KANE (KARADAĞ) YARIMADASI

Günübirlik Kültür Turları

22 Mart 2020, Pazar

130.00

Tarihçi Doç. Dr. Murat TOZAN Danışmanlığında

Görmeyi planladığımız yerler: Çandarlı (Pitane), Karagöl(*) Denizköy, Maltepe, Elaioussa Adası (Mardalıç/ Kız Kulesi/Georgios/Corci Adası), Hayıtlı Ilıcası, Arginoussai Adaları (Garip ve Kalem Adaları), Bademli Köyü, Kane Kenti, Dikili…

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30 Alsancak Lozan Meydanı / Atatürk Lisesi Bahçe kapısı önünde – 08.00 ‘de Karşıyaka Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Menemen İstikametinde ilerlerken, araçta konuklarımıza kahvaltılık olarak gevrek-tost ikram ediyor ve yolda bir çay molası veriyoruz.

Çandarlı ve Dikili arasındaki Karadağ Yarımadası Antikçağda “Kane” yarımadası olarak bilinmekteydi. Bugün Antik yazarlardan Strabon ve Plinius’un yazdıklarının izinde Karadağ yarımadasının tarihsel ve doğal güzelliklerini yeniden keşfediyoruz. Yarımadanın Antikçağdaki en önemli yerleşimi olan Pitane’nin bulunduğu küçük yarımadayı dolaşıyor, antik yazarların anlatılarından kentin tarihine ilişkin anekdotlara değiniyoruz.

Yarımadadaki Ortaçağ kalesini geziyor ve Osmanlı dönemi yapılarını görüyoruz. Bu arada beldenin yakın tarihi ile ilgili bilgi alıyoruz.

Ardından yılın her mevsiminde ziyaretçilerine ayrı bir güzellik sunan Karagöl’ü görmeye gidiyoruz (Notlara bakınız) . Sevimli bir kıyı köyü olan Denizköy’ün batısındaki burunda bulunan antik yerleşme ve karşısındaki Elaioussa/Mardalıç adasının tarihsel coğrafyası hakkında sohbet ediyoruz.

Daha sonra Antikçağdan beri kullanılageldiği bilinen Hayıtlı kaplıcalarına uğruyor ve karşısında doğal güzelliği ile dikkati çeken Kalem ve Garip adalarının tarihsel öneminden söz ediyoruz. Arginoussai adaları olarak bilinen bu adaların yakınlarında İ.Ö. 406 yılında gerçekleşen Atina ve Sparta donanmaları arasındaki “Arginoussai Deniz Savaşı”ndan bahsediyoruz.

Bu bölgenin hemen kuzeyinde eski bir Rum köyü olan, eski adıyla Ancanos, yeni adıyla Bademli köyü bulunur. Köyde bir tur atıp otantik yapıları gördükten sonra köyün kuzeyindeki Killik Koyu’na gidiyoruz. Doğal güzelliği ile ünlü Killik Koyu’nun kuzey ucundaki yarımada küçük bir antik yerleşim olan Kane kentinin bulunduğu yerdir. Günümüzde Yahudi Kalesi ya da Çıfıt Kalesi olarak bilinen bu yarımada üzerindeki kalıntılar ve kentin tarihi üzerine sohbet ediyoruz. Sonra Dikili’de bir çay molası ile turumuzun sonuna geliyoruz. Güzel yerler görmüş, yeni bilgiler edinmiş olarak İzmir’e dönüyoruz.

Not: Tur programımızda  Karagöl’e gidileceği belirtilmiş olmasına rağmen, yapılan keşif gezisinde yolun araç çıkışı için uygun olmadığı görülmüştür. Bu nedenle programdan çıkarılmak zorunda kalınmıştır.

TUR FİYATI: 130 .- TL

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, araçta gevrek tost ikramı
TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Tura son kayıt tarihi 19 Mart 2020, Perşembe günüdür.
 Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir.
 Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Yağışlı havalarda gezilerimiz iptal edilmez (olağanüstü fırtına ve yağış olmadıkça) Gezginlerimiz uygun giyinerek (yağmurluk- ayakkabı- şemsiye gibi ) geziden yararlanmaktadırlar.
 Rezervasyon sırasında programı okumayı – başlangıç saatlerini ve biniş yerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

EK NOT: Tur programımızda  Karagöl’e gidileceği belirtilmiş olmasına rağmen, yapılan keşif gezisinde yolun araç çıkışı için uygun olmadığı görülmüştür. Bu nedenle programdan çıkarılmak zorunda kalınmıştır.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tur kaydının son iptal tarihi 19 Mart 2020, Perşembe günüdür.
 Daha sonra veya tur sabahı yapılan iptallerde yahut tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Şiddetli hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DENİZ FENERLERİNİN DÜŞSEL DÜNYASI

07 Haziran 2020, Pazar
Günübirlik Turlar
Eski bir liman kenti olan İzmir’in Deniz Fenerlerinin gizemli dünyasını keşfetmeye gidiyoruz. Nefis manzaralar arasında ilerleyen bu turu yıllardır keyifle yapıyoruz....
150.00

ARAPAPIŞTI KANYONU

19 Mayıs 2020, Salı
Günübirlik Turlar
Aydın Müzesi, Nazilli'de pide şöleni ve bir doğa harikası olan muhteşem Arapapıştı kanyonunda unutamayacağınız bir tekne turu!
185.00

STRATONİKEİA ve LAGİNA ANTİK KENTLERİ

17 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Dünyanın mermerden inşa edilmiş en büyük kentlerinden biri olan Stratonikeia, Arkaik dönemden, Cumhuriyet dönemi yapılarına değin nadir bir kent dokusuna sahiptir ve çok güzel bir doğal çevre içinde yer...
185.00

APHRODİSİAS ANTIK KENTİ

10 Mayıs 2020, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Bir dünya mirası olan Aphrodisias, ülkemizin en önemli Arkeolojik alanlarından biri, antik çağda bir heykel okulu, filozoflar, bilim adamları yetiştirmiş bir kenttir...
190.00
error: Content is protected !!