KANE (KARADAĞ) YARIMADASI

Günübirlik Kültür Turları

19 Haziran 2021, Cumartesi

200.00

Tarihçi Doç. Dr. Murat TOZAN Danışmanlığında

Görmeyi planladığımız yerler:
Çandarlı (Pitane), Denizköy, Maltepe, Elaioussa Adası (Mardalıç/ Kız Kulesi/Georgios/Corci Adası), Hayıtlı Ilıcası, Arginoussai Adaları (Garip ve Kalem Adaları), Bademli Köyü, Kane Kenti, Dikili.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Alsancak Lozan Meydanı / Atatürk Lisesi bahçe kapısı önünde – 08.00‘de Karşıyaka Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Menemen İstikametinde ilerliyor, yolda çay molası veriyoruz.

Çandarlı ve Dikili arasındaki Karadağ Yarımadası Antikçağda “Kane” yarımadası olarak bilinmekteydi. Bugün Antik yazarlardan Strabon ve Plinius’un yazdıklarının izinde Karadağ yarımadasının tarihsel ve doğal güzelliklerini yeniden keşfediyoruz. Yarımadanın Antikçağdaki en önemli yerleşimi olan Pitane’nin bulunduğu küçük yarımadayı dolaşıyor, antik yazarların anlatılarından kentin tarihine ilişkin anekdotlara değiniyoruz.

Yarımadadaki Ortaçağ kalesini geziyor ve Osmanlı dönemi yapılarını görüyoruz. Bu arada beldenin yakın tarihi ile ilgili bilgi alıyoruz.

Ardından, sevimli bir kıyı köyü olan Denizköy’e gidiyor, batısındaki burunda bulunan antik yerleşim ve karşısındaki Elaioussa/Mardalıç adasının tarihsel coğrafyası hakkında sohbet ediyoruz.

Daha sonra Antikçağdan beri kullanılageldiği bilinen Hayıtlı kaplıcalarına uğruyor ve karşısında Kalem ve Garip adalarının tarihsel öneminden söz ediyoruz. Arginoussai adaları olarak bilinen bu adaların yakınlarında İ.Ö. 406 yılında gerçekleşen Atina ve Sparta donanmaları arasındaki “Arginoussai Deniz Savaşı”ndan bahsediyoruz.

Bu bölgenin hemen kuzeyinde eski bir Rum köyü olan, eski adıyla Ancanos, yeni adıyla Bademli köyü bulunur. Köyde bir tur atıp otantik yapıları gördükten sonra köyün kuzeyindeki Killik Koyu’na gidiyoruz. Doğal güzelliği ile ünlü Killik Koyu’nun kuzey ucundaki yarımada küçük bir antik yerleşim olan Kane kentinin bulunduğu yerdir. Günümüzde Yahudi Kalesi ya da Çıfıt Kalesi olarak bilinen bu yarımada üzerindeki kalıntılar ve kentin tarihi üzerine sohbet ediyoruz. Sonra Dikili’de bir çay molası ile turumuzun sonuna geliyoruz. Güzel yerler görmüş, yeni bilgiler edinmiş olarak İzmir’e dönüyoruz.

TUR FİYATI: 200 .- TL

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve içecekler.

NOTLAR:
 Turlarımız tek araçla sınırlı olup araç büyüklüğü katılımcı sayısına göre ayarlanır.
 Tura son kayıt tarihi ve iptal tarihi 16 Haziran 2021, Çarşamba günüdür.
 Rezervasyon tur bedeli ödenince kesinleşir. Günübirlik turlarda koltuk numarası verilmez.
 Geziye ve mevsime uygun giysilerle geziye katılımınız rica edilir. Şapka, güneş gözlüğü vb.
 Rezervasyon sırasında programı okumayı – başlangıç saatlerini ve biniş yerinizi kontrol etmeyi unutmayınız.
 Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapabilir.

İPTAL KOŞULLARI:
 Tur sabahı yapılan iptallerde yahut tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.
 Pandemi , şiddetli hava muhalefeti, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa, ücretler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

DENİZ FENERLERİNİN DÜŞSEL DÜNYASI

26 Haziran 2021, Cumartesi
Günübirlik Turlar
Eski bir liman kenti olan İzmir’in Deniz Fenerlerinin gizemli dünyasını keşfetmeye gidiyoruz. Nefis manzaralar arasında ilerleyen bu turu yıllardır keyifle yapıyoruz....
225.00

KARABURUN YARIMADASI

19 Haziran 2021, Cumartesi
Günübirlik Kültür Turları
Karaburun'da kıyılar, şiir gibi köyler, dağlar, arka yollar, öyküler, doyumsuz manzaralar açar kapılarını, buyur eder gelenleri...
200.00

BERGAMA’LI GALENOS

15 Mart 2021, Pazartesi
Tıp Bayramı Vesilesiyle
14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle ve Doç. Dr. Murat Tozan'ın anlatımıyla; Pergamon’dan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un özel hekimliğine uzanan yaşamı, Bizans, İslam ve Avrupa tıbbı ile günümüze uzanan etkileri...
00.00

PERGAMON

15 Şubat 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Tarihçi Murat Tozan, bir dünya mirası olan Pergamon'un geçirdiği siyasal, sosyal ve kültürel dönüşümü, tarihsel ve arkeolojik veriler üzerinden değerlendirecek.
00.00
error: Content is protected !!