KANE (KARADAĞ) YARIMADASI

Günübirlik Kültür Turları

04 Nisan 2021, Pazar

200.00

  • (TAKSİT OLANAKLARI)

Tarihçi Doç. Dr. Murat TOZAN Danışmanlığında

Görmeyi planladığımız yerler:
Çandarlı (Pitane), Denizköy, Maltepe, Elaioussa Adası (Mardalıç/ Kız Kulesi/Georgios/Corci Adası), Hayıtlı Ilıcası, Arginoussai Adaları (Garip ve Kalem Adaları), Bademli Köyü, Kane Kenti, Dikili.

TUR PROGRAMI

Sabah saat 07.30’da Alsancak Lozan Meydanı / Atatürk Lisesi bahçe kapısı önünde – 08.00‘de Karşıyaka Bostanlı Vapur İskelesi yönündeki Havaş durağında buluşarak yola çıkıyoruz. Menemen İstikametinde ilerliyor, yolda çay molası veriyoruz.

Çandarlı ve Dikili arasındaki Karadağ Yarımadası Antikçağda “Kane” yarımadası olarak bilinmekteydi. Bugün Antik yazarlardan Strabon ve Plinius’un yazdıklarının izinde Karadağ yarımadasının tarihsel ve doğal güzelliklerini yeniden keşfediyoruz. Yarımadanın Antikçağdaki en önemli yerleşimi olan Pitane’nin bulunduğu küçük yarımadayı dolaşıyor, antik yazarların anlatılarından kentin tarihine ilişkin anekdotlara değiniyoruz.

Yarımadadaki Ortaçağ kalesini geziyor ve Osmanlı dönemi yapılarını görüyoruz. Bu arada beldenin yakın tarihi ile ilgili bilgi alıyoruz.

Ardından, sevimli bir kıyı köyü olan Denizköy’e gidiyor, batısındaki burunda bulunan antik yerleşim ve karşısındaki Elaioussa/Mardalıç adasının tarihsel coğrafyası hakkında sohbet ediyoruz.

Daha sonra Antikçağdan beri kullanılageldiği bilinen Hayıtlı kaplıcalarına uğruyor ve karşısında Kalem ve Garip adalarının tarihsel öneminden söz ediyoruz. Arginoussai adaları olarak bilinen bu adaların yakınlarında İ.Ö. 406 yılında gerçekleşen Atina ve Sparta donanmaları arasındaki “Arginoussai Deniz Savaşı”ndan bahsediyoruz.

Bu bölgenin hemen kuzeyinde eski bir Rum köyü olan, eski adıyla Ancanos, yeni adıyla Bademli köyü bulunur. Köyde bir tur atıp otantik yapıları gördükten sonra köyün kuzeyindeki Killik Koyu’na gidiyoruz. Doğal güzelliği ile ünlü Killik Koyu’nun kuzey ucundaki yarımada küçük bir antik yerleşim olan Kane kentinin bulunduğu yerdir. Günümüzde Yahudi Kalesi ya da Çıfıt Kalesi olarak bilinen bu yarımada üzerindeki kalıntılar ve kentin tarihi üzerine sohbet ediyoruz. Sonra Dikili’de bir çay molası ile turumuzun sonuna geliyoruz. Güzel yerler görmüş, yeni bilgiler edinmiş olarak İzmir’e dönüyoruz.

TUR FİYATI: 200 .- TL

TAKSİT: T. İş Bankası kredi kartlarına vade farkı alınmaksızın taksit yapılabilir TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR: Ulaşım, rehberlik ve danışmanlık, TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR: Öğle yemeği ve içecekler. DİKKAT! Aracımıza Pandemi kurallarına uygun sayıda katılımcı alabildiğimiz için yerimiz kısıtlıdır. Bu nedenle erken rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz. NOTLAR:  Turlarımız tek araçla sınırlıdır.  Araç büyüklüğü pandemi koşullarına ve kişi sayısına göre ayarlanır.  Rezervasyon ücret ödenince kesinleşir.  Son kayıt tarihi 01 Nisan 2021, Perşembe günüdür.  Araçlarımızda oturma düzeni iki kişilik koltuklarda tek kişi olarak planlanmaktadır.  Eş – kardeş gibi aynı evi paylaşan ve yan yana oturabilecek olan konuklarımızın kayıt sırasında bilgi vermesi rica edilir.  Günübirlik turlarda araçta koltuk numarası verilmez. Ancak pandemi tedbiri olarak gidiş ve dönüşte aynı yerde oturulur. V  Tur boyunca tüm konuklarımızın maske takması zorunludur.  Araçlarımız sterilize edilmekte ve sıklıkla havalandırılmaktadır. Konuklarımızın ateşi ölçülmekte, araçta dezenfektan, kolonya ve yedek maske bulundurulmaktadır.  Ören yerlerinde, müzelerde ve yemek molalarında mesafeli bir düzen içinde hareket edilmekte, restoranlar da en güvenli olanlar içinden seçilmektedir.  Kayıt sırasında HES KODU ve TC NUMARASI verilmesi gereklidir.  Geziye hava durumuna uygun giysiler, rahat yürüyebileceğiniz ayakkabılar ile gelmenizi tavsiye ederiz.  Acentemiz zorunlu durumlarda tur programında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.. İPTAL KOŞULLARI:  Tura son kayıt tarihi olan 12 Kasım 2020, Perşembe öncesinde yapılan iptallerde ücret iade edilir.  Son kayıt tarihi sonrasında, tur sabahı yapılan iptallerde veya tura gelinmediğinde ücret iadesi söz konusu değildir.  Hava durumu, rehber rahatsızlanması vb. gibi özel ve olağanüstü nedenlerle acentemiz turu iptal etmek zorunda kalırsa ödemeler kesintisiz olarak iade edilir.

Bu bir ön rezervasyon formudur. Lütfen telefonla teyit alınız!

İlginizi Çekebilecek Diğer Turlar

AİZANOİ /ÇAVDARHİSAR

18 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Aizanoi, Anadolu'daki en iyi durumdaki Zeus Tapınağı, Penkalas Çayı, köprüleri, ağaçları ve Çavdarhisar'ın eski evleri ile iç içe alabildiğine şiirsel bir ören yeridir …
280.00

MANİSA KÜLTÜR TURU

11 Nisan 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Osmanlı Dönemi ekseninde bir Manisa Turu; Şehri Kadim- Şehri Şehzade- Şehri Şifa...
200.00

KINIK – SOMA – DARKALE

28 Mart 2021, Pazar
Günübirlik Kültür Turları
Eski camiler, 19.yy mimarisinin örnekleri, hüzünlü ve şiirsel bir tablo içinde tarihi yapılar... Gezmelere ve fotoğraf çekmeye doyamayacağınız görüntüler...
230.00

BERGAMA’LI GALENOS

15 Mart 2021, Pazartesi
Online Söyleşiler
Doç. Dr. Murat Tozan'ın anlatımıyla; Pergamon’da gladyatör hekimliğinden Roma imparatoru Marcus Aurelius’un özel hekimliğine uzanan yaşamı, Bizans, İslam ve Avrupa tıbbı ile günümüze uzanan etkileri...
00.00