANA MÜZESİ)
Sabah saat 06.00’da İzmir Adnan Menderes Hava Limanında buluşuyoruz. 07.25‘de Konya’ya uçuyoruz. Saat 08.45‘de Konya’ya varıyoruz. Güzel bir kahvaltı molası verdikten sonra bir Selçuklu Başkenti olan Konya turumuza başlıyoruz; İlk durağımız, 1.Alâeddin Keykubat’ın tamamladığı Alâeddin tepesi üzerindeki Alâeddin Camii… Ardından Şems-i Tebrizi’nin ders verdiği Karatay Medresesi Çini Eserler Müzesini ve İnce Minare Medresesi’ni (Taş ve Ahşap Eserler Müzesi) geziyoruz.

Öğlende Konya’nın yöresel yemeklerinin tadına bakıyoruz…

Gezimizin devamında Mevlana Müzesini ve hemen arkasındaki Üçler Türbesi ile 16 Dilimli Yeşil Kubbe (Kubbe-i Harda), Selimiye Camii, Mevlana Hazretleri ve babası Sultan-ül Ulema Bahaddin Veledin bulunduğu Mevlana Türbesini görüyoruz. Mevlevi giysileri, müzik aletleri, sofra düzeni, Mevlevi Dergâhı, Nişan tası, el yazma eserler ve çilehaneler bölümlerini geziyoruz. Sonrasında zamanımız müsait olursa Şems-i Tebriz Türbesi ile Koyunoğlu Etnografya Galerisi’ne gitmek istiyoruz.

Akşamüzeri otele yerleşiyor ve akşam yemeğimizi alıyoruz. Sonra aracımız bizi Büyük İslam Düşünürü ve Mutasavvufu Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü anma törenlerine götürüyor.

Mevlevî Semâ Töreni, içinde dini öğe ve temalar barındıran ve bu haliyle ayrıntılı kural ve niteliklere sahip tasavvufî bir törendir. Mevlevîliğe özel bu seremoni, Mevlâna Celaleddin-i Rumî (ö. 17 Aralık 1273) zamanında belli bir kurala bağlı kalmaksızın yapılırken Sultan Veled ve Ulu Arif Çelebi zamanından başlayarak disiplinli bir şekilde icra edilmiştir. Bu kurallar, Pir Adil Çelebi zamanına kadar geliştirilmiş ve son şeklini alarak günümüze kadar gelmiştir.

Tören, birbiriyle bütünlük içinde farklı tasavvufî anlamlar içeren naat, ney taksimi, peşrev, Devr-i Veledî ve dört selâm bölümünden oluşur. Semâ Töreni, Mevlevîlik kültürünün otantik olarak aktarılabileceği mekanlarda gelenekten gelen Mevlevî müziği ile icra edilir.

UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtları Programı çerçevesinde 2005 yılında Başyapıt olarak ilan edilen Mevlevî Semâ Töreni, 2008 Yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne ülkemiz adına kaydettirilerek tüm dünyaya tanıtılmıştır.

Sema Gösterisini izledikten sonra otelimize dönüyoruz (5* Konya Bayır Diamond Hotel)

11 Aralık 2021, Cumartesi: ÇATALHÖYÜK- KONYA ARKEOLOJİ MÜZESİ – AZİZİYE CAMİİ
Sabah kahvaltısından sonra Çatalhöyük’e gidiyoruz. Dünyanın en eski yerleşimlerinden birisi, dünya tarihine adını altın harfler ile yazdırmış olağanüstü bir yer! 2012 Yılında Unesco Dünya Kültür Mirası olarak kabul edildi. Unesco açıklamalarında yer alan cümlelerle; “Ortadoğu ve Anadolu’da diğer Neolitik alanlar bulunmuş olmasına rağmen, Çatalhöyük Neolitik Kenti, kalıntıların boyutu, yaşayan toplumun yoğunluğu, güçlü sanatsal ve kültürel gelenekler ile zaman içindeki sürekliliğin benzersiz bileşimi ile olağanüstü evrensel değer taşımaktadır.”denilmektedir. Biz de geziyor, ayrıntılı bilgi alıyoruz.
Öğle yemeğinde yine Konya’dayız. Yemek sonrasında Çatalhöyük ve Konya çevresindeki çok değerli buluntulara ev sahipliği yapan Arkeoloji Müzesini gezmek istiyoruz. Özellikle bu bölgeye has Siderama Lahit çeşitliliği ile müze Ebruli gezginleri için çok çekici. Müzenin yanında bulunan Taç Kapı da kayda değer…

Müze gezisi sonrasında Aziziye Camii’ni ziyaret ediyoruz. Biraz serbest zaman da kullandıktan sonra otele transfer, akşam yemeği ve konaklama.

12 Aralık 2021, Pazar: SİLLE – AYA ELENA KİLİSESİ –MERAM – TROPİKAL KELEBEKLER
Sabah kahvaltısından sonra bavullarımızı alarak otelden ayrılıyoruz. Konya’nın en ilginç yerlerinden biri olan Sille’ye gidiyoruz. Volkanik kayaç yapısı ve Kapadokya benzeri oluşumlar dikkatimizi çekiyor. Aya Elena Kilisesini ziyaret ettikten sonra Sille Konağı’nda biraz mola veriyoruz.

Konya’ya geri döndüğümüzde geçmiş çağlardan beri Konya’nın en meşhur yerlerinden olan Meram Bağlarını geziyor ve öğle yemeği molası veriyoruz.

Öğleden sonra size “Tropikal Kelebek Bahçesi” gezisi öneriyoruz. Avrupa’nın en büyük Kelebek uçuş alanı olarak düzenlenen bu bahçede randevulu olarak kelebekler hakkında bir sunum izleme olanağı da var. Kelebek türleri farklı bitkilerle beslendikleri için, onlarla birlikte bitkiler ve diğer böcekler hakkında da epey bilgi veriliyor. Bu mevsimde karşımıza çıkabilecek kelebekleri de belki görebiliriz.

İnanç ve ritüellerden, arkeolojiye, sanata ve doğaya uzanan turumuz burada sona eriyor. Konya’da hafif bir akşam yemeği yiyerek havalimanına gidiyoruz. Uçuşumuz saat 22.25 ‘de. Gece 23.40 civarında İzmir’de olmayı umut ediyoruz.

TUR FİYATI:

İki kişilik odada kişi başı: 1.765 TL + Uçak bileti
Tek kişilik oda fiyat farkı: 200,- TL

GRUP UÇAK BİLETİ: En az 10 kayıt yapıldığında alınacaktır.
İNDİRİM: Nakit ve banka yolu ile yapılan peşin ödemelerde kişi başı 100 TL indirim.
TAKSİT: İş Bankası Kredi Kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir.

DİKKAT! AŞI KARTI veya PCR Testi zorunludur

TUR FİYATINA DAHİL OLAN HİZMETLER:
 Konya havalimanından itibaren kişi sayısına uygun araçla ulaşımlar, ulaşımlar
 4* Otelde (Y.P.) konaklama (2 Gece)
 Otelde alınan sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 Programda belirtilen turlar
 Rehberlik,
 Seyahat sigortası.
 Tören biletleri

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR:
 İzmir /Konya/ İzmir Uçak biletleri
 Öğle yemekleri
 Tüm içecekler
 Ören yeri ve müze giriş ücretleri
 Kişisel harcamalar

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup, araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir.
 Ön rezervasyonlar 3 gün tutulur. Bir süre içinde ödenmeyen rezervasyonlar iptal edilir.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz. Ancak müze kartınızı lütfen tur öncesinde çıkartınız. Müze ve ören yeri girişleri gideceğiniz tarihlerde yoğun olacağından, orada bilet almak veya müze kart çıkarmak için grubu bekletmek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle Müze Kartınızı tur öncesinde İzmir Müze ve Ören yerlerinden almanız tur boyunca size zaman kazandırır ve tasarruf sağlar.
 Hava durumuna uygun giysiler ve rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar getirmenizi önemle tavsiye ederiz.
 Turumuza İzmir dışındaki şehirlerden de katılım olduğu için uçak biletleri tur fiyatından ayrı olarak belirtilmektedir.
 1618 sayılı yasa gereği tüm katılımcılarımız sigortalıdır ve sigorta seyahat süresindeki ani (akut) rahatsızlanmaları kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 30 gün öncesine kadar yapılan iptallerde kesintisiz geri ödeme yapılır.
 Tur tarihine 30 günden daha kısa süre kaldığında, uçak bileti alındı ise tur ücretinin iade edilmesi grup uçak bileti için yerinize katılımcı bulunması halinde mümkündür.
 Herhangi bir nedenle daha sonra yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde sözleşme kuralları geçerlidir.
 Acentemiz elde olmayan nedenlerle turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DOĞU EXPRESİ İLE NOSTALJİK BİR YOLCULUK

18 - 21 Şubat 2021, Cuma- Pazartesi
Uçak + Tren yolculuğu
Kış günlerine en çok yakışan turlardan biri olan bu nostaljik yolculuğa yeniden çıkıyoruz....

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.400 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.400.00

DATÇA’DA BADEM ÇİÇEKLERİ

11-13 Şubat 2022, Cuma – Pazar
Otobüsle
Datça coğrafyasında bitki örtüsü, ağaçlar, otlar, çiçekler, Dalyan’da tekne turu, …

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 1.950 TL (Taksit olanakları)
1.950.00

MARDİN’DE YILBAŞI

31 Aralık 2021 – 02 Ocak 2022, Cuma - Pazar
Erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!
Yeni yıla şiir gibi bir kentte girmek ister misiniz?

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 2.165 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
2.165.00

SARIKAMIŞ’TA YILBAŞI

31 Aralık 2021 - 02 Ocak 2022, Cuma – Pazar
Erken rezervasyon indirimini kaçırmayın!
Sarıkamış'ta, 5* otelde tam pansiyon konaklama, yılbaşı galası, limitsiz yerli içecek, erken rezervasyon indirimi (200 TL)

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI:3.300 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
3.300.00
error: Content is protected !!