KİBYRATİS ve HERAKLEİA SALBAKE

Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında

27 - 29 Eylül 2024, Cuma – Pazar

14.500.00

  • İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI FİYAT (TAKSİT OLANAKLARI)

Dağlardaki Kentlerin Birliği
KİBYRATİS ve HERAKLEİA SALBAKE


Günümüz Burdur-Isparta bölgesindeki Pisidia ile Teke Yarımadası / Platosuʼndaki Lykia arasında kalan dört kent, antik çağda “tetrapolis” adı verilen bir birlik ( sympoliteia ) oluştururlar. Kibyra, Balboura, Boubon ve Oinoanda kentleri tarafından kurulan ve “Kibyratis” olarak adlandırılan bu birlik, “Lykia Birliği”ne bağlı kentler meclisinde oy hakkıyla temsil edilir. Öte yandan, güçlü Pisidia kültürünün izlerini taşır. Turumuz, yalçın bir coğrafyadaki bu kentler birliğini keşfetmeye yönelik olacak. Dönüş gününün “bonus”u ise Herakleia Salbake kenti…


TUR PROGRAMI

27 Eylül 2024, Cuma : GÖLHİSAR – KİBYRA
Sabah 07.00ʼde Bostanlı vapur iskelesi yönündeki Havaş durağında, 07.30ʼda Alsancak Lozanʼda gezginlerimizle buluşarak yola çıkıyoruz. Denizli civarında öğlen yemeği molası verdikten sonra Gölhisarʼa ulaşıyoruz. Kasaba meydanındaki parkta, antik kentten derlenmiş taş eserler arasında bir yorgunluk çayı içiyoruz. Ardından dört kentin birliğine adını veren, bölgenin en büyük kenti Kibyraʼyı gezmeye başlıyoruz. Bir dağ kentinden beklenmeyecek boyutlarda ve iyi korunmuş stadyumu, tiyatrosu, agorası, bazilikası, anıt mezarları, üç kademeli havuz sistemi ile inşa edilmiş çeşmesi ve bilhassa odeonu ile çok etkileyici bir antik şehri içimize sindire sindire geziyoruz. Odeon / meclis binasının orkestrası tabanındaki “opus sectile” denilen ve plaka mermerlerden yapıldığı için genellikle soyut geometrik motifler uygulanan mozaik türünün Medusa başı betimli örneği belki de dünyada tek. Akşam yemeği ve konaklama bu muhteşem antik kentin eteklerinde, Gölhisarʼda…

28 Eylül 2024, Cumartesi: DİRMİL – BALBOURA – OİNOANDA
Sabah kahvaltısından sonra “Kibyratis Birliği”nin diğer kentlerini görmek için yola çıkıyoruz. Karadeniz yayla kasabalarını hatırlatan Altınyayla/ Dirmil üzerinden Balboura/ Karaçulha antik kentine ulaşıyoruz. Denizden 1650 m. yüksekliği ile Türkiyeʼdeki en yüksek irtafalı antik yerleşim olan bu küçük şehrin asırlık ardıç ağaçları içindeki iki tiyatrosunu geziyoruz. Sonra da Filozof Diogenesʼin eserinin yazıtlarla kaydedildiği Oinoanda / İncealiler antik şehrini görüyor ve öğle yemeğimizi arazide yiyoruz. Hitit yazılı kaynaklarında “Lukka” bölgesinde zikredilen Wiyanawanda yerleşimi “şarap şehri” anlamına gelir, tıpkı Oinoanda gibi… Bu antik kentin tiyatrosu, ilginç çokgen örgülü surları ve agorası göreceğimiz yerler arasında. Bugünlük programımız tamamlanınca Gölhisarʼa dönüyor ve aynı yerde konaklıyoruz.

29 Eylül 2024 , Pazar: TAVAS- VAKIF /HERAKLEİA SALBAKE- BABADAĞ
Sabah kahvaltısından sonra dönüş yoluna geçecek, Tavas üzerinden Herakleia Salbake / Vakıf antik kentine ulaşacağız. Babadağ eteklerindeki az tanınmış bir yerleşim olan Salbakos’ta arkeolojik kazılar başladı. Vakıf köyünde izlenen, antik şehre ait çok sayıda mimari parça ve yazıtın yanısıra, stadiumun bir kısmı da korunmuş durumda. Antik çağda yetiştirdiği hekim aileleriyle nam yapmış olan Herakleiaʼdaki “Hieron” mutlaka görülmeli diye düşünüyoruz. Dikdörtgen planlı bu anıt mezarın dört tarafını çeviren plakalardan oluşan kabartmalarda Artemis, Apollon, Pan, Dionysos ve Herakles ile ilgili mitolojik sahneler işlenmiş. Üçgen alınlıklarda ise 12 burcu temsil eden simgeler yer alıyor. Heykeltraşlık eserleri muhtemelen hemen yanı başındaki Aphrodisias’lı ustalar tarafından yapılmış. Bu olağanüstü anıtın nasıl olup da bu kadar az tanındığına hayret ediyoruz.

Dönüş yolunda taş döşeli dar sokakları, pitoresk yamaç evleri ve konakları ile Babadağ kasabasına uğruyoruz. Tarihi boyunca yangınlara maruz kalan bu kasaba, yerel dokumaları ile ünlü. Yolumuza devam ederek, saat 22.00 civarında İzmirʼe varmış olmayı planlıyoruz.

TUR FİYATI

İki kişilik odada kişi başı: 14.500,- TL
Tek kişi konaklama farkı:   2.500,- TL

TAKSİT: T. İş Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Kartlarına vade farksız taksit yapılabilir.

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER: Ulaşım, programdaki geziler, rehberlik, danışmanlık, otelde 2 gece konaklama, oteldeki sabah kahvaltıları (2) ve akşam yemekleri (2).

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER: 1. Günün sabah kahvaltısı, öğle yemekleri, son gün yoldaki akşam yemeği, ören yeri ve müze girişleri, kişisel harcamalar.

NOTLAR
 Turlarımız tek araçla sınırlıdır. Tur aracının büyüklüğü katılımcı sayısına göre belirlenir.
 Rezervasyon tur ödemesi yapılınca kesinleşir
 16 lık araçlarda koltuk numarası vermiyoruz. Araç 27 lik olduğunda, rezervasyon sırasına göre koltuk numarası verilir. Ödemesini yapan misafirlerimiz koltuk numarasını alabilirler.
 Son rezervasyon tarihi 23 Eylül Cumartesi günüdür.
 Müze ve ören yeri girişleri için bir yıl geçerli olan MÜZEKART almanızı öneririz.
 Resmi müzelerde 65 yaş üstü ücretsizdir, özel müze girişleri ise ücretlidir. .
 Kibyra ve özellikle Oinoanda ören yerlerini gezmek için yürüyüş (toplam 3 saat kadar) ve hafif-orta derecede tırmanış olacaktır. (yürüme sorunu olanlar dikkat !!! )
 Yürüyüşe ve hava durumuna uygun giysi ve ayakkabı getirilmesi bu turda özellikle önemlidir.
 Sağlık sorunlarınız ve alerjileriniz varsa acentemizi ve rehberimizi bilgilendirmenizi rica ederiz.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

SEYAHAT SİGORTASI
 Turlarımıza katılan yolcular 1618 sayılı yasa gereği sigortalanır.
 Seyahat sigortası sadece ani gelişen (akut) rahatsızlıkları, kaza vb. kapsar. Kronik rahatsızlıklar sigorta kapsamı dışındadır.
 Salgın hastalıklar ve doğal felaketler sigorta kapsamı dışındadır.
 Ayrıntılar poliçe üzerinde yazmakta olup, dilerseniz inceleyebilirsiniz.
 Ani durumlarda seyahat sigortasından nasıl yararlanacağınızı tur rehberinden öğrenebilir veya acentemizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

İPTAL KOŞULLARI
 Tur çıkış tarihinden 1 hafta öncesine kadar yapılan iptallerde, yerinize yolcu bulunduğu taktirde ücretiniz iade edilir.
 Herhangi bir nedenle daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu olmayıp sigorta kuralları geçerlidir.
 Olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, katılımcılara bilgi verilir ve ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Rezervasyon Formu

Rezervasyon Formu

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!


İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

M A R D İ N

22 - 24 Kasım 2024, Cuma - Pazar
Uçakla: İzmir >> Mardin >> İzmir
Mardin için “Taşa yazılan şiir” veya “Mezopotamya’nın incisi” gibi tanımlar inanın abartılı değildir...

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 14.750 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
14.750.00

ANKARA – GORDİON

15 -17 Kasım 2024, Cuma - Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Cumhuriyet’in 100. Yılında, “Ankyra” dan günümüze, Frig Başkenti Gordion ve Selçuklu'nun gözdesi Sivrihisar!

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 8.000 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
8.000.00

PERGAMON

10 Kasım 2024, Pazar
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Antik Çağ Pergamon'unda, uygarlık katmanları dile gelirken, kuytu bir vadide kabuğuna çekilen Asklepion'da sanat ve müzikle tedavi sanatını göreceğiz.
1.300.00

GAZİANTEP & URFA & GÖBEKLİTEPE

26 - 29 Ekim 2024, Cumartesi- Salı
Ark. Nezih Aytaçlar Danışmanlığında
Tarihin ve inançların kaynağına doğru bir yolculuk; Gaziantep- Halfeti-Birecik -Urfa - Göbeklitepe-Karahantepe-Harran- Urfa Müzesi.

2 KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI: 19.500 TL + UÇAK BİLETİ (Taksit olanakları)
19.500.00
error: Content is protected !!