KARYA YOLU YÜRÜYÜŞÜ (1)

Trekking Programı

01 Mart 2020, Pazar

195.00

LABRANDA – ÇOMAKDAĞ

Yusuf KÜÇÜK Rehberliğinde

En uzun yürüyüş rotalarından biri olan Karya Yolu’nu bazen günlük bazen konaklamalı programlarla yavaş yavaş yürümeyi düşündük. 850 km uzunluğundaki rota Bozburun ve Datça Yarımadaları, Gökova Körfezi ve Iç Karia olmak üzere 4 ana bölüm ve Muğla Çevresi olarak 1 ek bölümden oluşmaktadır.

Bu programımızda iç Karya bölümünde olağanüstü bir doğada, Latmos’ta yürüyeceğiz…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.00‘de Karşıyaka / Bostanlı vapur İskelesi yönündeki Havaş Durağı’nda, 07.30 ‘da Alsancak / Lozan Meydanı’nda buluşarak hareket ediyoruz. Yönümüzü Aydın / Milas’a doğru çeviriyoruz. Sabah kahvaltılık olarak gevrek tost ikramlarımızı araçta yapıyoruz.

Yol güzergâhımızda bugünkü gezimizin hedefine uygun olarak Karya kültürü ve inançları üzerine sohbet ediyoruz. Bir zamanların işlek körfezi olan Latmos körfezinin Büyük Menderes’in alüvyonlarıyla nasıl Bafa Gölü’ne dönüştüğünü hayal ediyor, Latmos dağlarında çoban Endymion ile Ay Tanrıçası Selene aşkının öyküsünü dinliyor, Çomakdağ köylülerinin kendilerine özgü gelenekleri ve mimarisi hakkında sohbet ediyoruz.

İlk durağımız Labraunda Antik Kenti olacak. Milas’ın kuzeyinde, Batı Menteşe dağlarını aşarak Karpuzlu’ya ulaşan yol üstündeki bu ören yeri antik çağda bir yerleşme değildi. Mylasa (Milas) kenti toprakları içinde yer alan bir kutsal alandı. Karya’lıların tanrısı Zeus’a Labraundos (çift yüzlü baltalı) sıfatıyla tapınılan bu kutsal alan, Perslerin Karya satrabı Hekatomnos ve oğulları zamanında, bu yönetici ailenin kudretinin bir nişanesi olarak önemli yapılarla donatılmıştı. Burada Yarıkkaya dibinden kaynayan kutsal pınarı, Zeus tapınağını, “andron” adı verilen konuk ve ziyafet evlerini, teras ve stoaları, anıt mezarı geziyoruz.

Sonra olağanüstü bir doğada yürümeye başlıyoruz. Yaklaşık 14 km lik bir yürüyüşü hedefliyoruz. Çoğunlukla (2/3) iniş, üç te biri (1/3) ise yükseliş olan bir parkurda ilerliyoruz.

Likya yolu gibi iyi işaretlenmiş bir rota değil burası. Tecrübeli rehberimizin öncülüğünde gerçekleştireceğiz programı.. Çomakdağ Köyüne geldiğimizde bugünlük yürüyüş hedefimize ulaşmış olacağız. Ege’nin bu güzel ve farklı köyünü de gezeceğiz. Keyifle çaylarımızı yudumladıktan sonra İzmir ‘e geri dönüş yolculuğumuz başlayacak.

TUR FİYATI: 195,- TL

FİYATA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik, kahvaltılık gevrek tost ikramı
FİYATA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği kumanyası ve içecekler, ören yeri giriş ücreti

ÖNEMLİ NOTLAR
• Katılımcı sayısı en az 10, en fazla 13 kişi ile sınırlıdır.
• Bu program ciddi bir sağlık sorunu ve yürüyüşle ilgili problemi olmayan katılımcılarımıza yöneliktir.
• Bu tura katılanların trekking yapmaya alışık olması gerekir.
• Yolda vaz geçecek olursanız maalesef araca dönme ve programdan ayrılma olanağı yoktur.
• Doğa yürüyüşlerinde herkes kendinden sorumludur. Katılımcılar arasında yardımlaşmalar tabii ki olur ancak öncelikle kendi sınırlarınızı konusunda net olmanız gerekir.

YÜRÜYÜŞ İÇİN GEREKLİ MALZEMELER
• Yürüyüşe uygun esnek kumaştan pantolon veya tayt
• Altı sağlam kaygan olmayan bileği tutan yürüyüş botları
• Uzun kollu pamuklu penye ya da üşüme durumunuza göre ince polar
• Hava durumuna uygun olarak ceket, yağmurluk, boynunuza bir tülbent, poşu vs.
• Yürüyüş batonu, kağıt mendil ve ıslak mendil.
• Sırt çantası
• Sırt çantası içine yedek giysi, su matarası, yolda atıştırmalık kuru meyveler
• Öğle yemeği için kumanya (Taşıyabileceğiniz yükü hesaba katarak; bir sandviç , haşlanmış yumurta, bir elma + bir içecek olabilir)
• Yanınıza alacağınız malzeme sırt çantanızda taşıyabileceği kadar olmalıdır.

REZERVASYON
• Kayıtlar ücretin ödenmesi ile kesinleştirilir.

İPTAL KOŞULLARI
• Sınırlı sayıda katılımcı alındığı için, tur çıkış tarihine 15 günden daha az süre kaldığında iptalin gerçekleşmesi ve para iadesi yerinize katılımcı bulunması ile mümkündür.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DENİZ FENERLERİNİN DÜŞSEL DÜNYASI

07 Haziran 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Eski bir liman kenti olan İzmir’in Deniz Fenerlerinin gizemli dünyasını keşfetmeye gidiyoruz. Nefis manzaralar arasında ilerleyen bu turu yıllardır keyifle yapıyoruz....
150.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA ANTİK KENTLERİ

17 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
185.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

10 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli Arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
190.00

DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI YÜRÜYÜŞÜ

19 Nisan 2020, Pazar
Yürüyüş Turu
Ülkemizin en güzel doğal alanlarından biri olan Dilek Yarımadası'nda doyumsuz manzaralar, çiçekler, kuşlar, kelebekler içinde bir gün...
150.00
error: Content is protected !!